טכני למען הקהילה מוטוקרוס אופנועים אנדורו אופנועים אנדורו טרקטורונים באחה ישראל
ירין שטרן בראיון אישי


   17-07-2014, טל דשא   
  שלח כתבה זו בדוא"ל

צילום: FOTOSPEEDY

נהג הפורמולה הישראלי, ירין שטרן, המתחרה באליפות אירופה הפתוחה לפורמולה 3 בראיון אישי

ירין שטרן, השם הזה אמור להיות מוכר לכל אוהד של נהיגת כביש במדינת ישראל. ירין נוהג באליפות היורו פורמולה 3 הפתוחה, ובהצלחה מרובה יש לציין. את ירין פגשנו כאשר חזר מהמרוץ שלו בספרד במסלול חרז שבו הוא לקח פעמיים את המקום השלישי בשני המרוצים שנערכו בסוף השבוע.

איך המרגש אחרי פודיום כזה במרוץ השלישי של העונה?
כיף. סוג של רגע שיא בקריירה, בכלל טוב אחרי שני מרוצים שלא היו טובים.

באיזה גיל התחלת לנהוג על קארטינג?
התחלתי בגיל אחת עשרה וחצי שנה אחרי זה התחלתי לנהוג על קארטינג ארבע פעימות. אחרי שראיתי שהתוצאות טובות עברתי לשתי פעימות ומשם זה התחיל להתפתח.

תן לנו סקירה קצרה של האליפויות השונות שהתחרית בהן ואת ההישגים בהן:
בשנת 2012 התחלתי להתאמן על פורמולה ב.מ.וו. בשנת 2013 התחלתי בפורמולה שלוש באליפות אירופה הפתוחה וסיימתי מקום שמיני, הוכתרתי כרוקי (הנהג החדש) המצטיין של העונה. השנה הייתי אמור להיות אחד הפייבוריטים לאליפות, הסיכוי ירד בהרבה בגלל חוסר המזל למרות שתאורתית יש עוד סיכויי קטן לקחת את האליפות.

איך בעצם הגעת לאליפות היורופורמולה? לא כל אחד יכול להגיע ולהתחרות באליפות הזו
התחלתי הרי בקארטינג והגעתי לתוצאות יפות שהייתי בהן אלוף הארץ 4 פעמים. היה לי קצת נסיון באליפות עולם, ובנוסף היה לי נסיון ביוון בקארטינג. אחרי זה התחלתי לעשות מבחנים על פורמולה ב.מ.וו בקבוצת אמיליו דבילותה בספרד (אימונים). אחרי שהמבחנים נגמרו עם תוצאות טובות, החלטנו לחתום איתם על חוזה באליפות אירופה הפתוחה למכוניות פורמולה 3. נגמרה העונה עם פודיום כבר במרוץ השני שלי, כאשר את העונה כאמור סיימתי שמיני עם תואר רוקי העונה. אחר כך שתי הקבוצות המובילות יצרו איתי קשר, לבחון את הרכבים שלהם ובסופו של דבר החלטתי ללכת עם קבוצת ווסט טק, שלקחה האליפות בעונת 2013 ואני כרגע הנהג המוביל בקבוצה.

האליפות הנוכחית שאתה נוהג בה, היא אליפות היורו פורמולה, שבה כאמור נוהגים על מכוניות פורמולה 3, ספר לנו קצת על האליפות הזו:
האליפות עצמה היא אליפות תחרותית ומגוונת ביותר כי יש לה נהגים מכל העולם. הפערים במקצי הדרוג מאוד קטנים. יש לנו שמונה סבים על שני מרוצים, בכל סבב כאשר כל מסלול הוא מסלול שמשמש גם את הפורמולה אחת. גם המכוניות עצמן הן מעולות. רק העשירייה הראשונה מקבלת ניקוד (המקום הראשון מקבל 25 נקודות, שני 18, שלישי 15 רביעי 12 חמישי 10, שישי 8, שביעי 6 ומשם זה יורד בנקודה אחת-פר מיקום עד למקום העשירי שמקבל נקודה אחת).

