טכני למען הקהילה מוטוקרוס אופנועים אנדורו אופנועים אנדורו טרקטורונים באחה ישראל
פולריס ספורטסמן 550/850 XP - "היגוי מחשמל"


   27-06-2009, אייל קלימי   
  שלח כתבה זו בדוא"ל

הספורטסמן XP החדש מתהדר בחבילה טכנולוגית שטרם נראתה בשטח ומבטיח לשנות את חווית הרכיבה. יצאנו לבדוק על מה המהומה עם שני הדגמים שנכנסו זה עתה לשוק הישראלי וחזרנו עם תובנות מעניינות במיוחד. כלי מפנק למתחילים או פצצה טכנולוגית מתקתקת?

מד המהירות באזור ה- 70 קמ"ש, השטח פתוח לרווחה, 8:00 בבוקר, אני והנענע דוהרים על צמד ספורטסמנים 550 ו850 סמ"ק. ברור שהחזיר קפץ ראשון על ה 850, "כדאי שתרגיש קודם את ה- 550" הוא אומר לי בטון סמכותי, יאללה תהנה חביבי. כמה היינו? 70 קמ"ש... זאת בערך המהירות שבה היה לי חשוב מאוד להרגיש את התנהגות מערכת ה- EPS, הגה כוח לכל דבר, שעל היתרונות שלו נדבר בהמשך אבל חשוב מאוד שיתרונות אלו לא יבואו על חשבון הצורך של הרוכב לקבל את התחושה האמיתית מהגלגלים וללא התערבות יתרה של מערכת עזר כזו או אחרת. המסקנה הייתה אחת ומאוד ברורה, המערכת הזו תוכננה באופן מושלם! היא מופעלת באופן מלא במצב עמידה וגם בנסיעה איטית, אך ככל שגוברת המהירות כך פוחתת השפעתה של המערכת. במהירויות גבוהות היא אולי משמשת אפילו כמשכך היגוי, אל תתפסו אותי על המילה.

חברינו היקר עידן לווינהים, מנהל מכירות דרום של היבואן, קיבל אותנו בביתו בבוקרו של אותו יום כשהוא לבוש בחליפת רכיבה ומצוייד באופנוע KTM300 שרכש לאחרונה. הוא טעון באדרנלין ולא ממש מבין את הצורך שלנו ב"סיגריה שלפני". הטרקטורונים ממתינים לנו בחצר הבית, התארגנות של כמה דקות ויצאנו שלושתנו לטיול מלא הפתעות בכיוון עמק האלה המהמם.
צמד טרקטורוני הספורטסמן זהים כמעט לחלוטין בכל מכלוליהם למעט נפחי המנוע השונים, לכן נתייחס אליהם כאחד, אלא אם נציין אחרת.

"צמד טרקטורוני הספורטסמן זהים כמעט לחלוטין בכל מכלוליהם למעט נפחי המנוע השונים"

מה חדש
ADC, EPS, On Demand AWD וכו' וכו'... למעשה מדובר בטרקטורון חדש לחלוטין. הסיבה היחידה שאנו עדיין משתמשים בשם ספורטסמן, היא בחירה של קודקודי החברה בפולריס שהתקשו להיפרד מהקלף ששיחק להם בצורה מנצחת מעל 20 שנה עם מעל מיליון יחידות שנמכרו.
הדור החדש של הספורטסמן, מביא עימו לא מעט חידושים, רובם משמעותיים מאוד וחלקם אף מציבים רף חדש בקטגוריית טרקטורוני הפנאי.
המנוע שפותח במיוחד עבור דגם זה, תוכנן כך שהיציאה ממנו לכיוון הווריאטור (תיבת ההילוכים) נמצאת מאחור ומאפשרת את מיקומו של הווריאטור מאחורי המנוע ולא לצידו, תכנון זה מצר משמעותית את אזור ברכי הרוכב ומקנה תנוחת רכיבה נוחה ומשופרת. כפועל יוצא של תכנון זה, מצאנו את פתחי היניקה והפליטה של המנוע בשני צידיו, כאשר צמד הצילינדרים מסודרים לאורכו של הכלי.
ג'אנטים 14 אינטש, זרועות A כפולות - פרידה היסטורית מהברך הידועה לשימצה, מהלך המתלים הוגדל ל- 23 ס"מ מלפנים ו- 26 ס"מ מאחור, וגולת הכותרת – מערכת ההיגוי החשמלית - ה EPS.
בנוסף, קיבל ה- XP עיצוב קרבי עם צמד סבלים מעוצבים מלפנים ומאחור, תא איחסון מגניב מאחור, אטום לחלוטין. את ידית שחרור המושב לא תמצאו, מאחר ואין כזאת, פשוט מושכים בכוח את המושב כלפי מעלה - תחי הפשטות.

