טכני למען הקהילה מוטוקרוס אופנועים אנדורו אופנועים אנדורו טרקטורונים באחה ישראל
טור דעה אמצע עונה - MOTO GP


   22-06-2014, טל דשא   
  שלח כתבה זו בדוא"ל

צילום: motogp.com

עונת המוטוג'יפי נמצאת בשיאה, טל דשא ישב לבחון מה הביאה לנו העונה החדש, ומה התחדש שם (אם בכלל)

מרפקים נגררים על האספלט, רגליים נשלחות החוצה, שיאים נשברים ומרוצים שמוכרעים בפנייה האחרונה של העקיפה האחרונה. נשמע כמו אקשן מפוצץ ומנצחים שונים בכל מרוץ נכון? אז זהו שלא, ישנו רק מנצח אחד ושמו מארק מארקז, השליט, המלך הבלתי מעורער, והוא בא לכאן בכדי לתת בראש.

עונת 2014 נפתחה בסימן מארק מארקז; מאראקז לקח את הפול פוזישן וניצח את המרוץ, הבעיה היא שהוא עשה זאת בכל מרוץ מאז (למעט המרוץ האחרון שנערך בקטלוניה, שם הוא לא לקח את הפול פוזישן, אבל כן ניצח את המרוץ). פשוט לא ייאמן, אפילו רוסי, בימים הגדולים שלו, לא היה עד כדי כך מעל כולם, ואני יודע שמה שאמרתי עכשיו נחשב לחילול הקודש אבל זו המציאות אותה אנו חיים, מארקז טוב מכולם - ובהפרש.

מי שכן קרוב למארקז מאז תחילת העונה, הוא דווקא וולנטינו רוסי הגדול. העונה, רוסי נותן לבן קבוצתו, חורחה לורנזו, בראש בכל מישור אפשרי, הוא מספק תוצאות טובות משל לורנזו, הקבוצה שלו יותר מאורגנת ומסודרת משל לורנזו, והחוסן הנפשי שלו טוב משל לורנזו, קשה להאמין שרוסי כבר בן 35, ממש פנסיונר בהשוואה למארקז הצעיר, ובטח במונחי מרוצי אופנועים. אני לא יודע עד מתי רוסי יוכל להמשיך להיות הרוכב הכי קרוב למארקז באופן עקבי (ולא למרוץ אחד בלבד כמו פדרוזה ולורנזו), אבל תמיד כיף לראות את רוסי נלחם במשך כמה הקפות עם רוכבים אחרים, ורואים שזה עושה לו טוב. רוסי כמו מארקז פשוט פורח כאשר הוא במוד התקפי, כאשר שני הרוכבים האלה לא במוד התקפה הם עושים טעויות ושטויות. נראה לי שזו הסיבה שהם מסתדרים אחד עם השני כל כך טוב, הם חייבים ללכת על הקצה בשביל לפרוח, אחרת הם עושים טעויות ושטויות. רוסי נראה טוב, חזק ומרוצה מעצמו, עד רמה מסויימת כמובן (חסר לו נצחון העונה בשביל להיות באמת מרוצה), והמרוץ הקרוב במסלול אסן הולכת להיות הזדמנות מצויינת בכדי להראות שהוא עוד יכול לנצח, הרי הוא ניצח באסן בעונה הקודמת וגם השנה עושה רושם שהוא מסוגל לעשות זאת.

בואו נגיע ללורנזו; הרוכב הזה מעולם לא היה אחד החביבים עלי, והאמת היא שאפשר לומר שאני אפילו די לא סובל אותו. לורנזו הוא אדם רוטן, בכל פעם שהוא נכנס לאיזה קרב מול רוכב כזה או אחר, כשהוא מסיים, הוא טוען שהרכיבה לא היתה נקייה, מסוכנת, או כל דבר אחר, והאמת היא, שהוא צודק, מרוצי אופנועים הם לא נקיים, לא ממגע, לא מהתרסקויות, ולא מטעויות רוכב אשר הרבה פעמים נגמרות על הרצפה. הסגנון הרוטן/פרימדונה הזה, פשוט לא נעים, ואפשר לראות שכמעט כל הצוות המקצועי שמטפל בו ובאופנוע הוחלף בשנתיים האחרונות. לורנזו מאשים את כל העולם בתוצאות שלו, וכאשר הוא מצליח הוא אומר שעבד קשה, שעשה ככה וככה, ושהאופנוע היה מעולה אבל ישנם עוד דברים שצריך לשפר באופנוע, באמת שהוא נראה כמו בכיין. היה מרוץ אחד העונה, שהוא לא התבכיין בו, המרוץ של מוג'לו באיטליה. ובאמת שבמרוץ הזה הוא נתן את המקסימום שלו, ראינו את לורנזו נלחם כמו אריה ולמרות שהפסיד למארקז בכמה עשיריות בסופו של המרוץ, ראינו את לורנזו רוכב אחרת. הייתי תקווה שלורנזו ימשיך ככה וינסה את בכל כוחו לתת בראש למארקז במרוץ של קטלוניה שנערך בשבת האחרונה, אך לא זה היה המצב. נראה שלורנזו פשוט מוותר לעצמו, מוותר על הנצחונות, פשוט מתוסכל בכל רמה אפשרית, וזה בדיוק האופי שאני לא אוהב. חבל, כי הוא פוגע רק בעצמו כאשר הוא מפסיד לא רק למארקז, אלא גם לפדרוזה ויותר חמור מזה, לבן קבוצתו ולנטינו רוסי.

