טכני למען הקהילה מוטוקרוס אופנועים אנדורו אופנועים אנדורו טרקטורונים באחה ישראל
קשה באימונים, קל בקרב


   21-02-2013, יובל שלומי   
  שלח כתבה זו בדוא"ל

איך פונים? כיצד לומדים לרכב בעמידה? ומה זאת "קפיצת סקי"? יובל שלומי מגיש את המדריך המלא לרוכב המוטוקרוס המתחיל. כתבה חמישית ואחרונה בסדרה, או: תן כבוד

אני חייב להתחיל עם הבשורה החדשה שהגיע לאחרונה, שריגשה אותי מאוד ואני בטוח שגם את כל חובבי הספורט המוטורי לדורותיהם. אני מתכוון, כמובן, לאפשרות החוקית לקנות אופנוע מוטוקרוס חדש, באחת מחנויות היבואנים בישראל. היום, אם ארצה, אוכל להיכנס לסוכנות כלשהי, לשלם סכום סביר ולצאת עם אופנוע מוטוקרוס! ליום הזה אני מחכה כבר כ-30 שנים. יחד עם המרוצים החוקיים שהתחילו ב-2012, מבחינתי חלומי התגשם. עידן חדש ומרגש מתחיל בימים אלה, עידן שיכנס לספרי ההיסטוריה של הספורט המוטורי בישראל וידובר עליו רבות.

אחרי שהתרגשנו, ניגש לעניין. או.קיי, אז יש לך אופנוע מוטוקרוס חתיך, רכשת את כל האביזרים ההכרחיים, כולל את ציוד המגן, ואתה מתכוון להתחיל קריירה של רוכב מקצועי שינצח, בעתיד הקרוב, את כל המרוצים בארץ. טוב מאוד. כך צריך לחשוב וזו הדרך להתחיל. אבל לפני שאתה עולה על דוכן המנצחים, יש עוד דבר קטן שאתה צריך לדעת: לרכוב מהר מאוד במסלול מוטוקרוס מקצועי.
מכיוון שרכיבה במסלול דורשת מהרוכב כושר גופני מעולה, אתה צריך לארגן לך תוכנית אימונים שבועית על מנת לשפר את כושרך הגופני. ריצה, רכיבה על אופניים ותרגילי כוח וסיבולת, הכרחיים להתחלת רכיבה במסלול. רוכבים, אפילו מנוסים וטובים, מסכנים את עצמם ברכיבה במסלול אם הם בכושר ירוד. הקושי הפיזי, יחד עם ההתעייפות המהירה, גורמים לאברי הגוף להתקשות ולאבד כוח וגמישות. שרירי האמה כואבים, אצבעות הידיים מאבדות תחושה והמוח לא מקבל מספיק חמצן, כך ששיקול הדעת שלך לא מדויק. בשלב הזה כל רוכב מנוסה מפסיק לרכוב ויוצא מהמסלול. חד משמעית. רוכב עם כושר גופני גבוה, שגם מכיר את טכניקות הרכיבה, ידע למנוע את המצב הבעייתי הזה ויוכל לרכוב יותר זמן ויתעייף פחות.

"יש עוד דבר קטן שאתה צריך לדעת: לרכוב מהר מאוד במסלול מוטוקרוס מקצועי"

לפני שאתה נכנס למסלול מוטוקרוס כדי שתתרגל את טכניקות הרכיבה בשטח פתוח, וכשתדע לשלוט באופנוע תוכל לרכוב במסלול. הנה כמה טכניקות רכיבה בסיסיות:

* אין לראות בהמלצות הנ"ל כתחליף להדרכת רכיבה בשטח! עם כל הכבוד אנחנו לא מתיימרים להפוך אתכם לטרוויס פסטרנה או באבא סטיוארט בכתיבה של כמה שורות. יש לקחת את הדברים כהמלצה, ולהמשיך לרכב בזהירות ובאחריות ולהתקדם לפי היכולת האישית.

