טכני למען הקהילה מוטוקרוס אופנועים אנדורו אופנועים אנדורו טרקטורונים באחה ישראל
הסיכום השנתי של מטרו מוטור לשנת 2019


   22-12-2019, ערן שלמה   
  שלח כתבה זו בדוא"ל

צילום: ניר עמוס / יצרן

יבואן הדו גלגלי הגדול בישראל מסכם את פעילותו לשנת 2019, מזהיר מפני השימוש באופניים החשמליים ומצהיר כי שנת 2020 הולכת להיות שנת המפנה לענף. שחקן חדש בתחום רכבי השטח הקלים, ה- KRX של קוואסאקי, יעשה עלייה לישראל בשבועות הקרובים.

מטרו מוטור, יבואנית ימאהה, קוואסאקי, סאן יאנג ועוד, מסכמת את פעילותה לשנת 2019,
שנה שהחלה בירידה משמעותית במכירות ביחס לשנה הקודמת. הרבעון הראשון עמד על כ25% פחות במסירות האופנועים והקטנועים החדשים. הרבעון השני עמד על 15% פחות ואילו בחציון השני של השנה, הנתונים השתפרו במעט. אומנם אכן יש ירידה, אך היא לא קריטית וקיצונית כפי שראינו בפתיחת השנה. בכך הכל השוק הדו גלגלי ספג ירידה זניחה של כשלושה אחוזים בלבד, בעוד שמטרו יכולה להתרווח בכסא ולשמוח על כך שרשמו דווקא עלייה של כ-10% במכירות.
במטרו מסבירים את השינוי שחל מאחר ובענף כולו הייתה המתנה לדגמים חדשים שהושקו רק במחצית השנייה של השנה, כדוגמת הימאהה טנרה 700 שלמרות האיחור באספקה הצפויה, רשם הצלחה לא מבוטלת.
בנוסף, במטרו לא התרגשו מהנתונים מאחר ובחלק השני של המפה, המודיעין העסקי, נרשמה עלייה בהוצאת רישיונות בכלל ובדרגת הרישוי A1 בפרט, ולפיכך ידעו שהשיפור המגמתי בדרך.
אחד מאבני הדרך המשמעותיים של מטרו בשנה הנוכחית הייתה הפתיחה של אולם התצוגה TLV
שמצהיר בקול גדול - הענף הזה מכאן רק הולך להמשיך להתפתח.
מבין שלל הנתונים עולה כי קוואסאקי הוא יצרן האופנועים הנמכר בישראל עם גידול של כ 52% והוא ממשיך לשמור על מספרים גבוהים תודות לדגמים המובילים בקטגורית הרישוי A1.

הענף הדו גלגלי נפגע בשנים האחרונות מכיוון לא צפוי - האופניים החשמליות. אותו כלי רכב שמשרד התחבורה ממאן להגדירו ככזה. ללא צורך ברישיון, ללא דרישות אחזקה רגולטוריות ועלות נגישה לכל כיס והנה התחדשתם בכלי רכב שנוסע במהירויות של 30 ו-40 קילומטר לשעה. תוסיפו לכך את היתרונות הירוקים והעדר אזורי חנייה, הנתונים אלו העבירו רבים מרוכבי הקטנועים קטני הנפח לעבור למחנה הירוק. אכן, אם בתחבורה עירונית עסקינן, הטרנד בהחלט נותן מענה מספק עבור התניידות בעיר, אך במטרו תוקפים את העובדה כי הכלים הללו לא בטוחים בלשון המעטה, שלא לומר סכנה של ממש.
בפעם הראשונה אין חובת החזקת רישיון נהיגה ולפיכך הרוכבים לא שולטים ברכיבה מושכלת, לא מכירים את חוקי התנועה, אין מה לדבר על "קורס רכיבת אופניים ייעודי" ולא די בכך, הם מחויבים להסתובב רק על הכביש, בין הגלגלים של הרכבים במרכזי הערים. זאת מהסיבה שאסור לרכב על המדרכות בעקבות ריבוי נפגעים בקרב הולכי הרגל במדרכות שהפכו פניהם לשדות קרב.
במקום שבו אין עדיין את התשתית העירונית של שבילי האופניים והתשתית החינוכית, אנחנו עדיין בעידן שמקדים את זמנו.
בפעם השנייה מהצד הטכני, מאחר ואין חובה של מבחן רישוי הבודק את מצבם הפיזי של האופניים, כלי שכאמור נוסע במהירויות גבוהות יחסית, לא בטוח שהשלדה והבלמים מצליחים לעמוד בעומסים הללו לאורך זמן. האסטרטגיה של מטרו היא להמשיך להציג את היתרונות בקטנוע ככלי שרת בטוח יותר לשימוש עירוני.

