טכני למען הקהילה מוטוקרוס אופנועים אנדורו אופנועים אנדורו טרקטורונים באחה ישראל
טור דעה - פורמולה אחת


   08-05-2014, טל דשא   
  שלח כתבה זו בדוא"ל

צילום: formula1.com

מה הקשר בין מכונית פורמולה אחת לבין פריוס? החל מהשנה מסתבר שהרבה מאוד, ולא, הפריוס לא נהייתה מכונית ביצועים, היא עדיין נשארה אותה אפרורית. טל דשא בטור דעה נוקב

כאן באתר, אנו עוסקים לרוב בכל מה שקשור לשטח/ הפעם, נעסוק בקשר שבין מכוניות פורמולה אחת לבין זיהום אוויר.

כבר יותר מעשור שהעולם עוסק בזיהום אוויר. השנה, לראשונה, גם מכוניות הפרומולה אחת (המדהימות והמהירות בתבל) נוסעות עם יחידות כוח היברדיות. לקראת שנת 2014 שונו החוקים; מהשנה למכוניות המהירות בתבל יש מנועי טורבו בנפח 1600 סמ"ק, וגם יחידות כוח מונעות מצבר. כל זאת, לנוכח העובדה, שאין מה לעשות והעולם שבו אנו חיים נהיה מזוהם ברמה בלתי סבירה, וטכנולוגית הרכב כבר כמה שנים טובות הולכת גם לכיוון הטורבו וגם לכיוון ההייבריד (כמו הטויוטות למיניהן, לקסוסים, ואפילו הונדה שלא נשארת מאחור ומציעה מכוניות היברדיות לרוב). האמת היא שכל העולם צריך להתחיל לזהם פחות, ומכוניות פורמולה 1 אשר נוסעות על טכנולוגיה "פחות מזהמת", זה בעיקר עניין תדמיתי שמראה שהעולם באמת מתקדם.

כאשר יצאה הפריוס לעולם היא לא היתה באמת מכונית נקייה. כל מי שעוקב אחרי תוכנית הרכב "טופ גיר", ראה את ההסבר של ג'רמי קלארקסון, כי ההפקה של מערך הסוללות של הפריוס הוא אחד הדברים המזהמים ביותר שקיימים, ולכן מי שקנה בזמנו מכוניות כאלו מתוך הצהרת כוונות של נקיון סביבתי וחסכון בדלק, לא באמת תרם לאיכות האוויר והסביבה. היום המצב שונה, ומכוניות אלו באמת חוסכות הרבה דלק (שגם עולה הרבה יותר), וגם תהליך הפקת הסוללות נקי הרבה יותר. העולם הולך בכיוון ההיברדי, אפילו מקלארן ופרארי מיצרות רכבים היברדים במהדורות מוגבלות ביותר. נראה כי מדובר במשהו האמור לחסוך בדלק, במציאות, מי שקונה מכונית סילון או מכונית ספורט, בטווח מחירים 300-400 אלף ש"ח, לא באמת מעניינת אותו צריכת הדלק. כן מעניין אותו להראות לחברים שלו כי הוא תורם את שלו לאיכות הסביבה, אך מדובר בעיקר בבצגה נטו.

נושא נוסף בעניין מכוניות פורמולה אחת, מסתובב בעיקר סביב מגדשי הטורבו שלהן. עד לפני כמה שנים, מכוניות בעלות מגדש טורבו, היו נחלתן של מכוניות דיזל למיניהן, ומכוניות ספורט דוגמת האימפרזה טורבו והקופרות למיניהן (כמובן שישנם עוד סוגים שונים של רכבי ספורט בעלות מגדש טורבו). בשנתיים האחרונות אנו רואים יותר ויותר יצרנים אשר משתמשים במגדשי טורבו קטנים; במכוניות עממיות כמנועי ה- 1.2 של קונצרן פולקסוואגן, ואין ספק שמנועים אלו שברו את את הגמוניית מנועי ה- 1.6 האטמוספריים ששלטו במכירות בישראל, וגם באירופה. היתרון של מנוע טורבו קטן נפח הוא צריכת דלק טובה משל מנוע גדול יותר, ובזכות מגדשי הטורבו החכמים והמתקדמים טכנולוגית שיש היום גם הממונט (קג"מ) של הרכבים חזק מאוד ביחס לנפח, ובעקבות הממומנט הגבוה והיכולת של הטורבו לפעול מסל"ד נמוך מאוד, הרכבים נוסעים כאילו יש להם מנוע גדול יותר (מה שנקרא זמינות הכוח טובה יותר). נקודה מעניינת היא, שלמרות שהמומנט גבוה יותר מאשר במנוע 1.6 סטנדרטי, כוח הסוס נמוך משמעותית. למנועי 1.2 של פולקסוואגן לדוגמא יש בסך הכל 105 כוח סוס, אך הן עדיין נוסעות טוב יותר וחסכוניות יותר ממנועי 1.6 המודרניים, אשר מספקים לרוב יותר מ-130 כוחות סוס. מדהים איך הטכנולוגיה הופכת את הקערה על פיה, והץפיסה כי יותר כוח סוס שווה יותר חזק, פשוט מתהפכת לה. אגב, המנועים של רנו אשר בעלות נפח זהה לפוקסוואגן, מספקות אף יותר כוחות סוס ממנועי החברה הגרמנית, פשוט טכנולוגיה מדהימה. ההפתעה הגדולה האמיתית באה כאשר עוצרים לתדלק עם מנוע טורבו מודרני, צריכת הדלק פשוט נמוכה יותר, בזכות נפח המנוע הקטן יותר, ובזכות העובדה שהמנוע עצמו שוקל פחות והמומנט הרבה יותר גבוה, ולמרות שעדיין לא מדובר בצריכת דלק של מנוע דיזל, עדיין ישנו שיפור משמעותי (לעומת הרכבים שהסתובבו פה על הכבישים עד לפני ארבע שנים).

