טכני למען הקהילה מוטוקרוס אופנועים אנדורו אופנועים אנדורו טרקטורונים באחה ישראל
ג'יימס "באבא" סטיוארט. האיש המתהווה להיות אגדה


   28-03-2013, טל דשא    
  שלח כתבה זו בדוא"ל

הוא מהיר, הכי מהיר, אבל רק בתנאי שהוא ביום טוב. ג'יימס ("באבא") סטיוארט, אחד מהאלופים הגדולים והמרתקים של השנים האחרונות.

ג'יימס סטיוארט נולד בשנת 1985 וגדל בעיירה שנקראת הינס סיטי אשר בפלורידה. מכל ההישגים הגדולים של סטיוארט, אחד הגדולים הוא שהוא הרוכב האפרו אמריקני הכי מצליח, והיחיד שלקח אליפות סופרקרוס ומוטוקרוס. סטיוארט הצעיר החל לרכב על אופנועי שטח עוד בגיל 3, ושנה לאחר מכן, התחרה במרוצו הראשון וניצח אותו. מאז, לא הסתכל לאחור ולקח 11 אליפויות בחובבים עד שעבר לפרו (מקצוענים). בשנת 2002, בקטגוריית 125 סמ"ק, קיבל את פרס "הרוכב החדש הטוב ביותר" לאותה שנה.

בשנת 2003 ניצח את אליפות המערב בקטגורית 125 בסופרקרוס, ובשנת 2004 כשהוא רוכב במדי קאוואסאקי פרו סירקיט, סטיוארט לקח גם את אליפות ה-125 מזרח של הסופר קרוס, וגם את אליפות המוטוקרוס של אותה שנה. המהירות והיכולת המושלמת לכאורה של סטיוארט הצעיר באותם ימים גרמו לכול הפיטס בכל המסלולים להבין שיש פה תופעה ושסטיוארט עשוי להיות אחד הרוכבים המוצלחים בכל הזמנים; אפילו ריקי קרמייקל שהוא ללא ספק הרוכב הטוב בהיסטוריה לדעת רבים ובטח בשנים האחרונות צוטט כשאמר "כשג'יימס יעלה לקטגוריה הגדולה אני מתכוון לפרוש מכיון שהוא פשוט מהיר מדי".

בשנת 2005 עלה סטיוארט לקטגוריה הגדולה (אז עוד על אופנוע 250 סמ"ק שתי פעימות, קאוואסאקי), וכבר באותה שנה ניצח את המרוץ הראשון שלו, כשבסוף העונה הוא מצליח לנצח בשלושה מרוצים: אחד בטקסס, אחד ביוסטון, ואחד בסיאטל. בשנת 2006 ניצח סטיוארט את אליפות העולם בסופרקרוס (לא האמריקאית, למרות שרובה עוברת באמריקה) וגם את אליפות המוטוקרוס של האומות.

בשנת 2007 התחיל סטיוארט את העונה עם פציעת ברך ישנה, אך סירב לעבור ניתוח בעונת הסופר קרוס. זה השתלם לו מכיוון שבאותה שנה הוא ניצח את האליפות, אך גם גזר על עצמו לא להפסיד 15 מרוצי סופרקרוס. בעונת 2008 הברך שלו דרשה החלמה ארוכה בעקבות הניתוח שעבר בתחילת העונה.

בשנת 2008 למרות היעדרות ארוכה מרוב מרוצי הסופרקרוס, ניצח סטיוארט את אליפות המוטוקרוס בעונה מושלמת, והיה בכך לשני בהיסטוריה שעושה זאת, כאשר היחיד לפניו היה ריקי קרמייקל. סטיוארט ניצח בעונה זו גם את אליפות מוטוקרוס האומות ואליפות זו הוכיחה כי סטיוארט נמצא בכושר טוב לקראת פתיחת עונת 2009. אחרי מעבר מקבוצת קאואסאקי למדי ימאהה, חמוש באופנוע חדש, הסתער על אליפות ה-450 ולקח את אליפות הסופרקרוס בעונה מדהימה עם 11 ניצחונות מתוך 17 מרוצים, והוכיח אחת ולתמיד שבכל מה שנוגע למהירות ואגרסיביות – אין טוב ממנו.

בשנת 2010 כולם ציפו מסטיוארט לטרוף את הקלפים מחדש, אך הוא נתקל במתחרה חדש בקטגוריה אשר קילקל לו את התכניות. היה זה ריאן דאנג'י. באותה שנה סטיוארט נראה לחוץ ולא נינוח כמו שהיה בעבר, והרבה להתרסק, ליפול, ולא לפתוח טוב במרוצים. דבר זה גרם להרבה אנשים להרים גבה ולשאול האם נגמר העידן בו סטיוארט הוא האלוף? או שאולי הוא פשוט לא יכול לתחרות החדשה בדמות ריאן וולופוטו וריאן דאנג'י.
בשנת 2011 הסיפור חזר על עצמו כאשר סטיוארט היה פצוע המון פעמים והרבה ליפול ולהתרסק עד אשר נמאס לו בסוף אותה עונת הסופרקרוס של 2012, ובמעבר הזריז בין הסופרקרוס למוטוקרוס, סטיוארט הפתיע את כולם ועבר למדי סוזוקי בקבוצת יושימורה סוזוקי. המעבר לסוזוקי לא הלך חלק אך מדי פעם צץ ומגיח סטיוארט שכולם מכירים ומנצח מרוצים. גם העונה הנוכחית לא הולכת חלק לסטיוארט כאשר בינתיים הוא מצליח לנצח רק פעם אחת. ביום טוב רואים אותו מבצע זמנים יותר טובים מכולם אבל מפסיד את המרוץ בעקבות חוסר הריכוז שכל כך מאפיין אותו.

