טכני למען הקהילה מוטוקרוס אופנועים אנדורו אופנועים אנדורו טרקטורונים באחה ישראל
הוסקוורנה אנדורו 701 - פורץ דרך


   18-06-2020, רז הימן   
  שלח כתבה זו בדוא"ל

צילום:יאיר אבלסון

רז הימן מגדיר את עצמו כרוכב "אולד סקול", כששלחנו אותו לרכיבת המבחן על האסקי 701, הוא לא ידע למה לצפות ולא הופתענו שהוא חזר עם מסקנה ברורה: האופנוע פורץ דרך!

בשישי האחרון הצטרפתי למפגש בעלי האסקי 701 אנדורו שהתכנסו במודיעין. מתברר שבמהלך ארבע השנים האחרונות רוכבים רבים בחרו בכלי וכ 40 מהם התייצבו בסוכנות באותו בוקר. רובם יצאו להדרכת רכיבה עם בר נוב ויפתח פרנקו במסלול ה"קרציות" והשאר יצאו לסיבוב של כשעתיים בשבילים ובסינגלים שבאזור, בהובלת יובל וחיים ברונפמן הרוח החיה מאחורי מועדון הרוכבים. הצטרפתי לחברים המנוסים יותר וככל שהזמן עבר הבנתי שהכלי הזה לא כבד כמו שחשבתי. הוא אפשר לי לרכב בקצב יותר מהיר מאשר ציפיתי וחשוב מזה בנוחות וביטחון, כאלה שאפשרו לי לא להתעייף מהתמודדות עם המשקל של אדוונטצ'ר גדול ואפילו להרגיש טוב בסינגלים אליהם נכנסנו מידי פעם. בתום החלק המעשי התכנסו חזרה לסוכנות, להדרכה של שחר עמרמי על אחזקה ותפעול בסיסי של האופנוע, קינחנו בארוחת צהרים קלה והתפזרנו איש איש לביתו.

איך נראה ?

את הדרך הביתה עשיתי על הכביש כמובן, לבוש עדיין עם ציוד רכיבת השטח מהבוקר. ה 701 אומנם קיבל את השם אנדורו אבל כוונת המהנדסים האוסטרים שפיתחו את הדגם הייתה שישמש את הרוכב גם על האספלט ובאירופה יש בעיקר ממנו. חייב לציין שגם כאן הופתעתי לטובה – הרגשתי מחובר באמצעות הכידון ישירות לחלק התחתון של הצמיגים, האופנוע מרגיש כולו חתיכה אחת, ללא נדנודים מכיוונם של הבולמים ארוכי המהלך (250 מ"מ קדימה ואחורה) ויציב מאוד בסיבובים. למרות קסדת השטח ותנוחת הרכיבה הזקופה היה לי נוח לשייט במהירות 130 קמ"ש, המנוע לא נשמע מתאמץ, אין ויברציות ולמרות שאין פיירינג, הרוח על החזה נסבלת. ביום ראשון, את הדרך חזרה לסוכנות כבר עשיתי עם קסדת כביש וההבדל מאוד משמעותי, מאפשר רכיבה במהירויות גבוהות יותר וכמובן בתנאים שקטים ונינוחים יותר. באירופה ישנן חברות שמציעות לא מעט אפשרויות למשקף קדמי גבוה שיסיט את הרוח ויקל אף יותר על רכיבה בכבישים בינעירוניים, ואפילו קיטים מלאים שעולים כ 2000 יורו וכוללים גם פיירינג מלא ומגדל, כהכנה לציוד ניווט לראלי. יהיה מי שיגיד שתרומת הקיט למראה הכלי גדולה מתרומתו לרכיבת כביש נעימה ועם זה אני מסכים לחלוטין. לא כי לפיירינג אין השפעה אלא כי ה 701 פשוט נראה לא אפוי וזקוק לתוספת שתאזן את הנראות. בגלל משטח פלסטיק ענק, אחיד ולבן המתחיל בפנס האחורי ונגמר מעל רגליות הרוכב הכלי נראה כמו הכלאה של אדוונטצ'ר שמנמן עם אנדורו קרבי (חלקו הקדמי), מי שאוהב - סבבה, מי שלא - יכול להוסיף את הפיירינג וכמובן להחליף את דוד האגזוז הענק למשהו צר וקרבי יותר.


