טכני למען הקהילה מוטוקרוס אופנועים אנדורו אופנועים אנדורו טרקטורונים באחה ישראל
מתמצאים בדרכים


   08-01-2008, רועי לב   
  שלח כתבה זו בדוא"ל

רועי לב חוזר מקורס הדרכה על נפלאות הGPS והתנסות על רטוב בשטח, כחלק מהפקה מקורית של מועדון לקוחות BRP.

זאת הייתה נראית לה עוד משמרת שגרתית עד שהטלפון צלצל לו ומהצד השני היה זה אייל.
"רועי יש לי משימה בשבילך" אמר לי בחגיגיות, "שישי בבוקר תגיע למרכז הלוגיסטי של עופר-אבניר אתה הולך להשתתף בקורס ניווט רכוב לחברי מועדון לקוחות BRP".
"אייל אבל אני לא רוכב על CAN-AM ,הקשר היחיד שלי עם החברה הזו הוא כוס קפה לעיתים מזדמנות אצל אסף בסוכנות וגם אין לי GPS" עניתי בחיוך.
"לא נורא סגרתי בשבילך הכל תיקח רק את עצמך ותגיע לשם..." חתם אייל את השיחה.

לאחר 4 שעות שינה, קפה וקראסון על הדרך הגעתי למרכז הלוגיסטי של עופר-אבניר בשוהם.
בהאנגר גדול ועמוס ארגזים ענקיים, בהם שוכנים עולים חדשים שבמהלך השבוע האחרון הגיעו ארצה ומיד יועברו ללקוחות, התכנסנו כ-10 רוכבים, רובם בעלי טרקטורוני CAN-AM. בין המשתתפים נמצא גם ששי חבשוש, מנצח קטגורית המתחילים בראלי חנוכה מבית מסע מעולם אחר, שהגיע בכדי לשפר את יכולות הניווט שלו, כנראה שהמדרגה הגבוהה בפודיום לא מספיקה לחבשוש.
לאחר היכרות קלה עם המשתתפים ורצף נאומים וברכות של אנשי עופר אבניר שהסבירו את הסיבה לפעילות, להעניק ללקוחות החברה את הכלים להעשרת חווית הטיולים, על ידי יכולת הגדלת טווח הנסיעה ויכולת ההתמצאות בשטח באמצעות מכשיר ה GPSשמרחוק נראה לא ידידותי ומסורבל לתפעול אך בעצם התגלה כפשוט, אמין וקל לתפעול.

רועי לב

היום התחיל בהרצאה תאורטית על מהות מכשיר הGPS מפי נועם היימן, שועל קרבות וותיק, מארגן את ליגת "באחה ישראל" וצבר בעברו קצת ניסיון בניווט רוכב מעבר לשטחי שוהם-מודיעין.
אז מה זה בעצם GPS? מסתבר שמאחורי רצף האותיות יש גם פירוש- Global Positioning System (בתרגום חריף - מערכת מיקום גלובלית). הGPS למעשה משתמש בתשדורת של שלוש לוויינים ויותר, המקיפים את כדור הארץ, ומראה לנו בכל זמן נתון באיזו נקודה אנחנו נמצאים במרחב ביחס של קווי אורך-רוחב.
המערכת המתוחכמת הזו, משמשת ככלי המרכזי בעולם כולו להתמצאות ומאפשרת קבלת מידע של מרחק וכיוון מהנקודה הבאה אליה אנחנו רוצים להגיע. היימן גם הוסיף הסברים טכניים כיצד לעבוד עם המכשיר, טעינת מסלול, מעבר בין נקודות וכו'.

לאחר חלוקת נקודות הציון של מסלול התרגול, הטענת המכשירים והתארגנות קצרה של הרוכבים,
קיבלתי את הרנגייד 500– שחקן רכש חדש שאמנם חלש מאחיו הגדול ה-800, אך כוח זה משהו שבטוח לא חסר לו ועבירות מדהימה שבהחלט התאימה לתוואי השטח ולמשימה.
"ניפגש בנקודה 11, סעו לשלום" אמר היימן ויצאנו לדרך בשלב המעשי של היום לתרגול הנלמד.
לאחר הסתגלות קצרה לכלי ולמכשיר הGPS, האתגר ברכיבה באזור המיוער והטכני של שוהם-מודיעין היה בהחלט מעניין, מאוד נחמד למעשה להגיע מנקודה לנקודה בלי שאין לי שום מושג איפה אני נמצא בכל האזור. שדה צברים ענק, שאני די מחבב את הפרי המתוק הזה בקיץ, הזכיר לי שהצלחתי להתברר והתחלתי לתהות איך אני יוצא מהסבך הזה?! עם קצת נחישות הצלחתי להגיע לנקודה הבאה.

לאחר עצירה בנקודה מספר 11 מנוחה קלה ותדלוק של XL וחטיפי אנרגיה כאשר היימן עובר בין הרוכבים, פורק את המסלול שעבר ומסביר להם על פי המכשיר איפה הוא רכב וניווט נכון ואיפה הוא התברבר ונתן נקודות לשיפור.
בשלב זה, תומר וולף, העניק SHOW קטן על גבי ה-DS 650 בוויליז ודריפטים.
בדרך חזרה לכיוון המרכז הלוגיסטי מזג האוויר החליט להתאכזר אלינו בגשם סוחף וכל מטרת הניווט הייתה להגיע חזרה לנקודת היציאה וכמה שיותר יבשים. המכנס של חליפת הסערה נותר יבש על הכסא, הבעיה היחידה שזה היה הכסא של הרכב ולא עלי .
היום הסתיים לו בשלום, כנראה שאחרי הכל, למדתי להשתמש בGPS ולא חציתי את גבולות הקו הירוק. כולם התפזרו ולי נשאר טעם של עוד, היה מרתק.
אחרי היכרות עם המכשיר הקטן הזה, כנראה שנאמץ אותו לטובת הטיולים שלנו בעתיד ולגלות עוד ועוד מקומות חדשים.


*גילוי נאות: הכותב היה אורח עופר אבניר בקורס .

מנווטים בשטח (צילום אילוסטרציה)
כל הזמנים הם GMT +3. השעה כרגע היא 14:54-24.