טכני למען הקהילה מוטוקרוס אופנועים אנדורו אופנועים אנדורו טרקטורונים באחה ישראל
בחזרה לעתיד


   20-11-2013, תומר וולף   
  שלח כתבה זו בדוא"ל

צילום: יח"צ

רכב ראלי חדש למרוצי מדבר בקטגוריית T13 - תומר וולף שוטט במפגש עיתונאים מיוחד, שנערך במסגרת הכנס השנתי של חברת אומניטק על פתרונות התכנון, עיצוב ותלת מימד של חברת אוטודסק, המיוצגת על ידה בישראל, וחזר עם תובנות לגבי העתיד

היה לי מוזר לראות את רכב המרוץ של ארז אברמוב, עומד בהמשך לשדרת מייצגים בנושאי תוכנת תיכנון ופיתוח בתלת מימד. מצאתי עצמי מסתובב בין אנשים בחליפות ועניבות, ונאלץ להקשיב להרצאות באנגלית בנושאי יישומי תוכנה ואפלקציות. איפה שהוא בין ההרצאות המלומדות, הוצג הרכב של ארז והיה נקודה מרעננת בכנס, שברובו היה תאורטי. מסתבר שגם ארז ושותפיו מחברת "עיצוב – ימה עיצוב מחקר ופיתוח בע"מ", השתמשו בכלי התוכנה של חברת אוטודסק.

ארז אברמוב מוכר שנים רבות כאחד שמדבר פחות ועושה יותר, יעידו על כך הרכבים המיוחדים, שאותם הוא חלם, פיתח ובנה- כולל השתתפות בתחרויות ועמידה על פודיום. רק על כך מגיעה לו הערכה רבה מאוד.

הפעם ארז ושותפיו עשו עוד מהלך, של שיתוף פעולה והפעם עם חברת אומניטק, ובכך זכו לחשיפה נוספת ומבורכת. התמונות של הרכב מעידות על מחשבה מחוץ לקופסה, ויצירת רכב ייחודי. אינני מכיר את יכולותיו של הרכב ואת רמת ההתאמה שלו לקטגוריה לה הוא משתייך, אך בעיניי אין לכך משמעות הרת גורל - העיקר שהוא מייצר הנאה וצבע מיוחד לענף .

דבר המתכננים:

מדובר באב טיפוס של רכב ראלי חדש, למרוצי מדבר בקטגוריית T13.
המטרה הייתה להגיע לרכב שיהיה קל ככל הניתן, אמין, ובעל מספר מועט (ככל הניתן) של חלקי מבנה וקליפות חיצוניות. לצורך כך, המרכב והקליפה החיצונית, תוכננו כך שיוכלו לקיים את כל הפונקציות, למרות שהקליפה החיצונית מורכבת משלושה חלקים בלבד.

האתגר המשמעותי ביותר, היה ליצור צורה דינמית ואסטטית שניתן לפרקה בקלות ובמהירות על ידי שני אנשים מהרכב בשעת מרוץ, וכל זאת על ידי קליפה אחת אחודה ללא כל חלקים, זאת בכדי לחזק את המבנה ולעזור בתנאים הדרושים במרוצי שטח קשים. אתגר נוסף היה, בנייה ועיצוב רכב מרוץ במידות full size (גודל מלא) המאפשר נסיעה מהירה בשטח, וזאת במשקל הנמוך ב-1,000 קילו מהנהוג ברכבים מהקטגוריה הנ"ל, ובניית רכב 2X4 עם יכולת עבירות שטח גבוהה ביותר, בצמוד ליכולת נהיגה/תמרון כמו ברכבי 4*4.

העמידה באתגר הצליחה בעזרת תכנון יצירתי של שילדת צינורות, שימוש בחומרים (פלדות) חזקים, המאפשרות ירידה בעובי הדופן. סה"כ משקל השילדה 170 ק"ג, תכנון מערכת מתלים, המאפשרת עקיבה של הגלגלים על פני תוואי השטח, הנמכת מרכז הכובד של הרכב, וחלוקת משקל בין החלק הקדמי לאחורי – 55% חלק אחורי, 45% חלק קדמי (חלוקת משקל המקובלת ברכבי מסלול). כל התכונות הללו, מאפשרות יכולת תמרון ושינויי כיוון בצורה יוצאת דופן מהמקובל ברכבי4*2.

מתכנני הרכב אומרים, כי במרוצי שטח ובמרוצי סיבולת, ישנה חשיבות גדולה ליכולת לטפל במנוע או להחליף גלגל בקלות ובמהירות. למרות המבנה של הקליפה האחודה, ישנה גישה נוחה מאוד למנוע, והגלגלים התחליפיים חשופים וניתן להוציאם בקלות. ההשראה לעיצוב הייתה מכוניות הוט-רוד, מכוניות משנות השלושים של המאה הקודמת, ששודרגו למכוניות מרוץ החל משנות החמישים ועד ימינו. העיצוב משמר את הקווים הנקיים והחדים, שמשלבים סגנון ישן עם טכנולוגיה ועיצוב מודרני, ולהתאימה לשטח.

רכב ראלי מסוג זה, הינו רכב גדול וגבוה באופן משמעותי מרכב הוט-רוד רגיל. לכן היה צורך ליצור קוים חדים ונקיים, ולחלק את הפרופורציות של הרכב בצורה שונה מהמקובל בכדי לשמר את התחושה של רכבים אלו. תהליך הפיתוח היה ממושך וארך כשנתיים.תגובות לכתבה
1.עידו 23-11-13
רכב מדהים!
אין ספק שנותן אחלה של צבע לענף, עכשיו שיתחיל לתת בראש כמחו שצריך במרוצים.

מעניין איזה פיתרון יתנו המעצבים לכנפיים מעל בתי הגלגלים למרות שהם יכולים להשתלב מאוד טוב עם הקונספט של העיצוב.
הוסף תגובה

*שם:

אימייל:

*רשום את הספרה שלוש:

*תוכן התגובה:


כל הזמנים הם GMT +3. השעה כרגע היא 04:17-24.