טכני למען הקהילה מוטוקרוס אופנועים אנדורו אופנועים אנדורו טרקטורונים באחה ישראל
שרקו 450: בלי שום רגשי נחיתות


   29-06-2017, רז הימן   
  שלח כתבה זו בדוא"ל

צילום:ישי קינן

האופנוע משדר איכות ועמידות - צמיגים, בולמים, מערכות בילום, גריפים, כולם מתוצרת היצרנים המובילים בעולם. אופנוע שמאפשר לקחת אותו לכל שטח

חברת שרקו הצרפתית היא אולי אחת היצרניות הקטנות של אופנועי אנדורו באירופה אך בהחלט נראה שבשנים האחרונות היא בעלת גרף הגידול החד ביותר ביניהן. אין ספק שדגם ה-300 SEF-R שיצא לשוק ב-2012 אחראי במידה רבה להצלחה זו. אפשר גם להניח, שהזכייה של מתיו פיליפס האוסטרלי באליפות העולם באנדורו ב 2016 רק חיזקה את תדמית ומכירות החברה. נראה שחוסנה בא לידי ביטוי ביכולתה להחזיק מחלקת מחקר ופיתוח הנשענת על עבודת השטח של רוכבי מבחן ורוכבים המייצגים אותה באליפויות העולם. מזכיר את ק.ט.מ. של לפני שנים רבות.

מנוע ה 450 לדוגמא הינו תוצר של תהליך פיתוח ארוך ששיאו היה השתתפות בדקאר, עוד בטרם נוסף דגם ה 450 SEF-R לליין אופנועי החברה כמודל 2015. היום, שלוש שנים לאחר שיצא לשוק, נראה האופנוע כמוצר אפוי לחלוטין. כבעליו של אופנוע 250 4 פעימות אני רגיל לרכיבה קלה, נעימה, יעילה אך חסרת ריגוש. בא לי לחזור ולהרגיש אופנוע עם הרבה מנוע, כזה שהחל מסל"ד בינוני ומעלה מתפוצץ עלייך בעודף כוח ופרפורי גלגל. השרקו 450 שהיה פנוי לסופ"ש האחרון נראה כמועמד אידאלי למשימה.

לעוד מבחני שטח

קיקסטרטר אל תחפשו כאן, לחיצה קצרה על כפתור ההתנעה תעורר את המנוע לחיים. כבר בדקות הראשונות אפשר היה להתרשם שהמנוע חזק גמיש ולינארי לכל אורך עקומת הסל"ד. זהו מנוע מוזרק דלק, מודרני ויעיל ללא שום כוונת התפרצות ברוטלית ושאינו נשנק בזמן פתיחת מצערת מלאה. הגמישות מרשימה ורכיבה בהילוך רביעי בין 25 ל 100 קמ"ש מתקבלת בברכה וללא שום היסוס.

למפרט הטכני המלא

צילום: ישי קינן

תנוחות הישיבה והעמידה על האופנוע מושלמות - הכידון, ידיות, רגליות, הכל במקום הנכון, מאוד נוח וקל להתאקלם מידית על גביו, גם מיכל הדלק שנפחו צמח השנה מ 8.5 ל 9.7 ליטר נותן עדיין תחושה של אופנוע צר.שבילי הבאמפים בחולות של פרדס חנה מאפשרים לבולמי ה WP להראות שהם בהחלט עומדים בסטנדרט הגבוה שהציב המנוע. האופנוע שומר על יציבות מרשימה וכל עוד הרוכב מספיק בכושר להחזיק בכידון, ההתקדמות קדימה תהיה בקצב מרשים. הדיונות הן בהחלט המגרש הביתי של ה-450 SEF-R.

לקחתי כיוון מזרחה בשבילים המהירים של בקעת הנדיב עם חשש קל שרכיבה בסינגלים של חורשן ויערות מנשה על 450 גדול וכבד תדרוש ממני מאמץ גדול, כזה שיהפוך אותה ליותר משימתית מאשר כיפית. בכל זאת, אופנוע 250 4 פעימות מתאים יותר לתוואי הזה, בטח בהתחשב בכושר הירוד שלי, לאחר יותר מחודשיים התנזרות מאופנוע. בתום 4 שעות של סינגלים אפשר בהחלט לומר שהופתעתי לטובה – אופיו הלינארי של המנוע מאפשר רכיבה זורמת, ללא פרפורי גלגל אחורי מיותרים, ההילוך השני מכסה טווח מהירויות רחב וגם כאשר ירדתי למהירויות נמוכות בקטעים טכניים יותר, לחיצה ושחרור של ידית המצמד אפשרה למנוע להמשיך ולעשות את העבודה בקלות. נורית אזהרת דלק שמשום מה נדלקה מאוד מוקדם יחסית לכמות שניתן היה לראות דרך מיכל הדלק השקוף, הקדימה את סיום פרק היער ושלחה אותי הביתה חזרה בשבילים המהירים.

ניכר כי בשרקו לא חסכו מאום וגם הדגם הרגיל עליו רכבתי מגיע מאובזר בכמעט כל התוספות ההכרחיות. על אופנוע המבחן היו מגן גחון, מגיני ידיים פתוחים ומגיני פלסטיק לשלדה, כולם מקוריים ואיכותיים. מערכת הפליטה מקורית גם היא ולא גורעת מאום מביצועי המנוע, לא הייתי ממהר להחליפה. מגיני אלומיניום לרדיאטור שהותקנו הם תוספת חשובה שבהחלט מומלץ להוסיף במעמד הקנייה.

באופן כללי, האופנוע משדר איכות ועמידות - צמיגים, בולמים, מערכות בילום, גריפים, כולם מתוצרת היצרנים המובילים בעולם, הפלסטיקה איכותית ומשופרת ממודל 2016 ואם ממש רוצים לדקדק אז באגף המדבקות כדאי שישקיעו יותר. אהבתי את המיקום הנוח של רגלית הצד ואת האופן בו היא תומכת את האופנוע, לא אהבתי את הקושי למצוא ניוטרל – פעולת ההפרדה של המצמד לא מספיק מדויקת.

לסיכום, בתמורה ל 67900 ₪ (בעסקת טריידאין) מקבלים אופנוע שמאפשר לרוכב לקחת אותו לכל שטח, לכל סוג של רכיבה, ללא שום רגשי נחיתות. הוא ירגיש הכי טוב כמובן בשבילים מהירים, בשטחים פתוחים (קרקע חולית או קשה), בעליות ארוכות ותלולות שלגמישות וכוח המנוע יש חשיבות גדולה. אבל גם בסינגלים זורמים או טכניים, מסולעים ויותר איטיים הוא חי לגמרי בשלום, מאפשר לרוכב להמשיך לרכב בהצלחה כמעט כפי שהיה רגיל עם אופנוע קל ובנפח קטן יותר.
צילום: ישי קינן
תמונות מהגלריה

תגובות לכתבה
1.שואל 03-07-17
מי הבוחן כותב?
הוסף תגובה

*שם:

אימייל:

*רשום את הספרה שלוש:

*תוכן התגובה:


כל הזמנים הם GMT +3. השעה כרגע היא 19:06-24.