טכני למען הקהילה מוטוקרוס אופנועים אנדורו אופנועים אנדורו טרקטורונים באחה ישראל
יונתן לוי באליפות העולם באנדורו


   08-05-2012, ערן שלמה   
  שלח כתבה זו בדוא"ל

הסבב השלישי לעונת 2012 והראשון של יונתן לוי באליפות העולם באנדורו, התקיים בסוף השבוע האחרון במונטיבר, ספרד. לוי משלים את המרוץ הראשון במקום ה-19 בקטגוריה E-2, ומתאכזב מהיום השני. טעימה ראשונה באליפות העולם.

הרבה כבוד וגאווה לרוכב הישראלי, יונתן לוי, שנכנס לראשונה לליגת אליפות העולם באנדורו. את המרוץ הראשון שלו הוא מסיים במקום התשע עשר בקטגוריה E-2 כשרכב לצד רוכבים מהשורה הראשונה בעולם; יואה סלמינין, איבן סרבנטס, אלכס סלביני,פייר רנט, ג׳וני אוברט ועוד רבים וטובים.
לוי כבר עבר מספר תחרויות בחו״ל אך הפעם מדובר בהשתתפות בליגה שלמה, התפיסה שונה, ולוי יודע שהוא בצעדיו הראשונים בקריירה חדשה ולוקח את הדברים בהתאם. בשבועות האחרונים השתתף בסבב של אליפות איטליה, ובכלל בתקופה האחרונה הוא צמוד לאלכס סלביני, מהרוכבים הבכירים בקבוצת CH, קבוצת המרוצים של הוסקוורנה, נותני החסות של לוי בארץ ובעולם.
במהלך המרוץ באיטליה יונתן גילה עולם חדש של רכיבה, לפחות מבחינת התוואי. המילה קוליס, מקבלת משמעות אחרת ואצל יוני היא יושבת בראש כסיוט חדש. באותו מרוץ הוא התסתבך בקוליס שכזה ואיבד חמש דקות יקרות. הפעם במופע המקדים לקראת היומיים, הסופר ספיישל, הוא החליק עם האופנוע אך המשיך וסיים.

רבים מחבריו החדשים לקבוצה אמרו לו שבשנה הראשונה הוא צפוי לאכול הרבה קש, ויונתן, כיאה מספורטאי מבטיח הצופה לטווח הארוך, מניח את האגו בצד ונכנס למרוץ בידיעה שהמטרה היא לסיים בצורה חלקה ולא להיכנס להרפתקאות מיותרות שיובילו לפרישה מהמרוצים או לפציעות מיותרות. ואכן, יונתן מצליח לעמוד במשימה ולהשלים את היום הראשון של המרוץ בהצלחה. הוא פותח בזהירות, במקטע המדידה הראשון, ״אקסטרים טסט״, שם ישנה עלייה רצחנית, לוי בוחר לעלות דווקא בקו המקביל, קצת איטי יותר, אבל בטוח הרבה יותר. מבין מי שעבר בקו הזה לוי לא נפל מאף אחד. בפעם השלישית שנכנס לספיישל כבר לקח את קו העלייה הישירה ועבר אותה בהצלחה. גם בספיישל ה"אנדורו טסט", יוני לא השתגע ושמר על איפוק, דרופים וקפיצות שבארץ היה חוגג עליהם, קיבלו כאן משנה זהירות - המטרה לסיים!
במרוץ הראשון לוי מסיים במקום התשעה עשר בקטגוריה לאחר שמונה וחצי שעות רצופות של רכיבה.
שלא יהיה לכם ספק, כשמדובר במקטע התשה, אז באמת מדובר בהתשה- עליות קשות, מעברי נחלים מלאי מים, קוליסים אכזריים ועוד הפתעות שונות. העניין האמיתי הוא שכרטיס הזמנים קשוח ולא מאפשר בכלל זמן מנוחה בין מקטע למקטע. אולי שני קילומטרים במצטבר ברכיבה על כביש הם פרקי המנוחה היחידיים שהיידים מורשות להוריד טיפה מהמעמסה.
על מבנה המרוץ וחלוקתו תוכלו לקרוא בפסקה האחרונה, בינתיים נשמור על רצף הקריאה על הטעימה הראשונה של יונתן.

ביום השני של המרוץ, לוי קצת יותר משוחרר, זו עדיין לא הרכיבה שלו שאתם מכירים בארץ, אבל קצת יותר נועזת מהיום הקודם. את העלייה האקסטרימית הוא עולה באופן חלק מבלי להסס למרות שביום הזה האדמה חלקה יותר בעקבות גשמי הלילה. באנדורו טסט הוא מרשה לעצמו ללחוץ את האופנוע קצת יותר ונותן בגז בסיבובים ובהשכבות. עדיין לא יונתן לוי שלנו, אבל הבחור מרגיש יותר מחובר ואין ספק כי בהמשך הדרך הדברים יעבדו חלק יותר.
המאבק האמיתי של לוי הוא לעמוד בזמנים, להגיע לכל ספיישל בזמן הנקוב ולא לצבור זמני עונשין. המטרה הזו, יחד עם סיום המרוץ עומדים כרגע בראש, יותר מהתוצאות בספיישלים עצמם. הגוף תשוש, אך הראש מרוכז ולמרבה הצער בעקבות פציעה של אחד הרוכבים באמצע המרוץ, המארגנים עצרו את המרוץ והמשיכו לאחר מכן עם תוספת זמנים שהפכו את המשימה למורכבת יותר. יוני נכנס למרוץ נגד השעון, כשהקושי משחק תפקיד קריטי ולאחר שלוי הבין שהמעמסה כבדה עליו וכבר משפיעה על ההחלטות ברכיבה והמצב ניהיה מסוכן הוא החליט לפרוש. לא קל לקבל החלטה שכזו, אך החשיבה לטווח ארוך לא משאירה מקום לסיכונים מיותרים.
ציטוט מדף הפייסבוק של יוני: "מצאתי את עצמי במרוץ הייר סקראמבל של שעה וחצי נגד השעון לנקודה הבאה בשביל לא לאחר, הצלחתי, הגעתי דקה וחצי לפני הזמן, דחפתי משהו לפה, תדלקו אותי ויצאתי להקפה השלישית, גמור, שפוך, לא מסוגל להחזיק את הכידון, לא שולט במה שאני עושה, מלחמת הישרדות... באמצע ההקפה, בנקודת הביקורת, החלטתי שהמצב כבר מסוכן מדי ואני לא רוצה להפסיד את המשך העונה, קצת מאוכזב, אבל קצת חוסר מזל, חויה זה היה ללא ספק, קשה..."

