טכני למען הקהילה מוטוקרוס אופנועים אנדורו אופנועים אנדורו טרקטורונים באחה ישראל
אסקול – הקטנוע שיחשמל אותך


   15-01-2020, רז הימן   
  שלח כתבה זו בדוא"ל

צילום:יצרן

שחקן חדש בשם אסקול נכנס לקטגוריה העולה של הקטנועים החשמליים, רז הימן הלך לבדוק על מה מדובר.

ליצרני הרכב בעולם ירד האסימון רק בשנים האחרונות והיום כמעט לכל אחד מהם יש בקנה או כבר בשוק דגם חשמלי מלא אחד לפחות. בעולם הדו גלגלי אלה דווקא האופניים שהיו ראשונות להתחשמל. בשלב יחסית מאוחר הצטרפו יצרני האופנועים והקטנועים לתהליך תוך שהם מדלגים על שלב ההיברידיות שתופס מקום משמעותי בעולם הרכבים. אפשר לספור על אצבעות יד אחת את היבואנים שיכולים להציע ללקוח הישראלי קטנוע או אופנוע חשמלי ואת שתי העובדות האלה זיהו בקבוצת ה.מ. מוטורס מזמן. כבר בשנת 2015 ייבאה החברה קטנוע חשמלי בשם V-MOTO שמצא את דרכו אל שרותי השליחים של מקדונלדס, פיצה האט ודומינוס. הכלי היה אחד מראשוני הקטנועים החשמליים. את קפיצת המדרגה בטכנולוגיה ובאיכות מאותו דגם ראשון נראה שה.מ. מוטורס מצאו אצל אסקול, יצרן איטלקי עם רקע מעניין ושונה ממה שאנחנו מכירים עד היום בעולם הדו-גלגלי. מדובר על חברה בבעלות פרטית שנוסדה באיטליה לפני ארבעים שנה ועוסקת עד היום בפיתוח וייצור של מנועים חשמליים ומשאבות מים. בשנת 2014 הקימה החברה חטיבה חדשה וירוקה שעוסקת בתכנון וייצור של אופניים וקטנועים חשמליים המיועדים בעיקר להשכרה, לעסקים ולסקטור הפרטי. אסקול בהיותה שחקן חדש בשוק הקטנועים באה עם שתי חוזקות – המנוע החשמלי אותו היא מייצרת שנים רבות בכמויות אדירות וגישה רעננה לתכנון מיטבי שאינו כבול לקטנועי בנזין קודמים אותם מעולם לא ייצרה.

לעוד השקות

הסערה שפקדה אותנו בשבוע האחרון נענתה לבקשת מפיקי השקת קטנועי ASKOLL לפסק זמן קצר ואפשרה לנו לעשות סיבוב קצר על אחד משני דגמי ה ES3 שישווקו אצלנו, זה שמיועד לשוק המסחרי- ה PRO 70. הוא נבדל מדגם ה EVOLUTION שמיועד לסקטור הפרטי בכך שיש לו מושב לרוכב יחיד, הבלם האחורי אינו דיסק אלא תוף, אין לו אפשרות צימוד לסמארטפון הרוכב והוא זול ממנו ב 1000 ₪. בדיוק כמו במכונית חשמלית, גם כאן, הדרך היחידה לדעת שהמנוע התעורר והכלי מוכן לתזוזה עם סיבוב המצערת זה מבט ללוח השעונים. זה הקטע של כלים חשמליים – הם שקטים... לידי, על כלי ההדגמה השני ישב בחור חסר כל ניסיון על דו גלגלי שמייד סובב את מלוא המצערת, למזלו הכלי עדיין לא היה מונע אחרת הוא היה פוגש מייד ומקרוב את הגינה הציבורית. לא שהאסקול מזנק מהמקום כמו נינג'ה אבל הוא מאיץ בקצב של קטנוע 50 סמ"ק לפחות וזה משהו שרוכבים חדשים על דו גלגלי צריכים לקחת בחשבון - לא מדובר באופניים חשמליות.
כאשר הכלי בתנועה התחושה זהה לכל קטנוע אחר עם גלגלי 16 אינץ' גדולים ומנוע בנזין - של יציבות ובטחון. הוא מגיע בקצב נורמלי לאזור ה 65-70 קמ"ש, מהירותו המקסימלית. בלימה עם בלם הדיסק הקדמי טובה ויעילה ואני ממליץ לסמוך בעיקר עליו, הבלם האחורי מרגיש רפה ואין שום סיכוי להגיע איתו לנעילת גלגל, גם לא בלחיצה אלימה ומהירה. לוח המחוונים מציג בגדול ובבהירות את המהירות ובקטן את תכולת שתי הסוללות באחוזים.
הספק המנוע החשמלי הוא 2700 וואט והוא נמצא במרכז חלקה התחתון של שלדת הברזל, מניע את הגלגל האחורי בעזרת רצועה משוננת. בהיבט התחזוקה זה מקל על כל פעולה הדורשת את פירוק הגלגל האחורי שבניגוד ללא מעט כלים לא מכיל במרכזו את המנוע החשמלי. המנוע ניזון משתי סוללות ליתיום-און בתכולה של 2820 וואט/שעה ושוקלות 8.1 ק"ג כל אחת. שתי הסוללות והמטען שלהן נמצאים תחת המושב, ניתנים לשליפה מהירה ובעלי ידית אחיזה המאפשרת לקחת אותם בנוחות למשרד או לבית לאחר הרכיבה. טעינה מריקון מלא תארך 6 וחצי שעות אבל ל 80% אפשר להגיע תוך כשעתיים. אם הרוכב טוען רק סוללה אחת, הכלי יודע להשתמש בה קודם עד שתרד לקיבולת של השנייה ואז יעבור להשתמש בשתיהן במקביל.

