טכני למען הקהילה מוטוקרוס אופנועים אנדורו אופנועים אנדורו טרקטורונים באחה ישראל
אם רק נאמין- דודי בר מואב בראיון אישי


   16-12-2013, שלמה סטובצקי   
  שלח כתבה זו בדוא"ל

צילום: שלומי סטובצקי/עמרי גוטמן/אבגר אידן

דודי בר מואב תעשיין ומנהל מעבדה ראשי בחברת שחל, ג'יפאי ותיק ויו"ר עמותת העבירות 4X4 ישראל בראיון אישי רגע לפני סיום עונת 2013, מלא תקווה לעתיד ורוד לספורט המוטורי בישראל

לפגוש את דודי לראיון זו משימה כמעט בלתי אפשרית, הוא עסוק. ככה זה כשאתה בעל חברה - תעשיין, הצלחתי לתאם איתו ראיון טלפוני. דודי בן 50, נשוי ואב לשניים. מתגורר בעיר ראשון לציון, מנהל מעבדה ראשי בחברה שחל חומרים לבניין בע"מ. בין למנכ"ל, להיות בן זוג ואב, הוא גם יו"ר עמותת עבירות ומתחרה די רציני בתחום.

איך זה התחיל?

"התחלתי עם קינג קצר 2003, עברתי לפולאריס ריינג'ר ששונה לצורך העבירות, בתקופה שלפני תחילת החוק המוטורי, וכנגד כל המפלצות עתירות המנועים, היינו מצליחים להתברג טוב, תוך כדי מתן הצגה מיוחדת לצופים. הגירסה האחרונה, סוזוקי סמוראי טנדר, שעבר שיפורים רבים ועדיין לא אמרתי את המילה האחרונה."

איך הגעת לתחום העבירות?

"בהתחלה הסתובבתי עם קבוצות ג'יפים בשטח, עד שנתקלתי באירוע בתל עדשים ומאז אני בפנים."

לפני שנפנה לדבר על העמותה עצמה, באירוע שהתקיים במתחם של עידו, ראית את המוות בעיניים, ספר מה בדיוק קרה שם?

"כפי שאתה מבין, התהפכתי לתוך בור מים, מיד המים חדרו פנימה ועצרתי את הנשימה מבלי שיהיה זמן לקחת אוויר, שחררתי את החגורה ומשם עבר זמן שכל חיי חלפו מול עיניי, עד שחולצתי, איזה מוות רע זה לטבוע בתוך שלולית בוץ, חשבתי לעצמי."

כך נראה הסמוראי בשנת 2010

ספר לנו על עמותת העבירות

"העמותה למעשה הוכרה רשמית ב- 09/01/2007. העמותה הוקמה כדי לתת מענה לספורט העבירות והראלי רייד, החברים בתחום. העמותה פועלת מזה כ- 7 שנים, בהפקת תחרויות ואירועים ספורטיביים, לטובת הספורט המיוחד הזה,
ומאז שהספורט הנ"ל הפך לחוקי הגדלנו את המאמץ (למרות הבעיות הרבות שחווינו). העמותה הוכרה כהתאחדות על ידי השר, ראלב מג'דלה, ומאז אנו מתנהלים מול הרשות לספורט מוטורי בראשות מנהל הרשות יוסי ניסן, כאשר ההתאחדות מרכזת שתי עמותות: עמותת הראלי רייד (ע"ר), ועמותת העבירות 2012 לישראל (ע"ר).

בשנת 2013 מתחילים לראות את הפירות, בצורה של אירועים מקצועיים, כניסה של ספונסרים כגון: צמיגי ג'נרל, שידורים בפריים טיים של ערוץ הספורט, ריבוי רכבים בעלי מספרים אפורים וכן הרבה חברים שהינם בעלי רישיונות נהיגה ספורטיביים.עד סוף השנה יהיו 4 אירועי עבירות ו- 2 אירועי ראלי רייד.

מה אופי הרכבים המתחרים?

"בעבירות אקסטרים- רכבים בבניה עצמית כלים אימתניים, בקטגוריית אדוונטצ'ר- רכבים מייצור סידרתי, עם שיפורים בלי הגבלה, רכבים דואלים, רכבים סטנדרט עם מספר צהוב ואפור (בעלי רישוי בתוקף ומוגבלים לרשום ברישיון הצהוב). מה שמחבר בין הכל, זה צוותים של נהגים ונווטים, ש"לא רואים בעיניים" ונותנים הכל כדי לסיים את משימות העבירות".

האם ישנם מתחרים שמשתתפים בתחרויות בחו"ל?

