טכני למען הקהילה מוטוקרוס אופנועים אנדורו אופנועים אנדורו טרקטורונים באחה ישראל
CRF300RX - הסייח האיטלקי


   26-12-2019, רז הימן   
  שלח כתבה זו בדוא"ל

צילום:אהוד דינרמן

רז הימן לקח את האח האמצעי במשפחה המורחבת של הונדה, ושחרר את הסוסים בדיונות של פרדס חנה, בסינגל אנדורו ואפילו בהר חורשן. המסקנות ברורות ובורר מפות ההצתה משחק תפקיד מרכזי מאי פעם.

להונדה ליין אופנועי שטח בעלי מנועי 4 פעימות רחב מאוד, למעשה לרוכבי השטח מוצעות יותר אפשרויות מאשר מציעה חברת KTM שליטת השוק. איך הגעתי לזה? יש את משפחת ה L הדו-שימושית, משפחת ה X לרכיבת אנדורו, משפחת ה R למוטוקרוס ואת משפחת ה RX שמשלבת את השניים – מוטוקרוס ואנדורו וזה בלי להתייחס למשפחת ה F עם דגמי קירור האויר. חושבים שכאן זה נגמר? אז זהו שלא, לחברת RED MOTO האיטלקית, יש משפחת RX משלהם, רחבה יותר, הכוללת מלבד דגמי ה 250 ו 450 גם דגמי 300 ו 400 המתבססים עליהם.
האיטלקים מציעים כבר מספר שנים לשוק המקומי שלהם את דגם ה CRF250R בגרסה מוגדלת ל 291 סמ"ק כאשר המטרה היא להתחרות במרוצי האנדורו האירופאיים בקטגוריית E2 . ב 2019 הם עברו למשפחת ה RX והדגם הנבחן כאן הוא ה CRF300RX משנתון זה.
דגמי ה RX היפניים (250, 450) הם למעשה דגמי R שעברו הסבה קטנה יחסית הכוללת גלגל 18 במקום 19 אינץ', פנס קדמי, פנס אחורי וג'ק צד. ל RED MOTO נשאר להתעסק רק עם נפח המנוע ואת זה הם עושים בעזרת קיט של VERTEX האיטלקית המביא את נפח המנוע ל 295 סמ"ק וכולל בוכנה בקוטר 86 במקום 79 מ"מ, צילינדר ואטמים.

לעוד מבחני שטח

משפחת ה RX שמשלבת את השניים – מוטוקרוס ואנדורו

אז מה התקבל מהשדרוג? CRF300RX אתחיל בזה שניכר ששורשיו של הכלי נעוצים עמוק במוטוקרוס. שטח רך או חולי וספיישלים מהירים ומתפתלים על שדות אירופאיים הם הבית הטבעי שלו. הונדה מאפשרים לרוכב לבחור על ידי מפסק בצד שמאל של הכידון, בין שלוש מפות הצתה שונות. האגרסיבית שבהן תפורה לתנאים האלה ומאפשרת להוריד מיידית ומסל"ד נמוך את כל הסוסים שיש למנוע המוטוקרוס המוגדל הזה להציע והאורווה לא קטנה. הכלי חד, מדויק, חזק והרכיבה בדיונות של פרדס חנה מאפשרת לו להביא לידי ביטוי את מיטב היכולת שלו. אנדורו בארצנו רוכבים גם ואולי בעיקר על קרקע קשה, אין כמו הר חורשן כדי להתרשם מיכולותיו של ה 300 בסינגלים, טכניים יותר או פחות. הדרך לשם בשבילי בקעת הנדיב מבליטה את הצד הפחות נחמד שלו –גלגלי השיניים (48 אחורי, 13 קדמי) ותיבת ההילוכים ללא ההילוך השישי נשארו זהים לדגם המוטוקרוס, מה שמביא אותנו בסל"ד גבוה לרכיבה באזור ה 80 קמ"ש, לאט יחסית לדגמי ה X בעלי השישה הילוכים. כל זה הופך לממש לא רלוונטי כאשר אני עוזב את אחרון מטעי הגפנים של בקעת הנדיב, קובע את מפת ההצתה על מצב הביניים ונכנס בסינגל זורם ליער אלונה המכסה את הגבעות הדרומיות של הר חורשן. המנוע המוגדל מספק גמישות רבה מסל"ד ממש נמוך ועד הרחק לגבוה ויחס ההעברה הקצר מאפשר לרכב כאן בהילוכים שני עד רביעי בקצב מהיר מאוד. התחושה בסינגל המתפתל על ה 300 היא של אופנוע קטן, ידידותי שניתן להפליק אותו בקלות מצד לצד, המנוע לא מאיים או מעייף בשום שלב ובולמי ה SHOWA מטפלים באבנים ומדרגות הסלע הקטנות באדישות רבה. גם כאן כמו בדיונות קל להפיק מהכלי את המיטב, להנות מיכולת ההאצה שלו כמו גם מעוצמת הבלימה (נדרשת רגישות והסתגלות לעוצמת קליפר הניסין הקדמי).

