טכני למען הקהילה מוטוקרוס אופנועים אנדורו אופנועים אנדורו טרקטורונים באחה ישראל
X3: המפציץ חזר ואין לכם מושג כמה הוא טוב


   12-01-2017, תומר וולף   
  שלח כתבה זו בדוא"ל

המשימה: טיסה בגובה נמוך ממכתש רמון לאילת, המטרה: לנסות ולבחון את הכלים החדשים, התוצאה: כדאי לכם להיכנס ולקרוא. תומר וולף חזר מיום שטח וגמע 184 ק"מ על שלושת הדגמים

הכלים: 10 חמקנים מסוג מבריק X3 עמדו בשורה אחת מתודלקים, מוכנים, מזומנים ומזמינים. המטרה: נהיגת היכרות על שלושת דגמים ה-X3, במהלך 184 ק"מ ממצפה רמון לאילת. אבל אני חייב לחלק את הכתבה היום לשניים ולא לערבב שמחה בשמחה. החלק הראשון - חווית הנהיגה על משפחת המבריק X3. החלק השני - אירוע ההשקה הדינמי שאבניר הפיקו לכתבי השטח.

דבר נוסף, אני רוצה לציין שלמרות שהייתי אורח החברה, דעתי על הכלים הינה אובייקטיבית לחלוטין ואיננה מושפעת מארוחת המלכים שהמתינה לנו באילת, מהאירוח בווילה המדהימה, מהפינוקים, מהטיסה חזרה ומה... אבל רגע נחזור לחלק הראשון.

אז כפי שכבר כולם שמעו, ראו, ואולי גם חוו את רעידת האדמה שהתרחשה לפני חודשיים לערך כאשר אבניר הציגה לראשונה את סדרת המבריק ה-X3, כבר אז נפלתי בשבי המראה של ה-Xים, כבר אז, רק במבט, היה ברור שנפל דבר בישראל. ה-X3 נראה בדיוק כמו החלום, אותו חלום של רכב שטח שיודע לעשות הכי טוב הכי מהר והכי בסטייל, ה-X3 נראה בתצורה המדוייקת לאופן שבו רכב שטח קל עם אורנטציה ברורה למרוצים צריך להראות
(מעבר ליופי המהפנט של הכלי).

לעוד מבחני שטח

צילום: רונן טופלברג

מידות נכונות, מיקום המנוע מאחורי ישבנו של הנהג, מרכז כובד נמוך ובמיקום מדוייק, שילדת ערסל שעוטפת את הנהג והנווט, בולמים באיכות ומהלכי מתלים מעולם הבאגי המקצועי, המתלים מקדימה בעלי מהלך גדול מאוד עם זוית בולם מושלמת לספיגה מקסימלית. המתלה האחורי עם זרועות אורכיות ובמהלך של חצי מטר עם בולמים ארוכי מהלך שמחוברים בחלקה העליון של השילדה.

את כל התיאור הזה ועוד אתם יכולים לראות בעצמכם או לקראו במפרטים הטכנים של היצרן. השאלה הגדולה היא האם ה-X3 באמת נוסע כמו שהוא נראה ? האם יש כיסוי לצ'ק השמן ? ( 165,000 ש"ח וצפונה.)

למען הסדר הטוב אלו שלושת הדגמים:

"הפשוט" (הלבן), X3R. דגם הביניים X3 XDS (השחור) , ודגם העילית X3 XRS (האדום). ה-X3 הראשון שלתוכו השתחלתי ( כן, יש קצת הרגשה שצריך להשתחל פנימה ועוד יותר כאשר רוצים לצאת ולהיחלץ החוצה) היה דגם הבניים, כאשר כבר יושבים בכלי, תנוחת הישיבה ה-X3 משדרת מסר ברור של קרביות נעימה, מכסה המנוע הענק עם שתי בליטות של ראשי הבולמים תורמים רבות לתפאורה הקרבית הכל מרגיש במקום, יש בוררי אפשרויות בין מצב נהיגה רגועה לפרועה, יש בורר לרמת החישמול של ההגה, יש אפשריות כיוון לכיסא ולהגה, וידיות אחיזה לנוסע (יותר נכון ידית ליד שמאל ומקום אחיזה בדלת ליד ימין).

בשעה טובה, הרגע המיוחל הגיע... ואפשר ללחוץ על כפתור ה-START. המנוע (900 טורבו עם 154 כ"ס) מתעורר חרישית לחיים. הקול של ה-X3 נשמע כמו שילוב של מנוע של אופנוע כביש עצבני, לרכב שטח גרגרני , הסאונד של המנוע תורם מאוד לתפאורה של ה-X3, לחווית הנהיגה ומאוד מתאים לחבילה.

צילום: רונן טופלברג

לחיצה על הגז גורמת לנהימת מנוע מענגת ולמד הסל"ד לטפס לכיוון ה-8,000 ולזינוק, או ליתר דיוק שיגור כמו מלוע של תותח. ה-X3 לא מאבד קצב עד לסוף הסקלה (יותר מ-130 קמ"שים אמיתים בדוק ב"וויז") יש הרגשה של כלי מרוצים טהור שרק רוצה לרוץ ולתקוף את השטח.

השבילים במכתש רמון נגמרו מהר מדי תחת הגלגלים של ה-X3 כולל מדרגות הסלע בנחל נקרות שאיבדו את היכולת שלהן לרגש ונראו שטוחות מתמיד. אחרי קטע היכרות קצר בו לומדים להכיר את ההתנהגות שה-X3 אפשר כבר להתחיל לתקוף פניות ממש כמו שאנחנו אוהבים. להשתמש בזנב ובהיגוי המדויק , להכנס לפניות בהחלקות וסחיפות מענגות.