"כן, בקרואטייה טרופי, התחרו קבוצות מישראל כגון: אלי שחר קבוצת ניר, גיא מפרוג'ייפ (בונה אוטו לתחרות בחו"ל), קבוצת גבע (בונה רכב לחו"ל) ועוד רבים וטובים".

חברי העמותה כיום מרגישים שייכים ומהווים חלק מהנעשה והמתרחש, או שמא הם חברים פסיבים, המחכים לשמוע מתי יש מרוץ? איך זה מתבטא בשטח?

"שאלה מצוינת, הדרך שלהם להיות מעורבים זה בהגעה לאירועים, עזרה באירועים, והכנת הכלים לתחרויות. למרות שנראה שישנם חילוקי דעות קיצוניים, לא מזמן היה כנס ברישפון, עם כיבוד ודו שיח פורה, שהוביל להסכמה על המשך הדרך ותמיכה בוועד הנבחר".

ימי הזוהר של תחרויות העבירות בארץ באמצע שנות ה- 90 נעלמו. האם נזכה לראות שוב, בימינו, ארועים כימי קדם, כשהכל במתחם אחד ולא כמרוצי עבירות/ניווט ללא נגישות אמיתית או הכוונה לקהל?

"הכוונה היא להגדיל את המתחמים החוקיים, וליצור מספר מתחמים בארץ. לערוך תחרויות, תוך מעבר ממתחם למתחם, שיהיו ממוקמים בצפון, במרכז ובדרום".

כך נראה הסמוראי בשנת 2013

התאחדות ספורט העבירות - מהן העמותת המרכיבות את התאחדות? מהי הפעילות של התאחדות? כיצד מתנהל הקשר בין אנשי השטח לבעלי העניבות במשרדים הממשלתיים?

"העמותות המרכיבות את ההתאחדות, הן עמותת העבירות 2012 לישראל (ע"ר) ועמותת הראלי רייד (ע"ר). הפעילות של ההתאחדות היא, להפיק אירועים לעמותות, לדאוג לכל האישורים הנדרשים מול הרשות לספורט מוטורי, לשלם לכל בעלי המקצוע שעובדים מולנו, כגון: מכבי אש, משטרה, אמבולנס, אבטחה, תשלום לבעלי האדמות והמגרשים בהם אנו משתמשים, תשלום למרשלים, למנהלי אירוע, (הרשימה עוד ארוכה) בל נשכח את המפיק בפועל. הקשר עם הרשות לספורט מוטורי מתבצע על ידי ישיבות ברשות, מיילים ושיחות טלפון ישירות מול הנוגעים בדבר".

ארועי העבירות האחרונים (דרך השטח) שהתקיימו לאחרונה, לא הולכים יד ביד עם חוק הספורט המוטורי ועם הרוח החדשה (רישיונות, הגבלות וכו'), האם הדבר פוגע בספורט המוטורי בכלל או בעמותה בפרט?

"מהרגע שחוקק חוק הספורט המוטורי, לטוב ולרע, אנחנו כתושבי ישראל, מחוייבים לו. עתיד הספורט המוטורי תלוי רק בנו ובהבנתינו את החוק ומציאת הדרך הנכונה לפעול לפיו".

היכן אתה רואה את העמותה/התאחדות העבירות בעוד חמש/עשר שנים מהיום?

"אני רוצה להאמין שיהיו משרדים שיטפלו בהפקת רישיונות לרכב הדואלי, רישיון ספורטיבי, רישיון אפור לרכבים בבניה עצמית וכו'. קורסים בתחום נהיגה נכונה, בעלות נמוכה. קורסים להפקת רישיון ספורטיבי.שיתוף פעולה עם בתי ספר חטיבה עליונה י' עד י"ב להזרמת דם חדש לתחום. שליחת הודעות לבעלי רישיון, שפג התוקף וכנ"ל לגבי רכבים שפג רישיון הספורט שלהם".

היכן אתה רואה את עצמך בעוד חמש/עשר שנים?

"אני מקווה שאמשיך להתחרות, ואשאיר אחרי מסורת של הגינות ואהבה לספורט, ספורט שחי ובועט ומצליח. תקוותי שהספורט המוטורי יהפוך לשיגרה בערוץ הספורט".

דברים אחרונים לקוראים:

"מי שאוהב את הספורט הזה דעו זאת: אתם חיים בעידן של התהוות הספורט המוטורי החוקי, כולי תקווה שביחד נצליח להנחיל לדורות הבאים תעוזה, אתגר, ואמונה בהתגברות על מכשולים באשר הם".תגובות לכתבה
הוסף תגובה

*שם:

אימייל:

*רשום את הספרה שלוש:

*תוכן התגובה:


כל הזמנים הם GMT +3. השעה כרגע היא 03:48-24.