טכני למען הקהילה מוטוקרוס אופנועים אנדורו אופנועים אנדורו טרקטורונים באחה ישראל
מוטוקרוס 2013 סבב 3 - בית שאן "צים סנטר"


   26-05-2013, אורי יעקובוביץ'   
  שלח כתבה זו בדוא"ל

בית שאן שנת 2013 מתחם מוטוקרוס קבוע ראשון מסוגו בארץ מארח את הסבב השלישי בליגת המוטוקרוס. מחוץ למסלול - צבעוני מתמיד, מבפנים חם ולוהט.

זה לא שהמרוץ לא היה טוב, הוא היה מצויין! אבל אנחנו חייבים לפתוח את הסיקור במה שקורה מסביב לאירוע וזה החלק החשוב, שלא לומר ההיסטורי, והוא הפתיחה הרשמית של מתקן הקבע הראשון בארץ המיועד לספורט מוטורי בכלל וכמסלול מוטוקרוס בפרט. הכירו את מסלול המוטוקרוס ״צים סנטר״ בבית שאן: מאחורי מתחם הקניות הפתוח שבפאתי העיר, הקימו מתחם ייעודי למרוצים בגודל של כעשרה דונמים. אוהל גדול בכניסה המשמש לתצוגה ומסיבות עיתונאים, עמדת קופות ושני מדרוני דשא כיציעים לקהל, מוצלים עם מערכת מתזים לרענון בחום הכבד של צהרי היום. רחבה גדולה לקבוצות הרשמיות וגם לרוכבים הפרטים ושערי כניסה גדולים לתוך המסלול. בסמוך לרחבה ישנו גם מבנה אשר מיועד להיות מועדון לרוכבים, תאי אחסון ורחיצה לאופנועים ועוד מיני טופינים. המתחם, יחד עם אוהלי היבואנים והרבה צבעים של דגלי חברות מסחריות התומכות באירוע, מכניסים הרבה צבע לעיניים וזוהי הסנונית הראשונה והמבורכת של מתחם קבע לספורט מוטורי - שאפו! אצטדיון "המושבה" של פתח תקווה בכדורגל, "יד אליהו" או "היכל נוקיה" של מכבי בכדורסל, "איצטדי" של בית"ר ירושלים, "הקופסא", "שכונת התקווה" ועוד שמות רבים מזמן הפכו לאייקונים, מהיום בתחום המטוקרוס - פשוט אמרו "צים סנטר - בית שאן"...

במקביל למקצי הקטגוריות ה״משניות״ ג׳וניור, מתחילים ועממית, התקיימה מסיבת עיתונאים, בה רוכבי הקטגוריות המקצועיות הציגו את אופנועיהם, חילקו כרזות והצטלמו באופן רשמי, בנוסף אנשי צים סנטר הציגו את האני מאמין שלהם שעיקרו הוא שלאחר עבודה בת שנה סוף סוף הם רואים את החלום מתגשם ואם הדברים יעבדו כמצופה, לא ירחק היום עד שנראה מתחם נוסף גם בדרום הארץ. לאחר מכן עלו רוכבי הקבוצות ועברו ראיון קליל ובזה נסיים את המסביב ונעבור לעיקר - על המסלול.

מרוצי החלק הראשון של היום בקטגוריות המשנה כללו שמונה מקצים בארבע קטגוריות
בקטגוריות הסופר ג'וניור נעם אלאל בראש, גלב פרומונוב, האח של, ממוקם שני לאחר נפילה קשה ואיתי לוי מסיים שלישי. להזכירכם הח'ברה האלו בני 8-12 שנים וביניהם גם רוכבת חמודה, כבוד!
בקטגוריית הג'וניור זהו גל מלאכי שנמצא מעל כולם ומקדים את מעיין לביא ואיתי דוב שכבר הופכים להיות חלק בלתי נפרד ממפת המוטוקרוס הישראלי, הג'וניורס אגב בגילאי 12-16.
הקטגוריה הבאה בתור היא האנדורו העממית, שאליה מגיעים כל הרוכבים צמאי הגז שלא יכולים להמשיך להמתין עד בואה המחודשת של ליגת האנדורו והם מוצאים עצמם מקפצים ומדלגים. תריסר רוכבים בקטגוריה זו ובראשם עומד וניצב ברק דודאי, מהרוכבים הוותיקים שמראה לילדים איך עושים את זה נכון. אחריו אסף דותן ושלישי, זוהר גלילי שמוכיח שוב ושוב כי "העולם שייך לצעירים" זו רק סיסמא.
ולקינוח החלק הראשון של היום, קטגוריית המוטוקרוס לרוכבים מתחילים, שם אביתר כהן כובש את ראשות הפודיום, נדב רונן במקום השני ורומן קלמפנר חותם את רשימת מקבלי הגביעים.

