טכני למען הקהילה מוטוקרוס אופנועים אנדורו אופנועים אנדורו טרקטורונים באחה ישראל
מבחן שטח: חברת RIEJO סיפקה הפתעה לטובה


   13-09-2016, רז הימן   
  שלח כתבה זו בדוא"ל

צילום:עומר

היצרנית הספרדית הוותיקה העמידה אופנוע מתחילים, קטן וחסר יומרות, שגרם לנו לחזור עם חיוך גדול והנאה מרובה.

יבואן RIEJO בישראל, חברת ה.מ. מוטורס, חיפשה מחליף ראוי ויותר לדגמי PR3 ו PR4 של חברת AJP הפורטוגלית. אופנועים אלו מיועדים לרוכבים המתחילים את דרכם בשטח אך גם לרוכבים מתקדמים יותר, צעירים או מאותגרי גובה או לחלופין מאותגרי כיס שבכל זאת רוצים אופנוע חדש במחיר שפוי.
המחליף שנבחר הוא עולה חדש מספרד, בן לחברה ותיקה, פעילה משנת 1940 – RIEJU. בליין של החברה קטנועים ואופנועים, בעיקר בנפח 50 ו 125 סמ"ק. מדובר בדו"ש קטן מרובע פעימות בנפח 125 סמ"ק העונה לשם MARATHON PRO, ולו אח תאום שעבר ניתוח הגדלה ממנו יצא עם 180 סמ"ק אותם עיגלו מעלה, כך שהוא נושא את השם RIEJO 200. מחיר הכלים כפי שמסר היבואן - 30,900 ₪ ל 125 סמק ו 34,900 ₪ ל 200 סמק למזומן, ללא אגרות רישוי (הפרש המחיר נובע מהפרש המיסוי – 25 ו 40 אחוז בהתאמה).

בשונה ממנוע המינרלי ימאהה הוותיק אך מקורר המים בגרסה זו (בו עושות שימוש גם חברות FANTIC, BETA, DERBI ואפילו YAMAHA עם ה WR125) האופנוע נראה מודרני לחלוטין. העיצוב משדר יותר שטח מאשר כביש – החל מהאגזוז הקצר והמחרשה הצרה בזנב הכלי, דרך הבולם האחורי המוזהב עם בורר שיכוך הכיווץ וכלה בכידון FATBAR ובבולמים הקדמיים בצבע אנודייז אדום. צבעי האדום/שחור/צהוב/לבן של האופנוע צועקים קרביות ואקשן ומוסיפים המון ללוק הצעיר. בכלל אפשר לראות שהיצרן לא חסך ומפרט האופנוע כולל פרטי אפטרמרקט נוספים כמו רגליות רוכב משוננות, גריפים איכותיים של דומינו, מגיני ידיים פתוחים של פוליספורט, מגן גחון מאלומיניום, דיסק קדמי גאלפר 300 מ"מ, קיט הפעלה הידראולי למצמד ו"לוח שעונים" צר וקומפקטי. למעשה אפשר לומר שהכלים מסופקים ללקוח במצב READY FOR OFFROAD לחלוטין למעט מדומם חירום וצמיגי הדו"ש בדגם ה 125 שלא קיבל צמיגי שטח של DURO כמו דגם ה 200.

לאחר שהתרשמנו בעזרת העיניים החלטנו לערב גם את הידיים והרגליים. יצאנו לרכיבה של חצי יום שכללה כל מה שרוכש פוטנציאלי צפוי לעשות עם ה RIEJU – רכיבה בכביש (עירוני ובין עירוני), רכיבת שבילים, רכיבה בסינגלים זורמים וגם במשופעי אבנים ואפילו קטע קצר בדיונות. אקדים ואומר שאונס לא היה פה. בידיים הנכונות הדו"ש הקטן יכול לשחק אותה אופנוע אנדורו לכל דבר ולצלוח כל תוואי אותו יעברו אופנועי אנדורו מקצועיים. נכון, לאט יותר, עם סבלנות, אבל ליעד הוא יגיע.

צירפתי למבחן את עוז, "הבן של". הפעם האחרונה שהוא רכב הייתה לפני 3 שנים על גאס גאס 125 ומבחינתי הוא הפרטנר המושלם לרכיבה, אחד שייתן את נקודת המבט של מתחיל צעיר, בן 20. מתברר שבכביש יחס ההעברה הקצר (גלג"ש קד' 14 ואחורי 56!) מאפשר לשני הכלים להגיע לאותה המהירות – 110 קמ"ש ודווקא ה 125 עושה את זה בצורה נעימה יותר, כנראה בזכות צמיגי הדו"ש אותם נעל. הכלים מאובזרים לרכיבת כביש יום יומית עם מאותתים קטנים, צופר, פנס הלוגן קדמי עם אור חנייה, דרך וגבוה, מתופעלים כולם ממפסק ביד שמאל. לוח השעונים מציג את המרחק, מהירות וחיווי למצב ניוטרל. בסך הכול פרק הכביש הקצר הראה שרכיבה יום יומית תעבור בנוחות וכדאי לקחת בחשבון שמהירות השיוט של האופנועים היא סביב ה 80 קמ"ש.

