טכני למען הקהילה מוטוקרוס אופנועים אנדורו אופנועים אנדורו טרקטורונים באחה ישראל
האופנוע שנותן את התמורה הכי טובה לכסף


   14-12-2017, רז הימן   
  שלח כתבה זו בדוא"ל

בדקנו את דגמי ה-X-TRAINER בסביבתם הטבעית וחזרנו עם מסקנות מעניינות. בלי טכנולוגיות חלל, עם מחיר שווה במיוחד ולמי הוא בדיוק מתאים? מבחן שטח

חודשיים עברו מאז ההשקה של דגמי 2018 של בטא ביער ליד אלעד ותחילת דצמבר זה בדיוק הזמן הנכון לחקור יותר לעומק את צמד דגמי ה X-TRAINER בסביבתם הטבעית ויער חורשים בהחלט עונה על ההגדרה. יצאנו ברכיבת שבילים ממטרו בכפר סבא. הרושם הראשוני לא השתנה – לעומת אופנועי אנדורו "רגילים" הטריינר מרגיש קטן יותר פיזית וזה בא לידי ביטוי בעיקר בתחושה שבמצב עמידה אתה נמצא "מחוץ" לאופנוע והדרך מישיבה לעמידה ארוכה יותר, כך שמצאתי עצמי "מתעצל" לשנות פוזיציות ורוכב פרקי זמן ארוכים יותר מהרגיל בישיבה או עמידה.

למבחני שטח נוספים


דווקא העובדה שהמנוע מתון יותר לא באמת באה לידי ביטוי בשבילים, תגובות המנוע אמנם לא חדות כמו של ה RR אבל ההאצה חזקה והחלפת ההילוכים המהירה שמתבקשת עקב יחס ההעברה הקצר יותר בטריינר לעומת ה RR מביאה אותי מהר מאוד לשייט בהילוכים הגבוהים – רביעי, חמישי ואפילו בשישי כשהדרך נפתחת.

למפרט הטכני המלא

תפעול ידית המצמד קל יותר מבעבר בזכות שינוי מהותי שנעשה במצמד לעומת דגם 2017 וגם מנגנון העברת התנועה מרגלית ההילוכים שונה לטובת החלפת הילוכים מדויקת יותר. ויברציות קלילות עוברות מהמנוע בעיקר לסוליית המגף והרבה פחות לכידון, זה לא המנוע המאוזן של דגמי ה TPI של קטמ/הוסקוורנה אבל לזכותו ייאמר שבהמשך, בסינגלים וברכיבה טכנית ואיטית יותר לא הרגשתי ויברציות בכלל. דגמי השתי פעימות של בטא נהנים ממוניטין של מנועים מאוזנים ונעימים כבר משנים עברו ובפועל נושא הויברציות חסר משמעות.

סינגלים – חצינו את פאתי ג'לג'וליה והגענו ליער חורשים. קשה לי להאמין שיש רוכבי אנדורו שגרים במרכז ולא מכירים את היער אבל לטובת מי שבכל זאת עדיין לא חווה אספר שמדובר ביער קטנטן בגודל של 2 קמ"ר, תחום בין חורשים, נירים, אורנית, כפר קאסם וכפר ברא. היער פרוס על גבעות מאוד סלעיות מדרום ומצפון לנחל קנה, הסינגלים מפותלים ורוב הזמן הרכיבה על הטריינר נעשית בהילוכים שני ושלישי. מסלעות כאלה ואחרות הן חלק בלתי נפרד הסינגלים, לעתים השיפוע מתון וחלק ולפעמים מדובר על רצף של מדרגות סלע גבוהות ולא בהכרח בקו ישר.

קל לתמרן את הכלי ולשנות כיוון תוך כדי תיקול המכשולים, כאן בא לידי ביטוי מרכז הכובד והמשקל הנמוך של הטריינר, תחושת הניהוג קלה ולמיקום הגוף על הכלי יש משמעות רבה יותר מאשר על אופנוע אנדורו רגיל, כך שמצד אחד אפשר וצריך לעבוד יותר עם הגוף קדימה, אחורה והצידה תוך כדי רכיבה וההשפעה ניכרת, מצד שני לא ממש חייבים. אם אתה רוכב מתחיל ומרגיש בטוח יותר להישאר קרוב למושב הטריינר הוא בדיוק הכלי שיאפשר לך להתקדם בסינגל טכני ומאתגר במאמץ קטן יותר ובלי הרבה דרמות.

רוכבים גבוהים יימצאו שבמצב עמידה קשה להם יותר להישען עם הברכיים על מיכל הדלק ובמצב ישיבה ברך ימין נוגעת בחלקה העליון של סעפת הפליטה שבולטת מעלה, לכוון מיכל הדלק והרדיאטור. הבלמים זהים לאלה של ה RR והבלימה מעולה, כדאי להיות עדין ומדויק עם הקדמי ששותל את הגלגל ביעילות רבה בקרקע.