כבר בקרתם בפייסבוק ובאינסטגרם שלנו ?

איך זז ?

טוב, נשים את איך נראה בצד ונתרכז במה שבאמת חשוב וזה איך נוסע. רוצים ישר את השורה התחתונה? חבל"ז. זה לא בגלל שמודל 2020 קיבל בורר מפות הצתה על הכידון וגם לא בגלל שנוסף מנגנון בקרת אחיזה לגלגל האחורי (גם הוא עם אפשרות תפעול מהכידון) אלא בזכות האיזון בין המרכיבים הבסיסיים (בולמים, מנוע, בלמים, תנוחת רכיבה) והרמה המאוד גבוהה שלהם. בולמי ה WP XPLOR מטפלים טוב מאוד במשקל הכלי, ה 701 שומר על יציבות כיוונית במהירויות גבוהות על שבילים מהירים וגם תוך רכיבה על חלוקי נחל קטנים בהילוך שני. מפגש עם מדרגות סלע בסינגלים איטיים לא מהווה בעיה ורק אם נגזים ועל שביל מהיר יותר נכנס במדרגת סלע חדה, סגירת הבולמים המהירה תורגש בידיים. אופנוע המבחן עליו רכבתי מגיע בגרסת A1 מוגבלת עם 47 סוסים בלבד לעומת הגרסה המשוחררת של 74 מהם. אין ספק שמדובר בהבדל עצום. בכביש זה מרגיש כמו הדו"שים של פעם, שאתה צריך לסחוט את המצערת (מעבירה נתון מצב למחשב ניהול המנוע ולא מחוברת עם כבל לגוף מערכת ההזרקה) במלואה כדי להיות לפני כולם. בשטח זה פחות מענין כי גיר 6 ההילוכים עובד בהרמוניה עם המנוע הגמיש כך שברוב המקרים הספק ה A1 אינו מגבלה וממילא בשטח לא כדאי להיות חזיר גז עם כלי שמשקלו היבש 145 ק"ג. אהבתי את תפקוד הבלמים של ברמבו בכביש ובשטח. מערכת ה ABS מתוצרת בוש שולטת על שני הגלגלים ולא מצאתי שום סיבה לבטל אותה על האספלט. התרשמתי שרוב בעלי הכלים במפגש לא מבטלים את פעילותה גם בשטח אך אני העדפתי לרכב בלי התערבותה, כנראה מדובר ברוכב אולד סקול... המושב הרחב והקשה מציב את הרוכב גבוה מספיק בכדי שהמעבר תוך כדי רכיבת שטח מישיבה לעמידה יהיה קל, מאמץ הקימה קטן משמעותית לעומת דו"שים גדולים אחרים בהם המושב ממוקם נמוך יותר. את תנוחת הרכיבה בעמידה הייתי משפר. למרות שאני לא גבוה במיוחד (מטר ושמונים) הכידון המקורי

ממוקם נמוך מידי עבורי, אפשר להוסיף מגביהי כידון או להחליף אותו לאחר, גבוה יותר. תפעול המתגים, ידיות הבלם והמצמד, רגליות ההילוכים והבלם טבעי ונוח, הכול ממוקם במקום הנכון. תפקיד מערכת ה TC (Traction control) שנוספה השנה הוא להפחית את המומנט המועבר אל הגלגל האחורי ולמנוע מצב של "פרפור" ואובדן אחיזה. בדומה למערכת ה ABS אני מניח שרוב הרוכבים לא מנתקים אותה בשטח אבל חייב לומר שלא אהבתי את ההתערבות שלה. בשטח חולי כמו הדיונות בפרדס חנה פשוט קשה להתחיל מהמקום ובכלל להתקדם ולפנות איתה. גם על קרקע קשה העדפתי אותה מבוטלת. באופן די מוזר ובדיוק הפוך מדגמי האנדורו הקטנים של הוסקוורנה המערכת פועלת כאשר נורית ה TC כבויה... את תהליך הנטרול וההפעלה של המערכת אחסוך מכם, אגלה רק שגם כאן (בדומה לנטרול והפעלה של מערכת ה ABS) יש למחלקת הפיתוח עוד קצת עבודת מחשבה לעשות, על מנת להקל על המשתמש. לוח השעונים מינימלי ודומה לדגמי האנדורו אך מציג נתונים נוספים. עבור רכיבה בכביש הייתי רוצה שיהיה גם חיווי למספר ההילוך ולא רק נורית ניוטרל (שלפעמים נשארת דולקת גם כאשר ההילוך משולב). נורית הדלק נדלקת כאשר נשארים במיכל 3 מתוך 13 הליטרים שהוא מכיל ומאפשרים טווח נסיעה כולל סביב 250 ק"מ. הצמיגים (יושבים על חישוקים של DID) במידות רגילות - 90/90-21 ו 140/80-18 כך שקל למצוא צמיגים קרביים יותר. אהבתי את האחיזה שסיפקו צמיגי הקונטי, הם מהווים פשרה מצוינת לכל אפשרויות הרכיבה, אבל כדאי לקחת בחשבון שצריך לתת לאחורי מספר דקות להתחמם לפני שמתנהגים אתו באגרסיביות על אספלט.


