טכני למען הקהילה מוטוקרוס אופנועים אנדורו אופנועים אנדורו טרקטורונים באחה ישראל
ליגת הארד אנדורו - סבב ראשון


   25-01-2023, רז הימן   
  שלח כתבה זו בדוא"ל

צילום:טים נודלמן

אי שם בשנות ה 90 תקע לי צלם הוידאו שסיקר את מרוץ האנדורו באל מידיה מצלמה מול הפנים...

אי שם בשנות ה 90 תקע לי צלם הוידאו שסיקר את מרוץ האנדורו באל מידיה מצלמה מול הפנים ובין היתר שאל עד מתי אמשיך להתחרות. הייתי בן 34, ממבוגרי הסצנה וכנראה שזו נראתה לו שאלה הגיונית. זרקתי לו 60, מספר מופרך של זקנים מתים. השנים עברו, את קטגוריית מעל 500 החלפתי בסניורים ונדמה היה שבכוון הזה 60 עוד בסוף יגיע, אבל ב 2009 עברתי לצד השני של הפיטס, לאוהל מודד הזמנים. עד אתמול. התחייבות שנדחתה, אופנוע מד.ל.ב. וכתבה כאן ב NAZZIMA הם הסיבות שמצאתי עצמי ברשימת המשתתפים של המרוץ הראשון אי פעם בליגת הארד אנדורו בישראל. מדובר בליגה שלראשונה אינה מופקת על ידי ההתאחדות אלא על ידי יזם פרטי, אסף וייסבקר שמו ועל למה ואיך הוא הגיע לפוזיציה הזו תוכלו לקרוא בהמשך.

שישי בבוקר, אזור גבעות בית גוברין. מבט על הפיטס המסודר למופת מרמז על עוד מרוץ אנדורו עם אוהל מזכירות, עמדת בדיקות טכניות, אוהל מדידת זמנים ומתחם אוהלי יבואנים מדוגם. אבל הליכה בין המתחרים מבהירה שיש הרבה פנים חדשות ושרוב רוכבי הקטגוריה המקצועית באנדורו לא נמצאים כאן, למעשה רק פרנקו, ברבי, רז עידן, חן כהן, אלון יוסף ועידו עמר הגיעו.
מתכונת המרוץ שונה ממרוצי הספיישל טסט של ליגת האנדורו השנה או ממרוצי ההיירסקרמבל של השנים הקודמות. הבוקר מתחיל בפרולוג קצר באורך של כ 1 ק"מ של סינגל זורם ובתווך טיפוס תלול וטכני לראש גבעה. תוצאות הפרולוג יקבעו בהמשך את סדר ההזנקה למרוץ עצמו. ראשונים לזנק הם רוכבי הפרו, רוכבי האקספרט מייד לאחריהם ולבסוף רוכבי העממית. חוקי המשחק קובעים שלקהל אסור לעזור לרוכבים, רק מרשל או רוכב אחר רשאי לעזור לך.

כבר בקרתם בפייסבוק ובאינסטגרם שלנו ?

הרוכבים הוזנקו לפרולוג בשלשות, במרווחים של 30 שניות בין כל שלשה ולכל רוכב נמדד הזמן האישי שלו. סדר הזינוק לפרולוג בכל קטגוריה נקבע כנראה על פי השתתפות בליגת האנדורו. בקטגוריות האקספרט והעממית השפיע סדר הזינוק באופן משמעותי על זמן ההקפה. הסיבה? כבר בחלקה התחתון של הגבעה נוצר פקק גדול של רוכבים הממתינים לתורם (ולא בסבלנות רבה...) כדי לעבור מדרגת סלע מורכבת. הצמחייה הסבוכה לא אפשרה פתיחת מעקף, ותוצאת הפרולוג למעשה די נגזרה מסדר הזינוק שנקבע מראש. אין ספק שבסבבים הבאים מסלול הפרולוג צריך להיות זורם יותר ועם מרווחים גדולים יותר בין הרוכבים.

ראשונים לזנק למרוץ עצמו היו רוכבי הפרו, בקצב של שישה בדקה, כאשר זמן המרוץ של כולם מתחיל מהזינוק של הרוכב הראשון. רוכבי האקספרט זינקו מייד אחריהם ולבסוף רוכבי העממית, גם הם כל אחד בתורו על פי תוצאת הפרולוג. אני זינקתי ממש בין האחרונים ולא באמת התרגשתי, בכל זאת יש קצת פז"מ של מרוצים, הידיים לעומת זה דווקא כן נלחצו מהמעמד וברבע השעה הראשונה השרירים היו קשים ותפוסים. הגעתי לעלייה הראשונה בגבעה המיוערת ומהר מאוד הבנתי שהיום צריך סבלנות, יש רוכבים לפניי שמתמודדים כל אחד בתורו עם המכשול התורן לאורך העלייה ואין שום אפשרות לקיצורי דרך. בשלב הזה הגיע אליי דור, הבן שלי, שיחד עם רן שמאי בן ה 15 היו צעירי המשתתפים. לא עבר זמן רב ופרנקו שכבר היה בהקפה השנייה שלו עקף אותנו בקלילות מעוררת השתאות. דור ואני לעומת זאת היינו עסוקים לא מעט בעבודות סבלות. הבנו שבאיחוד כוחות נצליח להתמודד עם הסינגל המאתגר בצורה יעילה יותר וכך הגענו אל המרשל בראש הגבעה, רק כדי למצוא עצמנו כעבור עשרה מטרים יורדים בתלילות מטה בסינגל מקביל.

