טכני למען הקהילה מוטוקרוס אופנועים אנדורו אופנועים אנדורו טרקטורונים באחה ישראל
פולריס Outlaw 525 - מבחן שטח


   29-05-2007, אייל קלימי, רוכב מבחן -טל חביב   
  שלח כתבה זו בדוא"ל

בשבועייים האחרונים יצא לי לרכוב פעמיים על ה525, יש בכלי הזה משהו שקשה לתאר במילים, הוא חזק ברמות פשוט מטורפות וכמה שאתה לא לוחץ אותו אתה בסוף מדמיין שהוא פונה אליך בזלזול ואומר "זהו חמוד? זה כל מה שאתה מסוגל?! אולי תלך לשחק עם צעצועים ברמה שלך?!" אז החלטנו שזהו! אנחנו נביא את הבן אלף הזה אלינו, אל מגרש המשחקים של הגרעין הקשה של רוכבי נזימה, ניתן לו שטחים פתוחים, יערות, ואדיות עם קטעים טכניים, נוציא לו ת'מיץ! ולבסוף לקינוח קיר אחד או שניים.

קצת הסטוריה...
בחודש יולי 2005 פולריס הודיעה על רכישת חלק של 24% מחברת קיי.טי.אם האוסטרית שחוזרה במשך שנים ע"י חברות אחרות כגון הרלי דיוידסון ודוקאטי. לא עברו מספר ימים וכבר רצו השמועות בפורומים מכובדים בחו"ל על פולריס מוטוקרוס 450cc שאטוטו יככב בחלונות הראווה של הדילרים ברחבי ארה"ב. ב 2006 עוררה פולריס מהפכה בשוק טרקטורוני הספורט כשחשפה את טרקטורון הספורט הראשון בעל מתלים נפרדים מאחור (IRS) - האוטלאו 500 המצוייד במנועו החזק של הפרדטור. פולריס זכתה בהמון שבחים על האוטלאו 500:

ATV Guide’s - טרקטורון ספורט השנה 2006
ATV Rider’s - טרקטורון ספורט השנה 2006
All-Terrain Vehicle’s - הקונספט הטוב ביותר לשנת 2006

בארץ התגובות היו לכאן ולכאן, בואו נגיד שלא ממש התלהבו, אולי בגלל האופי של הנהג והרוכב הישראלי שאוהב ללכת עם המיינסטרים ולא שש לנסות דברים חדשים. מהנסיון האישי שלי עם האוטלאו 500 של חברי הטוב כפיר - כלי קצת חלש ביחס לפרדטור (בגלל העברת כוח שמגיע לגלגלים דרך ציריות) אבל אין ספק שהכלי הזה הוא לימוזינה בהשוואה לפרדטור שלי, מידי פעם בטיולים ארוכים כשהגב שלי כבר צועק הצילו (הוא באמת צועק אחרי גיל 30) ואחרי קצת שכנועים כפיר מפנה לי את מקומו על הכיסא של האוטלאו למספר קילומטרים של התרעננות. הפינוק מסתיים כשלכפיר מתחילות להתעייף הידיים.

לטובת המבחן קיבלנו את הכלי של מתן ניר שעבר מקצה שיפורים שפוי - בולמי אוהלינס קדמיים ואגזוז HMF, זהו!

ה525 ביער שרשרת
יום שישי 10:30 בבוקר מגיע סער שגב מנהל מותג פולריס עם העבריין (Outlaw) על הארגז של הטנדר ליער שרשרת. לטובת המבחן קיבלנו את הכלי של מתן ניר שעבר מקצה שיפורים שפוי - בולמי אוהלינס קדמיים ואגזוז HMF, זהו! לטעמי הצבע הכתום של הבולמים המקוריים הוא פשוט מושלם (מזכיר את הטרוילי 2004) אבל... יופי לחוד וביצועים לחוד. ה525 מגיע עם בולמי דיסק קדמיים בעלי סט בוכנות כפול על כל אחד, קלאץ' הידראולי כנהוג באופנועי קיי טי אם, וסט צמיגי מקסיס שהיו חסרים באוטלאו 500. מנוע הקיי טי אם בנפח 510cc יונק תערובת דלק דרך קרבורטור קייהין FCR-MX. תיבת ההילוכים חדשה בעלת 5 מהירויות והילוך אחורי הותאמה עבור האוטלאו. ה525 בנוי על אותה שלדה של האוטלאו 500 אבל המפלצת הזו שוקלת 13 ק"ג פחות מהאוטלאו 500 ו4 ק"ג פחות מהפרדטור!!! זאת בזכות המנוע הקל משקל של קיי טי אם.
קיי טי אם מציעה CDI מתוצרתה שמוסיף לדיברי החברה כ 10 כ"ס.