בשטח יחסי ההעברה מאפשרים למשוך את המנוע בדיוק לסל"ד שלא יהיה גבוה מידי והמעבר להילוך הבא לא יתחיל בסל"ד נמוך מידי. השימוש בחמשת ההילוכים הראשונים היה נוח ויעיל ורק ההילוך השישי הרגיש קצת גדול על הכלי, כזה שכדאי להשתמש בו רק בכביש או בשבילים פתוחים, מהירים ומהודקים.
אחרי שלמדנו להכיר את התנהגות הכלים בשבילים, החלטנו לאתגר אותם בעליות וירידות על הגבעות שבין עמיקם לכביש 6, אלה שופעות אבנים מכל הגדלים ומדרגות סלע שגם עם אופנועי אנדורו מקצועיים צריך להתרכז ולתזמן נכון את המצערת וידית המצמד. באופן שאותי הפתיע, צמד ה RIEJO עמד בכבוד בקטע. לא התעכבנו לרגע על שום מדרגת סלע, גבוהה ומכוסה דרדרת ככל שהייתה. הגחון לא נגע בשום דבר (אמנם נמוך מאופנוע אנדורו מקצועי אך בסיס הגלגלים יותר קצר) ולמעט עבודת מצמד יותר אינטנסיבית לא נדרשנו לשום מאמץ מיוחד. התברר שאפילו 3 שנים של התנזרות מרכיבה לא מוחקות את מה שנכנס לווריד מגיל שש - עוז נשאר צמוד אליי מאחור לאורך כל הקטע הטכני הזה!

את תוצאות סשן הצילומים אפשר לראות בגלריה המצורפת, אנחנו למדנו שהכלים יודעים גם להמריא לאוויר וגם לנחות בשלום. אחת הקפיצות שלי הסתיימה כשהאופנוע נוחת ב 30 מעלות לכיוון ההמראה, המתלים טיפלו יפה באתגר והתיישרתי קדימה ללא אירוע פוטוגני לצלם. בכלל אפשר לסכם את עבודת הבולמים כמפתיעה לטובה – מעבר על שבילי אבנים נעשה תוך גיהוץ נעים של הדרך אך צריך לזכור שהבולמים לא ברמה של אופנוע אנדורו מקצועי, כאשר נגזים נרגיש קודם את סגירת המהלך מאחור וכשנגזים עוד יותר אז גם המזלג ההפוך בעובי 42 מ"מ של חברת r16v יגיד שהספיק לו.

לעוד מבחני שטח

לקינוח עברנו דרך הדיונות של פרדס חנה. לא התעכבנו להוריד את לחץ האוויר בצמיגים, פעולה שלבטח הייתה מקלה על ה ,RIEJO אבל מה שבטוח זה שלושה דברים – עוד סמ"ק זה עוד כוח ובדיונות ה 200 נהנה מיתרון בולט על ה 125, בשטח חולי צמיגי שטח זה MUST ביחס לצמיגי דו"ש ודבר אחרון שעם כל הכבוד ליכולות המפתיעות שלו עד עכשיו, על הדיונות ה RIEJO ישמח לוותר.

לסיכום אני יכול לומר שה RIEJO הפתיע אותי לטובה. למרות שבחנתי אופנוע מתחילים, קטן וחסר יומרות, חזרתי עם סיפוק וחיוך של הנאה. מתחילים לא חייבים לחפש דווקא 125 שתי פעימות, כלי שבמובנים מסוימים מתאים דווקא לרוכבים מנוסים. היצרן העמיד כאן כלי דו שימושי מצוין במפרט ייחודי וגבוה אותו הגדיר בשיתוף עם היבואן, כזה שמאפשר לחיות איתו בכביש אבל בעיקר להנות מיכולותיו הגבוהות בשטח.

*אופנוע המבחן מדגם 200 סמק, צויד בצמיגי שטח מלא של DURO המוצעים כאופציה בשני הנפחים.

*אופנועי ההדגמה צוידו באגזוזי זרימה חופשית מקוריים מהמפעל,אשר יוצעו כאופציה בהמשך.

מפרט RIEJU MARATHON PRO


מאפיינים ומפרט טכני :
 מנוע : מינראלי ימאהה, 4 פעימות , 4 שסתומים, קירור מים
 שלדה: עריסה כפולה מפלדה
 משקל: 113 קילו רטוב
 אורך: 150,2 ס"מ
 גובה: 890 מ"מ
 גלגלים: 18 אחורי 21 קדמי
 מזלג קדמי: 42 מ"מ )קוטר( , 230 מ"מ מהלך, מתכוונן מלא.
 מיכל דלק: 7.6 ליטר
 קרבורטור: קייהין, 39 מ"מ.
14:56 :העברה יחסי 
 מזלג אחורי פרוגרסיבי בעל מחסנית גז, מתכוונן מלא.
 כידון פאט באר
 קלאץ' הידראולי
 מגן גחון מקורי
 גריפים דומינו.
 מחרשה מקוצרת מקורית.
במנוע 200:
- קיט 180 סמ"ק של אטנה.
 CDI שונה מותאם ל180 סמ"'ק.
תמונות מהגלריה

תגובות לכתבה
הוסף תגובה

*שם:

אימייל:

*רשום את הספרה שלוש:

*תוכן התגובה:


כל הזמנים הם GMT +3. השעה כרגע היא 17:49-24.