טכני למען הקהילה מוטוקרוס אופנועים אנדורו אופנועים אנדורו טרקטורונים באחה ישראל
דיני נזיקין - כדאי לדעת


   31-07-2008, שירי מיימרן - חן   
  שלח כתבה זו בדוא"ל

שירי מיימרן - חן, היא עורכת דין המתמחה בדיני נזיקין. אם נפגעת בתאונת דרכים, כדאי לך לדעת... פרק לחיים, בתקווה שלא יהיה בשימוש

שבת בצהריים, יום מלא שמש, וגלית החליטה לקחת את הטרקטורון החדש שאבא קנה לה "לבדוק" את החולות באזור קיסריה...
כשעה לאחר מכן – נכנסה גלית לאחד הסיבובים במהירות גבוהה מדי, עם נסיון מועט מדי, איבדה שליטה על הטרקטורון, התהפכה ו"עפה" ממנו למרחק של כ- 20 מטר.
גלית נפצעה, בין היתר, בכתף ובצוואר, אך בעיקר נגרם לה חתך, שמקורו לא ברור, באזור הירך. בכל זאת היה לה קצת מזל, כשבחור שרכב על אופנוע באזור ראה את המתרחש, חש לעזרתה והזמין אמבולנס.
בסופו של דבר, נתפר החתך העמוק בירכה של גלית, אך הפציעה הותירה בה צלקת מכערת גדולה, וכן כתף וצוואר פגועים וכואבים.

במסגרת תביעה שהוגשה לבית המשפט, מונו לגלית שני מומחים רפואיים מטעם בית המשפט: מומחה בתחום האורטופדיה ומומחה בתחום הכירורגיה הפלסטית.
המומחה בתחום האורטופדיה קבע, כי לגלית לא נותרה נכות, אם כי התרשם מהכאב והסבל שהיו מנת חלקה.
לעומתו, קבע המומחה בתחום הכירורגיה הפלסטית, כי נכותה של גלית, בגין הצלקת המכערת והכואבת, הינה בשיעור של 10% לצמיתות.

לכאורה, מה לצלקת בירך ולהפסד כושר ההשתכרות של גלית? כיצד תפריע לה הצלקת להשתכר בעתיד? ובכן, עצם העובדה כי נותרה בגופה צלקת, ועל אף העובדה כי מדובר בצלקת הממוקמת במקום שבד"כ איננו נחשף, לפחות במרבית סוגי המקצועות, תשפיע על גלית בבחירת מקצועה לעתיד, ויכול ותמנע ממנה לעסוק במקצועות כגון מצילה, דוגמנית, מדריכת כושר, רקדנית וכיו"ב.
בנוסף לכך, גרמה הצלקת לגלית לחוש בושה, אי-נעימות בכל הקשור לחשיפת גופה בבריכה, בחוף-הים, במלתחות, ואפילו סתם בלובשה מכנסיים קצרים, ובמיוחד בזמן קיום קשרים זוגיים, רומנטיים, ואינטימיים.

מאחר וגלית הינה בחורה צעירה, לאחר שירות צבאי, חושב הפסד כושר ההשתכרות שלה לפי השכר הממוצע במשק, שעמד בתקופה הרלבנטית על כ- 6,500 – 7,000 ₪ (על אף שבתקופה שלפני התאונה עבדה גלית בעבודה מזדמנת והרוויחה שכר זעום של כ- 2,500 ₪ בחודש) ובית המשפט קיבל את החישוב ונתן המלצתו לפיצוי, בהתאם לו.

בסופו של יום, הגיעו הצדדים להסכם, לפיו שילמה חברת הביטוח לגלית סכום של למעלה מ 130,000 ₪ נטו. על סכום זה, הוסיפה חברת הביטוח שכר טרחת עורך דין והחזירה לגלית את האגרה ששילמה בעת הגשת התביעה.

