טכני למען הקהילה מוטוקרוס אופנועים אנדורו אופנועים אנדורו טרקטורונים באחה ישראל
הונדה X-ADV - לא כמו כולם


   03-04-2018, רז הימן   
  שלח כתבה זו בדוא"ל

במבט ראשון ה X-ADV של הונדה נראה כמו קטנוע, ברור שיש בו משהו שמייחד אותו משאר הקטנועים אבל לא כל כך ברור מה זה בדיוק.

במבט ראשון ה X-ADV של הונדה נראה כמו קטנוע, ברור שיש בו משהו שמייחד אותו משאר הקטנועים אבל לא כל כך ברור מה זה בדיוק. מלפנים ומאחור הוא נראה לגמרי כקטנוע מנהלים ספורטיבי וגדול, רק מהצד אפשר להבחין שהוא לא כמו כולם – יש לו מאפיינים ייחודיים שנראים כלקוחים מעולם האופנועים – הגלגלים אינם מוחבאים תחת ערימות הפלסטיקה ודוד הפליטה אלא עומדים בפני עצמם, בולטים החוצה מגוף האופנוע. בולטים עד כדי כך שנראה שבסיס הגלגלים ארוך בצורה קיצונית לעומת קטנועים אחרים אך למעשה מדובר בס"מ וחצי בלבד יותר מ TMAX לדוגמא כך שמדובר בבסיס גלגלים נורמלי לגמרי. הגלגלים עצמם עם שפיצים ולא חישורים. לכידון מחוברים מגיני ידיים סגורים, זהים לאלה המותקנים על האפריקה טווין. גוף האופנוע נראה קטן יותר – קצה הפנס הקדמי מגיע אל מעל ציר הגלגל הקדמי וגם מאחור הפנס האחורי מסתיים בדיוק מעל ציר הגלגל האחורי. מרכז המחקר ופיתוח של הונדה באיטליה אחראי על העיצוב והתוצאה של מאפייניו הייחודיים היא קטנוע שבמבט מהצד נראה, איך נאמר, מוזר משהו, שונה ומיוחד אל מול כל השאר ויחד עם זאת בולט ומסקרן.
מה בפנים? – מתחת למעטה הקטנועי מסתתר אופנוע. השלדה, המנוע, תיבת ההילוכים ואפילו המתלים לקוחים כולם מעולם האופנועים של הונדה ולא מעולם הקטנועים. אפשר לומר שמהנדסי הונדה לקחו את ליבו של ה NC750X שנולד כבר ב 2014 ובנו סביבו משהו חדש. כאן נעוץ ההבדל הגדול בין ה X-ADV לשאר הקטנועים – אין לו תיבה רציפה ואין לו וריאטור. למנוע שני הצילינדרים במקביל בנפח 745 סמ"ק משודכת תיבת הילוכים מסוג DCT (Dual Clutch Transmission) בעלת שישה הילוכים המוחלפים אוטומטית. קביעת מצבי התיבה נעשית באמצעות מפסק הנשלט על ידי אגודל יד ימין. העברת המפסק ממצב N למצב D מעבירה פקודה לשילוב ההילוך הראשון. מעתה ואילך יעברו ההילוכים מעלה ומטה באופן אוטומטי כיאה לתיבה הילוכים אוטומטית... החלפת ההילוכים נעשית בצורה חלקה להפליא, במהירות הבזק וכמעט ואינה מורגשת. במהירויות נמוכות אפשר לשמוע נקישה מתכתית כאשר ההילוך משולב. בעזרת אותו מפסק (N/D) אפשר גם לעבור למצב S על שלוש אפשרויותיו – ספורטיבי, יותר ספורטיבי ועוד יותר ספורטיבי. במצבי S השונים החלפות ההילוכים יעשו בסל"דים גבוהים יותר. בדומה לתיבות אוטומטיות ברכבים ספורטיביים יש אפשרות למצב ידני בו ניתן להעלות ולהוריד הילוכים באמצעות פליפרים הנשלטים באצבעות יד שמאל.

לעוד מבחני שטח

2018 היא השנה השנייה בחייו של ה X-ADV וההבדלים ממודל 2017 הם שלושה – נוספה גרסת 47 כ"ס במקום 54 כ"ס לבעלי רישיון A1 ,תיבת ה DCT קיבלה מצב G לשימוש ברכיבת שטח ונוספה מערכת אלקטרונית (אותה ניתן לבטל) בת שני מצבים השולטת על מידת ההחלקה של הגלגל האחורי. כבשנה שעברה למשקף הקדמי 5 מצבי גובה והמעבר ממצב למצב נעשה על ידי שחרור נעילה של בורר סיבובי בתחתית המשקף, קיבוע ידני במצב החדש ונעילת הבורר. מיכל הדלק בן 13 ליטר ומאפשר טווח רכיבה של כ 300 ק"מ. צג דיגיטלי, מרכזי וגדול מציג את המהירות על ידי ספרות דיגיטליות, כמו גם את הסל"ד, מצב תיבת ה DCT, ההילוך העכשווי, תאריך ושעה, מצב הדלק, טמפרטורת הסביבה, התראות שונות ועוד. בדומה לנהוג ברכבים מודרניים אין צורך במפתח המסורתי, מפסק מרכזי גדול נמצא במקומו ומאפשר גם לנעול את הכידון, זאת בתנאי שהרוכב נושא עליו את השלט.
בכביש – על אף השתייכותו של ה X-ADVלקטגוריית הקטנועים הגדולים אין שום בעיה להתנהל איתו ברחובותיה הצפופים והפקוקים של תל אביב. אין ספק שכשיוצאים לכבישים הבינעירוניים הוא מרגיש במיטבו, נהנה לדהור במהירויות תלת סיפרתיות. המתלים - מזלג הפוך בקוטר 41 מ"מ קדימה ובולם יחיד מאחור, מספקים תחושה מאוד נוחה ובטוחה במהירויות נמוכות וגבוהות, הכלי בהחלט מרגיש ספורטיבי ויציב, כזה שלא מתנדנד כשלוחצים אותו בבלימה חזקה או בהחלפת כיווני הטייה בכביש מפותל. ליכולת הספורטיבית הזו יש גם צד שני - בכביש משובש או על במפים עירוניים מרגישים מעט נוקשות והגיהוץ לא מושלם. רוחות הצד החזקות ששררו ביום המבחן על כביש החוף הבליטו את היתרון שביכולת להעביר את תיבת ה DCT למצב ידני, להוריד הילוך לשלישי ולשמור על 100 קמ"ש בסל"ד מנוע גבוה, כזה שמאפשר לשמור על יציבות כיוונית טובה יותר.