רכיבה בעמידה - על מנת לרכוב מהר בשטח מחורץ, משופע במהמורות או בקטע עם "במפים", הרוכב חייב לדעת לרכוב בעמידה. במצב זה הרוכב נמנע מלספוג את כל הזעזועים ואת כל המכות שהאופנוע מקבל מהקרקע, כך שהוא מסוגל לשלוט בו ולהתקדם הרבה יותר מהר.
תרגול: התחל בנסיעה איטית, התרומם מעט כשרגליך מכופפות, המרפקים גבוהים, ראשך מעל לכידון וישבנך בולט לאחור. המבט רחוק והברכיים לופתות את מיכל הדלק. שחרר את הלחץ שאתה מפעיל על הכידון ויצב את עצמך כך ששרירי הרגליים תומכים בכל הגוף ומאפשרים לך לרכוב ללא מאמץ. אחוז את הכידון באצבעותיך באחיזה בטוחה, והשאר אצבע אחת מכל יד על ידיות הבלם והמצמד. וודא שאתה מסוגל להשתמש בבלם האחורי בקלות ושאתה מסוגל להחליף הילוכים ללא קושי. השתדל לרכוב בעמידה ככל יכולתך ותפנים את העובדה שהיא חלק עיקרי ברכיבה נכונה.

האצה ובלימה ברכיבה בעמידה - כוח המנוע בהאצה אגרסיבית והלחץ המופעל על גוף הרוכב בבלימה מהירה, מאלצים את הרוכב להשתמש בתנועות גופו על מנת לבצע את הפעולות בצורה הנכונה. באופן כללי, תנועות הגוף והעברת המשקל לכיוון הנכון, חשובים מאוד ברכיבה במוטוקרוס וגורמים לרוכב ולאופנוע לגבור על האלמנטים השונים שבמסלול בקלות יחסית.
תרגול: רכב בעמידה בהילוך שני במהירות איטית. העבר את גופך קדימה כך שיהיה מעל לכידון כשהמרפקים גבוהים והברכיים לוחצות את המיכל. האץ בחוזקה ושמור שהגלגל הקדמי לא מתרומם גבוה מידי. המבט קדימה ואתה מוכן לבלימה. הורד "גז", העבר את גופך לאחור כשידיך ישרות ובירכיך לוחצות את המיכל. בלום בחוזקה בשני הבולמים כשאתה מוודא שהאופנוע מכוון ישר קדימה ואתה משתמש באצבע אחת בכל יד על מנת ללחוץ על ידיות הבלם והמצמד. כשהאופנוע כמעט נעצר, העבר משקל קדימה והאץ שוב (השאר בהילוך שני בכל מהלכי התרגול). חזור על התרגיל כמה שיותר פעמים וכשאתה מרגיש בטוח בעצמך התקדם להילוך שלישי וכן הלאה.

פניות וסיבובים - ביצוע פניית 90 מעלות או סיבוב פרסה במהירות הגבוהה ביותר במסלול מוטוקרוס, מבדילה בין רוכבים מוכשרים לבין רוכבים בינוניים. המסוגלות לעקוף רוכב תוך כדי סיבוב מקנה יתרון משמעותי לרוכב העוקף וסיכוייו לנצח במרוץ גבוהים יותר.
תרגול: רכב בעמידה בהילוך שני במהירות נמוכה. בחר את המקום שבו אתה רוצה לפנות שמאלה וכמה מטרים לפני שתגיע אליו, עבור לישיבה קדימה, צמוד למיכל הדלק. ישר את רגל שמאל והרם אותה גבוה כשהיא קרובה לבולם הקדמי. הרם מרפקים, לחץ ברגל ימין על הרגלית הימנית על מנת ליצור התנגדות, ישר את הגב והבט לכיוון היציאה. תוך כדי פנייה שמאלה הטה את האופנוע מעט שמאלה, העבר את הגוף מעט ימינה וודא שהצד הימני של הכסא נמצא במרכז ישבנך. נסה להימנע משימוש בבלמים, וכשאתה במרכז הפנייה, האץ בעדינות והתיישר עם האופנוע בסיום הפנייה. תרגל את המהלך שמאלה וימינה פעמים רבות ובכל פעם הגבר מעט את המהירות. כשתרגיש בטוח ביכולותיך, תרגל סיבובי פרסה לשמאל ולימין, כשהטכניקה דומה למעט מצב הידיים. בסיבוב שמאלה, יד שמאל ישרה ומרפק ימין גבוה תוך כדי הורדת האופנוע שמאלה, ובסיבוב ימינה המצב, כמובן, הפוך.

