טכני למען הקהילה מוטוקרוס אופנועים אנדורו אופנועים אנדורו טרקטורונים באחה ישראל
טור דעה MotoGP יפן


   28-10-2013, טל דשא   
  שלח כתבה זו בדוא"ל

השבוע ביקר מרוץ ה- MotoGP ביפן, טל דשא שלנו ישב לצפות וכתב כמה תובנות משלו על האירוע, המתחרים ומה שבינהם- טור דעה אישי על MotoGP יפן

השבוע ביקר הסבב ביפן, ואנו קיבלנו תצוגת תכלית של חורחה לורנזו ובגרות חדשה של מארק מארקז, שמתחיל להבין שלא הכל חייב להיגמר בנצחון או כישלון. זהו טור הדעה שלי, פרשנות שלי למרוצים ולסדרה האהובה והחשובה בעולם, ולא סיקור מרוץ.

אני רוצה להתחיל ברשותכם בהתוודות קלה: הרוכב האנגלי הג'ינג'י הידוע, בראדלי סמית', מרשים אותי מאוד במרוצים האחרונים. לא שיערתי שיש לו יכולות אשר מתאימות ל-MotoGP, יש יכולות גבוהות וביצים גדולות עוד יותר. במרוצים האחרונים, אנו רואים את בראדלי הצעיר עושה עבודה טובה וחכמה ורוכב מעולה, פותח מצויין בכל מרוץ, ולומד מהר מאוד איך צריך להתנהל באליפות הזו. בראדלי פותח נהדר ומנסה להישאר עם חבורת החוד, כשזה לא הולך לו, הוא לא מוותר ונלחם כל הזמן. במיוחד במרוץ האחרון של השבוע, שם הוא עמד עם קראטצ'לאו לא מעט הקפות, ולהזכירכם, העונה הראשונה של קראטצ'לאו, היתה הרבה פחות טובה מזו של בראדלי, וצריך לצפות לקפיצת מדרגה משמעותית בעונה הבאה כאשר הוא כבר יהיה בעל נסיון משמעותי.

אם לפני שלושה מרוצים ראינו את לורנזו נכבה מעט ומוותר על האליפות, אז המרוץ באוסטרליה היה בדיוק מה שהאליפות הזו היתה צריכה. טעות קשה ובלתי נסלחת של מארקז וצוותו, גרמה לאליפות מובטחת להיקבר ללא זכר, ולהפיח חיים חדשים בלורנזו, אשר נראה נחוש מאוד במרוץ שהיה ביום ראשון ביפן ולמעשה שבר בפעם הראשונה העונה את מארקז. נכון, מארקז לא ניצח את כל המרוצים העונה, ולמעשה אפילו לא את רוב המרוצים העונה לבינתיים. נראה היה שככל שהמרוץ מתקדם, ולורנזו לא מוותר ונשאר על הקווים, כאילו אף אחד לא יושב לו על הזנב. נראה היה שמארקז הבין, שאת לורנזו הוא כבר לא ינצח ועדיף לו להוריד את הקצב ולהשאר על הגלגלים מאשר להתרסק ולאבד את האליפות לגמרי.

יריביו של מארקז וגם אוהדיו/שונאיו שוכחים לעיתים שמארקז רוכב צעיר מאוד (גם בגיל וגם בנסיון שלו), ולכן לראות אותו מוותר על הנצחון/ התרסקות לטובת סיום המרוץ במיקום השני, זו התקדמות משמעותית מאוד בצורת ניהול המרוץ של הילד המופלא הזה. דעתי האמיתית היא שמארקז יקח בסופו של דבר את האליפות הזו, ובאמת הוא רכב יותר טוב מכולם העונה ומגיע לו, אך בד בבד הוא חייב ללמוד איפה הגבול נמצא בנוגע לניהול מרוץ אגרסיבי אך טוב, לבין ניהול מרוץ אגרסיבי, שמסכן את שאר הרוכבים איתו על המסלול. לא נראה לי נכון לנסות להרגיע את החיה, אך בו בזמן גם אוהדיו השרופים של מארקז מודים בינם לבין עצמם שלעיתים מארקז מגזים, וגם עם לא עושה באמת עבירות על חוקי המרוץ, ישנם יותר מדי מקרים קרובים.

לורנזו לורנזו, יש משהו ברוכב הזה, ששמתי לב אליו וליכולות שלו כבר משנת 2007 שלא מתחבר לי. יש משהו בהתנהלות שלו שקצת מתבכיינת לפי דעתי. אף רוכב לא יודע להפסיד באמת בכבוד, מה שנובע מאופיים התחרותי והבלתי מתפשר, אבל לורנזו השנה התנהל בצורה, שלי, באופן אישי, לא היתה נעימה במיוחד.

