טכני למען הקהילה מוטוקרוס אופנועים אנדורו אופנועים אנדורו טרקטורונים באחה ישראל
עומר חורש מקב' האקסטרים MH RACING


   14-11-2019, עומר חורש   
  שלח כתבה זו בדוא"ל

צילום:SKINOVELHA

עומר חורש על החוויות מאליפות האי האיברי בפורטוגל

עומר חורש, נהג המשנה בקב' האקסטרים MH RACING של מיכאל חן, על החוויות מאליפות האי האיברי בפורטוגל במסלול NORTEX4 CHALLENGE בעיירה לנהוסו.

שלום לכולם, לדעתי כדי שתבינו מה עברתי באמת קודם כל אתם צריכים לדעת קצת עליי. קוראים לי עומר חורש מושבניק ובין למשפחת חקלאים, תחום הרכב ובעיקר השטח הולך יד ביד עם העובדה הזו. מגיל קטן חיידק הרכב תפס אותי, כשבשבתות היינו נוסעים כל המשפחה לטייל עם הגיפים והחלום היה לשבת על הברכיים של אבא ולתפעל את ההגה. התחום התפתח לטרקטורונים, אופנועים ולג'יפ משלי. את השירות הצבאי שלי העברתי בבית ספר לניוד מבצעי. יחידה שהבקשה היחידה שלה ממני היא להפוך את תחביב הג'יפאות למקצוע ולהדביק אחרים בחיידק הזה.

טוב לענייננו ..המרוץ! איך הגעתי מאהבה לתחום לדלג בגבעות הבוציות בפורטוגל, ביחד עם הרכבים והנהגים הטובים באירופה?!?!? זה יישמע מצחיק אבל הכל התחיל בפוסט בפייסבוק. כן כן בוקר משעמם שהתחיל בדפדוף מנוון עד שראיתי תמונה של ג'יפ. בשלב הזה כל חובב רכב יחזור למעלה וייקרא מה כתוב. "דרוש נווט למרוץ בפורטוגל" ומספר פלאפון. ישר קפיצה מהכיסא ושיחת טלפון. 4 צלצולים ועונה לי בחור בשם מיכאל איש נחמד שעונה על כל שאלה מהאלף שהצפתי אותו ברוגע בפירוט ובמין חיוך שעובר דרך הטלפון. משם המשיך לפגישה בארבע עיניים שיחת טלפון לבוס ויאללה טסים לפורטוגל.
אל הטיסה מצטרף עוד חבר של מיכאל בחור מקצוען לא פחות בשם אבי. עוד בדרך הבנתי עם מי יש לי עסק, זוג מקצוענים! טוב נחתנו בעיר שנקראת פורטו משכירים רכב ומתחילים את המסע. דבר ראשון נוסעים לסדנא בעיר לבחור בשם קרלוס שמספר לנו על מה מחכה לנו במרוץ ומכין אותנו נפשית. "כל השבוע יורד גשם המסלול מלא בוץ הולך להיות קשה" (בתרגום חופשי מאנגלית). אחרי הכנה כזו אנחנו יוצאים רק מעודדים ובציפייה גדולה להתחיל בעסק. יום למחרת לאחר נסיעה של שעה, מגיעים למלון שלנו, מעונות סטודנטים שננטשו בגלל החג וכל החניון הפך להיות אזור הכנה לקרב.

בודקים את הרכב בחניון

לבן אדם בלי ניסיון בתחום גם הרגע הזה הופך להיות רגע מרגש. מין תערוכת רכב ענקית ומדריכים צמודים שמסבירים על כל שאלה שחלמת לשאול(מיכאל ואבי). לבסוף הרכב שלנו מגיע מנוע דיזל מגרגר שריקה חזקה של טורבו ודגל ישראל ענק מודבק עליו. האסימון יורד התחילה המלחמה, זה אנחנו צוות ישראלי נגד האנשים החזקים ביותר בתחום באירופה! מהר מאוד מתחילים בהכנות של הרכב בדיקה כללית תדריך בטיחות וחוקים. ויציאה לפרולוג (מסלול קצר שקובע סדר הזנקה ליום שלמחרת) הפרולוג מתחיל בטירה ישנה על ההר הכי גבוה בעירה בטקס מכובד. לאחר שהמלכה ברכה אותנו להצלחה במרוץ היינו מוכנים לצאת ולעשות הכי טוב שלנו! המסלול היה ירידה בוצית וחשוכה רצופה מכשולים אימתניים שנראה שלא הזיזו לרכב ולנהג. הסבב נגמר בעיר במכשולים בנויים ומאות צופים שמריעים ומעודדים את המשוגעים שנוהגים על גדרות הפרדה באמצע הרחוב.

