טכני למען הקהילה מוטוקרוס אופנועים אנדורו אופנועים אנדורו טרקטורונים באחה ישראל
קרואטיה טרופי 2014 - חווית מתחרה


   12-06-2014, מיכאל חן   
  שלח כתבה זו בדוא"ל

צילום: רמי גלבוע

מיכאל חן, הגיע כצופה לתחרות הקרואטיה טרופי, שום דבר לא הכין אותו למעבר לכיסא נהג המרצדס G של צוות ניר

הקרואטיה טרופי היא תחרות קרוס קאונטרי מהקשות והיוקרתיות בעולם, ומעצם היותה כזו היא מושכת מעל מאה צוותים משוגעים לדבר מדי שנה. יצא לי להשתתף בה פעמיים ולחוות את מסע ההישרדות של המכונה עם אנשי הצוות בתנאים כמעט בלתי אפשריים, התחרות נמשכת שמונה ימים ובה תשעה סטייג'ים (ביום אחד יש גם סטייג' לילה). תוואי השטח מורכב מיער מלא מעברי מים עמוקים ובוץ שג'יפאי ישראלי ממוצע לא חווה בחייו, אין הגבלה לגבי מה ואיך אתה בונה את הרכב, ולכן יש גרסאות שונות ורבות של רכבי עבירות. יש את האימתניות בעלות סרנים גדולים וחזקים עם מנועים המכילים שש מאות סוסים צוהלים ויותר, הדורשות כננות ענק מכניות והידראוליות כדי למשוך את הבהמות בבוץ (אין רכב שעובר חצי יום מהמסלול ללא שימוש בכננת),יש את הרכבים הכמעט סטנדרטיים בתוספת ויטמין פורטלים וכננות גיגלפין חזקות ומהירות ויש את הנוסחה המנצחת של רכבים קלים מאוד עם מנועי דיזל שעמידים יותר במים וכננות מהירות במיוחד על פי טי או וכו'.

הצוותים מורכבים בדרך כלל מיוצאי ספיישל פורסס של מדינות אירופה, והתחרות מהווה פלטפורמה מצוינת לתרגול כיבוש ומבצע בעורף האויב, הקשיים הרבים בדרך וההתמודדות הסזיפית הן פיזית והן מנטלית בכשלים ברכב עקב תקלות או מעברים קשים מאוד הדורשים כח וכושר עצומים במיוחד מהנווט נותנים איזו שהיא חותמת לאקסטרא גבריות לצולח אותם.השנה יצאו שלושה צוותים ישראלים לאתגר האולטימטיבי, צוות לנדרובר גבע, צוות דיסקברי וצוות ניר כולם היו כבר בקרואטיה ובעלי ניסיון לא מועט בתחרויות עבירות מסוגים שונים. אני מביא את קורות צוות ניר אליו אני שייך. צוות ניר, בראשות אלי שחר כנווט ובני פרץ כנהג, על גבי מרצדס ג'י ישנה, עם שלוש כננות טובות, מנוע בנזין מקורי וצמיגי 35 אינטצ' עם יחסי העברה מקוריים, רכב סטנדרטי לחלוטין הנופל בנתוניו מהרוב המוחלט בקטגוריה הבכירה בה הוא מתמודד.

התחרות השנה לא האירה פנים לצוות וביום הראשון תקלה במערכת הדלק מנעה את סיום הפרולוג, ביום השני הרכב עבד יפה יחסית לנתוניו עד שהתהפכות על הגג מנעה את רצף הנסיעה. יום שלישי היה יום הטרופי בו מחולקים הצוותים לקבוצות של ארבע ומתרגלים עבודת צוות, 10 מטרים לאחר סיום הסטייג' התהפך הרכב על צידו וההנעה שלאחר ההתהפכות גרמה לתפיסת המנוע. הצוות לא זינק לסטייג' הלילה ועבר לעיר הסמוכה כדי לשתול מנוע שנקנה בחופזה כדי לא לפרוש מהתחרות,מכיוון שאי אפשר לעבוד עם כלי אוויר בלילה נאלצו לעבוד עם צוות הסיוע דודי טל וראובן ברדה בחליצת הברגים ידנית מה שהקשה והאריך את משך החלפת המנוע בשעות רבות ולכן הרכב זינק רק יממה לאחר מכן.ביום השישי זינקו מהמקום ה32 האחרון ולאחר זמן קצר נאלצו לחזור למחנה כי הנהג חש ברע, אלי לא חשב פעמיים ושלח את שמעון ראובן לקרוא לעבדכם הנאמן שבילה לו על כיסא נוח בנקודת העיתונות מפצח גרעינים ישראלים טריים.הגעתי לאלי ב12:30 וראיתי את פניו הלהוטות להמשיך, כששאל אותי אם אני מוכן לאחוז בהגה עברה רבע שניה עד שהקסדה הייתה לראשי.

זינקנו מההתחלה ב-12:30 כאשר הקודמים לנו זינקו בסביבות 10:00 ויש להם פור ענק עלינו, בזמן מצוין הצלחנו להגיע לנקודת העיתונות ולהפתעתנו גילינו ארבעה רכבים יחד איתנו. ביניהם צוות גבע הישראלי כשהוא ללא הנעה קידמית ומושך עצמו עם ארבעה מכפילי כח במעלה הגבעה התלולה להחריד, אלי קשר את הכבל ומשך אותי למעלה כמו תותח למרות גילו הצעיר (62) כושרו הגופני עולה על צעירים רבים מהכוחות המיוחדים באירופה. המשכנו ועברנו נקודת ביקורת נוספת תוך עקיפת כשישה רכבים מתבוססים בשמן ובוץ, היה זה היום הקשה ביותר השנה לפי כל הדיווחים מהמתמודדים.