ספר לקוראים שלנו בבקשה על מכונית הפורמולה שאתה נוהג בה ועל הקבוצה שאתה נמצא בה:
הקבוצה עצמה היא נורא כיפית. אתה מדבר בחופשיות עם המהנדס שלך וזה חשוב. עכשיו לפני המרוץ של סילברסטון, המהנדס הזמין אותי אליו לעשות יום כיף איתו ועם הקבוצה, כי כמעט כל הקבוצה גרה בלונדון אז האווירה נורא כיפית ופתוחה. כמו בכל ספורט, כולם חברים מחוץ למסלול ובתוך המסלול כל אחד לעצמו. למכונית עצמה יש מנוע 2 ליטר של טויוטה שמפיק 250 כ"ס אטמוספרי (בלי טורבו). המשקל כולל נהג הוא 565 ק"ג, כאשר השלדה עצמה היא של דלארה שנקראת 312 (החברה הזו מייצרת את רוב שילדות המרוצים באליפויות הפורמולה השונות). אנחנו משתמשים בצמיגי דנלופ, ההילוכים הם גיר רציף עם 6 הילוכים משולב מצמד, כאשר במצמד משתמשים רק בזינוק.

אני יודע שקיבלת הכרה של ספורטאי מצטיין מהצבא, איך אתה מצליח לשלב בין העבודה שלך בתור נהג ובין הצבא?
אני בעצם נמצא בבסיס מהבוקר עד שעות אחר הצהריים, כשאני חוזר מהבסיס אני הולך להתאמן בחדר כושר, ובדרך כלל לפני שאני הולך לצבא אני יוצא לריצה או רכיבה על אופניים. בכל פעם לפני נסיעה למרוץ אני עובר פרוצדורה ואישור של הצבא בכדי לבוא במגעים עם התקשורת ולצאת לחו"ל, בגלל עניינים של בטחון מידע.

השאלה הבאה קשורה ליום יום, איך אתה מתאמן לקראת המרוצים ואיזה הכנות אתה עושה?
אימוני כושר שאני מכין את עצמי כל הזמן. לפני ימי אימון ומרוצים אני עובד על הסימולטור בכוכב יאיר בכדי להכיר את המסלולים. אני עובר גם על סירטוני און בורד, בכדי להכיר מסלולים ונקודות בלימה, קווים והילוכים. מעבר לכך, בכל סוף שבוע אני מגיע יום לפני שמתחיל הסופ"ש למסלול ועובר על המסלול ברגל ובסימולטורים, ועל סירטונים ביחד עם המאמן והמהנדס שלי.

במהלך סוף השבוע של המרוצים עצמם, איך הולך לוח הזמנים מתחילת יום שישי ועד ליום ראשון אחרי שנגמרו המרוצים?
יום חמישי מגיע ואני עובר על הכל עם המהנדס כמו שאמרתי קודם. קמים בשישי, בבוקר ישנם שלושה מקצי אימונים של חצי שעה במהלך היום. בסוף היום מנתחים את הכל ומכינים את הרכב למקצי דרוג אבל לא סוגרים את הסטאפ לגמרי עד שלא רואים מה התנאים ביום למחרת. כל הקבוצה אוכלת ביחד במסלול ואחר כך ישנים במלון. קמים בבוקר ובתשע בבוקר יש מקצי דרוג ואז יש הפסקה של שלוש שעות עד למרוץ של שבת. אחרי המרוץ ואחרי מקצי הדרוג עוברים על כל הטלמטריה, כאשר יש מקצי דרוג גם בשבת וגם בראשון. אחרי כל מקצה דרוג ובעצם כל מקצה שהוא כולל מרוץ עוברים מחדש על הסט אפ והטלמטריה של הרכב, בכדי לבדוק איך לשפר את הסט אפ. כרגע נראה שקבוצת אר פי שסיימו במקום השני בעונה שעברה הגיעו מוכנים מאוד לעונה הנוכחית, ויש לנו פער מסויים שצריך לסגור אז אחרי המרוץ האחרון של הסופ"ש אנחנו עוברים שוב על כל הנתונים לא משנה מה היתה התוצאה כי תמיד יש דרך לשפר.

איפה אתה רואה את עצמך בשנים הקרובות, לאן אתה שואף בעצם להגיע? ואם זה בסדר מבחינתך, נשמח לשמוע קצת על הסוגיה הכלכלית של כל עניין המרוצים, זה הרי לא זול ולא פשוט בכלל וצריך גב כלכלי בכדי להשתתף באליפויות בארץ, ובאירופה בפרט רק מפאת הטיסות הלינה, והנסיעות עצמן בתוך היבשת, אשמח לשמוע קצת על העניין הזה, הרי הוא אותו הדבר בשביל כל נהג מקצועי שמגיע מחוץ לארופה:
כרגע על פי אנשי המקצוע והצוות שלי העתיד נראה מזהיר בשבילי כי התוצאות וההשגים מאוד טובים ביחס לנסיון היחסית מזערי שלי. אני מקווה מאוד שבעוד חמש שנים אני אמשיך להתחרות ולפתח קריירה, אבל זה יהיה מאוד קשה בגלל שהספורט הזה נורא יקר ואני צריך עוד תמיכה כספית (כרגע הקבוצה מסבסדת לי את העלויות) בכדי להגיע לקטגוריות הבכירות.