כל פעם שהיה משהו עם מארקז, לורנזו העלה את זה, למרות שאת התעלול שמארקז עשה ללורנזו במרוצים הראשונים של העונה, לורנזו עצמו עשה באותו מסלול ובאותה פניה איזה תשע עשר שנים לפני כן, ולכן זכות הבכיינות היא לא ללורנזו. מאז אותה תקרית כל פעם שיש משהו הכי קטן, לורנזו מנסה לגרום למארקז להסתבך ולקבל נקודות עונשין. נכון שמארקז מגזים לעיתים, גם אם לא עובר על החוקים, ישנם יותר מדי מקרים קרובים.

אי ההשלמה שהגיע דור חדש של רוכבים, שמתחיל עם מארקז ויעבור בעונה הבאה לאספארגארו, רדינג ומי יודע מי עוד בעונות הבאות, והחשש שמא לא יקח עוד אליפויות, מוציא מלורנזו צדדים לא נעימים אשר גובלים בהתבכיינות. אני מעדיף את הימים שרוכבים היו כמעט הולכים מכות אבל לא רוטנים ומחפשים נקודות בספר החוקים שיביאו להם יתרון על חשבון זינוק מסוף הגריד או פסילה של רוכב אחר, זו לא התנהגות ספורטיבית לפי דעתי, למרות שכל אחד רואה את הדברים מנקודת מבטו שלו.

ישנם רוכבים אשר שמם הולך לפניהם, ודני פדרוסה הינו אחד מהם. לדני הרבה הצלחות ואכזבה אחת שלא משתנה, לרוכב המוכשר הזה חסר את מילימטר סיבוב מצערת שיש למארקז ולורנזו, לפחות כך זה מרגיש והוא לא יקח אליפות לעולם, אבל הוא יכול להיות אחלה רוכב מספר שתיים, מה שהוא עושה כבר שלוש שנים בעצם, רק שהפעם נער הזהב מארקז הוא גם יקירם של אנשי חברת רפסול אשר ידם בכול ואין מצב שבשנה הבאה מישהו יתן בהונדה איזה שהוא סיכוי לננס הספרדי לקחת את האליפות, ואם לא זה המצב, אז יכול להיות שדני הוא זה שימנע מהם לקחת את האליפות, בשורה התחתונה דני צריך לדעת את מקומו בקבוצה. ישנם אנשים שחושבים שצריך להחליף את פדרוסה אך אני לא חושב כך, הוא בכל זאת הרוכב השלישי הכי מהיר בעולם, ומקומו ברפסול.

איך אפשר לדבר על האליפות הזו מבלי להזכיר את רוסי? האגדה הזו פשוט מראה לכולם ממה הוא עשוי כל פעם מחדש. נכון שרוסי ניצח רק מרוץ אחד השנה, ובכל זאת ממרומי גילו זהו לא דבר פשוט לעשות, ועובדה שבכל פעם מחד הוא נכנס לקרבות עם באוטיסטה וקראטצ'לאו ובכל זאת יוצא עם ידו על העליונה. מדהים לראות איך רוסי פשוט פורח כשקרבות על מיקומים נמצאים לפניו, באמת שחוכמת המרוץ והנסיון שלו כל פעם מחדש שמים אאת ידו העליונה כשמדובר במלחמות על שאר המיקומים (רוצה לומר, מיקום רביעי ומטה) ומתי שאחד מהשלישיה פורש מסיבה כל שהיא הוא מסתער ולוקח את הפודיום, וזו גדולתו של רוסי, כשמדובר בלחץ ובלתת את המכה הכואבת ברגע הנכון ובזמן הנכון רוסי נמצא שם ונותן את כל מה שיש לו , אני חייב להודות ולומר שכשרוסי נלחם, תמיד נראה כאילו הוא משחק עם שאר הרוכבים גם אם זה לא על הניצחון וזה לא המצב באמת, זו התחושה שבוודאי מוכרת לכל מי שעקב אחרי הסידרה בימים הגדולים של רוסי.