רוצים לשתף אותנו בחוויות שלכם? כתבו לנו

יצאנו לפרולוג

היום השני

לאחר הטעימה בפרולוג ושיחת הכנה, התעוררנו מלאי אנרגיות ואש בעיניים לחוות את המסלול המאתגר שהכינו לנו הפורטוגלים. היום היה בנוי בצורה של הזנקה בבוקר למסלול מעגלי של 15 קילומטר שמשלב בו הכל. שבילים מהירים, בוץ עמוק, טיפוסי סלעים, מחצבות, פניות צמודות ועוד.. יש שעתיים למקצה, לצלוח כמה שיותר הקפות הפסקת התארגנות וריענון הרכב ועוד מקצה של שעתיים.
מתחילים בנסיעת פוזה בעיר ולשער הזינוק. 3..2..1.. ויצאנו! המסלול היה בוצי והגשם לא הפסיק לרדת. הגענו למכשול הראשון שלולית עמוקה ולאחריה סלע בגודל של הרכב. אני שואל את מיכאל אם הוא חושב שנצליח לעבור את המקטע האימתני או שארד לחבר כננת. מיכאל מסתכל עליי בשלווה ואומר לי לחכות. נעילות דיפרנציאל מופעלות בוץ עף לכל מקום שריקת הטורבו נשמעת ברחבי היער ועברנו את המכשול כאילו לא היה. מחיאות כפיים מהקהל ואנחנו ממשיכים. מחליקים מטפסים ומגרזנים את הרכב. לאחר כמה מכשולים והמון אדרנלין, הרכב מתחיל להחליק ממקום למקום ואנחנו מרגישים שמשהו לא בסדר. רק התחלנו את המרוץ ויש לנו פנצ'ר. כיוון מראה לגלגל ימין אחורי ואני מזהה את הצמיג נמרך על הסלע בלי אוויר ומדווח לנהג על הסיטואציה. "הצמיג עדיין מחובר?" הוא שואל. ואני עונה כן בערך. "כל שנייה חשובה ולא עוצרים" ממשיכים לטפס להחליק ולתת את מה שיש לנו, כל האנשים מסביבנו צועקים לדווח לנו על הבעיה שנקלענו אליה אבל אנחנו ממשיכים. לאחר טיפוס ארוך עוצרים בצד להחלפת גלגל. בינתיים רכבים עוקפים אותנו במהירות ומעיפים בוץ לכל מקום. זה הזמן מסך שלי וכל שנייה חשובה. החלפת גלגל מהירה וממשיכים. כל המסלול אנחנו נעקפים ועוקפים כל שנייה חשובה! לאחר ההקפה השנייה בערך באותו שלב של המסלול הרגשה דומה לקודמת. עוד צמיג שלא עמד בעומס! אלא שהפעם אין לנו מה לעשות כי השתמשנו בספיר שלנו. אין ברירה ממשיכים! מדובר במסלול טכני קשה שעם רכב תקין קשה למעבר. אז עם 3 גלגלים?!?! זאת הופכת להיות משימה קשה בהרבה. אבל לא בלתי אפשרית סיימנו את ההקפה השנייה כשהסטופר מראה שנשאר לנו עוד 10 דקות למקצה. מגיעים לפיטס (רחבת הטיפולים) ומהר מתחילים בהכנה של הרכב. פירוק זריז של הצמיג והחלפתו וידואי והוספת לחץ אוויר לצמיגים חיזוק ברגים תדלוק סולר 2 ביסים מהאוכל שהצוות ארגן לנו וחזרה למרוץ.