ה525 מגיע עם בולמי דיסק קדמיים בעלי סט בוכנות כפול על כל אחד, קלאץ' הידראולי כנהוג באופנועי קיי טי אם, וסט צמיגי מקסיס שהיו חסרים באוטלאו 500

יאלה נותנים בגז...
אחרי שהלאיתי אתכם בכל הנתונים היבשים הגיע הזמן לדבר האמיתי שלשמו אנחנו פה - "הבן אלף... " זוכרים? אז הוא אכן הגיע כבר אמרנו ואנחנו כאמור גם הגענו, מצויידים ברוכב מספר 1 שלנו טל חביב והנה הקונצרט מתחיל... טל לא מתמהמה, הוא כרגע הגיע מהעבודה, החנה את האוטו מתחת לאקליפטוס, עלה על מדי ב' ותוך 3 דקות הוא וה 525 כבר מדסקסים את הרחבה הסמוכה אלינו. טל עוצר לרגע ובאופן מוזר מסתכל למטה לעבר המנוע מעין מבט כזה שרוצה לראות בעניים את יחידת הכוח הזאת שבדיעבד הסתבר הרשימה אותו מאוד לטובה.

טל מתקרב אלי וצועק מתוך הקסדה, אני רוצה לקחת אותו לכיתה, קח את נחום ותבוא איתי! מה כיתה... איזה כיתה... אני אומר לעצמי, הוא בסך הכל נסע כמה דקות על הכלי הזה, לא כדאי להתרגל אליו קצת קודם?! "הכיתה" זו רחבה של בערך דונם ששם בעבר היינו מתכנסים כל הרוכבים ליפני שיוצאים לטיול של יום שישי, יש שם כמה קירות בשלוש דרגות קושי לא מהקיצוניים שאני מכיר, בכל אופן אני לא הייתי עולה שום קיר עם הכלי השונה הזה מבלי להתרגל אליו כמו שצריך, אבל אני זה לא טל וטל כבר בדרך לכיתה. עליתי על הטרקטורון שלי, יצאתי בעקבותיו והצלמים אחרי בלנדקרוזר.
בדרך לכיתה אני רואה את ה 525 מנתר מעל מכשולים בצורה שהיא יחודית רק לכלי הזה, גם אם בנחיתה ממכשול יש הטיה הצידה העוצמה של הנחיתה מתחלקת בין ארבעת הגלגלים בזכות האחיזה של המתלים בקרקע שהיא שונה לגמרי מכלי בעל זרוע אחורית רגילה (Swing Arm).


על המסלול
חלק מהמבחן נערך בתוך מסלול מוטוקרוס, האוטלאו אינו כלי מוטוקרוס ואין כל צורך להכניס אותו למסלול קיצוני אז הסתפקנו במסלול הקרוב שהיה ברמת קושי בינונית. ה525 הרגיש חופשי לרחף מעל הרמפות במסלול, עוצמת המנוע ויכולת התאוצה שלו משגרים אותו לעבר הרמפה במהירות גם כשיש רק מטרים ספורים כדי לצבור את המהירות הנדרשת. באויר יש תחושה של כלי גדול מימדים שקצת קשה לשליטה ולתיקוני הטיות כשצריך. למרות שהוא קל יותר מהפרדטור, תנוחת הרכיבה והאיזור המורחב בין הקידון לרוכב משרה תחושה שה525 כבד יותר. הכלי שהוקצה לנו למבחן מצוייד בבולמי אוהלינס משופרים מלפנים כך שלא יכולנו לבחון את הבולמים המקוריים, מה שבכל זאת הורגש האוטלאו משרה ביטחון בנחיתה ויודע לספוג נחיתות קשות באלגנטיות יתרה וזאת לדעתנו לא רק בזכות הבולמים המשופרים אלא גם בזכות ארבעת המתלים בכלי הזה שאינם תלויים האחד בשני ומרככים את הנחיתה. היתרון הגדול שיש לכלי באחיזת הקרקע מתגלה במידת מה כחיסרון בסיבובים בתוך המסלול בהם ליפעמים האוטלאו אוחז בקרקע ומקשה על הרוכב בזריקות זנב, ביציאה מסיבוב יש שוב פעם יתרון למתלים שנועצים את הצמיגים בקרקע ומאפשרים זינוק מהיר יותר.


קירות רבותי קירות!
נושא זה מעניין הרבה מקוראינו חובבי הקירות ומן הסתם שנבחן את יכולות האוטלאו בתחום המרתק והמאתגר הזה. ה525 הגיע לכיתה כמו שכבר אמרתי ואת הקירות הוא עלה יש לציין בקלות יתרה. מההתרשמות שלנו עם האוטלאו במבחן, מלבד הנחיתה המושלמת (ולא משנה לאיזה גובה יזרוק אותך הקיר) , לא ראינו איזה שהם הבדלים בהתנהגות הכלי בכל הקשור לטיפוס הקירות למעט הזעת היתר של סער שגב שנכח במקום ובקיר האחרון אמר "תעשו לי טובה קטנה, אני לא רוצה את האתגרים האלה בואו נעמיס את האוטלאו על הטנדר, אני זז הביתה".