כבר בקרתם בפייסבוק ובאינסטגרם שלנו ?


טווח הנסיעה המוצהר הוא בין 60 ל 96 ק"מ כתלות בתנאים, ללקוח פרטי זה אמור להספיק לגמרי לשימוש יומי ואף ליותר מזה. לקוח עסקי כמשרד שליחים או רשת פיצה שמחזיקה מספר כלים יכולים לנהל את תהליך הטעינה באופן שיאפשר עבודה רציפה גם למרחק יומי גדול מטווח הנסיעה המוצהר. אורך החיים של הסוללה הוא 800 עד 1000 מחזורי טעינה, היא יכולה להחזיק גם 10 שנים אך מחירה לא זול – 5000 ₪, אם כי סביר שעם התקדמות הטכנולוגיה ושיפור תהליכי הייצור של סוללות בעולם בכלל, מחירה ירד. מחירו של ה EVOLUTION הוא 17900 ₪ על הכביש, ה.מ. מוטורס הקימו את אתר askollelectric.co.il באמצעותו יוכלו הלקוחות להזמין את הקטנוע גם און ליין. עם ביצוע התשלום, יוכל הרוכש לבצע איסוף של הכלי בנקודות שירות ומסירה בפריסה ארצית. צעד מתבקש הוא הרחבת ערוצי שיווק המסורתיים ומעבר לכיוון החדש והמעניין של ה.מ. להציע את הכלים במסלול התחבורה השיתופית (SHARING) נראה לי שכדאי גם לאפשר עסקאות ליסינג שיאפשרו ללקוחות פרטיים להתגבר על רף מחיר הרכישה.
צריך להימנע מלהשוות את דגמי האסקול לעולם אותו אנו חיים של מנועי הבנזין. לקוח שירכוש כלי חשמלי יעשה זאת בעיקר מאחת משתי הסיבות – מדובר במחבק עצים הדוגל בהפחתת זיהום הכדור ובשמירה על הסביבה או באדם שעושה חשבון קר ומבין שעם עלות של 6 אג' לק"מ הוא מרוויח כסף. אם אתם מזדהים עם אחת מהסיבות או משתיהן יחד אז ודאי הבנתם שבעתיד כולנו נתחשמל ולזיו שוורץ מנהל התחום החשמלי תהיה בקרוב הרבה עבודה.תגובות לכתבה
הוסף תגובה

*שם:

אימייל:

*רשום את הספרה שלוש:

*תוכן התגובה:


כל הזמנים הם GMT +3. השעה כרגע היא 15:26-24.