בדרך היפיפיה לכיון נחל פארן חלפנו בשבילים שלא היו מאתגרים במיוחד אבל כללו סדרות של קפלי קרקע שאיפשרו לרחף באוויר. צריך להבין שה-X3 בעצם מגדיר מחדש את כללי נהיגת השטח. דרך מסוימת שעם כל כלי ארבעה גלגלים מאתגרת, עם ה-X3 הופכת לסתם עוד דרך רגילה שאין צורך להתייחס אליה באופן מיוחד. לעומת זאת, דרך שעל פניה נראית רגילה והכלים הקיימים היום נוסעים בה מהר (נגיד 100 קמ"ש), עכשיו ה-X3 מאפשר לנוע ב-30 40 קמ"ש יותר... מה שמשנה לחלוטין את הדרך .. פתאום סתם עלייה קטנה הופכת למקפצה וסתם כפל קרקע הופך למכשול שצריך להתייחס אליו, שצריך לדעת איך לעבור אותו.

אני יודע שאני נשמע קצת מגזים, ואני ממש לא אומר את הדברים מתוך זלזול בכלים הקיימים. ישנם כלים מצויינים שעושים עבודה מדהימה אבל יש כאן עליית מדרגה משמעותית ומה לעשות, כאשר עולים קומה יותר גבוה הנוף נראה אחרת.

צילום: רונן טופלברג

במהלך היום עברתי ונהגתי בשלושת הדגמים (בלי להסתבך עם אותיות באנגלית, אגדיר אותם קטן, בינוני וגדול..) לשלושת הדגמים יש לחלוטין את אותו ה-DNA ומי שיושב בקוקפיט כמעט ולא ירגיש בהבדלים. כלפי חוץ, כמובן, שישנם הבדלים וברור שהדגם הגדול נראה הכי מדהים ומושך מכולם והוא גם מצוייד בבולמים עם הקוטר הגדול משלושתם, מהלכי מתלה וקוטר גלגלים.

אבל בנהיגה בפועל, דווקא הדגם הקטן הכי הפתיע אותי.. למה? כיוון שציפיתי שהוא ירגיש ממש נחות ביחס לאחיו הגדולים וזה ממש לא קרה.. הוא היה הזריז והמגניב ביותר ובשמחה הייתי לוקח אותו הביתה. בוויכוחים פנימיים בין הבוחנים היו דעות שונות לגבי הפערים והעדיפות בין הכלים.

רובם טענו שהרגישו יותר בטוחים בכלים הגדולים, שזה די מובן. הרוחב של הגדול משרה ביטחון גם בראש וגם בפועל, אבל לכל דבר יש גם מחיר ( 28,000 ש"ח הפרש) והמחיר הוא קצת איבוד תחושה בהיגוי וקצת איבוד זריזות, וכמובן ככל שהכלי גדול ורחב צריך לשים יותר לב לא להידפק על אבנים וסלעים רעים שממתינים בסבלנות לרגע המתאים בשולי הדרך.

לסיכום עניין ההבדלים בין שלושת הדגמים: מבחינתי, המידה של הכלי הקטן תיתן חוויה מושלמת ל-99% מאיתנו ולגבי נושא היציבות והפחד מהתהפכות, נהיגה נכונה ומושכלת יכולה לסגור גם את הפינה הזאת. אני יכול להמשיך ולתאר את חוויית הנהיגה בתיאורים רבים, אבל יש לי הרגשה שרבים יחשבו שאני מכור (ואולי גם אני קיבלתי מאבניר שמפניה ורודה וסיגר קובני משובח...) אז אני אחדול. פשוט תמצאו כלי ותעשו סיבוב בעצמכם.

לי נראה שהמהנדסים של CAN AM עבדו לפי רשימה ודאגו לעשות ווי גדול ליד כל סעיף. אני מודה שלא הצלחתי למצוא סעיף בו העסק לא עובד טוב. אולי בעצם דבר אחד – ידית בורר המצבים P-N-R-H-L שהיתה קצת סרבנית ולא אהבה שמחליפים לה מצב.

בקיצור, ה-X3 מצליח לעמוד בציפיות בכל הפרמטרים. חוזק, מהירות, שמירה על הקו, דיוק בפניות, גיהוץ השטח, העברת מסרים נכונים לנהג, איזון כוחות, מרכז כובד ניראות ועוד.. ולכן כנראה נראה אותו יותר ויותר ויותר..

החלק השני שחייב התיחסות הוא עצם הפקת אירוע השקה דינמי . בפשטות, אבניר הרימו פרויקט מורכב שכלל איסוף של כתבי השטח מתל אביב למכתש רמון (כולל שימת לב לפרטים הקטנים: קפה, סנדוויצים, ביגוד חם, ועוד..), 10 כלי X3 מדוגמים , מדריך מהאגדות (צחי כפרי שלימד אותנו איך מובילים שיירה ברגישות ונחישות), שדאג שלא יחסר לנו אדרנלין. מסלול של 184 ק"מ ולבסוף ארוחת מלכים בווילה באילת.
כמובן שהכבודה חזרה בטיסה על חשבון החברה המארחת.

כן זה ממש נשמע שחיתות ואני מקווה שמנדבליט לא יפתח בחקירה.. ויותר מזה אני מקווה שחברות נוספות יאמצו את הדוגמא של אבניר ואנו נזכה להשקות נספות מושקעות.. ( אולי לא רק בארץ.. סתם חומר למחשבה).
תמונות מהגלריה

תגובות לכתבה
הוסף תגובה

*שם:

אימייל:

*רשום את הספרה שלוש:

*תוכן התגובה:


כל הזמנים הם GMT +3. השעה כרגע היא 08:34-24.