אנדורו מקצועית
מקצה ראשון על הגריד חמישה רוכבים, שלושה על אופנועי גאס גאס והם רמי צמח, מתן ניר ומנצח הסבב הקודם, בר נוב. נתנאל זיו על TM ורון שטפל על הוסאברג 125. שלט חמש שניות ובר נוב מזנק ראשון, נתי זיו שני ובכניסה לקפיצה הראשונה רמי צמח מתרומם באוויר לתנוחת ״סופרמן״ לא מתוכננת אך מצליח לנחות על שני גלגלים ולהמשיך, בזמן שמתן ניר נכנס בזווית לא טובה, נופל ושטפל נתקע בו, השניים מחלצים את עצמים וממשיכים הלאה, אך נראה כי המתניר נפגע והוא מדדה על המסלול. צמח שזה עתה צלח ״כמעט״ מגיע לרצף הקפיצות הבא ושם הוא מאבד שליטה ויוצא מהמירוץ לחלוטין ועל המסלול נשארים ארבע רוכבים, כשבר נוב מוביל בבטחה לאורך כל הדרך, זיו שני, מאחור שטפל שנותן לאופנוע לצווח בקול רם ולבסוף המתניר שלא נכנע לכאב וממשיך להסתובב על המסלול.
במקצה השני היה קצת יותר מעניין, לפחות בהתחלה. שוב בר נוב עם הגאס גאס בן שלוש מאות הסמ״ק פותח חזק ורץ קדימה, הפעם הדבוקה מאחור צפופה מאוד ועדיין לא מסודרת ורק לאחר השלמה של הקפה שלמה התמונה מתבהרת כשהמתניר הפצוע עובר מראש הדבוקה אל סופה בעקבות פציעה בברך. שטפל מתמקם שני, כשצמח וזיו עדיין מתנהלים בקרב על המקום השלישי. לאט לאט הפער הולך ונפתח בין הרוכבים השונים כשזיו ממוקם שלישי ולמרבה ההפתעה שטפל מצליח לשמור על הפער במקום השני למרות האופנוע הנחות על המסלול. בסיום בר נוב ראשון, שטפל שני וזיו שלישי וזהו גם הסדר בסיכום המחזור בקטגוריה זו.

מקצועית פתוחה
מניין הרוכבים במקצועיות הפתוחה עולה ואנו מברכים על כך, שעבה רוכבים על הגרים, בהם עידו כרמון רוכב סוזוקי, אליקו אוחנה רוכב קאווסקי, יונתן לוי רוכב ימאהה, זיו כרמי רוכב ktm, גיא אלייתים רוכב על ימאהה, חיים אוחנה על קטמ.
זיו כרמי בהצגה גדולה פותח חזק ומוביל כשאליקו אוחנה שני ויונתן לוי שלישי. האקשן בחוליית החוד של המרוץ כשיונתן לוי מציג שיפור משמעותי בכושר מהמרוץ הקודם והפעם לא רק שהוא מתברג למעלה הוא גם מחזיק מעמד ונותן פייט חזק. כחמש הקפות הסדר נשמר, כרמי בוחר בחלק פנימי של אחת הפניות פעם אחר פעם עד שלרגע האופנוע משתנק וגורם לו לאבד את ההובלה ולרדת למקום השלישי. אליקו ממשיך מכאן כל הדרך אל הניצחון כשלוי כאמור עם הצגה אחרת מנסה לאיים אך מסתפק במקום השני וכרמי מסיים שלישי. אלייתים במקום הרביעי, כרמון לא ביום טוב במיוחד מסיים חמישי, וסוגר את הרשימה חיים אוחנה.
במקצה השני זיו כרמי שוב פותח חזק ומוביל את העדר, אליקו אוחנה שני, יונתן לוי שלישי והפעם הוא נראה חדור מוטיבציה עוד יותר מהפעם הקודמת. אלייתים קרוב לשלישייה וכרמון מאחוריו. לוי מנסה ללחוץ את אוחנה ובהקפה הרביעית הוא גם מצליח לעשות זאת, לעבור למקום השני ולהתביית על הזנב של כרמי. לוי, שהפעם מביא איתו גם כושר טוב ויציב בנוסף ליכולות הרכיבה מחפש קווי מסלול בכדי לנסות לקחת את ההובלה אבל כרמי בראש, מנוסה ובטוח בעצמו ממשיך כל הדרך אל המקום הראשון. לוי שני, אליקו אוחנה שלישי.

