טכני למען הקהילה מוטוקרוס אופנועים אנדורו אופנועים אנדורו טרקטורונים באחה ישראל
מוטוקרוס 2013 סבב 4 - בסגנון חופשי


   09-09-2013, ערן שלמה   
  שלח כתבה זו בדוא"ל

צילום: אורנית ויטה ועמרי גוטמן

הסבב הרביעי של ליגת המוטוקרוס התקיים בחסות פסטיבל אקסטרים גדול וצבעוני בווינגייט, יום ארוך במיוחד עם אקשן ים תיכוני בתיבלון איטלקי.

שני יציעי ענק עם 3000 מקומות ישיבה תוחמים את מסלול המוטוקרוס בויינגייט, מצפון רחבת דשא ענקית עם דוכנים לממכר מזון מהיר ודוכני מכירה ותצוגה של יבואני אופנועים, ציוד וביגוד. בחלק הצפוני רחבת הפיץ הארוכה, שבנוסף לכל קבוצות הרוכבים המוכרות, זוכה לרענון ומצרפת גם את קבוצת הונדה ישראל הטרייה. פסטיבל האקסטרים מבית היוצר של "ביס" הפקות שהתקיים בערב שלפני ואחרי מרוץ המוטוקרוס, הוא למעשה זה שאפשר את קיום המרוץ הזה, הפסטיבל ועוד שורה ארוכה של בעלי תפקידים כאלו ואחרים ובדגש על התאחדות הכידונאים ושון בן יקר העומד בראשה.

יותר מתשעים רוכבים בשלל קטגוריות נרשמו להשתתף בסבב הרביעי של ליגת המוטוקרוס לעונת 2013, גדול, חזק וצבעוני מתמיד - אנחנו אוהבים לרשום את השורות האלו כל פעם מחדש, אבל את ה"פיק" הזה יהיה קשה לשבור. עפ"י נתוני המשטרה כ-5000 צופים בהם גם מלווי הקבוצות ואנשי האגף הטכני מילאו השדה לאורך כל היום שהלך והתארך והסתיים אחרי השעה חמש בערב. למען האמת איחור גדול בלוח הזמנים גרר אחריו סחבת ארוכה עד שלאירוע המרכזי של היום, הקטגוריות המקצועיות, כבר לא נותר קהל ביציעים, חבל! אף על פי התשבוחות הגדולות על קיום האירוע, הגודל והצבעוניות, יש סדרה ארוכה ולא מבוטלת של תלונות שראויות לאזכור כשהראשונה, העיקרית והחשובה מכולם היא חוסר הצללה ליושבים בקהל שנאלץ להעביר שעות ארוכה בשמש, מי שהחכים הביא שמשיה אך אלו היו בודדים וגם הפריעו ליושבים מאחור. פיקוח הסדרנים על הצופים או מחירי הבירה מרקעי השחקים, חניית הרוכבים שהגיעו בבוקר או לפחות ברזיית מים לרפואה...

נשאיר את התלונות והתשבחות בצד, התכנסנו כאן בכדי לעסוק במרוצי מוטוקרוס ולהלן תמצית העניין:
מסלול ווינגייט עבר מעט שינויים מהמרוץ האחרון שהתקיים כאן, מסלול מרובה בקפיצות ארוכות, ומקטע קטנטן אך משמעותי שעובר בחול דיונות טהור שעשה לא מעט בעיות בחלק מהמקצים, כמה פניות צפופות והרבה מקום לגז פתוח. לצופים שהתמקמו על הטריבונות הייתה חווית צפייה שלא מבייש אצטדיונים מובילים בעולם. קטגוריות מרובות עלו למסלול: ילדים, נערים, אנדורו וכמובן קטגוריות המוטוקרוס מתחילים, לייטס ומקצועית, שניתן בגז?

קטגוריית מוטוקרוס פתוחה / אנדורו מקצועית

שמונה רוכבים בקטגוריית העלית של המוטוקרוס עלו לגריד יחד עם ארבעה רוכבי קטגוריית האנדורו המקצועית, עשר הקפות בכל מקצה. המון אקשן ואטרף בחוליית החוד בשתי המקצים, כמעט ולא הצלחנו להתייחס לקטגוריות האנדורו אך בכל זאת נכתוב ונאמר שלבר נוב על הגאס גאס לא היה יום מוצלח לאחר התרסקות בחימום שהובילה לאחר מכאן לעוד התרסקות במקצה הראשון וסיום במקום הרביעי במקצה השני. מי שניצל את היום העכור הזה של נוב הוא לא אחר מרון שטפל, המזויין בהוסבארג 250 סמ"ק לשם שינוי ומוכיח כי מה שעיכב אותו עד כה במרוצים הקודמים היה האופנוע, שטפל מנצח את המקצה הראשון ומסיים שני בפעם השנייה אך עומד בראש הפודיום בסיכום. החדשות הגדולות הן שהוא מדביק את פער הנקודות בטבלה וכרגע הוא במקום השני אחרי נוב בהפרש של נקודה בודדת. טל דנינו מסיים שלישי במקצה הראשון וראשון במקצה השני ואריאל שלי, שלובש חליפת איומים חדשה מסתפק בדירוג במקום השלישי לאחר שסיים שני ושלישי במקצים בהתאמה.