ג'יימס סטיוארט עלה לפרו כהבטחה, אשר מומשה בחלקה עם הרבה אליפויות בקטגוריות, ולמרות שהרשימה אכן מאוד ארוכה ומאוד מרשימה, ג'יימס סטיוארט הוא רוכב אשר אוהדיו ציפו ממנו לקחת הרבה יותר אליפויות. היו כאלו שהשוו אותו לריקי קרמייקל וג'רמי מקגראת', ומי שעוקב אחר האליפות האמריקאית יודע שכמו שכתבתי לכם בתחילת הכתבה, ג'יימס "באבא" סטיוארט הוא הרוכב המהיר ביותר על המסלול, ואחד הרוכבים הכי אגרסיביים שקיימים היום באליפות הסופר קרוס, ומכאן קיים סיכוי שעוד נראה אותו הרבה על המדרגה הראשית של הפודיום ואולי יש בו, ברוכב המוכשר הזה, עוד איזה אליפות אחת או שתיים, ומי יודע – אולי אפילו יותר.
תגובות לכתבה
1.יובל שלומי 28-03-13
טל,כייף לי לקרוא את הכתבות שלך. יישר כוח! בקשר לסטיוארט, בשנת 2003 טיילנו,משפחתי ואני, באורלנדו פלורידה ונכנסנו לסוכנות קווסאקי מקומית. התברר שזאת הסוכנות שתמכה בסטיוארט בתחילת דרכו והוא עדיין שמר לה אמונים. בתוך החנות הופתענו לגלות את אופנועו המקצועי של סטיוארט,kx125, עומד על במה,לצד תמונתו הגדולה של הרוכב, ומוצע למכירה. היה זה אותו האופנוע שראינו בלאס ווגס שנה קודם במרוץ הסופרקרוס שבו ניצח. המחיר של האופנוע המשופר היה 52000 דולר! כשמחיר 125 kx חדש,עלה כ-4500 דולר.לא היה לי בכיס,באותו הרגע, את הסכום המלא,אז הסתפקנו בצילומים למזכרת.
2.טל 28-03-13
תודה יובל . אני זוכר שיונתן הראה לי תמונה של האופנוע לפניי איזה עשר תשע שנים
3.yehuda 28-03-13
היה מגניב לראות את התמונה עם הכלי
4.רמי 28-03-13
ממש חבל שרוכבים מוכשרים שצצים אחת לכמה שנים מתגלים כחלשים מנטלית וכושלים עקב הלחץ מהציפייה הענקית שנוצרת סביבם
באבא הוא ללא ספק ייחודי בדורו ונקווה שיקח את עצמו בידיים ויחזור לימים הטובים
כתבה מעולה. תודה
5.יונתן 28-03-13
כתבה מעולה. אני ראיתי את סטיוארט נותן בראש לריד עוד ב125, רוכב ענק רק שיחזור לעצמו
6.סטיוארט הוא המלך!!! 30-03-13
סטיוארט הוא המלך.....
7.באבבה סאטלה 31-03-13
והסמים כח מדרדר סטיוארט התחיל להשתמש וחבל זה מה שגמר אותו
8.טל 01-04-13
היו שמועות בעבר על שימוש בסמים אבל לא נראה לי הגיוני או אפשרי לאור כל הבדיקות הרפואיות כולל בדיקות סמים שה ama עורך כל כמה זמן. מקווה שלא
9.יכול להיות.. 02-04-13
יכול להיות ששימוש בסמים הוא מה שגרם לו להדרדר...
אבל באמתלא עושים שם בדיקות??
10.יניב 07-04-13
מצטער לנפץ לכולם את האשלייה. סטיוארט אולי מנצח בהרבה מירוצים אבל לאגדה הוא לא יהפוך. בטח שלא כמו בוב האנה, ג'רמי מגראט ובטח לבטח כמו ריקי קארמייקל שלא לחינם מכונה ה GOAT שאלה הן ראשי טיבות של "הכי טוב בכל הזמנים". אפילו היום, כאשר סטיוארט עדיין בשיא כוחו יש לו יריבים שמצליחים להדביק אותו. אולי הוא יהפוך לשם בעולם האופנועים אבל ספק אם הוא יהפוך לאגדה.
11.הדר כהן 06-11-13
איזה מגניב!!!!
מ-ה-מ-ם!!!!!!!!!!!!
-הדר-
הוסף תגובה

*שם:

אימייל:

*רשום את הספרה שלוש:

*תוכן התגובה:


כל הזמנים הם GMT +3. השעה כרגע היא 06:58-24.