טכני למען הקהילה מוטוקרוס אופנועים אנדורו אופנועים אנדורו טרקטורונים באחה ישראל
השקת הוסקוורנה


   27-05-2014, כפיר לוין   
  שלח כתבה זו בדוא"ל

צילום: רונן טופלברג

עופר אבניר, היבואן השני בגודלו בשוק הדו-גלגלי בישראל משיק מחדש את מותג הוסקוורנה הוותיק

עניין רב במיוחד מייצר המהלך הזה, בו בעצם משווקים בעופר אבניר את האופנועים של הוסקוורנה - אשר מבחינה טכנולוגית כמעט זהים לדגמי הוסאברג של השנתיים האחרונות - אשר נשענים כמעט לגמרי על פלטפורמת דגמי ה- SIX DAYS של KTM. מבולבלים? להלן ההסבר המעט ארוך, אם הנושא לא ממש מטריד אתכם אתם מוזמנים לדלג קדימה לעובי הקורה של ההשקה.

קצת היסטוריה

כיום, ל-KTM ליין אופנועי אנדורו רחב המונה 8 דגמי אנדורו מקצועיים, 4 דו-פעימתיים בנפחים שבין 125 סמ"ק ל- 300 סמ"ק, ו- 4 ארבע-פעימתיים בנפחים שבין 250 סמ"ק ל- 501 סמ"ק. כבר במצבם הרגיל האופנועים ידועים בתכנון מתקדם, הרכבה וגימור איכותיים התורמים למוצר מוגמר ברמה גבוהה ששמו בישראל כמו גם בעולם כבר הולך לפניו. במקביל, ניתן לקבל את האופנועים בגרסת SIX DAYS הכוללת גרפיקה מעודכנת, שיפורים במתלים ואביזרים היקפיים נלווים להלן גרסת הפרימיום. למי שזה לא מספיק, ל KTM היה את הוסאברג שיצרה ליין אופנועים המבוסס על ליין ה- SIX DAYS אך עם בידול חזותי בדמות גרפיקה בשנתיים האחרונות - אך הבדלים טכנולוגיים משמעותיים בשנים קודמות. הוסאברג חשובה בסיפור הזה, אז גלו סבלנות ותבינו את התמונה הגדולה.

המותג הוסקוורנה הוא הוותיק ביותר בתחום אופנועי השטח - המפעל השוודי המקורי ייצר נשק עבור מלך שוודיה כבר במאה ה- 17 (!) ומכאן גם הלוגו (כוונת של רובה), והחל לייצר אופנועים כבר ב- 1903. אליפויות עולם מרובות בתחום השטח לאורך המאה ה- 20 וגם בתחום הסופרמוטו בשנות ה- 2000 לא הצליחו ליצור יציבות כלכלית והמותג נדד ב- 87' לידיים האטלקיות של האחים קאסטיליוני ( קונצרן קאג'יבה) כאשר חרב הסגירה מרחפת תדיר מעל ראשי הבעלים. קבוצת מהנדסים שוודיים שלא ראו את המהלך בעיין יפה ערקו משורות המותג והקימו בעצמם את הוסאברג והפכו אותה לנושאת הבשורה במהפכת הארבע-פעימתיים המקצועיים שהיום כבר שולטים ביד רמה כמעט בכל תחומי מירוצי השטח. בסוף שנות ה- 80, לאחר מספר שנים מוצלחות בתחום המירוצים אך פחות בתחום השיווק והמכירות נרכשה הוסאברג על ידי KTM אך עדיין ייצרו ליין עצמאי עם בידול טכנולוגי משמעותי, במסגרתו זולג הידע מהוסאברג ל KTM ואנחנו נהנינו מכך בדמות סדרת מנועי הרייסינג הארבע-פעימתיים של KTM החל משנת 2000. לאורך השנים הפכו אופנועי הוסאברג לגרסאות פרימיום של דגמי ה KTM השונים אשר מבוססים כמעט לחלוטין על דגמי KTM, ועם הפסקת הליין הייחודי של הוסאברג ארבע-פעימתיים בעלי מנוע שוכב ב- 90 מעלות לפני כשלוש שנים הפכו האופנועים כמעט זהים לחלוטין.