"על מנת לרכוב מהר בשטח מחורץ משופע במהמורות, הרוכב חייב לדעת לרכוב בעמידה"

קפיצות - ישנם סוגים רבים של קפיצות במסלול מוטוקרוס: "טייבלים"(שולחנות), "דאבלים" (שתי גבעות), "תריפלים" (שלוש גבעות), "סטאפ אפ" (קפיצה מנמוך לגבוה), סטאפדאון" (מגבוה לנמוך) ועוד. אנחנו נתחיל עם קפיצה קלה שנקראת קפיצת סקי.היא בנויה מתלולית עפר שטוחה ונמוכה יחסית, ללא מקום נחיתה מדויק. זאת אומרת שהרוכב יכול לבצע קפיצות בכל מהירות שיירצה, והנחיתה, אם קרובה ואם רחוקה, מתבצעת על קרקע ישרה. קפיצות אלה הן הבטוחות ביותר וכדאי לתרגל איתן לפני שממשיכים לשאר.
תרגול: וודא שקפיצת הסקי נמצאת בשטח פתוח ללא מכשולים לפניה ואחריה. רכב בעמידה בהילוך שני, במהירות בינונית. התקדם לעבר הגבעונת כשגופך משוחרר ומוטה קדימה, ראשך מעל לכידון, המרפקים גבוהים והמבט ישר קדימה. השאר בגז קבוע, קפוץ, וברגע שהגלגל האחורי נוגע בקרקע, תן מכת גז קטנה והמשך בנסיעה עוד כמה מטרים. מכת הגז נועדה להקל על הבולם האחורי לספוג את זעזוע הנחיתה, כך שהרוכב מרגיש פחות את המכה. תרגל מספר פעמים עד שתרגיש מוכן לעבור להילוך שלישי.
תורת הקפיצות במסלולי המוטוקרוס השונים ארוכה ומלאה בטכניקות. בזמן קפיצה גבוהה וארוכה חשיבות הידע והניסיון מבדילה לעיתים בין ביצוע מושלם לבין הסתכנות בפציעה. הרוכב נדרש לאומץ ולנחישות כשהוא מחליט לרכוב במסלול עם קפיצות מסובכות, ולכן המהירות והתזמון חייבים להיות מדויקים. הרוכב חייב לדעת את רזי השליטה באופנוע באוויר ולכוון אותו בצורה מדויקת לשיפוע הנחיתה. על מנת להתקדם ולבצע את כל הטכניקות בצורה הנכונה ביותר, עדיף להיעזר ברוכב בעל ניסיון שילמד אותך ויתרגל איתך את הפעולות באופן מקצועי. ככל שתקדים להתחיל לרכוב נכון, כך תמנע מטעויות ברכיבה שייקח לך זמן רב לתקנן.

"הרוכב חייב לדעת את רזי השליטה באופנוע באוויר ולכוון אותו לשיפוע הנחיתה"

לסיכום: סדרת הכתבות הינה טעימה ראשונה בתחום רכיבת המוטוקרוס לרוכב המתחיל, והיא אינה מהווה תחליף לעזרה מקצועית מאנשים בעלי ניסיון, גם בתחום אחזקת האופנוע וגם בתחום הרכיבה.