נפגעת בתאונת דרכים ? כדאי לך לדעת:
החוק במדינת ישראל ("חוק הפיצויים לנפגעי תאונות דרכים, תשל"ה-1975”) קובע כי כל מי שנפגע בתאונת דרכים, זכאי לפיצוי בגין נזקי גוף (הכוללים גם פגיעה נפשית), בהתאם לנזק שנגרם לו בתאונה, זאת ללא קשר לשאלה מי אשם בהתרחשות התאונה. מטרת החוק היא להבטיח פיצוי מהיר (יחסית) למי שנפגע בתאונת דרכים, אשר לעיתים לא מסוגל כלל לחזור לעבודה ונותר ללא הכנסה, זאת מבלי שיהיה צורך בהליך הארוך והממושך של בירור האשם בתאונה.

"תאונת דרכים" איננה רק מקרה בו מתנגש רכב אחד באחר, או פגיעה של כלי רכב בהולך רגל. להלן דוגמאות למקרים שטופלו במשרדנו, הוכרו כ"תאונת דרכים" וזיכו את התובעים בפיצויים: פגיעה כתוצאה מנפילה בתוך אוטובוס שנהגו ביצע פניה חדה; פריצת דיסק בגב, שנגרמה לנוסע ברכב בעקבות בלימת חרום של הרכב; נפילה של אופנוע (שחנה על המדרכה) על אדם שניסה לשחרר את רצועת כלבו מתחת לרגלית האופנוע; פגיעה באצבעות כף היד בעת שתובעת נכנסה למונית ודלת המונית נטרקה על אצבעותיה ועוד מקרים רבים ושונים.

סכום הפיצוי שייפסק לנפגע, איננו ידוע מראש והדבר תלוי, בין היתר, בשאלה האם הפגיעה הותירה בתובע נכות לצמיתות (מגבלה תפקודית שתלווה אותו לשארית חייו), או שמא גרמה הפגיעה לכאבים, לסבל ולהוצאות שונות, מבלי שתותיר נכות. גם אם נותרה נכות וגם אם לא, זכאי התובע לפיצוי.
השאלה אם נותרה נכות או לא, נקבעת על ידי מומחה ניטראלי, שממונה מטעם ביהמ"ש, אשר לאחר בדיקת התובע ועיון בכל החומר הרפואי בעניינו, מגיש חוות-דעת בדבר מצבו הרפואי של התובע, הכוללת את קביעת אחוזי הנכות של התובע (אם בכלל). גם כאשר קובע המומחה כי לא נותרה לתובע נכות, זכאי הוא לפיצוי, וזאת בגין כאב וסבל והפסדי העבר בלבד, ללא התייחסות להפסדי עתיד.

בגין מה מקבלים פיצוי:

 • כאב וסבל – פיצוי כולל לנזק "שאיננו ממוני”, לכאבים ולסבל שנגרמו לתובע בתאונה.


 • עזרה (עבר ועתיד: עד להגשת התביעה וממנה והלאה, לפי תוחלת חיים) – אם בעקבות התאונה נזקק התובע או יזדקק בעתיד לעזרת אחרים (במשק הבית, בהלבשה, רחצה וכיו"ב) הוא זכאי להחזר בגין הסכומים ששילם או ישלם לצורך כך, ואף אם קיבל/יקבל עזרה משמעותית שלא בתשלום – זכאי לפיצוי.


 • הוצאות (עבר ועתיד) – כל ההוצאות שהוציא התובע בגין הפציעה שלו בתאונה, כגון: הוצאות נסיעה לטיפולים, לביקורי רופאים, רכישת תרופות ואביזרים רפואיים, השתתפות עצמית בתשלום לקופ"ח וכיו"ב – זכאי התובע להחזר בגינם בהתאם לקבלות שעליו לשמור. אם לא נשתמרו הקבלות – ייערך חישוב גלובאלי בהתאם לנתונים.