כבר בקרתם בפייסבוק ובאינסטגרם שלנו ?

הרכיבה בדיונות של פרדס חנה מאפשרת לו להביא לידי ביטוי את מיטב היכולת שלו

הסינגלים הזורמים מובילים אל ההר וכאן זה כבר סיפור שונה. הפרשי הגבהים משמעותיים ורכיבה בסינגלים התלולים דורשת מהרוכב יכולת טכנית גבוהה בהרבה. השיפועים חדים, מדרגות הסלע גבוהות ולרוב מרחק ההתארגנות לפני תקיפת המכשול קצר. חשוב מאוד בתנאים האלה לזרום בקצב אחיד ולא להגיע לעצירה. גלגל התנופה הקליל של מנוע המוטוקרוס לא ממש מתאים כאן ובמקומות היותר מאתגרים מצאתי עצמי לא פעם אחת עם מנוע שלפתע נשנק וכבה. העברתי את מפת ההצתה למצב העדין ביותר ועם הזמן למדתי שכדאי בקטעים המאוד טכניים ואיטיים למשוך את המנוע לסל"ד גבוה יותר ולמרוח את ידית המצמד (לא הידראולי) ועדיין קל זה לא היה. פתרון טכני לעניין יכול להיות החלפת גלגל התנופה לכבד יותר או שדרוג המצמד ל REKLUSE.

מיכל הדלק על 7.3 הליטרים שלו אמנם גדול מהמימייה שמותקנת במקור אבל גם לו יש תחתית והזמן לקחת כיוון חזרה לסוכנות הונדה של בולי בפרדס חנה הגיע. העברתי עם הסייח האיטלקי של הונדה יום ארוך ובמגוון רחב של תנאי שטח.

הוא פחות מחבב הארד אנדורו ובהחלט מעדיף לדהור באנדורו קלאסי. הכלי מאוד מתאים למי שאוהב לסובב מלוא הידית ועושה את זה בסינגלים זורמים, דרך שטחים חוליים ועד מסלולי מוטוקרוס. התמורה לכסף מצוינת ועבור 69000 ₪ על הכביש (עכשיו במחיר מבצע של 65000 ₪) תקבלו את כל מכלולי הקצה שהונדה תמיד ידעה לתת כולל כידון פאט-בר של RENTHAL, מגיני רדיאטור, מאוורר ובורר מפות הצתה על הכידון. תמורת 75000 ₪ אפשר לקבל את גרסת הפקטורי שלו שכוללת בין היתר גם משולשים משודרגים, ג'נטים אחרים ואת המצמד ההידראולי של REKLUSE.

תודה ל-FOXHEAD, יבואנית אביזרים לאופנועים על ציוד השטח למבחן, חליפה וכפפות.

רז הימן,אופנוען ונהג מירוצים, בעל ניסיון בינלאומי רב מאז שנת 1991:

באחה 1000 במקסיקו – 1991
ראלי הפרעונים במצרים – 1993, 1994, 1996, 2005, 2006, 2007
ראלי האטלס במרוקו – 1994, 1998
ראלי טוניס – 1995, 1996
ראלי איחוד האמירויות – 1997
ראלי פריז-דקאר – 1999
אליפות העולם למרוצי אנדורו – 2000 (ספרד)
אליפות העולם למרוצי אנדורו - 2004 (פולין)
ראלי דרך המשי – 2009, 2010
ראלי הדקאר, דרום אמריקה – 2012
ראלי הבלקן – 2013
ראלי יוון – 2012
ראלי ברסלאו בלקן – 2013
תמונות מהגלריה

תגובות לכתבה
הוסף תגובה

*שם:

אימייל:

*רשום את הספרה שלוש:

*תוכן התגובה:


כל הזמנים הם GMT +3. השעה כרגע היא 00:32-24.