טכני למען הקהילה מוטוקרוס אופנועים אנדורו אופנועים אנדורו טרקטורונים באחה ישראל
כישרון, מזל והדבר הזה שמסובב את העולם


   10-01-2013, יובל שלומי   
  שלח כתבה זו בדוא"ל

האקשן, המהירות, הקפיצות המרהיבות, העקיפות, העוצמה, הנפילות והרעש עשו גם לכם חשק לזנק למסלול. אבל מאיפה לעזאזל מתחילים? יובל שלומי, רוכב בעצמו, מגיש את המדריך המלא לרוכב המוטוקרוס המתחיל. כתבה ראשונה בסדרה, או: כדאי שתתחילו לחסוך

מהרגע הראשון שנחשפת לרכיבת מוטוקרוס במסלול, השתנו חייך. אתה מביט ברוכבים שלבושים בבגדים צבעוניים וטסים על המסלול, מי בקרקע ומי באוויר, ומבטך מגלה הכל - התאהבת! כן, גם אתה, כמו כל אדם בריא, נשבית בקסם המוטוקרוס. אתה צודק, מרוצי מוטוקרוס הם הספורט המלהיב ביותר מבין ענפי הספורט הקיימים. לא ניתן להשוות אותו לספורט אחר: האקשן, המהירות, הקפיצות המרהיבות, העקיפות, העצמה של האופנועים, הנפילות וגם הרעש, לא משאירים אפילו צופה אחד אדיש. בינך לבין עצמך, אתה גם מקנא במקצת, בעיקר ברוכבים המהירים והמוכשרים ביותר. השליטה שלהם באופנוע ואומץ ליבם הם תעלומה בעיניך, במיוחד אם יצא לך לרכוב מעט על אופנוע מרוץ כזה. הרי בקושי השתלטת עליו ועל כוחו המתפרץ, אז לרכב במסלול עם סיבובים וקפיצות אימתניות? איך הם עושים את זה? גם אני רוצה, אתה חושב לעצמך, אבל איך מתחילים?

אז ככה. על מנת להיכנס לעולם הספורט המוטורי בכלל ולמרוצים בפרט, אתה צריך לדעת כמה דברים בסיסים. אתחיל דווקא במשהו כללי שכדאי לזכור ולהקדיש לו מחשבה, כדי להבין טוב יותר מה מניע את התחום ואת הרוכבים להצלחה. בכתבה הבאה נלמד איך לצעוד את הצעדים הראשונים במוטוקרוס.


יש אמרה שמתייחסת לכל ספורטאי מקצועי, ללא קשר לענף בו הוא מתחרה, שמסכמת את סיכויי הצלחתו: "על מנת להצליח ולזכות במקום הראשון, הספורטאי חייב שיהיו לו שלושה דברים - כישרון, כסף ומזל. אם חסר לך אפילו אחד מהם, אין לך סיכויי להיות אלוף בתחומך".
כישרון הכרחי להצלחה, זה ברור לכולם, אבל זה לא מספיק. על מנת לרכוש את כל הציוד הדרוש, ובמקרה של ספורט מוטורי מדובר על סכומים גבוהים מאוד (שיפורטו בהמשך הסדרה) יש להשיג מימון. בנוסף לציוד, נדרש זמן רב לאימונים, זמן ששווה כסף.

גם אם יש לך את שני המרכיבים - כישרון וכסף (אתה עשיר מספיק או שהצלחת להשיג ספונסרים) זה עדיין לא מספיק. על מנת לנצח במרוצים נדרש גם מזל. כל מתחרה מקצועי יודע שיש סביבו רוכבים מוכשרים רבים ורק אחד מנצח. הוא יודע גם שלא תמיד הוא מצליח לפרוץ ראשון בפתיחה, ושרוב המרוץ הוא ייאלץ להילחם ולהתאמץ, על מנת לעקוף ולהתקדם לעבר המקום הראשון. במרוצים רבים המזל משחק תפקיד מכריע. אם המזל לצידך, יש סיכויי גדול שהרוכב שלפניך לוקה בחוסר ניסיון, לא יודע לחסום כשצריך ומאפשר לך לעוקפו. יכול להיות גם שהרוכב שלפניך נמצא בכושר ירוד וניתן לנצל את חולשתו ולהתקדם. בנוסף, ייתכן מצב שרוכב זה, גם אם הוא מהיר ממך, מבצע טעות שמאיטה את רכיבתו או שמפילה אותו, ואז ניתן לנצל את המתנה ולנצח במרוץ. זה מזל וזה קורה לא מעט - רק צריך לקוות שזה יקרה לטובתנו. אבל ראשית נבדוק את עניין כישרון הרכיבה; הכסף, בדרך כלל, מגיע איכשהו ובעניין המזל, אי אפשר לדעת. זה היופי במזל - הוא תמיד מפתיע.

* הכותב הוא ממקימי "עמותת מועדון המוטוקרוס הישראלי" ופרשן אורח בשידורי המוטוקרוס של ערוץ הספורטתגובות לכתבה
1.טואוב! 11-01-13
מחכה לתכל'ס בפרק הבא... שיהיה מתי?
2.מי זה? 11-01-13
בתמונה הראשונה עם ידיים על הראש, מי מזהה?
3.כסף כסף כסף 11-01-13
איפה הימים שרוכב היה משלם השתתפות ונכנס למסלול?? בלי הרבה כאב ראש
4.דוד 11-01-13
בתמונה הראשונה זהו קרב בין עדו כרמון למתן ניר, כשאריאל דדיה ברקע עם ידיים על הראש
5.דדיה 13-01-13
יובן אין עליך, האיש והאגדה,
אב הספורט הזה בארץ,
לגבי התמונה הראשונה, אני מודה אני עם הידיים למעלה :-)
הוסף תגובה

*שם:

אימייל:

*רשום את הספרה שלוש:

*תוכן התגובה:


כל הזמנים הם GMT +3. השעה כרגע היא 18:09-24.