 • הפסדי שכר לעבר – אם בעקבות התאונה נעדר התובע מעבודתו, הוא זכאי לתשלום מלוא שכרו. אם שולם שכרו על חשבון ימי מחלה/חופשה – הוא זכאי להחזר כספי. במקרים של תאונת דרכים שהינה גם תאונת עבודה, מתבצע הליך תביעה מקביל מול ביטוח לאומי. חשוב מאד להתייעץ עם עו"ד המתמחה בנזיקין בטרם הגשת תביעה למוסד לביטוח לאומי בגין נזקי גוף כתוצאה מתאונת דרכים שהינה גם תאונת עבודה, שכן עלולות להיות לכך השלכות משמעותיות ובלתי הפיכות, על ההליך המקביל המתנהל בבית המשפט.


 • הפסד כושר השתכרות (לעתיד) – מי שנפצע בתאונה פציעה משמעותית, שהותירה בו נכות (מגבלה תפקודית), זכאי לפיצוי בראש נזק זה. המשמעות היא כי התובע זכאי לתשלום בגין הפסדי שכר שייגרמו לו בעתיד עד להגיעו לגיל פרישה מהעבודה, בגין הפציעה בתאונה. בתי המשפט לוקחים בחשבון, בעת החישוב בראש נזק זה, את האפשרות שהתובע יפוטר מעבודתו בעתיד וייאלץ לחפש עבודה אחרת, דבר שיעמיד אותו בעמדה נחותה ביחס למועמדים אחרים שאינם מוגבלים בתפקוד ושלא נקבעה להם נכות. החישוב נערך על בסיס הנתונים הבאים: שכרו הממוצע של התובע לפני התאונה, גובה הנכות שנקבעה לו וגילו של התובע (ולמעשה – כמה שנים נותרו לו לעבוד עד להגיעו לגיל הפרישה לגמלאות). • ניידות – היה ובגין הפציעה בתאונה נגרם לתובע קושי בניידות (בד"כ בעקבות פגיעה ברגליים), זכאי התובע לפיצוי גם בראש נזק זה, במידה ונקבעה לו נכות.


 • קיימים מס' רכיבים נוספים לפיצוי, במקרים של פציעה קשה שהותירה נכות גבוהה ביותר, אשר מפאת קוצר היריעה לא נדון בהם כאן.

  לסיכום, מומלץ לכל מי שנפגע בתאונת דרכים לפנות לעורך דין המתמחה בנזיקין, בסמוך לאחר התאונה, על מנת לקבל ייעוץ ראשוני בדבר הפעולות שיש לנקוט ובדבר הצעדים מהם יש להמנע. בינתיים, מומלץ לשמור על כל הקבלות ועל כל המסמכים הרפואיים, כולל הפניות, תוצאות בדיקות, מרשמים לתרופות וכיו"ב. כמו כן, מומלץ שלא לשתף פעולה עם חוקרים של חברת הביטוח ולהמנע מלחתום על מסמכים/הצהרות וכיו"ב מול חברת הביטוח, בטרם קבלת ייעוץ מעורך דין.

 • אין לראות באמור לעיל משום תחליף ליעוץ משפטי, ובכל מקרה חשוב להתייעץ עם עורך דין המתמחה בנזיקין.
 • שירי מיימרן-חן, עו"ד
  shiri@m-c-law.co.il
  טלפון : 077-5535145
  סלולרי : 054-7488618  תגובות לכתבה
  1.שאלה 31-07-08
  כאב וסבל – פיצוי כולל לנזק "שאיננו ממוני”
  יש סכום מקסימלי לפיצוי על כאב וסבל?

  תודה
  2.יוסי עמר 31-07-08
  כתבה יפה וחשובה.
  ושאלה במקרה שנפלתי ואין ביטוח אפשר עדיין לקבל פיצויים? (מהמדינה ביטוח לאומי.....)

