טכני למען הקהילה מוטוקרוס אופנועים אנדורו אופנועים אנדורו טרקטורונים באחה ישראל
האנטומיה של האופנוע


   05-02-2013, יובל שלומי   
  שלח כתבה זו בדוא"ל

כפי שלכל אופנוע יש דרישות משלו, כך גם לרוכב המוטוקרוס. המטרה היא לכוון את כל החלקים כך שהרוכב והאופנוע יתאימו זה לזה (וגם לאופי המסלול). יובל שלומי מגיש את המדריך השלם לרוכב המוטוקרוס המתחיל. כתבה רביעי בסדרה, או: הגיע הזמן לפתוח את ספר הרכב

לפני כל רכיבה, אימון או מרוץ, יש להכין את אופנוע המוטוקרוס לנסיעה. יש טיפולים יומיומיים ויש טיפולים לפי שעות המנוע כפי שהיצרן קובע. טיפול לפני רכיבה כולל: שטיפה כללית ויסודית של האופנוע, ניקוי פילטר האוויר, שימונו ומריחת גריז בשפתיו, ניקוז האוויר מהבולמים הקידמיים על ידי שיחרור ברגי האוויר הנמצאים בחלקו העליון של הבולם, מתחת לכידון, וחיזוקם שוב. בנוסף, חייבים לבדוק את חיזוקי הברגים בכל האופנוע, על מנת למנוע שיחרור חלקים בזמן רכיבה (דבר שקורה לעיתים לרוכבים רשלנים ומסכן את חייהם), לבדוק את מתח השרשרת (שלוש אצבעות מעל מוביל השרשרת) ולשמנה בתרסיס מתאים. לא מזיק לבדוק גם את לחץ האוויר בצמיגים (psi 16 ,תלוי בסוג השטח) את כמות הדלק במיכל ואת כמות המים ברדיאטור.
טיפולים לפי שעות מנוע: לכל אופנוע יש ספר הדרכה וטיפולים שמספק היצרן. אם אין ברשותך ספר זה, רכוש אותו מהיבואן או הזמן מחו"ל. כל יצרן ממליץ על טיפולים תקופתיים שיעזרו לך לשמור על תקינות האופנוע לאורך זמן. בספר הרכב מצויין מתי צריך להחליף את שמן המנוע, את פילטר השמן, את שמן הבולמים, את הרינגים, את הבוכנה וכן הלאה. למד את הספר וציית להוראותיו על מנת להאריך את חיי האופנוע ולחסוך כסף רב.

"בספר הרכב מצויין מתי צריך להחליף את שמן המנוע"

