טכני למען הקהילה מוטוקרוס אופנועים אנדורו אופנועים אנדורו טרקטורונים באחה ישראל
סופרקרוס 2014 סיכום מחצית עונה


   04-03-2014, טל דשא   
  שלח כתבה זו בדוא"ל

צילום: amasupercross.com

המחצית הראשונה של עונת הסופרקרוס האמריקאי מאחורינו, טל דשא מסכם ומנסה לנבא מה יתרחש בהמשך

המרוץ של שבת, סימן את המעבר מחציה הראשון של עונת הסופרקרוס לחציה השני. הגיעה העת לסכם ולנסות לנבא את אשר יקרה בהמשך העונה. מכיוון שקטגוריית הלייטס מתחלקת לאליפויות מזרח ומערב, ואליפות המזרח רק החלה, נעסוק באליפות ה-450, שהיא גם החשובה והמעניינת.

אליפות 450 העונה, היא הקרובה והמותחת שראינו בשנים האחרונות. קשה להיזכר מתי בפעם האחרונה, אם בכלל, נוצר מצב בו לאחר תשעה מרוצים, ישנם חמישה מנצחים שונים, כאשר ארבעה מתוכם ניצחו פעמיים, והחמישי ניצח מרוץ אחד. ייתכן שעוד לא היה מקרה כזה באליפות, וסטטיסטיקת הנצחונות מתורגמת ישירות למה שאנו רואים באליפות עצמה (מבחינת עד כמה הרוכבים שווים ביכולותיהם עד כה).

נתחיל מהאלוף המכהן ריאן וילופוטו: לוילופוטו שלוש אליפויות ברצף, משלוש העונות האחרונות. עד לעונה זו, ראינו את וילופוטו שולט ביריביו. אין ספק שהוא רוכב טוב מכולם להוציא את ג'יימס סטיוארט, וריאן דאנג'י. לכל שאר הרוכבים האחרים על המסלול ברור, כי הם יכולים לנצח בשתי אפשרויות: האחת- וילופוטו פצוע, השנייה- וילופוטו התרסק תוך כדי המרוץ. אחד היתרונות הבולטים שלו מאז ומעולם היה, שיש לו את היכולת ליפול, או לבצע טעות (מה שמוציא כל רוכב אחר מהריכוז), ואז לאסוף את עצמו מחדש ולתת בחזרה בראש, יכולת השמורה רק לרוכבים הטובים ביותר, שכן וילופוטו עושה זאת בכל פעם שהוא מאבד ריכוז (מסיבה כזאת או אחרת), בזמן ששאר הרוכבים (לרוב) לא מסוגלים לעשות זאת, הבחור בורך בנחישות ברזל. העונה, משום מה, וילופוטו לא שולט על המסלול, נראה כי היכולות של רוקזן, סטיוארט, ודאנג'י לא נופלות משלו, והם רוכבים לא פחות טוב ממנו. לא ברור אם זו חולשה מנטלית של וילופוטו, או ששאר הרוכבים הצליחו לפצח את סגנון הרכיבה והכושר שלו (לוילופוטו ורוקזן אותו מאמן כושר, ולכן הם גם מתאמנים ביחד רוב הזמן).

ריאן דאנג'י, אלוף הסופרקרוס של עונת 2010. כל מי שזוכה באליפות סופרקרוס פעם אחת, יש לו על הנייר את הפוטנציאל לעשות זאת שוב. דאנג'י התחיל את העונה לא טוב, כשבן קבוצתו הרוקי, רוקזן, האפיל עליו בכל פעם מחדש, ודחק אותו לפינה. למען ההשוואה, לדאנג'י יש נצחון אחד העונה (מהמרוץ האחרון של שבת), ואילו לרוקזן יש שני נצחונות - משהו במאזן הזה לא נורמלי. דאנג'י ידוע כרוכב העקבי ביותר בסבב, ולא בכדי, לרוב הוא מסיים במיקומים שני, שלישי, רביעי, ולא מנצח. אף על פי שהוא מנצח כל עונה ובנוסף לעובדה שיש לו אליפות סופרקרוס אחת בכיס (ואליפויות מוטוקרוס), חסר לו את הקילר אינסטינקט הזה של לנצח או להתרסק שיש לשאר האלופים שהיו לאורך השנים. העונה עושה רושם שדאנג'י מנסה לשנות את סגנון הרכיבה שלו ולהיות יותר אגרסיבי, זה הוביל אותו להתרסקויות פה ושם, אבל גם השתלם לו במרוץ האחרון, בו ניצח וקפץ למקום השני באליפות ואפילו עקף את בן קבוצתו בניקוד, מה שנתן את התחושה שהסדר חזר על כנו, וחזרנו לשגרה בה הוא הרוכב היחיד שיש לו סיכוי אמיתי לתת בראש לוילופוטו.