טכנולוגיה – שינויים רבים נעשו באגף המנוע ולמעשה אין חלק שלא עבר שינוי לעומת 2017 – צילינדר, ראש המנוע, בוכנה, גל הארכובה והטלטל, הכול במטרה לשפר את תפוקת המנוע וכתוצאה מכך יחס הדחיסה במנוע גבוה יותר. בהתאם למגמה של השנים האחרונות גם בבטא בחרו להוריד את רגלית ההתנעה מהמפרט כך שנשארנו עם כפתור התנעה בלבד. כפתור נוסף שנמצא על הכידון, בחלקו השמאלי, מאפשר מעבר בין שתי מפות הצתה לטובת מיתון תגובות הכלי בתנאים חלקלקים.

קרבורטור קיהיין 36 ניזון ממיכל דלק בנפח 8.5 ליטר המאפשר לרוכב לתדלק בנזין נטו, כמו באופנועי 4 פעימות, זאת בזכות משאבת שמן אלקטרונית (לא להתבלבל עם הזרקת דלק אלקטרונית) הדואגת לתערובת מיטבית וניזונה ממיכל שמן 2 פעימות נפרד בנפח 650 מ"ל. שסתום כוח - ניתן לקבוע במהירות ובקלות את מצב השסתום בעזרת מפתח אלן 5 מ"מ ללא צורך של הסרת המכסה.

כדי להבין את הייחודיות של הטריינר כדאי לעמוד על ההבדלים בינו לדגם ה RR. גובה המושב הוא 910 מ"מ, 20 מ"מ פחות מאחיו הגדול. נראה לי שזו נקודת המוצא ממנה יצאו מהנדסי בטא כאשר תכננו את הכלי. על מנת לשמור על תנוחת רכיבה נוחה ומתאימה מוקם הכידון בהתאם, 25 מ"מ נמוך יותר וכך גם רגליות הרוכב שנמצאות 17 מ"מ נמוך יותר.

הגלגלים זהים כמובן ל RR (חישוקי 18 ו 21 אינץ' בהתאמה). ייעוד הכלי הוא רכיבת אנדורו ולפיכך אין הגיון שמרווח הגחון יהיה שונה (320 מ"מ בשני הכלים) כך שבאילוצים הללו מי שנאלצו להתאים עצמם הם המתלים ואכן אחד ההבדלים הבולטים בין הטריינר ל RR הוא מהלך הגלגל – 270 מ"מ מאחור לעומת 290 ב RR ו 270 מ"מ לעומת 295 מקדימה. בבטא בחרו בבולמי 43 מ"מ בסיסיים ללא אפשרות לכיווני שיכוך אלא רק כיוון לקביעת עומס קפיץ בבולם הימני והחזרה בבולם השמאלי. מטרו מייבאים אביזרים שונים מקטלוג השיפורים של בטא כך שאפשר לרכוש תמורת כ 3500 ש"ח קיט שמשדרג את הבולמים ומאפשר גם לקבוע שיכוך כיווץ, גם קפיץ אחורי משופר קיים.

סיכום – הטריינר הוא אופנוע שפותח לנישה מאוד מסוימת, לכאורה זו של FREERIDE KTM, אבל בדרכו שלו יצר למעשה נישה ייחודית לו. השורשים שלו ברורים לחלוטין מהרגע שמתבוננים בו מהצד ועד לרגע שיורדים ממנו לאחר רכיבה – אנדורו. הפלוסים הבולטים הם משקל נמוך, מרכז כובד נמוך, מנוע ידידותי ונעים, יכולת תמרון טובה. כל אלה עושים אותו אטרקטיבי לכל אותם רוכבים מתחילים שעד היום קיבלו המלצה להתחיל עם 125 סמ"ק - אמנם יש לו הרבה יתרונות אבל לא קל לרוכב מתחיל להתמודד עם מנוע חסר מומנט בסל"ד נמוך וממדים של אופנוע אנדורו גדול. רוכבים מאותגרי גובה ימצאו בטריינר בן ברית ידידותי וגם רוכבים ותיקים ומנוסים שעייפו מטיסות נמוכות בשבילים ובסינגלים ומעדיפים לאתגר את עצמם ברכיבה טכנית ואקסטרימית יותר, יגלו שהטריינר על שני נפחיו מתאים בול.

אני מציע לכל מי ששייך לשלושת הקבוצות (מתחילים, מאותגרי גובה ואקסטרימיסטים) לטעום את הטריינר ולעשות נסיעת מבחן לפני רכישת האופנוע הבא. אמנם אין פה טכנולוגיית חלל ודווקא המתלים בסיסיים ופשוטים אבל המחיר הנמוך בו נמכר הטריינר (במיוחד ה 250) מהווה לטעמי את התמורה הטובה ביותר לכסף שאפשר למצוא בשוק אופנועי האנדורו הישראלי היום וזה בהחלט מצדיק בדיקה.
תגובות לכתבה
1.רון 14-12-17
גם בדגמי 2017 לא היה קיק סטרט ב XTRAINER כך שמה שנכתב לא מדויק.
הוסף תגובה

*שם:

אימייל:

*רשום את הספרה שלוש:

*תוכן התגובה:


כל הזמנים הם GMT +3. השעה כרגע היא 22:16-24.