טכני למען הקהילה מוטוקרוס אופנועים אנדורו אופנועים אנדורו טרקטורונים באחה ישראל
בשטח שלו - אלי בלאו


   24-04-2013, אורנית ויטה    
  שלח כתבה זו בדוא"ל

צילום: אבירם אופק

אורנית ויטה נפגשה לראיון צמוד עם האיש שמאחורי מועדון קא"י, קבוצת אופנועי ישראל, אחד ממועדוני האופנוענים היותר גדולים בארץ. תכינו משהו לשתות ושבו לקרוא.

אמצע אפריל, בחוץ גשם מפתיע, אני נפגשת עם אלי בביתו לכוס קפה חמים ושיחה על קא"י, קבוצת אופנועי ישראל, אחד ממועדוני האופנוענים היותר גדולים בארץ. לפני כשבוע חזרו מסוף שבוע באילת, סיקרן אותי לדעת מהו סוד הצלחתם. אלי מקבל את פני עם התעטשות ענקית ומיד לאחריה חיוך. מפנק אותי בקפה ואנחנו מתיישבים בסלון ביתו. על אלי שמעתי לראשונה כאשר התגייסתי לטובת מחאת הגדרות, אחד החברים כינה אותו "מזקני השבט", זה נאמר בכזו הדרת כבוד שהייתי חייבת לברר מה כל כך ממגנט בו ובעיקר כיצד הצליח איש אחד לסחוף אחריו אלפים.

איך הכל התחיל?
"התחלתי לרכוב בתחילת שנות ה-70. אני רוכב כבר 40 שנים, כמובן שבתקופה בה הייתי נשוי ועם לוח זמנים מטורף, התחביב נדחק הצידה. בשנת 2000 עשיתי כמה שינויים בחיי, התחיל להיות יותר זמן פנוי ויכולתי להקדיש יותר לרכיבות. לקראת שנת 2005 לערך, התחלתי לרכוב עם מועדון אופנועני ישראל, וניסיתי להוביל שם כמה יוזמות שלי, מהחשקים האישיים שלי. זה לא כל כך הסתדר – לכל מועדון יש האופי שלו. אני לא מאשים אף אחד, פשוט היה לי הדרייב לעשות דברים ואחד מהדברים שיותר דחפו הוא כניסת הפייסבוק לחיינו. ידעתי לזהות את הפוטנציאל של רשת חברתית ולמנף אותו לטובתי ולטובת המועדון. לחלק גדול מהאנשים הייתה רתיעה מהשימוש בפייסבוק, ולאט לאט זה גדל. אני זוכר שכאשר הגענו למאה חברים בקבוצה הייתה התרגשות אדירה."

מה מבדיל אתכם משאר מועדוני האופנוענים בארץ?
"יש הבדל גדול, זה לא דומה לשום דבר שקיים. דבריי איתך לא התחילו בצורה כרונולוגית, הייחוד העיקרי שלנו הוא ברעיון. יש לנו שולחן ויש בו ארבע רגליים, קא"י מושתת על היסודות: שמחה, אהבה, עשייה וארץ ישראל. אלו ארבעת המוטיבים שמרכיבים את קא"י. יש פה קונספט מאוד גדול. יש פה אהבה של קבלת חברים חדשים, יכולים להיות אצלנו חברים שהם בודדים, משפחות. המועדון הוא התנדבותי ויש לנו יכולת להרים אירועים שאף מועדון אחר הגובה דמי חבר או בעל תקציב ממקום אחר לא מסוגל להרים. רוח הנתינה אצלנו חזקה מאוד. יש לנו מקבץ רחב של כשרונות שיש באופנוענות בארץ, אופנוענים וותיקים שעם הזמן קיבלו תפקידים. זה נוצר מגרעין מאוד מסויים שאליו נמשכו עוד חברים."
כמה חברים מונה קא"י?
"כ- 3300 חברים"
ציינת את רוח ההתנדבות של קא"י, אני משערת שיש עוד אנשים שפעילים בעשייה היום יומית.
"בוודאי, מצבת כוח אדם של קא"י היא ענקית. קא"י מחולקת לשלושה מטות; מטה הארגון, מטה האירועים ומטה הטיולים. בכל מטה כזה יש כמה צוותים, למשל צוות קהילה; שלומי מילבויים ודני קידר הם אחראים על קשר עם ארגונים כמו למשל "משפחה אחת", בגדול אנחנו מנסים להעניק לקהילה בעיקר בנושא הילדים. יש לנו במטה הטיולים צוותים שהתפקיד שלהם לתכנן, להוביל ולהוציא לפועל את הטיולים. יש לנו טיולים לרוכבים על כלים ספורטיביים, טיולים לכלים איטיים יותר, לכלים שיכולים לרדת גם לשטח, טיולים למשפחות (טיול המשלב גם מכוניות וגם אופנועים). יש לנו צוות של טייסת, תורנוע (חצי ספורטיבית), רגועים (לאופנועי קאסטום), סבבנוע (למשפחות), קרניבורים (זה צוות מיוחד לזוללי בשר) ויש את צוות טיולי שישי שמיועד בעצם לשומרי השבת. יש מגוון עצום של טיולים. מטה האירועים הוא פעיל גם באירועים גדולים מאוד כמו המפגש בסחנה שמנה מעל 600 פעילים, או כמו הירידה לאילת שמנתה כ-300 משתתפים. אם ניקח למשל את הנסיעה לאילת; השתתפו מעל ל-15 פעילים שונים היה מוביל ספורטיבי ומוביל לרגועים שירדו בשני טורים, היה לנו את צביקה והוא אמון על נושא הבידור, ואת הילה שהיתה אחראית על נושא ההרקדה, במלון היו שני דגלנים של קא"י, בספינה היה קמב"ץ שאחראי על הבטחון ועוד. מדובר פה בעבודת צוות הרמונית יוצאת מן הכלל."