התחזיות ל-2020 והבשורה החשמלית
במטרו טוענים ששנת 2020 הולכות להיות שנת המפנה לענף הדו גלגלי. ההסבר לצפי הזה
מגיע ממספר גורמים שונים שאפשר לראות כבר כיום מבלי להיות נביא. מצב הפקקים בארץ כבר הוגדר כבעיה לאומית, וישנה מודעות רבה למציאות פתרונות לבעיה זו. השנתיים הקרובות יהיו קשות מאוד בכל הנוגע ליכולת הניידות במרכז תל אביב, פתיחת הקו הראשון של הרכבת הקלה ייתן רק מענה קטן למצוקה ההולכת וגדלה. הצפי להכניס "אגרת גודש" בכדי לצמצם את התנועה במרכזי הערים והצורך והגדילה בשימוש הדו גלגלי יהיה בלתי נמנע.
אחת הבשורות המרכזיות היא שמטרו מקימה בימים אלו חטיבה שלמה שתעסוק אך ורק בכלים דו גלגלים חשמליים, שתכנס לפעילות כבר בחודש אפריל הקרוב. בתחום הרכבים הכניסה לעולם ההיברידי והחשמלי זה בהחלט אחד המקומות עליהם כל יצרנים שמים את מירב ומיטב הז'יטונים שלהם. מטרו מורידים את התחזיות לקרקע וכבר בונים את התשתית. במסגרת פעילות החטיבה הזוכה לשם " METRO E" מתוכנן לקום אולם תצוגה ייעודי ויתרה מכך, כבר נחתם הסכם קבלת זיכיון הייבוא והשיווק של GOGORO, יצרן קטנועים חשמליים.
גו-גורו פועלות כיום בעיקר בטאיוואן ושולטת בתחום הקטנועים החשמליים . בעלת טכנולוגיה מתקדמת, עיצוב פשוט ונקי ושלל דגמים שמתאימים לכל צורך, היודעים לספק טווח של 80-170 ק"מ בנסיעה עירונית ונוסעים במהירות של בין 45 -90 קמ"ש בהתאם לדגם. מדובר על כלי שנושא בבטנו שתי סוללות שניתן להטענה בבית ומטרו מתכוונת להקים תשתית של נקודות עגינה והחלפת סוללות בסניפים הייעודים וכן לייצור מערך של נקודת החלפת סוללות בשיתוף פעולה יחד עם אחת מרשתות השיווק בעיר הגדולה.
עוד במסגרת METRO E השקת דגמי האופנועים החשמליים זירו ZERO. במטרו מציינים כי הם פועלים כבר תקופה ארוכה על איחוי השברים וטיפול בבעיות שהותיר היבואן הקודם וכי נותרו מספר לקוחות מצומצם שצריכים לקבל שירות ופתרונות לבעיות הקיימות בטרם יחזירו את המותג לשוק. הצפי כבר בחודש ינואר הקרוב, תוך כדי הבטחה על הוזלה משמעותית במחיר הקצה בכל הדגמים מכפי שהכרנו עד היום.

ישנם שני נושאים שפועלים כיום בקידום החקיקה המיודעים להעביר את משתמשי הרכב הפרטי לשימוש בדו גלגלי. הראשון הוא מתן הרשאה לרכיבה באופנוע / קטנוע תלת גלגלי 3W לבעלי רישיון נהיגה על רכב פרטי. כפי שמקובל כיום במדינות אירופה. השני, הרשאה לרכיבה על כלים מקטגורית L1 (עד 50 סמ"ק במהירות מקסימלית של 45 קמ"ש) עם רישיון רכב בלבד ללא כל צורך במבחן מעשי לקבלת רישיון. ייתכן כי רגולציה שכזו תעביר מספר נהגים לעמדת רכיבה אך בהחלט עולה החשש כי אנשים ינצלו את הפתח הזה לשימוש חד פעמי "לקחת סיבוב" ובכך לסכן את חייהם.

בכנס הסיכום של מטרו שהתקיים לאחרונה, התמקדו באופן טבעי בעיקר בפעילות שלהם והיא אופנועי וקטנועי הכביש. כמובן שיש לחברה עוד ענף שלם המתמקד בעיקר בשטח אך הפעם בחרו שלא להרחיב מעבר למספר כותרות שעלו לאוויר:
המשך תמיכה בספורט המוטורי, בקבוצת הרוכבים, תוך כדי דגש על טיפוח הילדים המתחרים בענף.
משפחת אופנועי האנדורו של ימאהה ה-WR הפסיקו את הייצור ונותר מלאי קטן מאוד במחסנים.
השיווק של אופנועי בטא Beta עובד באסטרטגיה של החדרת המותג "לאט ובטוח" ובהתאם לזו נראה בעתיד הרחוק את הפריצה של המותג בתחום.

לקטגוריה הכי בוערת בשטח, רכבי השטח הקלים, SBS, מצטרף שחקן חדש - הקוואסאקי KRX.
כבר תחילת ינואר 2020 יחל השיווק בישראל של רכב השטח מבית היצרן הירקרק ואנו מחכים בציפייה לראותו נכנס לתחום. הטיריקס KRX של קוואסאקי בעל מנוע 1000 סמ"ק הושק לאחרונה בעולם ועל פי התגובות יש למה לצפות.תגובות לכתבה
הוסף תגובה

*שם:

אימייל:

*רשום את הספרה שלוש:

*תוכן התגובה:


כל הזמנים הם GMT +3. השעה כרגע היא 06:32-24.