"הספורטסמן נינוח במהירויות הללו אך בסיבובים מהירים מורגש מרכז הכובד הגבוהה שגורם לכלי ליטות על צידו מוקדם מהצפוי"

במעלה ההר לכיוון מצפה משואה הצופה אל הנוף המרהיב של עמק האלה ולאחר נסיעה איטית של כמה דקות, מצאנו את עצמנו בלב שטח מסולע, אני מביט לאחור ולא מאמין שחלפתי על פני כל הסלעים שאני רואה, לווינהים מאחורי נאבק בסלעים עם אופנוע שתי פעימות עצבני, רוכב מנוסה, אני לא דואג לו. אני לעומת זאת, יושב בתנוחה נינוחה ביותר, לא אגזים כשאומר שהכידון בשלב זה שימש אותי כמשענת לידיים ותו לא. כמה סנטימטרים תחתיו מותקנת לה בונגילה מרובעת החובקת את מוט ההגה ומרסנת אותו כך שחבטות והטיות המגיעות מכיוון הסלעים נבלמות בצורה מלאה. לעומת זאת, פקודות היגוי המגיעות מכיוון הכידון מועברות מטה באופן חלק ורך לחלוטין – ת ע נ ו ג.

ADC
Active Descent Control, זהו שמה של מערכת הבלימה החשמלית המוכרת מדגם הטורינג של פולריס. המערכת משמשת לבלימת הטרקטורון בירידות תלולות, "בדקנו ומצאנו" שעם השימוש הנכון המערכת עובדת ללא דופי, ההפעלה נעשית על ידי מתג על הכידון ומרגע התייצבות הכלי על המהירות האיטית הדרושה, ניתן להתרווח על המושב עד לסיום הירידה באופן רגוע ובטוח. למי מכם שמצא עצמו דרוך פיזית ונעול על הברקסים, בפחד שמא הכלי יתדרדר ויצא משליטה, המנגנון הזה כל כך מפנק עד כדי שלא תפחדו לתת לחברה לצלוח עם הכלי ירידות קיצוניות במיוחד.

"הכידון בשלב זה שימש אותי כמשענת לידיים ותו לא. כמה סנטימטרים תחתיו מותקנת לה בונגילה מרובעת החובקת את מוט ההגה ומרסנת אותו כך שחבטות והטיות המגיעות מכיוון הסלעים נבלמות בצורה מלאה. לעומת זאת, פקודות היגוי המגיעות מכיוון הכידון מועברות מטה באופן חלק ורך לחלוטין – ת ע נ ו ג."

4 על 4 לפי דרישה
או במילים אחרות - On Demand AWD, זו גישה שיותר מכל ממחישה את כוונת היצרן ליצור מכונה שניתנת לשליטה אפילו עבור הרוכב המתחיל, לספורטסמן שני מצבי נסיעה (מלבד ה ADC), מצב 2X4 ומצב 4X4, כאשר מתג ה 4X4 מכניס את הבהמה להיכון וכשזו תרגיש צורך בהנעה כפולה היא תעשה זאת לבד. החזרה למצב 2X4 תיעשה כמובן גם אוטומטית כשתואי הקרקע ידרוש זאת. מנגנון שימושי עבור חלק מהרוכבים, יש שיעדיפו להחליט בעצמם מתי הם רוצים לשלב כל מצב. הספורטסמן אינו מצוייד בדיפרנציאל, כמעט חסר משמעות בארץ בה אסורה נסיעה על כבישים.