בשטח – למרות היסטוריית רכיבת השטח הארוכה שלי לא הייתה לי שום כוונה באמת לרדת מהכביש, אולי מקסימום לכמה מטרים לטובת תמונה לכתבה. אבל דם זה לא מים ולא הצלחתי שלא להתפתות ולקצר את הדרך לחבר על שביל אדמה קשה. ההפתעה הייתה אדירה. הכלי ממש גיהץ את המהמורות בקלות, שמר כיוון מצוין ודחק בי להעלות את הקצב כאילו לא מדובר בכלי ששוקל יותר משני CRF-ים. כמובן שכדאי להיכנס לפרופורציות, נכון שהונדה מעלה לאתר שלה תמונות רכיבת שטח באטרף על גבי ה X-ADV אבל בואו ניזכר שמדובר בקטנוע שמשקלו היבש 225 ק"ג, עטוי פיירינג ופלסטיקים יקרי ערך ונעול בצמיגי כביש טהורים על גלגלי 15 מאחור ו 17 אינץ' מקדימה ומחירו מלטף את ה 78000 ₪ מלמטה. אז לא הייתי מרחיב את תחומי הרכיבה מחוץ לאספלט לקרקע חולית או רכה, אבל לשבילי כורכר, או שבילים על קרקע קשה בוודאי ובוודאי. כיוון שכך, הייתי רוכש את רגליות הרוכב לשטח שהונדה מציעה כאופציה ומאפשרות להניח את הרגליים במיקום אחורי יותר מהמדרסים הקיימים.

סיכום – לא באמת הצלחתי להבין מדוע הכלי (קטנוע/אופנוע) הזה נולד, איזה צורך הוא באמת משרת ומה בפועל יעשה הרוכב הממוצע שיהפוך לבעליו. ברור לי שכקטנוע גדול וספורטיבי על הכביש הוא מספק את הסחורה באופן מושלם – הישיבה נוחה, מיגון הרוח טוב, מערכות הבטיחות (ABS ובקרת אחיזה) נותנות את שלהן, התאוצות והאחיזה בכבישים מפותלים מצוינים. עכשיו מה? באמת נעשה איתו רכיבת שטח? אין ספק שאפשר. כאשר יורדים מהאספלט לשבילים התחושה היא לא פחות ממדהימה. לא יאומן שקטנוע מנהלים גדול יכול באמת להמשיך ולקחת אותך גם ליעדים מעבר לכביש, עמוק בשטח. האם בהונדה כיוונו נכון, יצרו נישה חדשה ורוכשי הכלי באמת יממשו את האפשרות וירכבו עימו בשטח? אני בכלל לא בטוח ותכלס גם לא כל כך משנה כי כבר על הכביש ה X-ADV נותן תמורה מלאה. בכל מקרה, תשובה לכך נקבל פעם בשנה, אם נראה את ה X-ADV ממשיך ומופיע בליין הדגמים של הונדה לשנה החדשה

מפרט טכני:

מערכת הנעה -

דגם מנוע
שני צילינדרים, מקורר נוזל, גל זיזים עליון יחיד
נפח
745 סמ"ק
הספק מרבי
54.7 כ"ס ב 6,250 סל"ד
מומנט מרבי
6.9 קג"מ ב 4,750 סל"ד
יחס דחיסה
10.7:1
הזנת דלק
הזרקת דלק אלקטרונית PGM-FI
הילוכים
6 (DCT)

מתלים ובלמים -

מתלה קדמי
טלסקופיים הפוכים עם אפשרות כוונון
מתלה אחורי
Prolink עם אפשרות כוונון דריכה
קוטר חישוק קדמי
17 אינץ'
קוטר חישוק אחורי
15 אינץ'
צמיג קדמי
120/70-17
צמיג אחורי
160/60-15

מידות ומשקלים -

בסיס גלגלים
1,590 מ"מ
גובה מושב
820 מ"מ
מרווח גחון
162 מ"מ
משקל רטוב
238 ק"ג
מיכל דלק
13.1 ל'תגובות לכתבה
הוסף תגובה

*שם:

אימייל:

*רשום את הספרה שלוש:

*תוכן התגובה:


כל הזמנים הם GMT +3. השעה כרגע היא 00:54-24.