ונחזור להוסקוורנה, תחת ידיים וניהול איטלקי שורדים 30 שנים נוספות אך נמכרים לב.מ.וו ב- 2007. עם המעבר לגרמנים תלו רבים בעולם תקוות גדולות לזליגת הידע המקצועי והניהול הידועים של ב.מ.וו. ונראה היה בהתחלה שכך אכן עומד לקרות - ב.מ.וו שידרגה את פסי הייצור והגימור, החליפה יותר מחצי מהמנהלים בגרמנים ועמלה קשה על פיתוח דגמים חדשים כולל פריצת תחום השטח עם סדרת אופנועים דו-שימושים ואפילו דגם כביש ייחודי - ה'נודה' 900 המסקרן בעל מנוע הטווין 800 המקבילי שהגיע מב.מ.וו F800GS אך משודרג מאוד כמובן.

במהלך מפתיע החליטו בב.מ.וו שנעשתה כאן טעות, ולאחר 5 שנים בהן השקיעה סכומים דימיוניים נמכרה שוב הוסקוורנה והפעם ל-(תופים) KTM. כל העולם רעד עם המכירה שאושרה בתחילת 2013 על ידי רשות ההגבלים העיסקיים האירופאית (מתוך חשש למהלך שמטרתו צמצום התחרותיות בתחום אופנועי האנדורו והמוטוקרוס). עם הזמן אנחנו למדים שמטרת הרכישה של הוסקוורנה על ידי KTM היא בעצם להפוך את אופנועי הפרימיום שלהם לממותגים בשם הכי גדול שיש בהסטוריית אופנועי השטח כאשר עד שיגיע הרגע בו תציג הוסקוורנה ליין דגמים עצמאי ומבודל - נשתמש בפלטפורמה האיכותית של אופנועי הוסאברג!

במהלך הזה קונים KTM כשנתיים של תיכנון ליין דגמים חדשים (ושמועות אומרות אפילו חדשניים) ובזמן הזה מיתוג מחדש של הוסקוורנה עם דגמים מוכחים, מערך שירות ומכירה משומן, חלקי חילוף זמינים וגלגלי שיווק הטובים ביותר בעולם כיום. אל מועדון הלקוחות תאסוף הוסקוורנה גם את כל לקוחות הוסקוורנה הישנים, המכונים "האדומים" להבדיל מהמותג המחודש החוזר לליין הצבעים המסורתי של היצרן - לבן/ כחול/ צהוב, וכן את כל לקוחות הוסאברג הקיימים...נחשו איזה אופנוע ייקנה בטרייד-אין הבא שלהם?

ההשקה

צוות עופר אבניר יודע את העבודה והטיל את כובד משקלו על יער קולה מדרום לאלעד, עם תצוגה מרשימה של לא רק שבעת הדגמים שימכרו אצלנו, אלא גם 2 אופנועי הוסקוורנה משנות ה- 80' יפיפיים המשופצים ביד רמה. בנוסף הציגו את ליין האיבזור הנלווה ופרטי הלבוש הממותגים שישווקו בארץ דרך אביזריון.