עצות חשובות לסיום:
- לעולם אל תרכב ללא ציוד מגן מלא, גם לא בנסיעה קצרה.
- לעולם אל תרכב לבד. לא במסלול ולא בשטח פתוח.
- טפל באופנוע לאחר כל רכיבה ואל תתעצל לבצע את הבדיקות ואת חיזוקי הברגים.
- כשאתה מרגיש עייפות וכאבי שרירים, רד מיד מהמסלול ואל תשכנע את עצמך שאתה מסוגל לבצע הקפה נוספת. זה ימנע ממך פציעות.
- עשה כושר, המנע מעישון ושמור על תזונה נכונה. גוף בריא וחזק מקל מאוד על הקושי הפיזי שברכיבה.
- המנע מרכיבה בשעות החמות של היום ודאג למלאי מספיק של מים לשתייה.
- התנהג כספורטאי. ייצג את רוכבי המוטוקרוס בכבוד בכל מקום אפשרי, ואל תשתולל עם האופנוע במקומות ציבוריים. התדמית החיובית תעזור להעלאת המודעות של הציבור לספורט המוטורי.
- הרכיבה במסלול מוטוקרוס היא הספורט המהנה והמלהיב ביותר שקיים. רכב ללא לחץ ותהנה מההתקדמות שלך ברמת הרכיבה. אין יותר כיף מזה בעולם!

בהצלחה!

"אין יותר כיף מזה בעולם!"

הכל על מוטוקרוס
לכתבה הראשונה, השנייה, השלישית והרביעית בסדרה

* הכותב הוא ממקימי "עמותת מועדון המוטוקרוס הישראלי" ופרשן אורח בשידורי המוטוקרוס של ערוץ הספורטתגובות לכתבה
1.רועי 21-02-13
כתבה מעניינת מאוד אני בטוח שחידשת להרבה רוכבים איך להתנהג עם האופנוע, כמובן שגם לי.
2.יעקב רייזמן 21-02-13
יובל, מאמר מאלף ומלמד. כן ירבו כמוך.אנא המשך להעניק לנו מנסיונך.
3.רמי 22-02-13
אני מתענג מכל כתבה בסדרה הזו. תודה
4.יוסי 22-02-13
כתבה מעולה וסבירה
כיף לקרוא גם אם אתה מכיר את הטכניקות תמיד טוב לחדד ולשנן
המשיכו בכתבות אלו ידע זה תמיד חשוב
5.מיטל 22-02-13
בלי ידע מוקדם ועדין תמיד יובל עושה חשק ללמוד לרכב:)
6.דודי קסורלה 23-02-13
בני אריאל בן ה8 מודרך על ידי רועי שלומי המקסים , הכתבה בהחלט מחדדת את הפרטים , נשמח להמשך כתבות מסוג זה , בברכה אריאל ודודי קסורלה .
7.גיל רביב 03-07-13
לפי דעתי , זה לא חשוב מה שאתה עושה על האופנוע כל עוד אתה עושה את זאת עם האביזרים המתאימים.
נהיגה על כל אופנוע חייבת לעשות כאשר אתה מאובזר באמצעים המתאימים לפעילותך על האופנוע.
אני חושב שכדאי לכל אופנוען , ללא קשר לסוג הפעילות אליו הוא משתייך (אם זה פעילות אתגרית או אפילו סתם נסיעה על הכביש) , לעבור באופנוסנטר אביזרים לאופנועים אשר ישדרגו לכם גם את חוויות הנסיעה וגם בזכותם תוכלו לנהוג בבטחה.
הוסף תגובה

*שם:

אימייל:

*רשום את הספרה שלוש:

*תוכן התגובה:


כל הזמנים הם GMT +3. השעה כרגע היא 03:32-24.