רדיו קא"י, מה זה?
"ובכן יש לנו רדיו למועדון, נייח ונייד, מנחה אותו בועז אורדן, ולמשל אתמול בסיום אירועי יום העצמאות נפגשנו במיסטיק רוז, היה אולפן הקלטות אנשים התיישבו ודיברו. מדובר ברדיו אינטרנטי לקבוצה שלנו שנקראת "רדיו קא"י ושם יש קישורים לכל התוכניות."
מי זה אלי בלאו?
אלי מחייך ומנסה להתחמק תשובה לשאלה.
"אני לא ממש רוצה לדבר על עצמי, יש עוד אנשים בעשייה של קא"י".
לא ברמה הרכילותית. בכל זאת, הפנים של קא"י הן אתה.
"ובכן אני המייסד של קא"י ואני דוחף ומאחד את כל הצוותים." ושוב אלי מתחיל לספר לי על דיל שסגר עם רשות הטבע והגנים, השנה הנושא הוא ארץ ישראל "יש לנו ארץ נהדרת, זו האג'נדה של השנה," אומר. אני מאמינה לו.
ובכל זאת אלי, אתה עדיין אופנוען, על מה אתה רוכב?
"ובכן התחלתי מקטנוע, בגיל 16, לאט-לאט הנפח עלה, הנטייה היא לאופנועי ספורט. כיום אני רוכב על cbr 1000 rr שזה בעצם אופנוע שהוא הנציגות של הונדה בתחרות המוטו GP. לא חייבים לנסוע בו בקצב תחרותי הוא מציין, אפשר להנות מהנסיעה."
התחרית בעבר?
"לא, הקמתי את טייסת 13 שנועדה לקיים רכיבות ספורטיביות תוך כדי נטרול המון סיכונים ברכיבה. רכיבה ספורטיבית זה הדבר הכי מסוכן באופנוענות, דווקא ברכיבה בכבישים הפתוחים. ישנן מספר קבוצות שרוכבות יחד והן מכירות אחד את השני, הן מקפידות על כללי בטחון כמו מרחק בין אופנועים. אפשר לעשות השכבות וכניסה לסיבובים ואפילו תעלולים של ווילי וסטופי, אבל לכל דבר יש מקום מתאים. הבעיות שלנו מתחילות כשבחור צעיר עולה על כלי רכב בעל עוצמה והיום האופנועים הגיעו ליחס של 1:1 כוח סוס לק"ג."
מה זה אומר?
"סיבוב של מצערת גז בקידון זו חתיכת בעיטה רצינית לאופנוע ומחייב מיומנות ואם תיקח בחור חסר ניסיון ותיתן לו כלי, תכלס זה מטוס, אתה יוצר סיכונים. הוא ילך לרכיבות ספוטריביות וצריך להביא לידי מבחן את היכולת וזה גורם ללא מעט תאונות."