במקצה הראשון בפתוחה מתמקם כמעט כדרך קבע יונתן לוי בראש, הוא פורץ קדימה והפעם הוא בכושר טוב מאוד, בקרוב מרוץ בינלאומי ולוי חם על הגז. זיו כרמי מתברג שני ועידו כרמון בפער זהה במקום השלישי. מאחור אליקו אוחנה הפצוע שעולה בכדי לסמן וי ולהכניס לכיס עוד כמה נקודות, גיא אלייתים, חיים אוחנה, גל חסון ושחר בלולו בחסות הונדה שפרש מאוחר יותר. נותנים בגז ולומדים את המסלול, יוני קצת מאבד קצב וכרמי מתחיל לסגור עד שבאחת הרמפות הוא זוכה לעקוף ופורץ קדימה, גם כרמון מצליח לעקוף את לוי והשלישייה רצה כל הדרך אל קו הסיום בסדר הנ"ל. בסוף היום כרמי מקבל עונש בשל אי ציות לדגל והשופט גיא כתב, פוסק כי גזר הדין הוא הורדת מיקום. במקצה השני הטמפרטורות עולות. לוי כהרגלו מתברג בראש וכרמי שוב מזנב בו, הפעם הוא אגרסיבי יותר, במשך ארבע הקפות כרמי מחפש את הנקודה עד שמצליח להשחיל בלוק פס דרמטי ולברוח קדימה. בעוד כרמון מתביית על הזנב של לוי בקרב על המקום השני, משום מקום כרמי המוביל בפער מאבד את הכידון, צולל אל החולות ומאפשר ללוי וכרמון לחלוף על פניו. כרמון המחזיק בתואר האליפות לא מתרגש מלוי ומצליח לעקוף ולהביא לבית עוד גביע מקום ראשון ומלוא 50 הנקודות לקופה. בסיום כרמון ראשון, כרמי שני ולוי שלישי.

מוטוקרוס לייטס

אומנם המנוע קטן יותר אך האקשן על המסלול לא פחות מאשר בחזקת "היסטרי", אחד עשרה רוכבים על המסלול, כולם כבר בעלי שם ומיועדים לבכורה. החדשות החמות – רובם פצועים מי יותר ומי פחות ואורחי הקבע החדשים בדמות יהב ונדרהורן מקבוצת הונדה, אורן חסון שחניכיו, רוכבי האופניים, מופיעים במסגרת פסטיבל האקסטרים, אלירן קדר ועומרי פוקס. הגריד יורד ואסף בן אהרון שנמנה בין הפצועים יותר, שוכח לרגע מהכאבים ופותח חזק, צמוד צמוד אריאל דדיה, ויהב וונדרהורן שעושה את פעמיו הראשונות על מסלול המוטוקרוס, חצי הקפה חולפת ורוני רגף מקדים את וונדרהורן. נמרוד דור לא מאבד זמן חולף על פני השניים ונכנס לקרב צמוד עם דדיה כששניהם מחליפים מקומות ולבסוף דור מתמקם שני . בן אהרון עדיין מוביל ודור לוחץ אותו חזק ולאורך זמן, הקהל נסער ודדיה שלישי מתרסק בחולות יחד עם רגף ואורן חסון נכנס לתמונה. אטרף – דור שממשיך ללחוץ מצליח לעלות לבכורה ובשלב זה כמחצית המרוץ, בן אהרון מאבד כוח וחסון בבלוק פס מתמקם שני ודולק קדימה. דור עם הקוואסקי הירוק משייט על המסלול כשחסון פותח מבערים ומתעופף מרפה לרמפה. רועי שלומי נדבק לבן אהרון בקרב על המקום השלישי ופתאום, משום מקום, מגיח תומר הראל בסדרת זינוקים ומצליח לחלוף על פני השניים ולקטוף את המקום השלישי. רגע לפני קו הסיום חסון מצליח לייצר עקיפה ולוקח את המקום הראשון! איזה מרוץ משובח! חסון מרוצה עד השמיים נוסע היישר אל עבר עדת חניכיו הצעירים ומקבל חם, אנחנו מצטרפים – תודה על מקצה מדהים!

במקצה השני בן אהרון שוב פותח ראשון, אך במהרה חסון לוקח את ההובלה, רץ קדימה ופותח פער גדול בהובלה. שלא תחשבו לרגע שזה מקצה משעמם, דדיה, דור, בן אהרון והראל בקרב ממושך על המקום השני והשלישי, וונדרהורן ורועי שלומי גם מצטרפים לחגיגה, זה בוחר קו פנימי, ההוא קו חיצוני, הראל נופל ויוצא מהקרב, דור מבטיח לעצמו את המקום השני ולבסוף דדיה חותם את המרוץ במקום השלישי. בסיכום: אורן חסון, נמרוד דור ותומר הראל.