נושא אחרון, "האמת מאחורי כל המילים היפות של יצרני הרכב ושל משרד התחבורה הישראלי".

אם המדינה היתה רוצה לחסוך בזיהום אוויר, וגם בדלק, היא היתה מורידה את המס על רכבים פרטיים עם מנועי דיזל, וגם דואגת להוריד את מחיר הדיזל עצמו. מנועי הדיזל המודרניים הרבה יותר נקיים ממנועי בנזין, הרבה יותר חסכוניים בדלק, בעלי מומנט טוב יותר, וגם לרוב מחזיקים מעמד טוב יותר ממנועי בנזין (בזכות הבערה האיטית יותר של דיזל). את ההפתעה הגדולה ביותר קיבלתי כאשר השכרתי רכב דיזל משפחתי בעל מנוע 1.5 ליטר, בעל 110 כוחות סוס בסך הכל, אך איזו הפתעה ציפתה לי כאשר התחלתי בנסיעה, הרכב פשוט טס קדימה בנחישות, ולמרות שנתוני היצרן מראים על האצה איטית יותר ממנוע בנזין, התחושה עצמה היא של מנוע חזק בהרבה, וזה בזכות נתון המומנט הגבוה בהרבה אפילו ממנוע בנזין בעל נפח קלאסי של 2.0 ליטר. וצריכת הדלק? מדהימה! 1/19 בלי לנסוע בצורה חסכונית ובלי חסכון במשיכת הילוכים.

היתה לי התגלות; הבנתי שבאירופה צודקים, הרי באירופה מנועי דיזל מאוד פופולרים, ובעצם ניתן למצוא כל דגם גם עם מנוע בנזין וגם עם מנוע דיזל, רק אצלנו בארץ כל דבר אשר עלול להועיל באמת, ולהקל על הכיס, נבלם על ידי אנשי חלם היושבים בכנסת, ומרוב שהם מנותקים מהמציאות ומהאזרח הקטן, שקשה לו לסגור את החודש, הם ממציאים חוקים אשר מתורצים בסקרים שקריים ועובדות בדויות לחלוטין. ששכחו שמטרת המדינה הזו היא להגן על אזרחיה, ולא רק בעזרת צבא חזק ומילואים, אלא גם בעזרת הקלה על הכיס, הורדת מיסים שטותיים כמו מע"מ (מה הערך המוסף במס הפגום הזה? בטוח לא סלילת כבישים כמו שהתכוון המשורר), או לפחות, עמידה במילותיהם כמו שההבטחה שרכבים שמזהמים פחות גם יעלו פחות, ולא כמו הפריוס העולה כמו מכונית מנהלים (וכך גם אחיותיה מבית, העולות הרבה יותר ממנה).

אתם בטח תוהים איך כל מה שכתבתי קשור לאתר אשר מתמחה בשטח, כל זה קשור כי כמה שכואב לי לומר את זה, יש לי תחושה שאופנועי השטח, רכבי ה-סייד ביי סייד כמו ה- RZR, ואופנועי השטח, יעלמו מן העולם במתכונתם הנוכחית, וכבר בשנים הקרובות אנו צפויים לראות רכבי שטח היברידיים, ואולי אפילו בעלי מנוע טורבו, שיהיו שקטים יותר, חזקים יותר, כבדים יותר, ובעיקר - יעלו הרבה יותר. הרי כבר עכשיו אנו יודעים שרכב פנאי כמו באגי מצוי או טרקטורון ספורט, נחשב למשהו שמיועד רק למי שיש לו כיסים עמוקים (בעיני המדינה), הרי לא יכול להיות שאנשים שהפרוטה אינה מצוייה בכיסם יחשבו אפילו על להנות מהחיים, מהחופש ומהשטח, אז בעצם, מה ההבדל בינינו לבין מדינות אחרות? ההבדל הוא ששם באמת יש אליפות מוטוקרוס, ג'יפים ועוד.

מעוניינים לפרסם מאמר במדור הדעות? כתבו לנו למייל
המאמרים המתפרסמים במדור הדעות משקפים את עמדת הכותבים בלבד







תגובות לכתבה
1.רמי 12-05-14
כתבה מעניינת ונכונה.
הוסף תגובה

*שם:

אימייל:

*רשום את הספרה שלוש:

*תוכן התגובה:


כל הזמנים הם GMT +3. השעה כרגע היא 19:58-24.