ירין הינו חייל, ולא סתם הוא התגייס בתור ספורטאי מצטיין הוא עשה זאת מתוך חובה אישית שלו ועל כך אני רוצה להוריד בפניו את הכובע, בעקבות ההחלטה שלו להתגייס לצבא. היכולת של ירין גם לשרת בצבא וגם להתחרות בחו"ל מרשימה ביותר, ומראה עד כמה הבחור הצעיר הזה רציני. לא הרבה אנשים היו מוכנים לקחת את הסיכון של ניהול קריירה מבטיחה ביחד עם שרות צבאי, שני דברים שבדרך כלל לא הולכים ביחד, באמת גאווה למדינה, ולספורט הישראלי (ולא רק לספורט המוטורי) בכלל. לא הכל ורוד בקריירה של ירין וצריך להדגיש שאין דבר כזה יותר מדי ספונסרים , שכן העלויות של השתתפות במרוצי מכוניות ובמיוחד בחו"ל הן רבות. צריך לומר גם מילה אחת על העובדה שמהשנה אפשר לראות את המרוצים של ירין גם בטלוויזיה ולא רק באינטרנט, וזו חדשה נהדרת, אני לפחות, רואה כל מרוץ ומרוץ וזו הרגשה נהדרת לראות את דגל ישראל על מכונית פורמולה 3 באליפות בין לאומית, ובמיוחד כאשר בסופם של המרוצים שהיו בספרד אפשר היה לראות את החיוך על פניו של ירין שטרן, חיוך אשר מילא אותי בתחושת גאווה וסיפוק אמיתית וגם באופטימיות זהירה שאולי הדרך שאותה סולל ירין ביחד עם שאר הנהגים הישראלים בחו"ל, תפתח דלתות גם לנהגים צעירים אחרים ותקל על המעבר של ישראל ממידבר מוטורי, למדינה ברוכת מסלולים ואליפויות ,משהו שכרגע קשה להאמין שיקרה, אבל יכול לקרות אם מקבלי ההחלטות כאן במדינה יפנימו שיש פה את תנאי מזג האוויר מהטובים בעולם, שלא לדבר גם על העובדה שספורט מוטורי מכניס כסף גם לבעלי המסלול, גם לעירות שמסביבו (תיירות) וגם הרבה כסף למדינה, ולכן ישנו פוטנציאל אדיר לענף ספורט מוטורי משגשג.

כשבוע לאחר שפגשתי את ירין שטרן הגיע סוף השבוע של הסבב ההונגרי במסלול הונגאורינג המפורסם אשר סימן גם איזו שהיא סגירת מעגל מבחינתו של ירין ומשפחתו ומבחינת סבו אשר הצליח להימלט מהנאצים בהונגריה ולכן עצם ההשתתפות במרוץ של הונגריה מסמל הרבה יותר מאשר עוד מרוץ אחד באליפות.

המרוץ הבא של ירין הינו בסוף השבוע הקרוב בתאריכים ה-18 עד ל-20 ביולי בסבב הביתי של קבוצת ווסט-טק באנגליה במסלול סילברסטון האגדי. מערכת נזימה רוצה לאחל לירין הרבה הצלחה בסוף השבוע הקרוב. המרוצים משודרים גם בארץ, הם מרובים באקשן, ומי שראה את המרוצים של הונגריה ראה את האגרסיביות והחדות של ירין בזמן שעקף בפתיחת המרוץ שלושה נהגים ושבעה נהגים בכללי עד לסוף המרוץ השני של סוף השבוע שנערך ביום ראשון, תפנו לכם קצת זמן בשבת ובראשון, אני מבטיח לכם ששווה לראות.תגובות לכתבה
1.yehuda 18-07-14
כל הכבוד על ההתמדה, ככה צריך להיות
2.אסי 19-07-14
גאווה למדינה ואחלה כתבה.
3.ומק 19-07-14
ובמרוץ של היום מקום שלישי!!!!!! איזה כשרון, טוב ששומעים על הנהגים האלו לאור חוסר הפרגון של הממשלה לספורט הזה.
הוסף תגובה

*שם:

אימייל:

*רשום את הספרה שלוש:

*תוכן התגובה:


כל הזמנים הם GMT +3. השעה כרגע היא 17:49-24.