טכני למען הקהילה מוטוקרוס אופנועים אנדורו אופנועים אנדורו טרקטורונים באחה ישראל
הקיץ הגיע, ומה עם הצמיגים? כך לא תצא הפראייר התורן של הצמיגייה


   24-03-2017, יוסף נעים    
  שלח כתבה זו בדוא"ל

צמיג טוב זה לא רק איכות הנסיעה, אלא גם הבטיחות שלכם ושל הקרובים לכם. כ-30% מתאונות הדרכים הקטלניות אירעו בגלל צמיגים לקויים. כך תמנעו זאת

הקיץ מתקרב בצעדי ענק, וכדאי לשים לב למספר נקודות חשובות הקשורות לביטחונכם ובטחון ילדכם מצמיגי רכבכם על הכביש. עניין שעשוי להציל חיים.
כ-30% מתאונות הדרכים הקטלניות בישראל שנבדקו ע"י המשטרה אירעו בגלל צמיגים לקויים, או תיקונים לקויים ולא תקינים כפי שמחייב משרד התחבורה בישראל. כשליש מתאונות דרכים אלה נגרמו בגלל נסיעה עם צמיגים שלחץ האוויר בהם היה נמוך מדי ולא כפי שקבע יצרן הרכב.

עצירה לאחר טיול שטח בסוף המסלול ומילוי אוויר בצמיגים תשמור על בטיחות הנוסעים ברכב המשתמשים בדרך וחיי הצמיגים שמורכבים על הרכב. עצירה בצמיגיה הקרובה, בדיקת הצמיגים ובדיקת לחץ אוויר תשפר את ההרגשה שלכם ושל רכבכם. כי צמיג תקין ולחץ האוויר תקין כפי שקבע יצרן הרכב מציל חיים.

המלצה לנהגים: בדיקת האוויר ברכב היא חינם בכל הצמיגיות.

ודאו שהצמיגים שאתם רוכשים מתאימים למידות הרשומות ברישיון הרכב, ועליהן המליץ יצרן הרכב. אסור לנסוע ברכב כאשר מידות הצמיגים המורכבים ברכב לא תואמות את הרשום ברישיון רכב (גם אם הצמיגים מאושרים לפי הוראות יצרן הרכב אך לא רשומים ברישיון הרכב משטרת ישראל מורידה את הרכב מהכביש).

כאשר כבר הוחלט להרכיב צמיגים חדשים ברכב יש לערוך סקר שווקים במספר צמיגיות ולהקפיד שהסקר מתייחס לאותו מותג צמיג, אותה מידה, ואותה חברה שמייצרת את הצמיג, אותו קוד משקל, וקוד מהירות כפי שקבע יצרן הרכב. כי אין המחירים שווים בין צמיג לצמיג גם באותו מידה ובאותה חברה. די שקוד המהירות T או H או V וכו' יהיה שונה וכבר המחיר לא אותו מחיר.

ודאו שהצמיגים שאתם רוכשים מסומנים בתקן הבינלאומי,אמריקאי, יפני, או אירופאי ומתאימים לקוד העומס ולקוד המהירות והנסיעה של הרכב, כפי שקבע יצרן הרכב בלבד.

בדקו והחליפו צמיגים כאשר עומק החריצים הנותר בסוליה יורד מתחת ל- 2 מ"מ. יש לשים לב בזמן הרכבת צמיגים חדשים שהצמיגים החדשים מורכבים ברכב כאשר תאריך היצור כלפי חוץ, מלבד צמיגים עם חץ בכיוון הנסיעה או צמיגים אסימטרי.

אין להתקין ברכב על אותו ציר שני צמיגים מסוג מבנה שונה - רדיאלי ודיאגונלי . בוודאי לא בגודל צמיגים שונה. אסור בהחלט להתקין צמיגים של מותגים שונים על אותו סרן, ברכב פרטי, ורכב שטח בגלל הבדלים בסוג הסוליה, מרחקי בלימה,וניקוז מים. מומלץ ורצוי שכל ארבעת הצמיגים יהיו שווים על הרכב אבל אם לא מחליפים ארבעה צמיגים יחד, חובה להרכיב צמיגים כאשר כל הנתונים שווים כולל סימטרי ואסימטרי. רכב הנע קבוע 4X4 חייב בהחלפה של ארבה צמיגים ביחד.

ובאותו עניין. רצוי שהחלפת צמיגים תעשה בצמדים - זוג צמיגים על אותו סרן. יש להקפיד כי הצמיגים יהיו לא רק של אותו יצרן, אלא גם של אותו דגם אסימטרי או חץ בכיוון נסיעה ובטח בגודל זהה. מידות צמיג קוד משקל וקוד מהירות כפי שקבע היצרן רכב בלבד.

חל איסור מוחלט על הרכבת אבוב בצמיג טיובלס, אלה אם יצרן הרכב מאשר אחרת.