אני כבר לא יודע עד כמה לורנזו יצליח לשקם את המוניטין שלו עד לסוף העונה, אבל דבר אחד ברור, ביחד עם האופי המתבכיין שלו, חוסר התוצאות שהוא מביא על המסלול עלולות לחסל לו את הקריירה, ובמיוחד בימאהה. הרי למרות שהוא כנראה יחתום על עוד עונה או שניים בימאהה, לא בטוח בכלל שהוא יקבל את התואר של רוכב מספר אחת, ואת כל הפריבילגיות הטכנולוגיות שמגיעות ביחד עם התואר הזה, ובצדק. לורנזו נראה כמו הצל של עצמו, ובאמת שנראה שהוא וויתר כבר על העונה הזו ואם לא יזדרז, אז גם לא בטוח שינצח באף מרוץ העונה, אני מקווה שכן בשביל שלא רק מארקז ינצח העונה, אך לא בטוח בכלל שזה הולך לקרות.

על פדרוזה אין מה להרחיב, הוא רוכב מספר שתיים באופי שלו, וכך זה גם נראה, לפחות במרוץ של קטלוניה זכינו לראות אותו נלחם על כל מילימטר עם מארקז, ובאמת שכל הכבוד לו על הנסיון הזה ולמרות שכמעט והתרסק בהקפה האחרונה ובכך נתן למארקז את הנצחון, הוא נראה טוב, ובעיקר, רעב לנצחונות.

רוכבי הלווין בקטגוריה הבכירה הם סיפור מוזר. מצד אחד יש את בראדל על ההונדה, פול אספרגארו ובראדלי סמית' על הימאהות, שלושה רוכבי לווין עם אופנועים מאוד קרובים לאופנועי מפעל, ומצד שני יש את באוטיסטה אשר נמצא על אופנוע לווין נחות בהרבה משלושת הרוכבים שדיברנו עליהם.

באוטיסטה בעיני רוכב מדהים, הוא עושה דברים עם אופנוע בעל מתלים ובלמים נחותים משמעותית משאר אופנועי הלווין, שאף אחד אחר לא מסוגל לעשות. הזוויות שהוא מוריד אליהן את האופנוע, עומדות בקנה אחד אל מול שלושת הרוכבים המובילים של האליפות, ולפי דעתי זו טעות קשה של הונדה שהם לא נותנים לו את האופנוע של בראדל, וכך לא נותנים לו סיכוי להראות עד כמה הוא יותר טוב מהרוכב הגרמני. באוטיסטה כבר עלה על הפודיום פעם אחת העונה, ולמרות שהוא כרגע מדשדש, אני יכול לומר בבטחון מלא, שהוא רוכב הרבה יותר טוב ומוכשר מבראדל אשר לפי דעתי סתם תופס מקום על אופנוע רשמי כמעט לחלוטין. אם היו נותנים אותו לבאוטיסטה, היינו זוכים לעוד רוכב אשר יהיה מסוגל לקחת פודיומים. במקום רוכב שנלחם על פודיומים אנו מקבלים את בראדל, שנראה ממש מרוצה כאשר הוא מסיים חמישי. לא זה מה שהוא אמור היה להביא לאליפות הזו, אחרי שלוש עונות על אופנוע מעולה של הונדה, תנו כבר לבאוטיסטה את הצ'אנס, אפשר ללמד אותו לא להתרסק, אבל אי אפשר ללמד את בראדל לרכוב טוב ממה שהוא רוכב כרגע.

לגבי הדוקאטים אין לי מה לומר. דוקאטי מחזיקה בשני רוכבים סופר מוכשרים, למעשה שלושה. יש להם גם את יאנונה בנוסף לכרט'צלאו ודובי, והם פשוט לא מתקדמים לשום מקום. דובי הוא כנראה היחיד המסוגל היום להביא את דוקאטי למעמד של פודיומים, והוא כבר עשה זאת העונה רק להזכירכם, ועוד במסלול יבש לחלוטין, אבל אני מקווה שהוא לא ישאר שם בעונה הבאה, ויעבור למקומות טובים יותר. באמת שחבל עליו ובגיל 28 הוא כבר לא יהיה צעיר יותר, נשארו לו גג עוד ארבע שנים טובות והגיע הזמן שהוא יראה את מה שהוא יכול לעשות, ויפה שעה אחת קודם (למרות שכבר ניצח ולקח אין סוף פודיומים), שילך לסוזוקי, שם יש לו את הפוטנציאל לפחות לנסות עוד אופנוע ועוד יצרן, לפי דעתי יותר גרוע ממה שקורה לו בדוקאטי כבר לא יקרה.

