טכני למען הקהילה מוטוקרוס אופנועים אנדורו אופנועים אנדורו טרקטורונים באחה ישראל
דינלי 450 - מבחן שטח


   12-07-2007, אייל קלימי   
  שלח כתבה זו בדוא"ל

רוכב מבחן: טל חביב
צלם: ערן שלמה

הרבה כינויים שמענו על הכלי היחסית חדש הזה בשוק הישראלי, כולם התייחסו לעיצוב הפלסטיקה שלו ולמראה החיצוני וכנראה שלא כולם ממש ידעו מה מסתתר תחת הפלסטיקה הלא שגרתית הזו. אז בשביל זה אנחנו פה ואנחנו איך שאומר הפתגם - "לא מסתכלים בקנקן" ותאמינו או לא - יש לא מעט לספר על מה שחבוי בתוך ה"קנקן" הזה.

אז אחרי מספר דחיות וביטולים הוא סוף סוף הגיע אלינו וגם הפעם בחרנו באיזור יער שרשרת המטורף שם ניתן לבחון את הכלי בתנאי רכיבה שונים ומגוונים. את טרקטורון המבחן קיבלנו באדיבותו של גרי מסוכנות מוטור-טריפ שבמושב ערוגות, גרי הגיע אלינו אחרה"צ של יום שישי עם הדינלי שבבעלות הסוכנות שלו. ההתרשמות שלנו מגרי כבנאדם וכמקצוען הייתה מאוד חיובית, האיש מאוד טכני ומבין עניין דבר שחשוב וקריטי כשאתה משמש כנציג היבואן בשטח בזמן מבחן לכלי רכב באשר הוא. כנראה שגרי לקח על עצמו להצעיד ולדחוף את המותג הזה בשוק הישראלי הצמא לדגמים חדשים ונכון לעכשיו נראה שהוא עושה זאת די בהצלחה. במירוץ הטרקטורונים האחרון הייתה נציגות של דינלי בקטגוריית המתחילים ולמרות ארגון של הרגע האחרון עקב פציעה של הרוכב סיים הרוכב המחליף טל בוכניק במקום השלישי למרות שנקרא למשימה ברגע האחרון. בעונה שעברה היה זה עמית בתיה שסיים עם הדינלי במקום השני בקטגוריה B (מכובד מאוד).

"הרבה כינויים שמענו על הכלי היחסית חדש הזה בשוק הישראלי, כולם התייחסו לעיצוב הפלסטיקה שלו ולמראה החיצוני וכנראה שלא כולם ממש ידעו מה מסתתר תחת הפלסטיקה הלא שגרתית הזו"

אז מה יש בתוך ה"קנקן"
נתחיל מיחידת הכוח - מנוע פוג'י 450 שלפי הבנתנו מלבד נפח הצילינדר הוא זהה לחלוטין לזה היושב בפרדטור 500 , כלי המבחן צוייד ב CDI משופר. הכלי מגיע עם רשימה לא קצרה של אביזרים כגון מדרסים, בולמי גז קדימה/אחורה, שעון דיגיטלי (מהירות, מרחק, תזכורת טיפולים...) ובלם יד. איזור המתגים על כידון הדינלי מזכיר מאוד כידון של אופנוע - הדינלי שמגיע לארצנו יוצא מפס יצור המיועד לשוק האירופאי שם הוא מורשה לנסוע על כבישים (כן כן..) ולכן הותקנו על הכידון מתגי איתות, חירום (יש גם וינקרים), צופר וכו'. ידית ורגלית הבלימה מפעילות בלימה על כל ארבעת הגלגלים יחדיו, ללקוחות בארץ מוצעת הפרדה של צינורות הבקרס כדי לבטל את בלימת הגלגלים האחוריים בעת לחיצה על הבלם הקידמי ולהיפך, שינוי הכרחי בכלי שטח ספורטיבי.

"יחידת הכוח - מנוע פוג'י 450 שלפי הבנתנו מלבד נפח הצילינדר הוא זהה לחלוטין לזה היושב בפרדטור"

יצאנו לדרך
אני והצלם ערן שלמה על שני פרדטורים וטל חביב על הדינלי 450 ברכיבת "חימום" לעבר איזור הוואדי בשרשרת שם גם שוכנת ה"כיתה" הידועה לשמצה. בשבילים המפותלים שבדרך עשה הדינלי רושם חיובי בכל הקשור ליחידת הכוח, מנוע הפוג'י העוצמתי של הפרדטור נותן תפוקה טובה גם לאחר ההפחתה של 10% מנפחו המקורי. נראה שההבדל המשמעותי בהשוואה למנוע הפרדטור נמצא בסל"ד הנמוך שם מורגש הצורך של המנוע לקבל זריקות עידוד נשנות בדמות הורדת הילוך או סחיטת מצערת מלאה לשניה או שתיים. צמיגי הקנדה דומינייטור המגיעים עם הכלי (ניתן לקבל את הכלי עם צמיגי מקסיס לפי בחירה) יכולים להכניסו לסחרור בפניות חדות עקב אחיזתם החלשה והכוח החזק שמפעיל עליהם מנוע הדינלי, מעבר לכך, התנהגות מכלולי השלדה והמתלים אינה מהטובות שהכרנו (ייתכן שניתן לשפר זאת ע"י כיוון נכון של הבולמים). תנוחת הרכיבה נוחה למדי ומתאימה מאוד לרוכב המטייל שמעוניין גם ברכיבה ספורטיבית אך מוגבלת מעט בנסיעה ספורטיבית קיצונית, הכיסא הרחב מקשה מעט על הטיות הגוף בפניות והפרונט הארוך שלפני הרוכב נותן במידת מה תחושה דומה לרכיבה על ה DS650.

