טכני למען הקהילה מוטוקרוס אופנועים אנדורו אופנועים אנדורו טרקטורונים באחה ישראל
פסגת הרכב 2019


   28-11-2019, ערן שלמה   
  שלח כתבה זו בדוא"ל

ועידת ענף הרכב של ישראל התקיימה בפעם השמינית. חידושים, תחזיות ואפילו הצהרה משר התחבורה על ניתוק הקו הסלולרי שלכם כעונש לגיטימי.

יום הרווקים הסיני, בלאק פריידי, סייבר מנדיי ועוד אי אלו ימים עם כותרות שונות ומשונות הכתירו את חודש נובמבר כ"חודש הקניות הבינלאומי", אך אם אני מסיט לרגע את המבט משלל הפרסומות, ההצעות המפתות ומסתכל על היומן, מסתבר שחודש נובמבר הוא בהחלט "חודש הכנסים" הלאומי. מבין עשרות הכנסים והועידות המתקיימות בימים אלו יש אחת שנוגעת הכי קרוב לתחום שלנו: ועידת ענף הרכב השמינית, שהתקיימה ביום רביעי 27/11/2019.

נכון, לא תשמעו בועידה הזו הרבה על תחום רכבי השטח הקלים, הטרקטורונים ולמען האמת גם לא דובר שם על אופנועים וקטנועים. בעידן בו מדברים על הרכב האוטונומי אין פלא שהטכנולוגיה תפסה חלק מרכזי בדברים, בדגש על שימוש בטכנולוגיה לצרכיי בטיחות בדרכים או להפחתת גודש התנועה. אל חשש, על פי הדוברים השונים בכנס, הרכבים האוטונומיים לא באמת ימלאו את הכבישים בימים הקרובים בישראל אך הצפי הוא בהחלט שתוך 10-15 שנים כבר יהיה כאן שינוי מאוד משמעותי.

"אל חשש, על פי הדוברים השונים בכנס, הרכבים האוטונומיים לא באמת ימלאו את הכבישים בימים הקרובים בישראל אך הצפי הוא בהחלט שתוך 10-15 שנים כבר יהיה כאן שינוי מאוד משמעותי. " (צילום: דרור סיתהכל)

הדובר המרכזי של האירוע היה שר התחבורה, בצלאל סמוטריץ', בראיון ישיר עם מנחת הועידה ליאור קינן. הסוגיה המרכזית שנידונה היתה הגודש בכבישים וכפועל יוצא דובר רבות על התחבורה הציבורית והחלופות הקיימות והעתידיות. לשאלה האם הגיע בתחבורה ציבורית ענה בחיוך "באנו בקארפול" כשהוא מתייחס לאנשי פמלייתו שהגיעו עימו ברכב, בהמשך לכך הוא מרחיב ומספר כי פרוייקט נתיב פלוס, שעלה לפני כחודש ויצר כעס רב בקרב הנהגים, כבר מוגדר כהצלחה עם שיפור בזמני הנסיעה ואמר בציניות "אנחנו עם דמוקרטי, מי שרוצה לנסוע לבד ברכב ולעמוד בפקקים, לא נמנע את זה ממנו." אך בהמשך לדברים ציין עובדה כי כיום על כל רכב בכביש יש רק 1.2 בני אדם בממוצע, ואם יצליחו להגיע למצב בו ייסעו כ-1.7 בני אדם לכל רכב, אזי בעיות פקקי התנועה יפתרו כלא היו.

לשאלה לגבי ענישת נהגים שנתפסים בשימוש בסלולרי בזמן נהיגה אמר כי הוא בהחלט רואה באופן הגיוני אפשרות של ניתוק קו הטלפון. מה שמרתיע אנשים זה לא חומרת הענישה אלא הסיכוי להיתפס, וגם שאתה כבר נתפס, הקנס לא באמת משחק תפקיד כואב באופן מידיי, מאחר ויש כשלושה חודשים עד למועד התשלום האחרון. יש צורך לנהוג במשהו אגרסיבי יותר שמידת ההשפעה שלו תהיה מיידית.
על הרעיון להפוך את הקורקינטים ( גלגלנוע ) והאופניים החשמליים לכלי רכב ממונע על פי החוק, אמר סמוטריץ' כי אינו רואה בכך צורך. בהחלט יש לתת את הדעת, להגביר את סמכויות הפיקוח העירוני ולנהל רישום ואכיפה אך לא לשנות את ההגדרה מאחר ויש לכך המון היבטים נוספים. עוד אמר בנושא כי נבחנת האפשרות לצמצם את נתיבי הכבישים בערים לצורך הרחבת נתיבים ייעודים לרוכבי אופניים.
בתחום הפוליטי הזכיר את מכאובו ותפיסתו האישית לגבי השמירה על השבת ושהשימוש בתחבורה הציבורית היא למעשה התרסה, שלהערכתו בנט ושקד לא באמת ירוצו לבד בסבב הבחירות הבא ולא חסך במילים כשאמר "המערכת המשפטית הלכה לאיבוד בהרבה מאוד מובנים"

שר התחבורה בצלאל סמוטריץ - רואה באופן הגיוני אפשרות של ניתוק קו הטלפון לנהגים שייתפסו בנהיגה תוך כדי שימוש בסלולרי (צילום: דרור סיתהכל)

עוד נושאים שעלו בוועידה:

* חבר הכנסת בועז טופורובסקי העלה דרישה להתייחס לתאונות הדרכים כאל מלחמה של ממש.
"לפני כחודש נהרגו בסוף שבוע אחד תשעה בני אדם, אם זה היה קורה מטיל או מחדירה של מחבלים, המדינה הייתה נראית אחרת". הוא קרא לממשלה ולרשויות להעניק עזרה רגולטורית בהחדרת הרכבים האוטונומיים. הוסיף וציין כי הוא העלה הצעת חוק כי אדם הנתפס נוהג תוך שימוש בסלולר, ייסגר קו הטלפון שלו ל 24 שעות. (לרעיון זה התייחס השר סמוטוריץ' בדבריו שצויינו בכתבה)

* אבנר פלור, סמנכ"ל בכיר תנועה במשרד התחבורה ציין כי בהגברת האכיפה והחמרת הענישה, נער מתחת לגיל עשרה שייתפס רוכב על אופנויים חשמליים יישא בעונש של עיכוב הוצאת רישיון הנהיגה.

* מירי סביון, משנה למנהל רשות המיסים, ציינה שיש קונפליקט קשה בין הרצון לשמור על יעד ההכנסות מתחום התחבורה ויחד עם זאת לעודד באמצעות מיסוי מופחת רכבים בעלי אנרגיות ירוקות ומערכות בטיחות מתקדמות. עוד ציינה את העובדה, כי בימים אלו נידון במשרד שינוי חשיבה לגבי גביית המיסים דרך הדלק, שנכון להיום לא באמת מבדיל בין קילומטר של נסיעה בכביש אגרה לבין נסיעה במרכז תל אביב.תגובות לכתבה
הוסף תגובה

*שם:

אימייל:

*רשום את הספרה שלוש:

*תוכן התגובה:


כל הזמנים הם GMT +3. השעה כרגע היא 01:07-24.