  תודה.
  3.ל-1 31-07-08
  אתה מתכנן משהו?
  4.תשובה ל 3 31-07-08
  עברתי את השלב של התכנון, וגם את השלב של הביצוע לצערי
  עכשיו צריך לדאוג לפיצויים :(
  5.450r 31-07-08
  של מי הטירקס ההפוך בתמונה ??נראה כואב
  6.מור 31-07-08
  אחי כבר 5 שנים תובע את חברת הביטוח על תאונה שלו.
  הפציעה של אחי היא: ברך מרוסקת לגמרי אחי ששכב בבית חולים כ-3 חודשים לא כולל שיקום ופיזוטרפיה שזה עוד שנה בערך
  אחי עכשיו יכול ללכת אבל יש לו לפעמים כאבים הוא לא יכול לרוץ וללכת הרבה והוא עדיין בתביעה נגד המדינה שיתנו לו אחוזי נכות ובתביעה נגד חברת הביטוח שלא רוצה לשלם לו שקל
  בקיצור כל חברות הביטוח האלו חארות ולגלית היה מזל רב שהיא קיבלה פיצויים כאלו
  והאופנוע של אחי הלך טוטאלוס KLR600
  7.=] 31-07-08
  מזה הנפילות האלה ://
  8.עמי הראל 01-08-08
  ישנה בעיה בסיסית קטנה אחת בכל הסיפור
  על פי סקר שפורסם פה בנזימה, רוב רוכבי הטרקטורונים נוסעים ללא ביטוח חובה :(
  9.DVXts07 01-08-08
  ת'כלס אין לרובינו ביטוח אז זה לא כזה משנה...אני שברתי 3 חוליות וכמעט הלכה לי כל הכליה אבל לא יכלתי לעשות עם זה כלום כי לא היה ביטוח ופשוט עשיתי שיקום לבד...(היום אחרי חצי שנה הכל בסדר)
  10.ל DVX 02-08-08
  אז מה שאתה אומר במילים אחרות זה שאתה דוגמא נפלאה
  לעצם העובדה שזה יכול לקרוא לכל אחד.
  וכן שווה ל"זרוק לפח" 5 אלף ש"ח בשביל ביטוח.
  תחשוב איפה היית היום עם הייתה לך תמיכה כללית
  11.ליאור אברהמי 02-08-08
  תביעות גוף יכולות לקחת עד שבע שנים כדי לראות אם הנזק הוא עתידי לכן עוברות כמה שנים עד שקלים כסף אין ספק שביטוח הוא דבר חשוב הרבה יותר מאגזוז חדש או שיפור כזה או אחר לטרקטורון או אופנוע אני ממליץ לכולם לעשות ביטוח זה לא רק נזק לרוכב אלה נזק שיכול להיגרם לאדם שנפגע ממך לכן זה חשוב מאד אסור לזלל בביטוח וככל שיעשו יותר ביטוחים המחיר יורד
  12.ל-8 עמי הראל 02-08-08
  אנו עובדים קשה בכדי לשנות את הסטטוס העלוב הזה, מקווים לעתיד זהיר יותר.
  13.TOMIG 02-08-08
  כתבה מעולה שמסבירה שלכל נזק שניגרם לך עקב תאונה אתה זכאי לפיצוי הולם כל עוד תיהייה מבוטח!