"הכלי מגיע עם רשימה לא קצרה של אביזרים כגון מדרסים, בולמי גז קדימה/אחורה, שעון דיגיטלי (מהירות, מרחק, תזכורת טיפולים...) ובלם יד... מתגי איתות, חירום (יש גם וינקרים), צופר וכו'"

קפיצות צלחות קירות ושאר ירקות
נראה היה שבין לבין טל די נהנה להשתעשע עם הכלי, צמיגי הקנדה שקצת החליקו מידי בשבילים נתנו תחושה קלילה ב"משחקיה". התנהגות הכלי בטיפוס קירות הייתה סטנדרטית וללא שום הבדל מלבד כבדות מסויימת בריחוף (הכלי שוקל 205 ק"ג). ווילי מזדמן קצת קשה להשגה בהתראה קצרה כשנדרשים לתקוף מכשולים, הדינלי צריך להשמר בסל"ד גבוהה כדי לאפשר הרמה של הפרונט. בקפיצות הראשונות במבחן הדינלי הגיע די בקלות לנעילת בולמים, כיוון הקשיחות מהמצב הרך ביותר לקשה ביותר עשה חצי עבודה, הבולמים לא הגיעו לסגירה מוחלטת אך הפתיחה שלהם לעבר ידיו של הרוכב היתה חזקה מידי, כאן בא כיוון שיכוך ההחזרה בבולמים הקדמיים שעובד בצורה מצויינת, בעזרתו של גרי הגענו למצב שיכוח החזרה אופטימלי (מתוך 20 מצבי שיכוך) ואז כבר היה ניתן לראות את השיפור המשמעותי בנחיתות.

"הבולמים לא הגיעו לסגירה מוחלטת אך הפתיחה שלהם לעבר ידיו של הרוכב היתה חזקה מידי, כאן בא כיוון שיכוך ההחזרה בבולמים הקדמיים שעובד בצורה מצויינת, בעזרתו של גרי הגענו למצב שיכוך החזרה אופטימלי (מתוך 20 מצבי שיכוך) ואז כבר היה ניתן לראות את השיפור המשמעותי בנחיתות"

 

שורה תחתונה:
הדינלי נותן כמעט את כל מה שצריך הרוכב המצוי - כוח מנוע משובח, איבזור עשיר, נוחות, וכנראה שגם שירות טוב. הרוכב המתקדם יהנה מאותם יתרונות אך יאלץ להתפשר על התנהגות בינונית ברכיבת מסלול מתקדמת. בעיצוב הדינלי 450 יש דבר אחד שמיד מושך את תשומת הלב וזה הכנפיים הענקיות שלטעמנו מקלקלות עיצוב די נאה, לא נרחיק לכת אם נגיד שהסרת הכנפיים תשפר את ה"פוזה" מאוד (כרוך בפתיחה של מספר ברגים) והכלי יראה שונה לגמרי, עניין של טעם כמובן. ממבחן שנערך מספר שעות לא ניתן ללמוד על אמינותו של הכלי ועמידותו לאורך זמן אלא אם כן נתקלים בבעיות כלשהן, אנחנו לא נתקלנו באיזה שהן תקלות במשך המבחן. מחיר הדינלי הוא הזול בקטגוריה ולדעתנו נותן תמורה די טובה למחירו שעומד על 46000 שקל (כמעט 20% פחות מחבריו לקטגוריה).

תגובות...

גלריה...

Dinli 450 - מפרט טכני
מאפיינים כללים
אורך
1,830mm
רוחב
1,150mm
משקל נטו
205 ק"ג
גובה מהקרקע
285mm
בסיס גלגלים
1,250mm
גובה מושב
820mm
קרבורטור
BSR42
מיכל דלק
12.8 +/- 0.2L
הצתה מערכת
אוטומטי
צמיג קדמי
21 x 7-10
צמיג אחורי
20 x 11-9
מתג קדימה/אחורה
D-N-R
מתלים קדמיים
Dual A arm, 11"
מתלים אחוריים
Swing Arm, 10"
בלם קדמי
דיסק-הידראולי כפול
בלם אחורי
בלם-דיסק אחורי הידראולי יחיד
מערכת בלימה מכנית
בלם חניה/יד
 
מאפייני מנוע
נפח
448 סמ"ק
יחס דחיסה
10.8 +/- 0.2
מערכת קירור
קירור נוזלי
מערכת חשמל
CDI
סוללה
14 AH
הילוכים
קלץ 5 מהירויות + הילוך אחוריכל הזמנים הם GMT +3. השעה כרגע היא 03:53-24.