ה525 הגיע לכיתה כמו שכבר אמרתי ואת הקירות הוא עלה יש לציין בקלות יתרה. מההתרשמות שלנו עם האוטלאו במבחן, מלבד הנחיתה המושלמת (ולא משנה לאיזה גובה יזרוק אותך הקיר) , לא ראינו איזה שהם הבדלים בהתנהגות הכלי בכל הקשור לטיפוס הקירות...


ליגת מירוצי הטרקטורונים
"fastest accelerating ATV" אומר סער שגב, מנהל מותג פולריס בישראל ומכתיר את ה525 כספינת הדגל בכל הקשור לספורט המוטורי של פולריס בארץ ובעולם, "אנו מצפים לראות יותר ויותר מותגים מהעולם המתחרים מול ה 525 על מסלולי מירוצי הטרקטורונים בליגה הישראלית", כידוע מקום ראשון בליגה בעונה הקודמת היה מתן ניר רכוב על פולריס פרדטור ובשנה הקודמת הוא עשה זאת עם אוטלאו 500. מתן ימשיך וייצג את פולריס גם בליגה הבאה כשהוא רכוב הפעם על האוטלאו 525 כמובן. כיום לא קיים יבוא סדיר של רוב טרקטורוני הספורט המיוצרים בעולם, לאחרונה נראים ניצנים של כלי ספורט יפניים כגון ה 450TRX וה 450YFZ שמתחרים באופן לא מקצועי וללא תמיכה של יבואן סדיר כמו שנעשה ע"י ד.ל.ב מוטוספורט יבואן פולריס ועופר אבניר יבואן קאן-אם. כולי תקוה שעם כניסתו של חוק הספורט המוטורי יתממשו צפיותיו של סער שגב ונוכל לראות על המסלולים בארצנו הקטנה נציגים מקשת רחבה של יצרני טרקטורונים בעולם. עד אז ו/או עד שינחת כאן הקאן-אם DS450 נראה שקשה יהיה למתחרים לערער את סיכוייו של ה525 להשגת הכתר.


שורה תחתונה!
לאחר שיצאה פולריס עם האוטלאו 500 שהיה מוצלח מאוד אבל נחות בכל הקשור ליחידת הכוח שלו מול הפרדטור בעל המתלה האחורי הרגיל עשה היצרן צעד מתבקש ושידרג משמעותית את יחידת הכוח. האוטלאו 525 הוא כלי בעל התנהגות שטח יחודית ובשונה מה 500 יש לו גם מה להציע בכל הקשור לכוח מנוע.
אנחנו התרשמנו מאוד לטובה מהכלי הזה וחושבים שחוץ ממסלולי המירוצים הוא מאוד מתאים למטייל האגרסיבי שאוהב לתת בגז בשטחים קשים ויחד עם זאת לחזור הביתה בחתיכה אחת. הכלי הזה מתהדר בנוחות, יציבות, כושר בלימה מדהים וכוח בשפע! דבר אחד שקצת הרגיז אותנו זה תסמונת הברגים הנפתחים, ביום המבחן נתקלנו בברגים משוחררים על הפלסטיקים שחובקים את מיכל הדלק, חיזקנו אותם ידנית מידי פעם בתקוה שאלה הברגים היחידים. המושב של ה525 משתחרר גם הוא לעיתים כמו שקורה באוטלאו 500 וחבל שהיצרן לא מוצא לנכון לטפל בבעיה כזאת כבר למעלה משנה.
תג המחיר לדעתנו גבוהה וטוב יעשו פולריס אם יאפשרו לרוכב המצוי להתחדש בכלי האטרקטיבי הזה מבלי להרגיש שלא נותר לו כסף לתדלוק בסופ"ש.

תגובות...

גלריות:
הגלריה של ערן (עמירן) שלמה
הגלריה של תום סברלו

Outlaw 525 מפרט טכני
מנוע 510 סמ"ק, קירור מים, 4 פעימות, SOHC
מערכת דלק קרבורטור Keihin FCR
כמות דלק 14.8 ליטר 
מערכת התנעה חשמלית
הילוכים ידני 5 הילוכים + אחורי
משקל יבש 179.2 ק"ג
אורך/גובה/רוחב 181.6 /114.3 /120.7
מתלה קדמי זרוע A כפולה
מהלך מתלה קדמי 25.4 ס"מ 
מתלה אחורי מתלים נפרדים (PRO-IRS )
מהלך מתלה אחורי 25.4 ס"מ
בלמים קידמי/אחורי בלם קדמי: דיסק הידראולי כפול, שתי בוכנות לקליפר. בלם אחורי: דיסק הידראולי
צמיג קדמי  Maxxis RAZR-R Radial; 21 x 7-10
צמיג אחורי Maxxis RAZR-R Radial; 20 x 10-9
מרווח בין סרנים 128.3 ס"מ
רדיוס סיבוב פנימי 165.1 ס"מ
מחוונים נורית אזהרה לטמפרטורה גבוהה
מחיר 76,000
מלאי ישכל הזמנים הם GMT +3. השעה כרגע היא 12:36-24.