טייסת 13?
"זו היתה קבוצה סגורה, לא כל אחד יכול להיכנס אליה ו/או להגיע לטיולים. יש מוביל, זה הרוכב הכי מיומן הוא זה שקובע את קצב ההתקדמות. גם ברכיבה ספורטיבית זה נדרש. דבר שני אין עקיפות פראיות אחד של השני, זה מבנה כמו להק של טיסה אנחנו לא בתחרות. דבר נוסף שהשתדלנו הוא שהיכולות הטכניות יהיו בערך אותו דבר. לפני שנים היתה הטייסת ברמה טכנית מאוד מאוד גבוהה וגם רכבה בביצועים של קיצון, עם השנים התמתנו, אנחנו כבר מבחינת הרעיון לא רוצים לבדוק את הקצה, אנחנו רוצים לבדוק את 15% מתחת לקצה- היום רוכבים בשביל הכיף."
מחאת הגדרות, אתה לקחת לידיך את המטה רק לאחר המחאה בעצם, נכון?
"זה מתחיל מהלובי הדו גלגלי שהקמנו בכנסת, מאבק שלפני כ- 5 שנים בערך והיה נושא הביטוח ועוד כמה נושאים שהיו חשובים לנו. פעלנו אז מתוך מפלגה שצברנו בה הכי הרבה השפעה, מפלגת קדימה. היו שם כמה חברים אישיים שיכלו לכתוב הצעות חוק ולהגיש אותם. לצערי הרב ואני מדבר מההיבט של האופנועים ומנטרל את הפוליטי לחלוטין, איבדנו חברים טובים מאוד של הקהילה בבחירות האחרונות ואנחנו עכשיו במשחק חדש. עדיין לא פניתי את הזמן בכדי להקים מחדש את הלובי ולגייס חברים חדשים שנבחרו."
מהניסיון שלך, כמה מילים לדור ההמשך הדור הצעיר
"אני ממליץ בכל פה לאופנוען צעיר להיות בקשר עם מועדון רציני, קא"י או כל אחד אחר. זה יקנה לו תחושת בטחון, ילמד אותו לרכוב נכון ולראות את כל הקבוצה הגדולה ולא רק אותו כאופנוען. אם תשימי לב רוכב שמדבר ב"יאללה" ו"ניקח" יתנהג ככה גם על הכביש, הוא יחתוך אותך בסיבוב, יעלה בווילי לידך ויסכן אותך. רכיבה במועדון בעצם תיתן לרוכב הצעיר את הכלים לראות את הדברים מעבר, רכיבה על אופנוע זו הנאה אסטרטגית. אי אפשר לעלות על אופנוע בג'אננה, אתה חייב להיות מרוכז במאה אחוז. הביצועים חייבים להיות במיקוד וריכוז מלא על כל הפרמטרים שיש; כביש, חברים לקבוצה. ביקרנו ביותר מידי בתי חולים."


אני מבקשת מאלי לצלם אותו בתמונה, הוא צוחק "למה לך בתמונה שלי, יש מספיק באלבומים שמסתובבים ברשת". אני מחייכת ושולפת את המצלמה, אלי מבין שאין תקווה והוא לובש עליו את המעיל של קא"י, ארשת פנים רצינית פתאום עוטפת אותו, ממש כמו דוגמן לצילומי קטלוג. אני מבזיקה עליו כמה פעמים, מסתכלת על התמונות וכבר אז גומלת בליבי ההחלטה – התמונות שיעלו יהיו מההווי החברתי בלבד שם הוא במגרש הביתי שלו. אלי בלאו, אדם מרתק עם קול רדיופוני מהפנט, מנהיג מלידה.

מועדון קא"י בפייסבוקתגובות לכתבה
1.עזרא צברי 24-04-13
אלי היקר . אתה יכול לא רק לספר על הקבוצה אלה להתגאות בעשייה שלך . ובתרומה שלך להצלחת המפגשים . והטיולים . כולנו מעריצים אותך . חזק ואמץ כי אתה תנחיל את העם הזה . כך אמר אלוהים למשה . ואתה הוא משה של מועדון קא"י .
2.דניאל בן גידה 24-04-13
אלי גאה להיות חבר במעדון קא'י וגאה להיות בורג בעשיה
3.ניר מימון 24-04-13
אלי בלאו ,אח וחבר יקר
תמשיך בעשייה קידום עולם האפנוענים
הפגשת חברים ולבבות מלאכת קודש .
מפרגנים ואוהבים ...
4.יובל 24-04-13
כל הכבוד
תנו גז ותיהנו, תרדו לשטח מדי פעם כי האקשן האמיתי מתחיל איפה שנגמר האספלט
5.שרית שפיץ 24-04-13
התרגשתי עד דמעות. גאה להיות מהמצטרפים החדשים יחסית. החום מקא״י והאהבה, מדהימים.
6.יפיאל 24-04-13
כל הכבוד!
כמה נתינה, שמחת חיים ואהבה יש באיש אחד...
אם אלי לא היה קיים, היה צריך להמציא אותו!
מלך!!!
7.הגמד ינוקא 26-04-13
חבל שלא הרמת טלפון
8.שון 26-04-13
אחד הכרישים של מדינת ישראל תורם רבות לתחום המוטורי !!!!
9.גלעד ניר 09-05-13
יופי של כתבה אורנית.
10.גלעד ניר 09-05-13
אורנית עם המיטו 6.5 .....
הוסף תגובה

*שם:

אימייל:

*רשום את הספרה שלוש:

*תוכן התגובה:


כל הזמנים הם GMT +3. השעה כרגע היא 00:38-24.