ברכב פרטי ורכב 4x4 יש להתקין צמיגים חדשים או את אלה הטובים יותר על הציר סרן אחורי. לא משנה אם מדובר ברכב הנעה קדמית או אחורית, וזאת אם חלילה יש נקר או פיצוץ בצמיג קדמי יש לנהג שליטה ברכב ע"י ההגה, ואם צמיג אחורי מתפוצץ אין לנהג כל שליטה ברכב לכן צמיג חדש או טוב יותר יורכב על הסרן האחורי בזוגות.

חובה על הנהג לשמור על לחצי ניפוח בצמיגים ולבדוק אוויר אחת לשבועיים בהתאם להוראות יצרן הרכב. לא פחות מדי כי הרכב יהיה לא יציב ומשייט, לא יותר מדי כי הרכב יהיה קופצני ולא יציב. רק אבל רק בדיוק כפי שהמליץ יצרן הרכב. תאמינו לו, הוא השקיע בנושא המון כסף וריסק מכוניות רבות בשעת ניסוי הרכב, ומי שקבע את הלחץ האוויר ברכב יודע מה הוא עושה. להזכירכם, כל פעולות הצמיגים ברכב נעשות בשיתוף עם יצרני הצמיגים.

הצמיגים רגישים לשחיקה מוגזמת, או לא אחידה, במקרה של בעיות במערכת ההיגוי, המתלים והבלמים. אפילו בעיה קלה או חוסר שוויון בזוויות ההיגוי או במסבים עשויה תופעה זאת לגרום לצמיג שחיקה מוגזמת חוסר יציבות ופסילת הצמיג לנסיעה בכביש.

הקפידו על איזון הצמיגים ובצעו רוטציה בצמיגי הרכב כפי שרשום בספר הרכב או כל 10.000 ק'מ או שנה. במקרה של החלפת צמיג בודד כתוצאה מנזק לצמיג (במידה והצמיג חדש) יש להרכיב אותו צמיג ולהקפיד לאזן גם את הצמיג השני המורכב על אותו הסרן. מומלץ להעביר מדי פעם צמיגים קדמיים אחורה, ולהפך. בעיקר כאשר מדובר ברכב עם הנעה קדמית, אך גם בכזה עם הנעה כפולה. כמובן, במידה ומידות הצמיגים לפנים ומאחור זהות והדבר לא פוגע ביציבות הרכב.

בהרכבת צמיגים ישנים בני שנים רבות המורכב בזמן רכישה והרכבות צמיגים חדשים ברכב יש לדרוש תעודת אחריות של יצרן הצמיגים או היבואן.

יש יבואנים אשר מוכרים צמיגים חדשים בני שנים רבות ובמחיר "מציאה" לצמיגיה, והצמיגייה מרכיבה צמיגים ברכב שכמוהם כפצצה מתקתקת, במקרה של בעיה תוכלו לקבל פיצוי , אך במקרה של תאונה יהיה מאוחר לדרוש פיצוי. הקפד לא להיות הפראייר התורן של הצמיגייה.


אם מותקנים ברכב צמיגים עם פרופיל סוליה לא-סימטרי, יש להקפיד היטב על הרכבת הצמיג בהתאם לסימון המופיע עליו. חץ בדופן המעיד על כיוון הנסיעה, או ציון הצד המתאים באותיות ברורות ל"שמאל" או "ימין". הרכבה הפוכה תפגע ביתרונות של צמיגים אלה, ביציבות הרכב, בנסיעה, שיוט הרכב ואי יציבות ואף ותגרום להם שחיקה מוגברת.

לא מומלץ לרכוש צמיגים משומשים, אבל אם בכל זאת החלטתם לרכוש כאלה, דרשו מהמוכר אחריות ברורה על הצמיגים, תוך ציון סוג הצמיג, מידותיו, היצרן, ותאריך היצור. רק חשבונית מס על צמיגים משומשים תעמוד לכם כאחריות במקרה של תאונה או כשל בצמיגים. כידוע ליבואן אין אחריות על צמיגים משומשים וחברות הביטוח מנצלות זאת היטב.

תאריך הייצור מצוין בארבע ספרות. לדוגמא-1805, פירושו שבוע 18 בשנת 2005. תאריך הצמיג מופיע ליד התקן האמריקאי D-O-T על דופן הצמיג.

במקרה של פגם ביצור הצמיגים, במיוחד כזה שיבואן הצמיגים לא מכיר בו למרות שמנהל מקצועי חושב שיש פגם ביצור הצמיג, ההמלצה החמה היא לפנות ליצרן הצמיגים בחו"ל דרך אתרי האינטרנט השונים. אז תקבלו יחס חם ומיוחד.


נכתב ע"י יוסף נעים מ"צמיגי זיתוני ונעים", מומחה בוחן בצמיגים ומתן חוות דעת לבית המשפט.תגובות לכתבה
הוסף תגובה

*שם:

אימייל:

*רשום את הספרה שלוש:

*תוכן התגובה:


כל הזמנים הם GMT +3. השעה כרגע היא 18:36-24.