אחרי כל אלה, על מנת להגיע למצב אופטימלי של התאמת האופנוע לרוכב, יש לבצע מספר כיוונים במכלולים ובחלקים שונים באופנוע. השינויים תלויים בגורמים כמו משקלו וגובהו של הרוכב וכמו כן בסוג המסלול שבו הוא מתאמן ומתחרה. אתחיל מהקל אל הכבד.
כיוון הכידון: יש לכוון את גובה הכידון ואת מרכוזו. מתיישבים על האופנוע, משחררים את ארבעת הברגים ודוחפים או מושכים את הכידון עד למצב הנוח ביותר, ומחזקים את הברגים בהדרגה. לפני החיזוק, בודקים את מרכוז הכידון על ידי הסימנים החרוטים עליו סמוך לברגים (פסים ומספרים).
כיוון ידיות הבלם הקידמי והמצמד(קלאצ'): קצה הידיות (הכדורים) לא יבלוט מחוץ לקצה הכידון, כדי שבנפילה הכידון יספוג את המכה וכך הידיות לא ישברו. יש לכוון את הידיות במקביל לקרקע, ביחס לכידון, למצב שהרוכב יוכל להשתמש בהן בקלות גם בזמן רכיבה בעמידה. רצוי לשחרר מעט את הברגים המחזקים את הידיות לכידון כדי שהרוכב יוכל לשנות את כיוונן בכוח ידיו ללא צורך בכלי עבודה. יתרון נוסף לשחרור הברגים - בנפילה הידיות שפוגעות בקרקע מסתובבות כלפי מעלה וסיכויין להשבר נמוכים.
כיוון המצמד: הלחיצה על ידית המצמד צריכה להיות רכה ונוחה. ישנם שני ברגי כיוון שמותחים או משחררים את הכבל: בורג פלסטיק/מתכת גדול, המיועד לסיבוב ביד, ובורג ארוך על כבל המצמד, ולמעשה הוא חלק ממנו. יש לכוון את מתיחות הכבל כך שעם שיחרור הידית יישאר חופש קטן המבטיח שהמצמד לא יתחמם או ישרף.
כיוון רגלית הבלם האחורי: הרגלית צריכה להיות בקו אופקי עם רגלית הדריכה הימנית, ביחס לקרקע. במידה והיא גבוהה מרגלית הדריכה, או נמוכה ממנה, הרוכב יתקשה לבלום ובנוסף, רגלו הימנית תתעייף מהר מהרצוי.
כיוון בולמים: בכיוון הבולמים אנחנו חייבים להתחשב במשקל הרוכב ובסוג המכשולים הקיימים במסלול. רוכב כבד יכוון את הבולמים למצב "קשה", כנ"ל במסלול עם קפיצות גבוהות. במסלול שטוח יותר, עם קפיצות נמוכות, עדיף לכוון את הבולמים למצב "רך" כדי שלאופנוע יהיה קל יותר ל"גהץ" את המכשולים.
בבולמים הקידמיים ישנם ברגי כיוון בקצה העליון וגם בקצה התחתון. הברגים מסומנים בחיצים ובאותיות-H (קשה) ו-S (רך). מסובבים אותם עם מברג שטוח ולפי מספר הנקישות מתאימים את שניהם לפי הצורך. בכיוון הראשוני סוגרים את הברגים עד הסוף ולאחר מכן פותחים עד למצב הרצוי. הכיוון העליון מיועד להקשות או לרכך את חזרת הבולמים, והתחתון, המכוסה בפקק גומי על מנת להגן על הבורג מלכלוך, מיועד לכוון את לחיצת הבולמים. ישנם אופנועים שבהם המצב הפוך, לכן הרוכב חייב לבדוק בספר הרכב. יש לשים לב שבבולם האחורי ישנו בורג אחד לכיוון הקושי והרכות.
חשיבות כיוון הבולמים היא רבה מאוד ותפקידה להקל על הרוכב ועל האופנוע לעבור את המהמורות ואת הקפיצות שבמסלול. אופנוע מכוון הוא נעים יותר ונוח יותר לרכיבה ולרוכב קל יותר לשלוט בו.
אלו הכיוונים העיקריים שהרוכב צריך לבצע לפני הרכיבה הראשונה. לאחר כל כיוון יש לבצע נסיעת מבחן ולבדוק האם השינוי הועיל, והאם נדרש כיוון נוסף. בסיום העבודה אפשר לצאת לסיבוב בהרגשת ביטחון שהאופנוע במצב אופטימלי לרכיבה.אבל אם אתה רוכב מתחיל, כדאי שתמתין לכתבה הבאה לפני שאתה נכנס למסלול מוטוקרוס.
עוד פרטים בפורום הטכני שלנו
לפרק הראשון, השני והשלישי של הסדרה
עוד על מוטוקרוס

"יש לכוון את גובה הכידון ואת מרכוזו"

* הכותב הוא ממקימי "עמותת מועדון המוטוקרוס הישראלי" ופרשן אורח בשידורי המוטוקרוס של ערוץ הספורטתגובות לכתבה
הוסף תגובה

*שם:

אימייל:

*רשום את הספרה שלוש:

*תוכן התגובה:


כל הזמנים הם GMT +3. השעה כרגע היא 06:25-24.