למי שזה עדיין לא היה ברור לו, נראה שבעופר-אבניר מתכוונים לתת כאן פייט אמיתי להגמוניה הכתומה: קובי גילון, סמנכ"ל מכירות בעופר-אבניר הכריז על תקופה חדשה וציין את ההזדמנות שבהבאת המותג לישראל והכריז על מועדון לקוחות אשר אליו יוזמנו גם כל בעלי ההוסקוורנות הישנות (כאמור האדומות) וגם בעלי הוסאברג. כמו כן תיתן עופר-אבניר חסות מלאה לרז הימן שסיפר בצורה מרגשת על התהליך אותו עבר בשנה האחרונה ועל החיבור המיידי עם עופר-אבניר מיד עם הגעת המותג לישראל ובכך מצליח לשים וי ליד התואר "הישראלי הראשון שיתחרה בארצברג-רודיאו" שיתקיים בחודש הבא באוסטריה. חודש לאחר מכן מתכנן רז להשתתף ב "רומניאקס" - תחרת האקסטרים אנדורו שתתקיים ברומניה ביולי השנה.

שחר עמרמי מ '2EXTRIM' ומי שזוהה ב- 4 השנים האחרונות עם יבואן KTM בישראל עבר לשורות הוסקוורנה וינהל את כל פעילות האפטר-סייל: פעילות מועדון הרוכבים, הדרכות וימי הדגמות באמצעות ליין מרשים של 5 אופנועי הדגמה איתם מתכוונים לתור את הארץ ואשר עליהם גם רכבנו בהשקה.

אז איך מרגיש KTM עם לינק מאחור?!

לצד עידכונים מינוריים כמו החומר ממנו עשויה שלדת הזנב או עיצוב לוח השעונים, הרי שהדבר שמסקרן את כל העולם או לפחות כל מי שרכב על אופנועי KTM הוא האם התוספת הלכאורה משמעותית של מנגנון לינק בבולם האחורי - כן משמעותי? מנגנון לינק הוא מנגנון מוכר וידוע, ממש לא משהו חדשני, אך כזה הננטש על ידי KTM לאורך כמעט שני העשורים האחרונים בעוד שאר היצרנים עושים בו שימוש באופן תדיר. המנגנון יוצר פעולה פרוגרסיבית של הבולם האחורי ובגדול מאפשר ספיגה רכה בתחילת המהלך והתנגדות גבוהה לקראת סופו - תכונות הכרחיות לבולם ארוך מהלך שצריך להתמודד עם מגוון רחב של מצבים ברכיבת שטח. ב- KTM שכאמור לא עושים שימוש במנגנון הזה יש פתרון אחר הנקרא PDS (ראשי תיבות של Progressive Damping System) מדובר בבולם שהוא בעצמו בעל פעולה פרוגרסיבית וחוסך את הצורך במנגנון לינק, הן בהיבט המשקל והן בהיבט מרווח הגחון. אבל מה? התגובות של בוחנים ברחבי העולם בנוגע להתנהגות הבולמים, השלדה ושאר מכלולי היגוי ויציבות כאשר מדברים על אופנועי KTM מילאו דפים שלמים בפורומים, בכתבות ובכל מקום אפשרי. וכאן עם מותג הוסקוורנה המחודש יש לעולם בעצם הזדמנות חד פעמית לקחת KTM ולבחון אותו עם מנגנון לינק! אז לינק מאחורה טוב ל- KTM או שלא ממש?!

