טכני למען הקהילה מוטוקרוס אופנועים אנדורו אופנועים אנדורו טרקטורונים באחה ישראל
Sherco SE-R300 דגם 2018: תאוצה משכרת


   12-11-2017, רז הימן    
  שלח כתבה זו בדוא"ל

הכלי החדש של ה.מ מוטורס עבר מקצה שיפורים קל מ-2017, כולל עיצוב מחדש של הגרפיקה, החלפה רכה יותר של הילוכים ועוד. מבחן שטח

Sherco SE-R300

ה.מ. מוטורס הפשירו כלי הדגמה מבציר 2018 ולשמחתי דגם ה SE-R300 ביניהם. בשנים האחרונות דגמי השתי פעימות זוכים לעדנה ולתחייה מחודשת, לא מעט בזכות כל אותן תחרויות הארד אנדורו כמו רומניאקס, ארצברג ו Sea to sky, בהן הרוב המוחלט של המתחרים הבכירים רוכבים על כלים כאלו. כמובן שמה שטוב לג'ארויס, ווקר, גומז ויאנג חייב להיות טוב גם לשאר בני התמותה וכך אופנועי שתי פעימות בנפח 300 סמ"ק הפכו ללהיט היסטרי בקרב קהל הרוכבים ול Best seller אצל כל היצרנים הלא יפניים, אבל האם באמת מכונות מלחמה אלו הן הדבר הנכון עבורנו? יצאנו לבדוק (את מנחם הורוביץ דווקא השארנו בבית).

למפרט הטכני המלא

קילומטרים ראשונים על האופנוע, שבילי רכב מהירים ואני מתחבר למפלץ במהירות מפתיעה. על שבילי אדמת העמק הרכה בדרך לחורשן אין שום בעיה לפתוח מצערת מלאה עוד לפני שהסיבוב מתיישר, האחיזה נהדרת והורדת הכוח לקרקע לינארית ונשלטת מסל"ד נמוך ועד שהמנוע אומר "יאללה, תעלה הילוך". התאוצות בהחלט משכרות, נותנות חשק לעוד פתיחות גז ברוטאליות אבל מהר מאוד אני מגיע לקרקע הקשה, למדרגות הקטנות בסלע הגיר ועובר למוד מתון יותר, חצי שעה עברה וביד שמאל אני מרגיש נימול קל, תוצאה של ויברציות שעוברות מהמנוע לכידון.

נכנס לסינגלים ומבין שככל שהם טכניים יותר כך אני נדרש להיות חד ומדויק יותר, נגמר הקטע של "חזיר גז" ומתחיל הקטע של ה"מנתח". ראיתי את ווייד יאנג רוכב במדינת לאסוטו (מובלעת בדרום אפריקה), ב "Roof of Africa" של 2014. אף פעם לא רכבתי טוב כמוהו ואף פעם לא אהיה חזק כמוהו. ככל שהזמן עובר ואני מתעייף כך קשה לי יותר עם העוצמות של המנוע, לחיצת ידית המצמד שאינה רכה במיוחד לא מקלה עליי ואני מבין שזה הזמן לעצירת מנוחה. בכלל, מי אמר שמה שטוב ליאנג טוב לי? בהחלט יש מצב שה SE-R250 היה עושה איתי חסד ומאפשר לי להנות לא פחות וגם להתאמץ פחות.


לעוד מבחני שטח


2018 לעומת 2017.

שרקו, בדומה לשאר היצרנים הלא אוסטריים דבקה גם ב 2018 במאייד הוותיק והטוב (קיהיין 36 במקרה הזה) כך שדגם ה 300 עליו רכבתי לא עבר מהפכות טכנולוגיות לעומת מודל 2017 היוצא. מהנדסי החברה בחרו לקחת את הדגם המוצלח שלהם ולהעביר אותו מקצה עדכונים ושיפורים קל תוך דגש על נקודות אותן זיהו כטעונות שיפור. אז איפה נגעו? כמובן שחייבים שהאופנוע ייראה אחרת ולכן הגרפיקה עברה עיצוב מחדש תוך שיפור עמידות הצבעים לקרינת UV, הפלסטיקה עצמה גמישה ב 20 אחוז יותר כך שתשרוד טוב יותר התעללויות כאלה ואחרות וכיסוי הכיסא עשוי חומר שונה לטובת חיכוך טוב יותר במזג אויר רטוב.


בצד הטכני נעשו שינויים פנימיים במנגנון החלפת ההילוכים לטובת החלפה רכה יותר ואורך חיים ארוך יותר. שדרוגים קטנים נעשו גם בסטרטר החשמלי, במצמד, באטם משאבת המים ואטם הצילינדר. הבולם האחורי נשאר WP 46 אבל משוסתם ומכויל אחרת מקודמו. מחשב הדרך עבר שיפור לטובת עמידות טובה יותר במים, נורה קדמית חדשה אמורה להחזיק מעמד טוב יותר בזעזועים ובמים וגם נועלי הצמיג לא קופחו ושודרגו. עם הזמן אפשר יהיה לדעת עד כמה משמעותיים ההבדלים לעומת דגם 2017 אבל כבר עכשיו אפשר לומר שעדיין קל יותר להעיר לחיים את המנוע בניוטרל ולא בהילוך עם ידית מצמד לחוצה.אם מה נשארנו? כל אותם רכיבים איכותיים של היצרנים המובילים נשארו כשהיו – צמיגים, בלמים, מתלה קדמי, כידון, מנגנוני התפעול והפלסטיקה ממשיכים להצביע על כך שהמוטו בשרקו הוא לבנות אופנועי קצה, תחרותיים ואיכותיים. במבט מהצד נכרת ההקפדה בפרטים ומישיבה על הכלי מורגש שתשומת לב רבה הוקדשה לארגומטריה של הרוכב – הכלי צר וקל לנוע עליו מתנוחת ישיבה לעמידה או לשלוח רגל קדימה כשצריך, מיכל הדלק שקוף ומכיל 10.4 ליטר מכובדים, מיקום הידיות נוח, תפעול ידית הבלם הקדמי מאפשר דיוק ורגש, קל לפתוח את רגלית הצד ורק תפעול ידית המצמד לא רך מספיק.

בזמן הקרוב ישחרר היצרן לשוק את גרסת הסיקסדייז שתאובזר השנה בתצורת פקטורי מלאה, כלומר מתלה קדמיWP EXPLOR , דיסק אחורי מלא, מערכת פליטה FMF ופלסטיקה לבנה עם גרפיקת סיקס דייז, זאת בתמורה ל 4000 ₪ יותר מגרסת הרייסינג. גרסת הפקטורי תצא לשוק כרגיל בסביבות מרץ עם תחילת עונת ה WEC (אליפות העולם באנדורו) ועדיין לא ידוע כיצד תראה ואילו תוספות תכלול. לא בטוח שהייתי מחכה לגרסאות כאלה ואחרות, הדגם ה"בסיסי" מציע הרבה יותר מאשר רובינו יודעים לקחת ואני בהחלט ממליץ לבדוק גם את ה SE-R250 שמחירו במזומן זול ב 4000 ₪ מאחיו הבכור ועומד על 56900 ₪.תגובות לכתבה
הוסף תגובה

*שם:

אימייל:

*רשום את הספרה שלוש:

*תוכן התגובה:


כל הזמנים הם GMT +3. השעה כרגע היא 19:19-24.