הנענע מתיישב על האופנוע הכתום, 300 סמ"ק של שתי פעימות מחוברים לו לכף יד ימין וכולו מאושר, הוא פותח בגז ואנחנו אחריו בשטחים הפתוחים ובשבילים המהירים, גזים מלוא החופן עם מהיריות שחוצות את ה- 100 קמ"ש. הספורטסמן נינוח במהירויות הללו אך בסיבובים מהירים מורגש מרכז הכובד הגבוהה שגורם לכלי ליטות על צידו מוקדם מהצפוי.
מה שכן היה צפוי זה שהנענע לא יתאפק ויעלם עם האופנוע בתוך היערות, התחנה הבאה בה פגשנו אותו הייתה כבר בביתו של לווינהים כשאנחנו יושבים על אספרסו עם גלידה – משהו דליקטסט!

"המערכת משמשת לבלימת הטרקטורון בירידות תלולות, "בדקנו ומצאנו" שעם השימוש הנכון המערכת עובדת ללא דופי, ההפעלה נעשית על ידי מתג על הכידון ומרגע התייצבות הכלי על המהירות האיטית הדרושה, ניתן להתרווח על המושב עד לסיום הירידה באופן רגוע ובטוח."

סיכום
דגם ה- XP החדש מתהדר בשפע של חידושים אשר בסופו של יום, לאחר טיול ארוך טווח נותנים לך את התחושה שלא התאמצת יתר על המידה. שני הדגמים נושאים את המכלולים הזהים וההבדלים היחידים הם בכוח המנוע ומערכת הבלמים. ההיגוי עובד בצורה מדהימה, מהלך המתלים והמתלים שופרו ותנוחת הרכיבה שופרה אף היא. כל אלו מאפשרים חוויית רכיבה כיפית מהנה ובעיקר שימושית, למי שמשתמש בכלי מעבר לשעות הפנאי. אני מאמין שהמערכות הללו מקלות את החיים לעין ערוך לחקלאי הממוצע או לקיבוצניק, שנוהג בדרך כלל לעבור בין שורות הפלחה או בין שבילי הקיבוץ. למטרות טיולים מהירים או רכיבה קצת יותר אגרסיבית, תמצאו את דגם ה-550 מעט אנמי בכוח המנוע, אך דגם ה-850 ידאג למלא את החסר עם כוח זמין שמורגש היטב בעת לחיצה על המצערת.
באשר לשאלה שעניינה אותנו כבר בפתיח, התשובה אומרת גם וגם. רוכבים מנוסים ימצאו בכלי חבילת פינוק שלא מאמצת את הידיים גם בסוף יום ממושך ורוכבים מתחילים ולא מנוסים יכולים להיות רגועים – הכלי יודע לעשות את העבודה. פולריס יכולים בהחלט להתהדר בחדשנות במהלך השנה הקרובה ונראה כי כבר עומדים בפתח 2010 דגמים נוספים מצד המתחרים בעלי שימוש במנגנונים מתקדמים שכאלו.
בכדי ליהנות מחוויית הטכנולוגיה הטמונה בכלי, תאלצו להיפרד מסכום של 71,900 ₪ לדגם ה-550 ובתוספת עשירייה תקבלו את כוח המנוע של דגם ה-850.
תמונות מהגלריה

תגובות לכתבה
1.אורן שוקוני 28-06-09
בפעם הקודמת כתבתם שזה כלי לכוסיות, עכשיו אומרים טכנולוגיה
אז מה עדיף? הכלי הזה או המקס של אבניר?
2.שאלת תם ושאינו יודע לשאול 28-06-09
אז למה הכלי לא נמכר
בולם מנוע שמענו על זה בכלים אחרים
משכך היגויי עושה אותה פעולה בדיוק
אז מה חדש כאן
3.odeser 28-06-09
אני ראיתי את הכלי . אני אישית מעדיף את האוטלנדר יותר חזק יותר קל.
שילדה יותר טובה ומערכת הברקסים שממוקמים למעלה