קטגוריית לייטס
הקטגוריה הגדולה ביותר מבין המקצועיות עם עשרה רוכבים על הגריד בהם: רוכב קוואסקי נמרוד דור, רוכב TM אסף בן אהרון, רוכבי KTM רוני רגף ותומר הראל, רוכב as סוכנויות דור עטיה, רוכב מיאמי מוטורוס אריאל דדיה, רוכב ימאהה דניס פרומנוב ואחיו על הונדה דוד פרומנוב, יניב צמח בירוק, ורועי שלומי על YZ. בהחלט קטגוריה מעניינת וצפופה שכל אחד מהרוכבים הוא בעל פונציאל טוב לסיים בקצה מדרגות הפודיום.
מקצה ראשון - אסף בן אהרון מזנק ראשון ואחריו בדבוקה צפופה דניס פרומנוב, דדיה, עטיה, דור, רגף, שלומי, צמח, הראל ודוד פרומונוב. כעבור חצי הקפה בן אהרון נראה מבוסס קדימה וכך דניס פרומונוב במקום השני, דדיה ועטיה במלחמה על המקום השלישי שעטיה מצליח להשתלט ומיד לאחר מכאן מגיע נמרוד דור ונכנס לפייט עם דדיה במשך הקפה שלמה הם רוכבים צד לצד, עד שבמאבק שניהם נופלים לקרקע. ומקום הרביעי עובר לידיים של רועי שלומי. דור ודדיה חוזרים לתמונה אך לא עוברת עוד חצי הקפה ודור שוב מוטח אל הקרקע והוא יורד למקום האחרון. לקראת ההקפה השמינית דרמה על המסלול, אסף בן אהרון נופל ומאבד את המקום לדניס פרונוב,עטיה ושלומי. לא עובר זמן רב ועטיה מושך את המצערת ולוחץ חזק, כל כך חזק שהוא מצליח לעקוץ את פרומונוב מבחוץ, ולהיכנס בדריפט ארוך, ארוך, ארוך, ארוך מדי, ארוך מדי ולא בשליטה והוא חוסם את דרכו של פרומונוב ושניהם נופלים אל הארץ. בן אהרון שוב לוקח את ההובלה ושלומי לוחץ עליו, רגף שלישי. ההקפה האחרונה שלומי לוחץ את בן אהרון ומנסה למצוא את מקום העקיפה אך ללא הצלחה, בסיום בן אהרון ראשון, רועי שלומי שני רגף שלישי.
מקצה שני - פרומונוב פתח ראשון, אך בן אהרון ממהר לקחת ממנו את ההובלה, דדיה שלישי ועטיה רביעי. כמו במרוץ הקודם דדיה אוהב למשוך אליו אש ועטיה דלוק וחם רוכב לצידו במשך הקפה שלמה עד שהוא נכנס לקפיצה עם וויפ ארוך מהצפוי והוא לא מספיק להתיישר בזמן עם הרוחות החזקות במקום והוא לא מצליח לייצר נחיתה ומתרסק בחבטה קשה. בזמן שזה קורה מתרחשת עוד ערבוביה על המסלול כשפרומונוב מאבד את המיקום וצולל למטה, הסדר מקמום השלישי ואליך מתערבב אך דדיה נשאר נעול על הזנב של בן אהרון והוא מחפש את המקום לדקור וקחת את ההובלה, במשך יותר מהקפה דדיה מנסה לאתר, בסופו של דבר הוא מנסה לבצע בלוק פס אגרסיבי ומפספס את בן אהרון במילמטרים, תןך כדי חיכוך קליל אך בן אהרון מנוסה והצליח לצאת זה ולחצות את קו הסיום ראשון. רוני רגף שלישי.

טבלת זמנים מלאה
תמונות מהגלריה

תגובות לכתבה
1.אחד שמבין 26-05-13
רמי צמח על הוסקוורנה
2.חיים 27-05-13
הכל היה טוב חוץ מזה שכמעט ולא היו דרמות על המסלול. היה איטי וללא תהפוכות במיקומים
3.מי 27-05-13
מי גנב לדדיה את המספר???
4.בית שאני 27-05-13
דור עטיה איזה מלך חבל שהוא נפל
5.רפי חזן 31-05-13
עם מי אפשר לדבר לשאול מתי המסלול פתוח לציבור הרחב הייתי כמה פעמים השבוע היה סגור

לא אמרו שהמסלול יהיה פתוח כל הזמן?
6.dod 09-06-13
חיים אוחנה סוס מת!!
הוסף תגובה

*שם:

אימייל:

*רשום את הספרה שלוש:

*תוכן התגובה:


כל הזמנים הם GMT +3. השעה כרגע היא 07:40-24.