טכני למען הקהילה מוטוקרוס אופנועים אנדורו אופנועים אנדורו טרקטורונים באחה ישראל
MotoGP פותחים עונה- טור דעה


   20-03-2014, טל דשא   
  שלח כתבה זו בדוא"ל

ביום ראשון הקרוב, 23.03.2014, יתקיים מרוץ פתיחת העונה במוטו ג'יפי. רגע לפני טל דשא מנער את האבק ומכין אותנו לקרבות הצפויים, טור דעה אישי ונוקב

עונת המרוצים הקרובה לא יכלה להגיע מוקדם יותר. אמנם אני מסקר בעיקר את אליפות הסופרקרוס האמריקאית ואוהב אותה מאוד, אך היא יותר כמו תחליף, משהו שאמור לשמור עליך בעניינים, עד שיגיע הדבר האמיתי (עבורי). ביום ראשון הקרוב העונה מתחילה וערוץ חמש משדרים ומקריינים עבורנו כהרגלם בקודש.

העונה הקרובה הולכת להיות נהדרת; אין יותר את הקטגוריה הסידרתית שדורנה כפתה עלינו, נשארנו עם פרוטוטייפים (למעט קבוצה או שתיים), ומה שבטוח, כבודה של הסדרה ניצל (לפחות לבינתיים עד שדון כרמלו אזפלטה יחליט לשבש את הכל שוב). לאחר ההקדמה הארוכה שלי, בואו נתחיל עם הכוכבים:

ולנטינו רוסי ינסה להתנגד לטבע ואומר שהשנה הוא יתן את כל מה שיש לו, ויש לו מה לתת זה בטוח. לא נראה לי שרוסי ינצח יותר ממרוץ אחד העונה, אך אני מקווה לטוב, שכן אם מישהו יכול בגיל 35 לתת בראש זה הוא. מה שבטוח הוא, שהשנה יהיה לו קשה משנה שעברה, בעיקר שוב, בעקבות גילו המופלג, ובכל זאת, פודיומים הוא כנראה ייקח וייתן לנו הרבה עניין עם סגנון הרכיבה המרהיב שלו, ובעיקר בזכות המלחמות שלו עם באוטיסטה שנמשך אליו כמו מים בשתי העונות האחרונות. אגב באוטיסטה, השנה נראה לי שהוא בשל בשביל לקחת את הנצחון הראשון שלו (ולא אני לא צוחק).

בן קבוצתו של רוסי, חורחה לורנזו, יהיה חייב להיות אגרסיבי (כמו שראינו אותו במרוץ האחרון של עונה שעברה שם הוא נילחם כמו אריה עם דני פדרוסה). ואני, שלא אוהב אותו ואת האופי המתבכיין שלו, כמו גם סגנון הרכיבה שלו, מאוד אהבתי את מה שראיתי בסוף העונה ויש מצב שאני עוד אשנה את דעתי בכל מה שקשור אליו. אי אפשר להתווכח עם העובדה שלורנזו הוא אחד הרוכבים הטובים שיש בעולם כבר כמה שנים, במיוחד לאור העובד שהוא זה שהדיח את רוסי מראש הפירמידה. ובכל זאת, עושה רושם, שלקח לו כמעט עונה שלמה להבין איך מביסים את מארק מארקז. אני בטוח שיהיו אנשים שיטענו שמארקז ניצח פחות מרוצים מלורנזו, וגם שפער הנקודות בסוף העונה היה קטן מאוד ולכן לורנזו כן עומד עם מארקז, אבל, לדעתי, זו טעות לחשוב כך, מהסיבה הברורה מאליה, שמארקז היה רוקי ומה שהוא עשה בעונת הבכורה שלו, אף אחד משאר הרוכבים הטובים בקטגוריה עוד לא עשה, כולל רוסי.

אם כבר דיברנו על מארקז, אז עד לפני כמה שבועות אהבתי את הרוכב הזה עד מאוד. דיברתי עם מישהו על מארק מארקז והוא טען שמארקז רוכב מלוכלך מדי. והאמת היא, שאם נסתכל על העבר שלו בכל הקטגוריות, אז יש משהו בדבריו. אין ספק שמארקז לא רואה אף אחד ממטר, אבל יש לי הרושם שהוא גם לא מכבד את שאר הרוכבים על המסלול, יכול מאוד להיות שזה ישתנה ואולי לא, אבל ישנו דבר אחד שאי אפשר להתכחש לו, מארקז זכה באליפות בכבוד וכנראה שהוא רק ילך ויתחזק העונה.