קן רוקזן, ממוקם שלישי כרגע באליפות. קל לשכוח לאור ביצועיו, שרוקזן הוא רוקי, וזו העונה המלאה הראשונה שלו באליפות ה-450. רוקזן ניצח שני מרוצים העונה ואף זכה לבלות על הפודיום כמה וכמה פעמים, אך במרוץ האחרון ראינו, איך חוסר הנסיון היחסי שלו, לעומת שאר הרוכבים המובילים הוא חסרון. למי שלא צפה - רוקזן נכנס עם הפרונט בגלגל האחורי של וילופוטו בפתיחת המרוץ, מה שגרם לו ולוילופוטו לטעום קצת חמרה. לא אחזור על סיקור המרוץ, אך בסופו של יום, רוקזן פרש לאחר שעף מעל לכידון בשלבי הסיום של המרוץ ופרש. לרוקזן יש את כל מה שצריך בכדי להיות אלוף; הוא כבר ניצח מרוצים העונה, הוא מהיר, לא מוותר לאף אחד, מנסה ולומד (גם אם זה עולה לו בהתרסקויות). ככה נראה רוכב, הרוצה את זה עד הסוף, הוא טועה ולומד מהטעויות שלו, כמובן שאל לנו לשכוח שרוקזן הוא אלוף העולם במוטוקרוס וסופרקרוס לייטס של העונה שעברה, כך שברור כבר עכשיו שבעונות הבאות הוא יהיה מועמד רציני לתואר האליפות.

ג'יימס סטיוארט, הרוכב האחרון העונה, שעוד יש לו סיכוי אמיתי, לתת איזשהו מאבק על תואר האליפות. סטיוארט היה נראה בתחילת העונה חדור מוטיבציה, והרבה להתרסק (כשהוא מוביל את המרוץ, או במרדף אחרי המובילים). סטיוארט ניצח שני מרוצים העונה, והיה נראה שחזר לעצמו, אך מאחר והוא רוכב לא יציב, הוא חזר לרכוב כמו שאנחנו מכירים אותו מהעונות האחרונות; מנסה יותר מידי, לא שומר על ריכוז, ונכנע ליצרים שלו לעקוף בלי לדעת להסתפק גם במיקום השלישי או הרביעי. רכיבה כזו פרועה, מובילה תמיד להתרסקויות, ואכן סטיוארט מתרסק הרבה, ובעצם, הוא היחיד אשר מחבל לעצמו בסיכויי האליפות (אם לא יתפוס את עצמו בידיים בעוד שניים/שלושה מרוצים, כבר לא יהיה לו סיכוי). אוהדיו מקווים שהוא יתאפס על עצמו, ומהר.

ישנו רק רוכב אחד אשר חסר ברשימת הרוכבים המובילים של האליפות, צ'אד ריד. האוסטרלי שב העונה לרכוב על אופנועי קאוואסאקי, והשילוב (בניגוד לפעם הקודמת), היה מוצלח מאוד. ריד היה עיקבי, ניצח שני מרוצים (לפני שנפצע קשות במהלך אחד המרוצים ומצא את עצמו בחוץ עד לסוף העונה). ריד היה נראה מעולה עד לאותה התרסקות, ואם יש לו עדיין את האש בפנים לרכוב כמו שד ולנצח מרוצים, יהיה מעניין כאשר הוא יחזור לאליפות המוטוקרוס שמתחילה שבועיים לאחר סיום עונת הסופרקרוס.

לאחר שעברנו את מחצית העונה, אפשר לראות, שלמרות היתרון שיש לוילופוטו על דאנג'י ב- 23 נקודות, המרוץ לאליפות עדיין לא תם. הנצחון החשוב של דאנג'י, בו הוא שלט במרוץ, נתן את הזמנים הטובים של המרוץ, והראה נחישות ורכיבה חלקה וזורמת,רומזת כי ישנו סיכוי שדאנג'י עלה על הסוס וינצח עוד כמה מרוצים, מה שיפעיל הרבה לחץ על וילופוטו. כמובן שאסור לשכוח את רוקזן וסטיוארט, שתמיד יהיו שם בכדי לעשות צרות לוילופוטו ולא יוותרו על אף מקום ואף נקודה. סטיאורט ודאנג'י ככלל מתעוררים בחציה השני של העונה, ולכן אפשר לצפות משני הרוכבים הללו לגרום לוילופוטו לטעות תחת לחץ. לי אישית יש תחושה שוילופוטו יהיה האלוף בסוף העונה, אך מאבק האליפות יחזיק מעמד עד למרוץ האחרון של העונה. בכל זאת, בפעם הראשונה בארבע השנים האחרונות אנו רואים את וילופוטו רוכב לחוץ, לעומת שאר הרוכבים על המסלול שאינם מוטרדים כשהוא יושב להם על הזנב. די בכך שוילופוטו ידע וירגיש זאת, בכדי לגרום לו לטעות, וכשוילופוטו טועה, הצופים מרוויחים.תגובות לכתבה
הוסף תגובה

*שם:

אימייל:

*רשום את הספרה שלוש:

*תוכן התגובה:


כל הזמנים הם GMT +3. השעה כרגע היא 16:31-24.