המסלול היה בוצי והגשם לא הפסיק לרדת

המקצה השני מתרחש באותו מסלול. שיננתי את המסלול ומכשוליו בעל פה והיינו מוכנים לכל מה שיבוא.
כמובן שבגלל הבוץ והרכבים האימתניים כל הקפה המכשולים משתנים וגם מעברים שהיו פשוטים הופכים להיות קשים ובוציים. אבל שום דבר מהבעיות האלה לא הפחידו אותנו, הניסיון במסלול והעבודה המשותפת רק התגברו עם כל מטר שעברנו. והקצב רק עלה ועלה. לאחר 2 הקפות ועוד צמיג שלא עמד בעומס, מגיעים לעלייה שתחילה לא היוותה בעיה בשבילנו אבל עכשיו מחייבת שימוש בכננת. הרכב מתחיל לעלות נאבק על כל טיפת אחיזה ולפתע נשמע קול שבירה חזק. נשבר הדרייבשאפט הקדמי. (אחראי על הנעת הגלגלים הקדמיים) גם העץ שאליו הייתה מחוברת הכננת קרס בעומס ונעקר מהאדמה. טוב החלפת עוגן זריזה עלייה עם הנעה אחורית וסיימנו את העלייה. המצב הוא כזה נשאר לנו 15 דקות לזמן, ועמדת הרישום נמצאת לאחר המכשול הבא. ההחלטה היא לפרק את החלק הפגום למניעת נזק למכלולים אחרים וטיפוס עם כננת. בשיא המרץ נכנסים מתחת לרכב ומתחילים במלאכה. הצלחנו! החלק מפורק אבל המרשל ( שופט) מודיע לנו שנגמר הזמן. טוב נתנו מה שיכולנו אבל עכשיו אנחנו תקועים בהנעה אחורית באמצע המסלול וצריך לחזור לפיט ולהכין את הרכב למחר. לאחר חילוץ מסובך וארוך מגיעים בערב למלון כשכולם כבר אחרי שטיפה של הרכב מקלחת ובעיצומם של הכנות הרכב אנחנו רק מתחילים. החלק לא היה במלאי שלנו ולאף אחד בעיירה לא היה חלק מתאים קיבלנו עצה לוותר בשיא כי אין מה לעשות. לא הסכמנו איתם! ועכשיו התחיל עוד מרוץ. המרוץ לתקן את הרכב לאחר בדיקה של הליקויים ואלפי שיחות טלפון מצאנו סדנא במרחק שעתיים שתייצר לנו את החלק. מיכאל מיד נכנס לרכב ואני ואבי התחלנו לתקן את שאר הליקויים ומיכאל יצא לדרך. היום שלנו נגמר ב 4 בלילה עייפים רעבים מותשים אבל עם הרגשה של ניצחון הלכנו לישון כשהזינוק קורה ב 8 בבוקר למחרת.

מגיעים לעלייה שעכשיו מחייבת שימוש בכננת

היום השלישי

השעון מעורר מצלצל ואנחנו חוזרים לשיגעון. מיד קופצים מתארגנים עוד מעבר אחרון על הרכב ויצאנו. המכשירי קשר לא עובדים אבל שום דבר לא יעצור אותנו, אנחנו מזנקים! על המכשול הראשון אנחנו נעצרים, חיבור מהיר של הכננת ואנחנו מגלים את הנזק ציריה שבורה ונעילה קידמת שלא מתפקדת. חיוך ממיכאל "הולך להיות מאתגר היום" וממשיכים. נלחמים בשיניים עם כל מטר שעובר אבל המורל לא יורד. בשלב מסוים התחלנו לעבוד כמעט בלי לדבר, רק סימני ידיים והבנה משותפת אחד של השני. היום השלישי היה היום המהיר ביותר שלנו! 2 הקפות שבהם היו יותר חיבורי כננת מסלול יותר קשה עומס של רכבים על המסלול אבל אנחנו נותנים את המקסימום. כל מרחק מסוים אנחנו רואים רכבים שלא עמדו בעומס ופכו למכשולים בצדי הדרך. אבל אנחנו ממשיכים בשלנו. הגענו לאחד המכשולים הטריקיים ירידה בוצית באמצע היער. אנחנו לא מפחדים ויורדים אותה במהירות, סטייה קטנה ימינה ואנחנו נתקעים בעץ. מכה חזקה מלווה ברעש של שבר חזק. אנחנו מבינים שכנראה זה הסוף שלנו, הרכב לא נוסע..
המצב הוא כזה הרכב לא מסוגל לזוז בכוחות עצמו עומד באמצע השביל וחוסם את הדרך. מיד התחלנו במשימה של לפנות אותו מהשביל כדי למנוע תאונה מצערת. שתי כננות טיפוס על עצים והצלחנו.

לאחר חצי שעה נגמר המרוץ ואנחנו באותו מצב של אתמול רק שהפעם הרכב לא יכול להתקדם בכלל. והנה אנחנו עוד הפעם באמצע ביער לבד בזמן שכולם סיימו את היום. לאט לאט התחילו אנשי צוות של המרוץ להגיע. כל אחד והרעיון שלו לאיך פותרים את המצב, המון רעיונות המון ניסיונות בלי הצלחה.
לבסוף מגיע טרקטור שלוקח אותנו במעלה העלייה. החילוץ היה מאתגר נהג הטרקטור היה בין הטובים שיצא לנו לחוות. מעמיסים את הרכב על גרר וסיימנו!

אבל כן קבלנו מדליות

תודות לנותני החסות שלנו :
נענע גז, אאוטבק טכנולוגיות,לכ יבואנית ROHER TOOLS, TMAX,שי שירותי שמירה,דודי טל החשמלאי
סלע במדבר, MIDLANDתגובות לכתבה
הוסף תגובה

*שם:

אימייל:

*רשום את הספרה שלוש:

*תוכן התגובה:


כל הזמנים הם GMT +3. השעה כרגע היא 06:13-24.