את הרכיבה הראשונה שלנו ביצענו על גבי ה- TE125 ומיד אחריו עלינו על FE250 הארבע-פעימתי. ה- 125 מדגים בפעם המי-יודע-כמה למה הוא להיט מכירות מעבר לעניין המחיר המועדף (נהנה מיתרון מיסוי לנפח מתחת 125 סמ"ק), אופנוע מקצועי ביותר בעל אספקת כוח מתונה בתחילת הסל"ד ועם התגברות משמעותית הנחוצה לתיקול מכשולים - ויש לא מעט כוח. ה- FE250 היה ידידותי ברמות שאפשר לקרוא לו "האופנוע שיעשה ממך רוכב" מכיוון שבמיוחד לאחר המבר מדו-פעימתי קטן נפח הדורש לא מעט עבודה וטכניקה על מנת לזוז מהר או לתקל מכשולים ביעילות - מגיע ה- FE הקטן ועושה הכל בנונשלנט בוטה תוך כדי פרגון לרוכב ויכולת מרשימה לייצר מהירות גבוהה על פני כל מקטע רכיבה שתבחר לעבור בו. אחרי רכיבה על צמד הדו-פעימתיים הגדולים, המיועדים בעיקר לרוכבים מנוסים שיודעים מה הם עושים ולא פחות חשוב - איפה בדיוק הם אוהבים לעשות את זה, שכן קרנם את שני אלה עולה במיוחד כאשר נכנס הרוכב המיומן לתוואי שטח טכני הדורש עוצמה מתפרצת אך נשלטת בזמן קצר, ואפשר להנות מהמשקל הנמוך של משפחת הדו-פעימתיים. בכל מקרה, לא כדאי לפתוח את הגז מבלי להתכוון לכך ולבלי שברור לך שיש לאן להתקדם. הבדל בולט בין השניים האחרונים היה שבעוד ה- TE300 היה נעים יותר לשימוש וקל יותר לשליטה למרות היותו חזק יותר, הרגיש ה- TE250 פראי יותר ואף תזזיתי, ונראה היה שדרוש פרק הסתגלות ארוך יותר על מנת לחוש נוח במחיצתו. כמי שרכב לא מעט על אינדורו 250 דו-פעימתי זכורה לי היטב תקופת ההתרגלות אשר בסופה בהחלט יכולתי לשלוט בכלי אך עדיין כדאי לזכור שמדובר במכונה המכוונת יותר לגזים ומהירות גבוהה ביחס לתא שטח נתון לעומת ה- 300 שאין בעיה ללמוד לשלוט בו בעיקר בתנאים הטכניים הצפופים שם הוא מוגדר כ"קוסם" ולא בכדי.

לאחר שרכבנו על הדגמים השונים ומתוך היכרות עמוקה עם דגמי הKTM השונים ניתן לאמר כי יש הבדל בהתנהגות האופנועים המצויידים בלינק. זה "מרגיש" קצת אחרת, קצת פחות עצבני בהיגוי, קצת פחות רגיש בנסיעה על רצף של דרדרת או אבנים מתגלגלות ברכיבה בנחל לדוגמא או בבלימה לאורך רצף במפים בטרם מפילים את הכלי לפניה עם קיר - אבל: ההבדל הוא תחושתי ולא כמותי. כלומר קשה לאמר "כן זה יותר טוב" למרות שזה מרגיש "נכון" יותר, קשה לדעת האם התחושה היא לא תולדה של המחשבות שלנו בשנים האחרונות בסגנון: "לא רק היו KTM מציידים את האופנועים שלהם בלינק מאחורה…" תשובה חד משמעית לשאלה הסופר-מעניינת הזו נוכל לתת רק במבחן השוואתי גב לגב הכולל רכיבה במגוון תאי שטח על צמיגים זהים והכולל מדידת זמנים.

פסקת סיכום על הגרפיקה והצבעים - הוסקוורנה בהמלך המיתוג מחדש החליטו לחזור לצבעים המסורתיים שלהם, ובשילוב הארגונומיה של הוסאברג מתקבלים אופנועים יפים ומגרים במיוחד. ממש בא לך גם אחד כזה במחסן. מה, למה היכולת לבחור צבע צריכה להיות מוגבלת לבגדים או נעליים?

הכותב הוא בוגר הדרכות רכיבה בחו"ל, מאמן ספורט מוטורי ומנהל מקצועי לרכיבה ספורטיבית מוכר על ידי מכון וינגייט (www.proriding.co.il), אלוף ישראל ברכיבת סופרמוטו ומדריך רכיבה מקצועי.

למבחני שטח

תמונות מהגלריה

תגובות לכתבה
הוסף תגובה

*שם:

אימייל:

*רשום את הספרה שלוש:

*תוכן התגובה:


כל הזמנים הם GMT +3. השעה כרגע היא 02:21-24.