לעוד מבחני שטח

מההיכרות עם רוכבי המועדון למדתי שבעליו של ה 701 הוא ממש לא טיפוס מסוים. חלקם מחזיקים אותו ככלי שני ל 990, חלקם ככלי שני ל 501, עבור חלק זהו כלי תחבורה יחיד לכל דבר ועבור חלק אחר זהו בעיקר כלי לשטח המנויד לטיולי סופשבוע על גבי נגרר. מה שכן משותף לרובם זה הגיל (40 פלוס) ואהבה לחברותא של הרכיבה בשטח, זה בהחלט בלט במפגש הזה.

פורץ דרך

בשנים האחרונות אני עמוק בתחום האנדורו, רוכב על אופנועי שטח קטני נפח. מזדמן לי מידי פעם לבחון איזה קרנף גדול אבל על ה 701 מעולם לא יצא לי לרכב כך שטרם מפגש המועדון לא באמת הבנתי את הייעוד של הכלי. שייכתי אותו בטעות לאדוונטצ'רים של ימינו - כלים כמו האפריקה טווין, T7 וכמובן ה XX90 למינהם של KTM, בזמן שהוא יותר ממשיך דרכם של הדו"שים משנות ה 80 ואילך. את אלה אני מכיר מצוין, עברתי איתם מאות אלפי ק"מ, במשך יותר מ 20 שנה הייתי בעליו הגאה של דו"ש כזה או אחר, החל בסוזוקי DR600 דרך DR BIG, ימהה XT600, קאוואסקי KLX650, KTM620 ועד ב.מ.וו GS650.

ה 701 הוא לא רק ממשיך דרך אלא גם פורץ דרך, את הדרך חזרה לשפיות, להגיון, לאפשר ללקוח להחזיק כלי אחד שיעשה מצוין גם וגם, שיהיה באמת דו שימושי. הסופ"ש אתו הזכיר לי כמה נהניתי להיות אופנוען, אדם שמתנייד על 2 גלגלים, על כלי אחד, בכביש ובשטח. ה 701 משלב את שני העולמות באופן מרשים, בכיף ועם הרבה נשמה. עושה חשק...

מחיר מחירון 68,900 שח כולל אג' רישוי והוצאות רישוי, ט.ל.ח.

תודה ל-FOXHEAD, יבואנית אביזרים לאופנועים על ציוד השטח למבחן, חליפה וכפפות.

רז הימן,אופנוען ונהג מירוצים, בעל ניסיון בינלאומי רב מאז שנת 1991:

באחה 1000 במקסיקו – 1991
ראלי הפרעונים במצרים – 1993, 1994, 1996, 2005, 2006, 2007
ראלי האטלס במרוקו – 1994, 1998
ראלי טוניס – 1995, 1996
ראלי איחוד האמירויות – 1997
ראלי פריז-דקאר – 1999
אליפות העולם למרוצי אנדורו – 2000 (ספרד)
אליפות העולם למרוצי אנדורו - 2004 (פולין)
ראלי דרך המשי – 2009, 2010
ראלי הדקאר, דרום אמריקה – 2012
ראלי הבלקן – 2013
ראלי יוון – 2012
ראלי ברסלאו בלקן – 2013
תמונות מהגלריה

תגובות לכתבה
הוסף תגובה

*שם:

אימייל:

*רשום את הספרה שלוש:

*תוכן התגובה:


כל הזמנים הם GMT +3. השעה כרגע היא 16:21-24.