מוטוקרוס עממי

24 רוכבים על הגריד! צרות טובות כאלו אנחנו שמחים לקבל, כשאין מספיק מקום לאופנועים על הגריד וצריך להיות יצירתיים בכדי להזניק אותם. הפתרון אומר הזנקה בשתי שורות גריד יורד ויאללה באלאגן. מחזה מרהיב של כמות אופנועים מתגוששים בקרקע ובאוויר. מבין כל הרוכבים ומבין כל הקרבות בולט אחד במיוחד והוא עונה לשם דודי שטיין, רוכב יפה וחלק כמעט באין מפריע, אך ההמולה על המגרש גדולה ורוכבים עוקפים ונעקפים, לא אחת גם נופלים אל הקרקע. האדרנלין מתחת לקסדה חוגג ולא תמיד הרוכבים שמים לב לסימוני המרשל, מה שיגרור לאחר מכאן החלטה שיפוטית כואבת למחצה. בכל מקרה את המקצה מסיים שטיין ראשון, שני מגיע רומן קלמפנר ושלישי עופר קלגרד. לקורא שחר מויאל נמסור ברכות על חזרתו למסלול המרוצים ונקווה להבא כי מקום 17 לא בא בחשבון. בשל אי ציות מרובה של רוכבים, הוחלט לפסול את המקצה אך לאחר מכן ההחלטה שונתה, המקצה נשאר כמות שהוא אך לא התקיים מקצה נוסף.

אנדורו עממי

גם כאן לא מעט רוכבים מתייצבים על קו הזינוק, 14 במספר, וותיקים וצעירים. ושלא תבינו לא נכון, וותיקים מעל גיל 50 נותנים בראש לזבי חוטם בני עשרה. כך ברק דודאי פותח ראשון ורץ קדימה, דבוקה של חמישה רוכבים אחריו בהם זוהר גלילי, צליל ונדהורן, ניר שחם, טל איזנבד ומישהו מהקהל צועק לי שים עין על עדי ישראל. ואכן, כדברי הנביא, ישראל נכנס לתפקיד כאילו לא רוצה לאכזב את חברו, הוא פותח מצערת ואומר שלום וביי ביי לכולם כל הדרך למקום הראשון. מתח בקרב על המקום השלישי כשגלילי ודודאי נלחמים, גלילי מנסה לחדור, ודודאי שומר על הזנב בקנאות ומצליח לעשות גם בחציית קו הסיום. במקום השני ניר שחם.

מוניק אורבי ביום לא מפוקס מאבד את הכידון לא פעם ולא פעמיים וכך גם דורון מור שנפגש עם הקרקע בצורה כואבת ונאלץ לפרוש. במקצה השני ישראל רץ קדימה למן הפתיחה ושחם מחפש אותו מרחוק, הוא מנסה ומנסה אך ללא הועיל, הפער גדול והישועה מאין? בקו הסופי, רגע לפני דגל השחמט, ישראל נחסם על ידי סמן אחורי סורר שלא מפנה את הדרך והנה מגיע לו שחם להפתעת כולם וחולף על פניו כאילו עמד וגונב את הניצחון במקצה. בסיום ניר שחם ראשון, עדי ישראל שני וברק דודאי שלישי.

מוטוקרוס ג'וניורס

קטגוריית הנערים תופסת חלק לא מבוטל מהיום, בייחוד בשל העובדה כי הם מופיעים בחלק הראשון של היום, כשהקל עוד גודש את היציעים. בלי יותר מדי דרמות ומבלי להעמיד לנו את השערות, במקצים יחסית חלקים, חוליית החוד איתנה: גל מלאכי תוקע יתד עכל המדרגה הגבוהה, כמוהו גם מעיין לביא שמסיים במקום השני, שניהם עם תוצאה זהה בשני המקצים. במקום השלישי בסיכום הכולל עמית הראל.

מוטוקרוס סופר ג'וניורס

הנער והכרבולת, יובל רייזמן, עובר שדרוג קליל ומחליף את המוהוק השחור על הקסדה לכרבולת כחולה שמתנופפת טוב יותר ברוח וגורמת לחיוך ולתחושת החמימות לעלות עוד יותר שרואים את הילד רוכב. רייזמן, מנוסה ובטוח, לוקח את בהליכה את שני המקצים. במקום השני זהו סוף סלע, שגם הוא לא מתרגש במיוחד מהמעמד ומסיים פעמים במקום השני, למרות פתיחה לא טובה עד קטאסטרופאלית במקצה השני. את המקום השלישי בסיכום הכולל לוקח איתי לביא.

- תוצאות
- מדידת זמנים
תמונות מהגלריה

תגובות לכתבה
1.לישי 10-09-13
נראה היה אחל'ה
2.עידו 29-01-14
מי רוכב על KTM
הוסף תגובה

*שם:

אימייל:

*רשום את הספרה שלוש:

*תוכן התגובה:


כל הזמנים הם GMT +3. השעה כרגע היא 08:17-24.