נעבור לדני פדרוסה - פדרוסה כבר כמה שנים מתהלך על חבל דק שאומר: אם השנה הוא לא זוכה באליפות, בעונה הבאה הוא יקבל בעיטה בתחת. ובכל זאת, פדרוסה לא זוכה באליפות, אבל בני קבוצתו כן (מניקי היידן ב- 2006 שם היה פדרוסה רוקי, עובר דרך סטונר, ועד למארקז). פדרוסה כנראה לא קורץ מהחומר של "להיות אלוף", הוא נכנע לשדים של עצמו ונפצע בכל עונה מחדש. זו עובדה מצערת, למרות שאין מה לעשות, ישנם רוכבים שלעד יהיו מספר שתיים. למרות ההצהרות לאורך השנים שפדרוסה הוא מספר אחד, את ההוכחות הוא לא נותן, ובאמת הגיע הזמן שיצא כבר מהחממה של הונדה ויעבור ליצרן מתחרה, ולו רק בכדי שמישהו אחר יקבל את המושב שלו.

דוקאטי רכשה העונה שחקן חיזות בדמותו של קרטצ'לאו. ייתכן שסגנון הרכיבה הפרוע והעצבים המשתוללים של הרוכב הבריטי יתאימו לאופיו הבלתי מתפשר של הדוקאטי, אך לי נראה, שלמרות העניין שנוצר סביב אופנועיהם במבחני טרום העונה, לא נראה אותם על הפודיום השנה, ואם כן אז אני מקווה שזה יהיה דווקא בן קבוצתו אנדראה דוביציוזו, שלפי דעתי רוכב טוב מקראטצ'לאו. דוקאטי עצמה מהלכת על חבל דק העונה, שכן אופנועיה הם אופנועי מפעל אבל הקטגוריה שבה היא בחרה להשתתף היא הפתוחה. נכון, שינו את שם הקטגוריה (בין היתר) בשבילם והורידו להם ליטר וחצי של דלק, כמו כן נתנו להם רק 9 מנועים לכל העונה במקום 12 בפתוחה הרגילה, אבל עדיין יש להם יתרון מטורף על שאר אופנועי המפעל בזכות זה שיש להם יותר מנועים, טיפה יותר דלק, ויותר חופש פעולה מבחינת הפיתוח של האופנוע, לעומת אופנועי המפעל של הונדה וימאהה. ההפתעה האמיתית היא שתוכנת המחשב של מגנטי מירלי עובדת טוב יותר על הדוקאטי מאשר התוכנה המקורית שלהם, הפתעה מוחלטת, ויש ריח מסריח מסביב לכל העניין (ישנן שמועות לגבי כל העניין אבל הן בגדר שמועות, כך שמבחינתי אני כותב רק את מה שידוע). אגב הונדה, עושה רושם שהיא באמת תפרוש בסופו של דבר מהאליפות, לאור חוסר ההתחשבות של אספלטה בהם ובסכומי הכסף האדירים שהם משקיעים במערכות המיחשוב שלהם. הבעיה של הונדה היא, שאם הם יתקפלו מהסדרה הזו, הם לא יכולים להשקיע את הכל בסופרבייק כי גם סדרה זו שייכת לדורנה, ובסופו של יום, השחיטות חוגגת. אופנועי הקטגוריה הפתוחה של הונדה סובלים במבחני טרום העונה, ונראה שדון כרמלו הכל יכול הכניס כאן להונדה סנוקרת מרסקת והוליך אותם שולל. מעניין אגב למה הונדה לא מתלוננת שאופנועי הפתוחה של ימאהה הם גם לא בסדר כמו האופנועים של דוקאטי, הרי הימאהות בפתוחה הן כמעט אחד לאחד אופנועי מפעל, יש להן אותו מנוע, את הגיר של עונה שעברה, ואת רוב השילדה כמו גם הזרוע האחורית, מה שנשאר הוא מתלים, גלגלים, ומחשב מנוע, ולי זה נשמע כמו אופנוע פרוטוטייפ אמיתי, כולל התוצאות שלהם במבחני טרום העונה שמראים עד כמה הם באמת קרובים לאופנועי המפעל. פשוט פוליטיקה מכוערת, זה מה שקורה בעונות האחרונות, והאשם הוא ללא ספק כרמלו אספלטה שפשוט משנה את החוקים כל שנתיים, מתוך טענה של חסכון בעלויות, אך גורם להוצאות פיתוח לא שפויות, מה שגורם לקבוצות לשלם פחות לרוכבים, וגם מונע פיתוח טבעי של האופנועים (שבמקום להשתפר מעונה לעונה עקב בצד אגודל צריכים להשתנות כמעט מקצה לקצה, וזה מקשה מאוד על הקבוצות הקטנות שאין להם את יכולות הפיתוח של הקבוצות נתמכות היצרן).