אליפות העולם באנדורו
ליגת world endure champion כשמה כן היא, האבא והאמא של עולם האנדורו.
רוכבים מכל העולם ובעיקר מאירופה, שמונה סבבים כפולים, כל פעם במדינה אחרת, כשבשנה האחרונה נכנסו לסבב שני המרוצים הראשונים בדרום אמריקה, צ'ילה וארגנטינה. כל סבב מורכב מיומיים של מרוצים, כשכל מרוץ נחשב בפני עצמו בניקוד הטבלה. מופע מקדים לקהל ערב המרוץ, מקטע מהנה ומהיר שנקרא ״סופר ספיישל״- מופע ראווה. ביום למחרת מתחיל המרוץ באמת והוא מורכב משלושה או ארבעה מקטעי ספיישל טסט, כשלכל אחד מהם יש אופי מעט שונה. בכל מקטע עוברים שלוש פעמים יחד עם קטעי הקישור – התשה אמיתית. המרוץ הנוכחי כלל שלושה מקטעים; אקסטרים טסט- מקטע קצר ומאתגר במיוחד. אורכו כקילומטר בודד אך הוא רווי באקשן. שני עליות וירידות קטנות ורצופות, מעבר מים קליל, עלייה מחליקה ומכאן לעלייה הגדולה, קיר בגדול שבע שמונה מטרים עם שתי מדרגות לקראת סיום, במקום הזה ישנו מסלול עוקף למי שלא רוצה לקחת סיכונים, הצ׳יקן ליין, שכנראה יגבה כחמש שניות תוספת למפוחדים. בהמשך משחק סללומים בירידה וחציית קו הסיום.

הספיישל השני ; אנדורו טסט, קצת יותר קרוב למה שאנו מכירים וגם קצת יותר מושקע. אורכו קצת מעל לשבעה קילומטרים, והוא נפתח מפוטוצ׳אטו הכולל קפיצות, דרופים ופניות ארוכות, משם נכנס ליער לסינגל ארוך וחוזר חזרה לפוטוצ׳אטו לסיום המקטע. הספיישל השלישי והאחרון במרוץ זה ״קרוס טסט״, אורכו כשניים וחצי קילומטרים, מכיל בדרך כלל מספר אלמנטים של קפיצות מעניינות, הפעם הוא קצת רגוע יותר. כאן מדובר בפוטוצ׳אטו על צלע הגבעה וזוהי התחנה האחרונה המדודה בזמנים במרוץ. על כל מקטע שכזה חוזרים הרוכבים שלוש פעמים. סה״כ במרוץ הנוכחי שמונה וחצי שעות כמעט בלי זמן מנוחה.

מערכת נזימה מאחלת ליונתן לוי המשך הצלחה באליפות העולם באנדורו.

* הסיקור המלא על המרוץ וגלריית תמונות עמוסה יעלו בסוף השבוע הקרוב, יש למה לחכות...
תמונות מהגלריה

תגובות לכתבה
1.עופר 09-05-12
וליונתן לוי על ההשתתפות המכובדת.
כל ההתחלות קשות, מאמינים בך ומחזיקים לך אצבעות!
2.רז 09-05-12
שועל קרבות אמיתי! מתי המרוץ הבא?
3.אהבתי 09-05-12
אהבתי את נערות המותגים בגלריה, אין דברים כאלה!
4.תומר 09-05-12
איזה מסלול איזה פודיום איזו אווירה... איפה אנחנו איפה??? :( :( :(
יוני י'תותח!
5.אני 11-05-12
מתן ניר אתה חייב דיאטה
6.קובי 12-05-12
גאווה ישראלית הבחור הזה!
7.אינעאל העולם.. 12-05-12
אליפות הבאה תביאו קצת יותר תמונות של נערות המטריה...פחות סס״לים ויותר נערות...
8.תיקון עברית 14-05-12
"שני עליות וירידות קטנות ורצופות, מעבר מים קליל, עלייה מחליקה ומכאן לעלייה הגדולה..."
עליה = נקבה, שתי עליות ולא שני עליות.
הציק לי בעין.
הוסף תגובה

*שם:

אימייל:

*רשום את הספרה שלוש:

*תוכן התגובה:


כל הזמנים הם GMT +3. השעה כרגע היא 08:58-24.