ואת הרנגייד אין מה להשוות
4.אחד שנסע 28-06-09
זה הטרקטורון הכי כיפי והכי נח שנסעתי עליו בחיים. כל מי שרוכב הרבה חייב לעצמו סיבוב על אחד ואז להבין שלא חייבים לחזור עייפים מכל טיול ואפשר להעלות את קצת הנסיעה.
טרקטורון מ ד ה י ם !!!
5.פולריס 28-06-09
טרקטורון קטלני עם הרבה דברים שימושיים...דרך אגב פולריס לא המציאו את ההגה כח הזה ימאהה המציאו את זה על הגריזלי שלהם בשנת 2007 ואחריהם הונדה בפורמן 500 שלהם...
6.נשמע כלי מדהים 28-06-09
יש כאלה דו מושביים?
7.נדב 28-06-09
נראה כלי מדליק,בחיים לא הסתכלתי על הספורטמן אבל זה נראה ממש בהמה !!
8.ל 2 28-06-09
למה אתה כזה שלילי?
קודם כל הוא כן נמכר, אני רכשתי אחד ובקרוב חבר שלי גם קונה (בהמלצתי) וזה שאתה לא מתעדכן זה לא אומר שלא מוכרים.
אני ממליץ לך לקחת סיבוב ואז לדבר, משכך היגוי זה משהו אחר לגמרי אין מה להשוות
אם אתה רוצה אתה מוזמן לבוא לסיבוב על ה XP שלי, נראה מה תגיד אחר"כ
יום טוב לכולם
9.ל 8 28-06-09
אני לא שלילי אני חושב בכל רם
נכון שזה מפריע אבל זאת האמת
הכלי לא זז,כי אם היה זז הייתם מוצאים מודעה כמו על RZR
10.איזה מגניב 28-06-09
חייב להרגיש את ההגה החשמלי הזה
נזימה שיחקתם אותה עם המבחנים של הטרקטורוני עבודה
תמשיכו כך
11.ל-2 28-06-09
תפסיק להיות קנאי, תדע לפרגן לחברות מתי שצריך.

משכך היגוי עושה פעולה אחרת לגמרי, ההגה כוח הרבה יותר רך והנסיעה הרבה יותר נעימה.
אין מה להשוות את הנוחות של קאן אם לנוחות של פולאריס, תמיד פולאריס יהיו רמה אחת מעל כולם.
12.ל-9 28-06-09
לא הוציאו מודע על אף כלי אחר חוץ מה-RZR אז זה אומר שגם הם לא נמכרים
13.פרספקטיבה אחרת 28-06-09
הלו אנשים...
הגישו לכם פה כתבה מדהימה מתוך סדרת מבחנים שנזימה שוקדת עליה בתקופה האחרונה
אני נהנתי מכול מילה ואני לומד המון מכל כתבה
תתעסקו מעיקר ולא הטפל, תפסיקו עם המילחמות המגעילות האלה כי זה לא מוסיף לאף אחד
כן אתה אדון 2 ואדון 12 ואדון 9 אני בכלל לא יודע אם זה אותו אחד אבל מה שבטוח זה שאתם גורמים רק נזק למי שאתם חושבים שאתם מייצגים
הגיע הזמן שתפסיקו לנסות להיות אנשי יחסי ציבור של אף אחד כי אף אחד גם לא משלם לכם על זה
עופר אבניר ודלב מוציאים הון תועפות על משרדי יחסי ציבור עם השקות וטיולים ומה לא, אז תהיו בטוחים שאף אחד לא זקוק לשרות המפוקפק שלכם וחלאס עם החרטוטים שלכם נמאסתם!