  פה מילת המפתח להיות מבוטח מניסיון אישי כל שקל שאתם משקיעים בביטוח חוזר אליכם פי כמה וכמה במקרה של פציעה אז כדאי שתחשבו טוב מה עדיף לכם שיפורים לטרקטורון או ביטוח שישפר לכם את החיים במקרה תאונה!
  14.ל-5 02-08-08
  מי אם לא גבי השרוט שלנו.
  וזה דיויאקס.
  15.משה דץ 02-08-08
  מנהלי נזימה אוהבים להטיף ולהגיד שביטוח זה חשוב תעשו צעד ותארגנו ביטוח דרך האתר ושכמות של אנשים תעשה דרככם והמחיר ירד משמעותית
  16.ערן שלמה - עורך האתר 02-08-08
  ל"משה דץ" ושאר המתעניינים,
  מערכת האתר תמשיך להמליץ "ולהטיף" על נסיעה כחוק
  הכוללת בין השאר גם רכישת ביטוח חובה, כשמו כן הוא.
  מחיר ביטוח חובה הוא לא משהו שיכול להשתנות בעקבות "התארגנות" כזו או אחרת. יחד עם זאת, אנחנו עובדים על תוכנית ארוכת טווח שאולי תוכל לשנות משהו ביום מן הימים.
  המחיר של ביטוח החובה הוא בדיחה ביחס למענה שהוא נותן בעת הצורך.
  17.לערן שלמה 02-08-08
  איך אתה בכלל עונה ליציאות כאלו מטומטמות
  מי שנוסע בלי ביטוח הוא עבריין, ושלא יקשקשו במוח
  שאין להם כסף, כי אנחנו רואים את הכלים שמסתובבים בשטח
  ואת כל השיפורים באלפי שקלים שאנשים רוכשים לכלים שלהם.
  18.שרון עמר 02-08-08
  מה הקשר לחוקי או לא חוקי
  ביטוח לכלי שלכם זה בשבילכם יא סתומים !
  19.מצטרף ל17 - ים 02-08-08
  שורש הבעיה הי שע"פ רוב הרוכבים בארץ התנאים הדרושים לרכיבה הם סה"כ - מנוע עובד ודלק.
  הם צריכים להבין שבלי ביטוח חובה לא רוכבים נקודה.
  ועוד לא התחלנו לדבר על מיגון וכלי תקין ובטיחותי.
  20.עו"ד שירי מיימרן-חן 03-08-08
  תגובה למס' 1
  הפיצוי בגין כאב וסבל אכן מוגבל על פי החוק : אדם שנקבעו לו 100% נכות זכאי לפיצוי של כ- 150,000 ש"ח בראש נזק זה (כמובן שזכאי לפיצוי נוסף בגין ראשי הנזק האחרים כמפורט בכתבה). בהתאמה, מי שנקבעו לו 10% נכות זכאי לכ- 15,000 ש"ח על כאב וסבל וכו'.החוק מצד אחד בא להיטיב עם מי שנפגע בתאונה, בכך שלא נדרש ממנו להוכיח מי אשם בתאונה (דבר שכשלעצמו לוקח זמן רב, לפני שמתחילים לדבר על הפיצוי...) ומצד שני - הגבילו את סכום הפיצוי (גם בראשי נזק נוספים).
  21.עו"ד שירי מיימרן-חן 03-08-08
  תגובה למס' 2
  כאשר אין ביטוח חובה (חבל...) ישנן כמה אפשרויות : למי שיש ביטוח אבדן כושר עבודה (בד"כ זה נעשה במסגרת ביטוח חיים/מנהלים) ניתן לתבוע ביטוח זה גם כשיש ביטוח חובה וגם כשאין.
  בנוסף : מי שנפצע בתאונה, כשנהג ברכב ללא ביטוח חובה, אבל האשם בתאונה היה רכב אחר עם ביטוח חובה - ניתן לתבוע את הנהג והביטוח של הרכב האחר אבל בתביעה לפי פקודת הנזיקין - כלומר צריך יהיה להוכיח שהנהג נהג ברשלנות, ושהרשלנות שלו היא זו שגרמה לתאונה. בתביעה כזו אין את כל ה"הנחות" שניתנות לתובע שתובע לפי חוק הפיצויים לנפגעי תאונות דרכים - כלומר למי שיש ביטוח חובה.
  אפשרות נוספת : מי שנפגע בתאונת דרכים שהיא גם "תאונת עבודה" , כלומר ארעה בדרך אל העבודה או ממנה חזרה, או במהלך העבודה, זכאי לתבוע את המוסד לביטוח לאומי בגין הפסדיו, גם אם נהג ללא ביטוח.
  22.כפיר אלמוג 03-08-08
  שירי תודה רבה
  בהחלט חומר שחשבו וכדאי לדעת,
  בפעם האחרונה שעשיתי תאונה סיפרתי בביה"ח
  שנפלתי מסוס כי פחדתי על הרשיון :(
  23.=[ 17-08-08
  מסכנה שתיהיה בריאה ! אבל אני לא מבין למה אישה נוסעת על טרקטורון זה לא לנשים ;D
  הוסף תגובה

  *שם:

  אימייל:

  *רשום את הספרה שלוש:

  *תוכן התגובה:


  כל הזמנים הם GMT +3. השעה כרגע היא 20:13-24.