צריך לומר גם כמה מילים על קטגורית המוטו 3. הקטגוריה הזו העונה פשוט מתעלה על עצמה, כאשר הרוכב האהוב עלי בקטגוריה, רומאנו פנאטי, סוף כל סוף מראה ממה הוא עשוי. אני לא חושב שפנאטי יוכל לקחת את האליפות, אבל יש לו הזה רוח לחימה, כאשר הוא כבר ניצח שלושה מרוצים הוענה, ג'ק מילר ניצח שלושה מרוצים, ואלכס מארקז לקח את הנצחון האחרון בקטלוניה. מי שלא רואה את המרוצים בקטגוריה הזו, חייב לעצמו לראות את המרוץ של קטלוניה ומוג'לו, 10-12 רוכבים נלחמים על הנצחון, בכל פניה רוכב אחר מוביל את המרוץ, מי שנכנס ראשון לישורת הארוכה מסיים אותה במיקום החמישי במקרה הטוב, באמת שאקשן כזה לא רואים כל יום .

הרוכבים המובילים הם מארקז, פנאטי, מילר, אפרן ואזקז, פררנצ'סקו בגאניה, אלכס רינס ובטוח ששכחתי מישהו, והם נלחמים על כל מילימטר, סנטימטר, וכל פיסט אספלט משובח, כאשר אף אחד לא יודע מי ינצח בסופו של יום את המרוץ. אין מאושר ממני כאשר אני רואה את פנאטי נלחם על הנצחון, לרוכב הזה יש כשרון וביצים של סוס. האמת היא, שעד תחילת העונה איך שהוא כבר לא חשבתי שפנאטי יראה את חבורת החוד יותר, לאחר שלפני שתי עונות, בעונת הבכורה שלו, הוא ניצח את מרוץ הבכורה שלו בקטאר, ואז פשוט איבד את המוג'ו שלו, גם האופנוע שלו היה על הפנים, וגם הבטחון העצמי שלו היה בשמיים, וכאשר מטפסים על עץ, צריך גם לרדת, והוא פשוט נפל למטה עד לרמה כזו שכמעט ואי אפשר היה להרים אותו.

למעשה, היחיד שהצליח להרים את פנאטי, הוא לא אחר מולנטינו רוסי, אשר הקים קבוצת מוטו 3 שנועדה לקדם רוכבים איטלקים, ועושה רושם שהם מצליחים יפה מאוד גם עם פנאטי וגם עם בגניה, כנראה שרוסי ירחיב את הקבוצה הזו בשלב מסויים גם למוטו 2, לא בטוח שזה יקרה בעונה הבאה, אבל אני מאמין שזה יקרה בשנים הקרובות, ואולי אפילו נזכה לראות את רוסי מנהל קבוצה בקטגוריה הבכירה, ואולי אפילו עם פנאטי. אין ספק שלרכוב בשביל רוסי זו התגשמות חלומו הרטוב של כל רוכב צעיר, בכל אליפות כלשהיא בעולם, וכל הכבוד לדוקטור על זה שהרים את הכפפה. סוף כל סוף לא רואים רק רוכבים ספרדים על הפודיום (כבר היה נראה שהפכו את האליפות לאליפות ספרד), אלא גם רוכבים איטלקים ואוסטרלים, ואולי בהמשך גם נראה רוכבים אמריקאים ואנגלים מנצחים מרוצים, אולי לא בזמן הקרוב, אבל בהחלט בעונות הקרובות.

הערה אחרונה ברשותכם, זהו טור הדעה שלי, ואתם הקוראים מוזמנים להסכים או לא להסכים עם דעותיי, אך אנא אל תעלבו מהן.

המרוץ הקרוב יערך במסלול אסן שבהולנד, ומעבר לעובדה ששם הדוקטור יכול לנצח, מדובר במסלול שיורד בו גם הרבה גשם, ונקווה שיהיה לנו מרוץ אחד גשום אשר יטרוף את הקלפים ויביא איתו מאבקים עיקשים, ותזכרו, המרוץ הוא בשבת, לא בראשון, שיהיה לנו מרוץ טוב.

מעוניינים לפרסם מאמר במדור הדעות? כתבו לנו למייל
המאמרים המתפרסמים במדור הדעות משקפים את עמדת הכותבים בלבדתגובות לכתבה
1.אסף 22-06-14
אחלה כתבה מחכה למרוץ הבא
2.Eran 23-06-14
מעניין אם רוסי יהיה הראשון העונה לשבור את מארקז
הוסף תגובה

*שם:

אימייל:

*רשום את הספרה שלוש:

*תוכן התגובה:


כל הזמנים הם GMT +3. השעה כרגע היא 17:54-24.