לסיום תודה לכל מי שטרח על הכתבה המצויינת הזו, אין עליכם נזימה!
14.ROY_L 28-06-09
כתבה מעניינת.... נדיר לראות את הנענע על חליפת רכיבה ממוגן בצבי צב ולא במצלמת ניקון דגם שקר כלשהוא.... ועוד בפעלולים עם יאכטה שכזו.... ריספקט. כבוד למגזר
15.וואלה טרקטורונים חזזקים ! 29-06-09
היסתכלתי בכל התמונות ממש 2 טרקטורנים חזקים ויודעים ליקרוע את השטח !
מוזר שאפשר להרים איתם ווילי זה שוקלל ממש המון כל אחד כזה
אבל יפה כל הכבוד תמונות יפות בהצלחה עם הכלי !!!
16.מנו פרץ 29-06-09
לא משנה מה יהיה לא להתקרב לפולריס זבל של כלי מי שמיצג את פולריס בארץ לא פחות זבל ויותר זבל מהכלי רז גל אחד הנוכלים הגדולים של המדינה לא להתקרב בשום פנים ואופן ורזגל לא ימכור אפילו כלי אחד. בתור אחד שרכש פולריס מהזבלים האלה זהירות לכל המתענינים ..אין אדם מדבר אלה מהירהורי ליבו תפנימו טוב ותברחו ולמי שיש בעיה שיפנה וישאל אותי אני מבטיח להעביר מסר חד וברור לכל מי שישאל
17.ל 13 29-06-09
לא ידעתי שלכתוב את דעתי, שהיא בניגוד לדעתך זה"מלחמה מגעילה"
אני אומר את דעתי וזהו לא טוב לך אל תיקרא.(דברי נכתבים בשיא הנימוס)
אני לא שייך לאף אחד מהיבואנים אז אני שלם אם עצמי
ולכן אל תהיה הפסיכלוג שלי, תגיד את דעתך ואנו נקבל אותה באהבה
18.אין על פולריס 29-06-09
אתם כולכם אינטרסנטים,למה לא לפרגן פולריס יש להם שנה טובה מאוד ולהרבה אנשים מאוד כואב על כךויכול להיות שלאבניר תהיה שנה הבאה ,שנה טובה אז מה זה משנה.
ל 16 ו 17 נראה לי שפולריס שמחים שאתם לא בחוג לקוחותיהם ,כי הרי אם אתם משמיצים אז יותר טוב להם בלי טיפוסים כמוכם
מאחל לכל היבואנים שפע והצלחה
19.ערן שלמה - עורך אתר 29-06-09
חברים יקרים - מוגשת בפניכם כתבה על כלי המציג חדשנות טכנולוגית בשטח.
אתם מוזמנים להתייחס לכתבה, לטכנולוגיה או לכל דבר אחר הקשור לכך.
העקשנות שלכם להמשיך במריבה האדיוטית של פולריס מול קאן אם, הגיעה כבר לדרגת מיאוס.
יש לכם טענות ומענות - הפורום פתוח לכולם.
20.יוסי חג'ג' 29-06-09
כמה סוגר ה SPORTSMAN XP 850?
21.כל הכבוד 29-06-09
אתם צריכים למחוק את כל ההודעות המלוכלכות שכל מיני צ'חצוחים כותבים כמו בפול גז ששם אין ליכלוכים והשמצות ,מה שלא כתוב לעניין ,למחוק.
זה מוציא את כל הכיף מהכתבה היפה
22.כתבה פצצה 30-06-09
הכלי הזה זה אופרה אחרת
מי שלא רכב עליו שלא ידבר, רכבתי עליו ולא הפסקתי להתלהב מההגה שלו
נכון שיש רנגייד ואולנדר וטנדרקאט וכו וכו', אני לא בא להשוות עכשיו וזה לא קשור, פשוט תעשו סיבוב על הכלי ותבינו
ותפסיקו ללכלך מה קורה איתכם?!
23.ערן 05-07-09
האם יש דו מושבי?
24.עידן הקטן 26-07-09
עידן מפולריס יספר לכם איך הכלי מיתהפך בגלל "ההגה כוח"
2 כלי הדגמה מאותו סוג באותו יום באותו טיול.
מה עשתה דלב פיטרה את עידן.
אז דייייייייייייייייייי
ההגה כוח
25.קאייקס 02-09-09
ל-23:
כן! לדיגמי 2010 פולריס מוציאה גירסאות דו מושביות, הם כבר אגב מפורסמות באתר שלהם.
ההיתי אתמול באולם התצוגה שלהם (וויניפג, קנדה) פשוט עוצר נשימה.
26.חיים 08-02-10
שאלה רק לרציניים !!
אני מעוניין לרכוש את ה-XP 850 האמת שמעתי עליו רבות וראיתי אותו (מרשים)
שאלה לבעלי ה - XP 850
איך הכלי מבחינת נוחות מהירות ייציבות תצרוכת דלק ?
אשמח אפילו לתשובות במייל.
אם יש מישהו מאיזור המרכז שבבעלותו XP אשמח לעשות נסיעה (בחברה אין כלי הדגמה )
ברשותי טוריננג 2009 500
27.שאול בן יוסף 18-02-10
ל20 נסעתי אליו 156 קמ"ש לא בפול גז
כלי מדהים הרבה יותר טוב מהאווטלנדר לכל מי ששאל...
הכלי חזק בהרבה יציב בהרבה והרבה הרבה הרבה יותר נוח מכל הכלים בשוק!
פשוט יצירת אומנות! ללא ספק טרקטורון העבודה הטוב ביותר בעולם כיום.
28.אייל 20-06-10
נסעתי גם על הפולאריס XP850 וגם על CAN-AM Outlander 800 MAX XT Ltd Edition.