את החותמת והסיפוק הגדול שלי בקרואטיה קיבלתי לאחר שעליתי עליית עקלתון, מחליקה וארוכה שבראשה עמד פריץ האיום המתמודד עם הטויוטהמוג הענקית שנותן בראש בלי חשבון ומפרק את הרכב פעמיים בתחרות, הוא הסתכל על אלי בפליאה וסימן בראשו להסכמה כאשר אלי מילמל "ספיישל דרייבר". הגענו לנקודה בה פריץ וצוות רדבול החליטו לפרוש אמרו לנו שלפי מה שהם עברו ומה שהם רואים בהמשך ברואוד בוק זה טו מאץ',אלי סימן לי ממשיכים וצנחנו לתוך הנקיק הכי קשה שהייתי בו עד היום המים היו עמוקים והבוץ טובעני, בשל הרטיבות והקוליסים הענקיים שהשאירו צמיגי ה44 אינטצ' עם הפורטלים שעברו לפנינו.

נלחמנו בכל כוחנו ובסביבות השעה תשע הגענו לנקודה בה פגשנו את המארגנים וסיפרנו על מר גורלנו בנקיק האכזרי,הם צחקו ואמרו לנו שזה כלום לעומת מה שמחכה בהמשך ויעצו לנו לצאת בנקודה זו ולא להמשיך בשל השעה המאוחרת. המשכנו עוד כארבע מאות מטר והמנוע החל להתחמם ולקרטע מה שהתברר כדפיקות וחוסר שמן עקב נזילה שסחבנו כתוצאה ממכה באחד הסלעים בנקיק, החלטנו להשאיר את הרכב לאחר ניסיונות כושלים להניע אותו. עייפים ורטובים טיפסנו למעלה היער והתחלנו לצעוד בתקווה למצוא את המחנה, לאחר כשעתיים של צעדה, מצאו אותנו צוות הסיוע שלנו שחש כי משהו קרה ויצא לעברנו.בהגיענו למחנה ולאחר התארגנות קטנה נודע לנו כי סיימנו את היום במקום ה- 16 כלומר טיפסנו חצי דירוג, עובדה ששימחה וציערה אותנו כאחד משום שלא ידענו אם אפשר להמשיך לסיום התחרות.

הזינוק במקום טוב בהתחלה קריטי להמשך התחרות ומהווה תחרות שונה בדרגת הקושי והמוטיבציה של הצוות מאחר שהמזנקים ממקום חמש עשרה והלאה צריכים לעבור את המכשולים חרושים ושסועים לעומת המזנקים שיוצאים בהתחלה שיכולים לנסוע במקום שאנחנו מושכים את עצמנו עם כננת בקושי רב,לראיה ג'ים מרסדן נהג שהוא פייבוריט טבעי בכל שנה להיות בין שלושת הראשונים פרש באחת השנים לאחר שזינק בהגרלה ממקום 30 עקב הקושי שלא הורגל אליו.בבוקר חילצנו את הרכב מהיער והצלחנו להניע אותו,זינקנו ביום האחרון עם מנוע דופק רק כדי לסיים ולא לפרוש.סיימנו את התחרות במקום ה28 בקטגוריה הבכירה,מקום טוב בהתחשב בנתוני הרכב והתקציב שבו נאלצנו לפעול.לסיכום אנחנו יכולים לדבר ולחשוב שאנחנו ברמה של האירופאים אך אנו עדיין לא שם,התחרויות בארץ כרגע מתבצעות בשטח סגור ולא קרוס קאונטרי מה שמקשה להתאמן בתנאי לחץ ולהיות בכושר לקרואטיה.

התחרויות הדומות שארגן מיקי יוחאי אמנם לא היו שמונה ימים ולא בתנאים קיצוניים כמו בקרואטיה אך סיפקו אימון נחמד ,אנחנו הישראלים שחושבים שנבוא לאירופאים לבוץ ולמים שבהם הם חיים כל השנה ונראה להם מה המאצ'ו הישראלי מסוגל פשוט רחוק מהמציאות .והתקציבים הם אלה שבסופו של דבר עושים הבדל גדול,לדוגמה לבנות רכב ראוי לקרואטיה צריך סרנים פורטאלים מנוע דיזל טוב כננות מכניות מעולות ומערכות לאטימה נגד מים עם שלדה ובודי קלים.בלי לדבר על חלקי חילוף ושבר מדובר ברכב שעלותו מעל רבע מיליון ש''ח ללא הובלה וביטוח,עד שלא יבואו ספונסרים שישקיעו סכומים בהתאם נמשיך להתהלל חוגרים כמפתחים, בתקווה לעתיד טוב יותר ומחשבה שאולי זה גדול עלינו להתראות חברים.


רוצים לשתף אותנו בחוויות שלכם? כתבו לנותגובות לכתבה
הוסף תגובה

*שם:

אימייל:

*רשום את הספרה שלוש:

*תוכן התגובה:


כל הזמנים הם GMT +3. השעה כרגע היא 10:41-24.