טכני למען הקהילה מוטוקרוס אופנועים אנדורו אופנועים אנדורו טרקטורונים באחה ישראל
רגע לפני שמתניעים


   24-01-2013, יובל שלומי   
  שלח כתבה זו בדוא"ל

מחסן, מנעולים, תפוח גרירה, מיכל דלק נייד, רצועות קשירה, מגן גוף, חגורת כליות, וזה עוד לפני הטיפול השוטף. יובל שלומי מגיש את המדריך המלא לרוכב המוטוקרוס המתחיל. כתבה שלישית בסדרה, או: איך לחזור הביתה בשלום

אחר שרכשנו אופנוע מוטוקרוס מקצועי, אנחנו זקוקים למספר אלמנטים תומכי רכיבה. נפתח את הפרק הזה בנושא חשוב וכואב ומאוד הכרחי - מיגון האופנוע נגד גניבה.
ראשית, מחסן - חייב להיות בעל מבנה חזק, עם דלת כניסה מסיבית, מערכת אזעקה איכותית ותאורה חיצונית הנדלקת כשמישהו מתקרב. אם יש למחסן חלון, יש למגן אותו בסורגים. לכך יש להוסיף מנעולי קשירה מחוסמים, לפחות שלושה, ורצוי מאוד שאחד מהם יקשור את השילדה לעמוד מקובע במחסן. עלות ממוצעת לשלושה מנעולים היא כ-1200 ש"ח.
הדבר הבא שאנו זקוקים לו צריך הם כמובן אמצעים לשינוע האופנוע למסלולי המוטוקרוס השונים. יש שתי אפשרויות: הראשונה היא כלי רכב פרטי המצוייד בתפוח גרירה ובעגלה נגררת, שעלותם נעה בין 5000 ל-7000 ש"ח. האפשרות השנייה היא רכב מסחרי גדול מספיק להעמסת אופנוע, או טנדר עם ארגז פתוח. אביזרים נוספים הם ארגז כלים מלא, מיכל דלק נייד (ג'ריקן), רצועות קשירה איכותיות (לקשירת האופנוע לרכב או לעגלה) וציידנית עבור מים ואוכל (לעולם אל תרכב במסלול ללא מלאי גדול של מים), בעלות כוללת של 1000-1200 ש"ח.


"...לכך יש להוסיף מנעולי קשירה מחוסמים, לפחות שלושה, ורצוי מאוד שאחד מהם יקשור את השלדה לעמוד מקובע במחסן"

הגענו, סוף סוף, לחלק האמנותי - ציוד הרכיבה, הכולל מיגוון מיגונים. אחד הדברים שאסור להתפשר עליהם הוא ציוד המגן שלובשים ברכיבת מוטוקרוס. מיותר לציין שאסור לרכוב על האופנוע ללא מיגון, אפילו לא ל"סיבוב קטן". רוב הפציעות הקשות נגרמו לרוכבים שרכבו ללא מיגון.
הציוד הדרוש הוא קסדת שטח, משקף, מכנסי רכיבה, חולצת רכיבה, כפפות רכיבה, מגן גוף (צביצב), חגורת כליות, מגני מרפקים, מגני בירכיים ומגפי רכיבה. עלות ממוצעת של כל אלה היא כ-5500 ש"ח. ניתן להוזיל ברכישה של ציוד רכיבה משומש או מעקב אחרי מבצעים אטרקטיביים בסוכנויות השונות. אפשרות נוספת היא קנייה מיצרנים מחו"ל דרך האינטרנט.
אביזר בטיחות נוסף וחשוב ביותר הוא מגן צוואר. אביזר חדיש זה נכנס לתחום מרוצי השטח לפני מספר שנים ומהווה גורם חשוב בהורדת כמות נפגעי המפרקת ועמוד השדרה, ולעיתים הוא אף מציל חיים. מטרתו העיקרית היא לעצור את הראש הנחבט מעוצמת הנפילה, ולמנוע מצב קטלני של שבירת המפרקת או נזק העלול לגרום לנכות. כיום, הרוב המכריע של רוכבי השטח ובמיוחד רוכבי המוטוקרוס, בכל העולם, רוכבים עם מגן צוואר. עלות: 1800-3000 ש"ח (שווה כל שקל).

"אחד הדברים שאסור להתפשר עליהם הוא ציוד המגן שלובשים ברכיבת מוטוקרוס. מיותר לציין שאסור לרכוב על האופנוע ללא מיגון, אפילו לא לסיבוב קטן"

אופנוע מוטוקרוס הוא כלי רכב ספורטיבי שעובד קשה מאוד בתנאי שטח לא קלים, ומן הסתם דורש גם סכום נאה להוצאות שוטפות. מטבע הדברים הבלאי של הכלי גבוה יחסית לאופנועים רגילים. עוצמת המנוע החזקה והחבטות הרבות שהאופנוע סופג, גובים מהרוכב מחיר כספי גבוה. האביזרים העיקריים המועדים לשחיקה מהירה הם הצמיגים, השרשרת וגלגלי השיניים. כמו כן, עקב נפילות, נשברות, לעיתים די קרובות, ידיות הברקס והקלאצ', ולא פעם הכידון מתעקם והגריפים נקרעים. בנפילות חזקות יותר,עלולים להינזק גם האגזוז, הרדיאטורים, תת השלדה וחלקי הפלסטיק (כנפיים וצדדיים). בקיצור, צפו נזק של אלפי שקלים בשנה. על קצה המזלג, צמיגים באיכות טובה עולים כ-650 ש"ח ליחידה. רוכב ממוצע מחליף סט פעמיים-שלוש בשנת אימונים, ורוכב שמשתתף במרוצים מחליף, בדרך כלל, לפני כל מרוץ. סט גלגלי שניים ושרשרת יעלו יחד כ-700 ש"ח. עכשיו, כשחשבון הבנק שלנו קל יותר, אפשר להתחיל להתכונן לרכיבה.
לפרק הראשון והשני של הסדרה
עוד על מוטוקרוס

אגזוזים. הכינו סכום נאה להוצאות שוטפות

* הכותב הוא ממקימי "עמותת מועדון המוטוקרוס הישראלי" ופרשן אורח בשידורי המוטוקרוס של ערוץ הספורטתגובות לכתבה
1.מעולה 03-02-13
אני נהנה כל פעם מחדש מכתבות שלך, תודה!
הוסף תגובה

*שם:

אימייל:

*רשום את הספרה שלוש:

*תוכן התגובה:


כל הזמנים הם GMT +3. השעה כרגע היא 05:06-24.