כבעל Sportsman 500 אני שומע פה ושם אנשים שקוראים לי לעלות פעם על CAN AM ולהרגיש את ההבדל. אז נסעתי, ובאמת נחמד אבל לא זיהיתי שום דבר שיגיד לי "וואו איזה הבדלים מטורפים".
פולאריס עשו, עושים ויעשו טרקטורונים טובים ומוצלחים כי זה מה שהם עושים.

אפשר להתווכח על מכלולים שונים אבל תכלס, איפה שיעבור ה-CAN AM יעבור ה-POLARIS.
שניהם חזקים ונוחים ומספקים תמורה טובה.

נהגתי גם על ה-RENEGADE שהוא סוג של הכלאה בין "עבודה" ל"ספורט" והוא ממש מדהים וחזק אבל מכיוון שהוא בעייתי בפרקטיות ובסחירות ירדתי ממנו.

בקיצור, הכלי הבא הוא ה-850XP
29.איתי 09-08-10
איזה כלי 85000000
30.אייל 06-01-11
תשובה לחיים (26)

שאלת שאלה לרציניים... אז רכשתי את ה-850XP אחרי המון התלבטויות.

כלי פשוט מדהים, אין פעם אחת שאני עולה עליו ולא מתרגש מחדש. הוא חזקקקקק מאד, נוח מאד (מנוע אורכי משאיר מקום לרגליים בצורה נוחה), מתלים מעולים, חלק ועובר הכל בלי להתאמץ, שפע של כוח זמין בכל לחיצה קלילה על המצערת.

כמובן בעניין של טעם הוא לדעתי כלי יפהפה ואני מעדיף אותו על הפלסטיקה המיותרת של ה-Outlander התואם.

דבר אחד ששמתי לב - הכלי צמא מאד לדלק. בטיולים ארוכים בלי הרבה תחנות דלק חובה לקחת לפחות 20-30 ליטר רזרבה גם אם תדלקת מלא בבוקר...

הכי חשוב סע בזהירות ותסתכל כל הזמן מסביב.31.Yuval 18-01-13
האם יש לו הגבלת מהירות או שיש אצלי בעיה לא עובר 70
32.Mr ... 29-04-14
אני רכשתי פולריס 800 ואני אישית אומר לכם כלי נוח בצורה שאי אפשר להבין , ואיזה עוצמה של כח טרקטורון אחד הדברים וואלה מרוצה ...
הוסף תגובה

*שם:

אימייל:

*רשום את הספרה שלוש:

*תוכן התגובה:


כל הזמנים הם GMT +3. השעה כרגע היא 13:53-24.