אני רוצה לקחת אתכם אחורה, לשנות השמונים והתשעים, אז היו אופנועי שתי פעימות שהלכו והשתפרו כל הזמן, אבל לא מתוך שינויים קיצוניים בחוקים. מה שקרה הוא שגם קבוצות קטנות יותר יכלו לשפר את האופנוע מעונה לעונה ולצבור יותר ידע כל הזמן, וזה יצר מצב שאופנועי המפעל הרשמיים היו רק קצת יותר טובים מהקבוצות הפרטיות, והרוכב היה מה ששינה. היום זה לא המצב, ואנחנו מגיעים לנקודת אל חזור שבה בעוד שנתיים שלוש אף קבוצה פרטית לא תשתתף באליפות הזו, רק מכיוון שעלויות שינוי האופנוע מקצה לקצה כל עונה, הן גבוהות מידי.

לא נכנס בטור דעה הזה לעניין ניקי היידן, סטפאן בראדל ושאר הרוכבים הפחות חזקים מהסיבה הפשוטה, שלא הם אלו אשר יגרמו לנו לדפיקות לב מואצות, מי שכן צריך לשים לב אליהם העונה הם האחים אלייש ופול אספארגארו המוכשרים, האחד על אופנוע ימאהה מפעל, והשני על אופנוע ימאהה מהקטגורייה הפתוחה. לי יש תחושה, שדווקא אופנוע הפתוחה הוא זה שידהים אותנו העונה, ולא אופנוע המפעל של טק 3, מסיבה פשוטה: אלש אספארגארו הוא כשרון מטורף בעיניי, ואחיו פול הוא גם רוכב טוב, אבל הוא גם רוקי (וגם נראה שהוא קצת פחות טוב), אבל את זה נדע רק כשתתחיל העונה (ופול יחלים מהשבר בעצם הבריח שלו).

אחרי כל הקיטורים שלי, אני חייב לומר, שלמרות הכל, ההצגה הטובה בעולם היא של המוטו ג'יפי והימים הבודדים שנותרו עד לפתיחת העונה כבר פשוט עושים לי רע. ביום שישי יתחילו האימונים, בשבת יהיו מקצי הדירוג, וביום ראשון נתחיל עם מנה ראשונה בדמותה של קטגוריית המוטו 3, נעבור משם לעיקרית עם המוטו 2, ואז כשנהיה כבר חרמנים על הקינוח, הוא יגיע עם מפלצות ה- 250+ כ"ס, וחבורת השדים המהירים בתבל, אז שיהיה לנו יום ראשון שמח ונתראה מול הטלוויזיה במרוץ הראשון של העונה (מרוץ לילה) בקאטר.תגובות לכתבה
1.רוסי 21-03-14
איזה עונה הולכת להיות, יאללא רוסי
2.רוסי 21-03-14
איזה עונה הולכת להיות, יאללא רוסי
3.קרייג בצינס 22-03-14
כתבות כאלה גורמים לי לצאת החוצה,להביט באופנוע ולהתאהב בכל מה שמקיף את הכלי הזה.
כתבה מעולה!!!!!!
4.יוסי 22-03-14
כתבה מעולה!!!! מחכים כבר לפתיחת העונה. כול הכבוד טל .
הוסף תגובה

*שם:

אימייל:

*רשום את הספרה שלוש:

*תוכן התגובה:


כל הזמנים הם GMT +3. השעה כרגע היא 17:50-24.