העלייה השנייה על אותה גבעה התחילה בסינגל זורם אבל מהר מאוד הגענו למשטח סלע ארוך, חלק ותלול. למרגלותיו היו כחמישה מתחרים שהתקשו מאוד לעלות אותו. בזמן הזה פרנקו הגיע לקו הסיום וזמן סיום המרוץ הלך והתקרב (חצי שעה מרגע שהראשון מסיים שתי הקפות). החלטנו שכיוון שאיננו יודעים בדיוק את עיתוי הסיום נמשיך להילחם בעלייה עד שנגיע למרשל השני. ומלחמה זו בהחלט הייתה. בעבודת צוות הצלחנו כעבור כשעה להגיע אל המרשל, אך התברר שזמן המרוץ כבר הסתיים. להערכתי בשלוש שעות רכיבה/סבלות עברנו כ 3 ק"מ. עבדתי קשה, התקדמתי לאט אבל זכיתי לזמן איכות משמעותי עם הבן, זו הייתה חוויה ששנינו לא נשכח והזדמנות מצוינת בשבילו לקבל ערכים של נחישות, עקשנות ודבקות במשימה. צה"ל, הילד מוכן.

בפיטס פגשנו את שאר הרוכבים, על פניהם ניתן היה לראות את העבודה הקשה שנתנו, אף אחד לא חשב שהמסלול היה קל מידי.... התיישבתי במתחם של KTM להתפנק אצל אוהד, להחזיר לידיו את הכלי עליו רכבתי וכמובן להתנצל על סימני הקרב שעבר. ה EXC 250 התגלה כהתאמת חימוש מושלמת למטרה, לא יכולתי לבחור כלי מתאים יותר למרוץ הזה והוא עורר אצלי מחשבות רציניות על שינוי סטאטוס לבעליו של אופנוע שתי פעימות.

אז מה היה לנו? אחד פרולוג, אחד מסלול של 9 וחצי ק"מ, שתי הקפות, חמש עמדות ניקוב דיגיטלי, חמש עמדות רישום ידני, שישה רוכבים שסיימו את כל מסלול הפרו/אקספרט, שלושה שסיימו את מסלול העממית, שש עליות להקפה ובסה"כ מסלול שבהחלט עונה להגדרה הארד אנדורו, ברמת קושי של קטגוריית SILVER לדעתי.
אז לגיל 60 עוד לא הגעתי (בשנה הבאה) והמשמעות היא שבעוד שנה שוב תמצאו אותי על קו הזינוק, על אופנוע אנדורו, עומד לכאורה במילה שנתתי לצלם אנונימי, אבל בפועל עושה את הדבר שהכי עושה לי טוב.


למדידת זמנים מלאה

דבר המארגן (או איך הגענו עד הלום ומה בהמשך)

קיץ קודם הייתי "בחופשת" רכיבה ברומניה, 5 ימי רכיבה. ביום האחרון הלכנו למסלול של HECS SADU - אליפות סיביו בהארד, תחרות מקומית... לא רומניאקס ולא הארצבג, מה שנקרא סתם עוד תחרות.
המסלול? מטורף...ללא הפוגות...ללא מנוחות....עולים תלול מאוד...יורדים חד מאוד.
בטיפוס האחרון כשכבר עשיתי עצירות לנשום קצת, עברו לי 2 דברים בראש:
1. אם זה מסלול מקומי לרוכב הממוצע, אנחנו בארץ ממש לא בכיוון (זה רק חידד את העניין כי זה כבר ידוע)
2. למה אין לי מסלול כזה ליד הבית?
מסקנה 1 הביאה אותי למחשבה להתחיל להזיז מחשבות בראש (זה דיגדג לי כבר תקופה) למעשים... בוא ננסה להתחיל להזיז את הספורט מוטורי הכי נפוץ בישראל.
אז המחשבות נהפכו לדיבורים, גישושים, שאלות ותשובות.
פניתי לניב צורי ולהתאחדות לספורט מוטורי, מהשיחה הראשונה היה לי ברור שזה קורה! תמיכה ודחיפה מהרגע הראשון,זה לא מובן מאליו!
מסקנה 2 גרמה לי ללכת עם חוט בנייה לשטח (הייתי בדודא ורק חוט בנייה היה זמין) ולהתחיל לסמן ענפים... עברתי לסס"לים...עוד ענף ועוד ענף...עוד מסלעה ...עוד שיפוע צד....לאט לאט נפתח לו נתיב קסום קשוח ויפה שמתפתל לו ב S (המקורי) ולא נותן לך הפוגה לנשום (כמו בסיביו רק פחות 500 מטר גובה😀).
שמו בישראל: "הגונגל במארשה"
2 המסקנות שהיו לי שם הביאו את כולנו ליום הזה.
זה אושר גדול לראות את כל הרוכבים מזיעים סובלים ונהנים, זה סיפוק אדיר להצליח להנגיש לרוכבים את מה שהם הכי אוהבים ומשתוקקים לו.
מסלול כזה יש רק 1, רציתי לעשות יריית פתיחה שתגרום לאנשים להבין שאפשר פה הכל, עם כל המגבלות.
שום דבר לא עוצר כוח רצון!
ולהמשך...
עכשיו כבר לכולם ברור לאיזה קטגורית רמה הם שייכים, וגם לי.
המסלולים הבאים יהיו מותאמים יותר לרמת הקטגוריה.
נשקול קטג' "מתחילים" שתאפשר חדירה קלה יותר לספורט שהוא קשוח נורא.
הבטחה שלי שעל כל טיפת זיעה שהזעתי לפתוח לכם נתיב למסלול אתם תזיעו 5😀תגובות לכתבה
הוסף תגובה

*שם:

אימייל:

*רשום את הספרה שלוש:

*תוכן התגובה:


כל הזמנים הם GMT +3. השעה כרגע היא 04:00-24.