בעוד כשבועיים יתקיים המרוץ האחרון של העונה ואני כבר לא יכול לחכות לתחילתה של העונה הבאה שתביא את המתחרים הוותיקים של מארקז אל מרכז הבמה ואז נזכה לראות אם יש מישהו שיוכל לתת מענה בעונות הבאות לתופעה הספרדית הזו ששמה מארק מארקז.תגובות לכתבה
1.עמוס 28-10-13
לאחר קריאת טורים רבים של אנשים שלא נזכיר את שמם. פשוט כיף לקרוא את הטור שלך!
הרבה זמן שלא נהנתי לקרוא טור של מישהו
2.R6 28-10-13
עמוס צודק, טל אתה תותך!!
3.Don hulio 28-10-13
יופי של כתבה, לא נראה שיש מישהו שיוכל למארקז בשנים הבאות ומקווה שרוסי ימצא את הדרך להטיל עוד איזו ביצה אחת של זהב ולהביא נצחון במרוץ האחרון של העונה.
4.אלון 29-10-13
כול הכבוד טל
5.שגב 29-10-13
קודם כל, כל הכבוד על הטור! לרוב נתקלים בסיקור ולא בדעה אישית ...
אך ברצוני להגיד את דעתי האישית כמובן גם מניסיון של שנים מעקב אחרי הליגה!
אני לא מסכים איתך לגבי הרבה דברים, בעיקר בנוגע לדני פדרוסה, מארקז , והדוקטור בכבודו ובעצמו.
מי שרוכב על אופנוע מפעל- ינצח.
מי שרוכב על האופנוע הטוב ביותר עם הקבוצה הטובה ביותר- יש הרבה יותר סיכוי מלשאר.
זו הסיבה היחידה שאתה עדיין נהנה לראות את רוסי נלחם על המקום הרביעי- אין ספק שהאיש הוא אגדה. לא סתם קוראים לו אמן העקיפות, אך שים את אחד רוכבי הלויין הצעירים והרעבים על אופנוע מפעל, עם הידע והניסיון של הקבוצה.. ורוסי כבר לא יהיה ברקע!
כנ״ל לגבי פדרוסה, הוא השלישי הכי מהיר כבר שנים, אך ורק בזכות האופנוע והקבוצה.
הבן אדם לוזר! הוא כאילו מסתפק בכישלונות של אחרים כדי לעלות מיקום. ורק כשהחוזה שלו בסכנה אז הוא מנצח במקרה מירוץ.
כנ״ל מארקז, הילד הכי כשרוני שפגשתי מימיי, אך מאוד צעיר ומרבה לטעות, טעויות שהאופנוע מפצה עליהם! ולורנזו עם רכיבה של רובוט מושלם מתקשה להתמודד עם התופעה, תחליף בין השניים, או אפילו שים את לורנזו על ההונדה במקום דני, ותקבל את העונה הכי מטורפת שתוכל לדמיין אי פעם!
6.טל 29-10-13
ישנו סיכויי גדול שאתה צודק לגבי החלפות הרוכבים עם הקבוצות אבל, אני מדבר על מה שקורה כרגע ולגבי רוסי, הבחור אומן וזו הסיבה שהחתימו אותו ביאמאה, היכולת שלו להביא צופים ורייטינג היא בזכות עצמו לחלוטין וזה מאוד חשוב לכל יצרן , זה שהוא עולה על הפודיום כל מרוץ שני שלישי וניצח גם מרוץ העונה כבר בונוס בפני עצמו לימאהה
7.שגב 31-10-13
רוסי מביא אוהדים, קהל ורייטינג בזכות השם שלו וההיסטוריה שלו.
חבל שימאה לא חושבים קדימה עוד שנה שנתיים כשהוא באמת יגמור את הסוס שלן ומה יהיה? במקום לתת לקראצ׳לאו שבשיא הקריירה שלו אופנוע מפעל, שולחים אותו לקבור את הקריירה אצל הדוקאטי!
שים לב שמלבד המירוץ הראשון כשרוסי באמת היה רעב לניצחון, שאר הפודיומים שלו באו על חשבון אחד מהמובילים שהחסיר.
ואם הוא נאבק כל מירוץ מחדש עם אופנועי לווין נחותים ממנו, ומנצח אותם אך ורק בזכות הניסיון שלו בניהול מירוץ ועקיפות, דעתי היא שברגע שאחד מהם יקבל אופנוע מפעל הוא לא יהיה מסוגל לעמוד בקצב שלהם יותר.
ואני עדיין איתך בראש שהוא האיש והאגדה ובזכותו אני עוקב כל כך הרבה שנים אחרי הליגה.
טיפ קטן להבא:
תנסה לסקר גם את שאר הקטגוריות.
הן מביאות הרבה יותר סיפוק ואקשן בצפייה בהן!
הוסף תגובה

*שם:

אימייל:

*רשום את הספרה שלוש:

*תוכן התגובה:


כל הזמנים הם GMT +3. השעה כרגע היא 19:47-24.