טכני למען הקהילה מוטוקרוס אופנועים אנדורו אופנועים אנדורו טרקטורונים באחה ישראל
באחה אשלים 2011 - רכבת ההפתעות


   28-02-2011, ניר בן זקן, הגה בשטח   
  שלח כתבה זו בדוא"ל

"אם אתם רוצים לדעת מה ערכה של שנייה בודדת, תשאלו ספורטאי שהפסיד ניצחון על חודה של שנייה." אחד המרוצים הצמודים והמותחים שזכינו לראות בתחרות ההקפות הראשונה של באחה ישראל לעונת 2011.

באחה ישראל 2011, מציגה ליגת מרוצים מעניינת ומגוונת. תשכחו את מה שהכרתם עד כה, מרוצי ניווט, הקפות, ניווט, בלאגן שלם ומתחרים ממורמרים על המסתננים שמגיעים פעם או פעמיים בשנה והורסים להם את המאזן. נועם הימן והצוות הבינו את המתבקש ועם הביקוש הרב למרוצי ההקפות הרכיבו ליגה חדשה, שלוש ליגות ליתר דיוק. האחת – ליגת ניווט, השנייה – ליגת הקפות והשלישית כמתבקש – ליגה כללית.
עשרות רוכבים התכנסו כבר מצהרי יום שישי, ליהנות מפריווילגיה של הקפות היכרות על המסלול.
ערב גדוש אווירת גברברים, בשרים וריחות מנגלים מעושנים. בבוקר, שש וחצי בבוקר שבת, התחילה החגיגה של ליגת ההקפות באחה ישראל 2011.

אופנועים
"נו, אז היום תהיה מקום שני?" עקצתי את מתן ניר רגע לפני שזינק עם אור ראשון למרוץ באחה אשלים. מתן, המכונה שף (גם בגלל המקצוע הקודם, וגם בגלל ששף בצרפתית זה בוס והוא בהחלט כזה עם ארון עמוס גביעים) הפתיע אותי וענה לי: "כן, כשיוני (לוי) בסביבה, זו משימה בלתי אפשרית."
יונתן לוי מזנק עם אור ראשון, אחריו ערן וולנברג ושלישי מתן ניר. עוד בקטגוריה תומר שמש, אלמוג מנגד הדרומי ואלדד לב. ענני האבק עולים לאוויר ובמהרה המתניר יושב על זנבו של וולנברג ומחפש את נקודת העקיפה. לוי משלים הקפה ראשונה בזמן של 18:27 ומושך את המצערת לעבר ההקפה הבאה. דקה לאחר מכן, להפתעת הקהל, מגיע המתניר שהצליח לעבור את וולנברג בזמן של 18:43, ועוצר בנקודת התדלוק להשקות את הדו"פ עליו הוא רוכב, עניין של 20-30 שניות והוא חוזר לתת בגז. אלדד לב, מפתיע בהקפה הראשונה כשהוא מקדים את כל הטובים והמוכרים שברוכבי הקטגוריה, הג'ינג'י לוחץ חזק ומשיג תוצאות נפלאות והמקום השלישי והמכובד בקטגוריה זו שייך אליו. בהקפה השנייה, התמונה משתנה, יוני דוקר את השעון על 18:50 בעוד המתניר הדלוק והמתודלק, קורע את חולות צאלים ועוצר את השעון על 18:39, כשלהזכירכם, זמן התדלוק על חשבון הבית. לוי יודע שהוא מוביל אך כהרגלו הוא לוחץ את האפריליה ולא מוותר לרגע, בו בזמן השף מבין שהוא קרוב קרוב לסנצינה והוא מסובב את המצערת עוד קצת. בסיום ההקפה השלישית מתן מקדים את לוי בשש שניות, שמעניקות לו את גביע הקטגוריה על חודה של שנייה בודדת. השף, אמן רכיבת החולות, מוכיח שכוחו עדיין במותניו, וקובע סנסציה כשנתן ליונתן לוי את זריקת הרענון אותה הוא חיפש מזה תקופה. זו הייתה הדרמה הגדולה של המרוץ, אבל היא ממש לא הייתה היחידה.

בקטגוריית אופנועים סניורים היה זה שגיא הימן שחזר למדרגה הגבוהה בפודיום. דן וייצמן תפס את המקום השני וצליל וונדרהורן, עם החלפת גלגל אחרי הקפה על הג'אנט, סיים במקום השלישי. עידו גביש רביעי וניתאי עוזיאל מסתפק במקום החמישי הפעם.
בקטגוריית האופנועים העממית, 11 רוכבים במספר. חאלד זניד קופץ להופעת אורח ומסיים רביעי, אסף שפירא במקום השלישי, תומר שפירא שני ודניאל שריקי במקום הראשון.
בראש קטגוריית האופנועים הקטנה ניצב בגאון בר נוב הצעיר, הוא מרוצה מהגביע אך לא מתצוגת היכולת האישית, ככה בונים אלופים! כל עוד יש מרוץ על אדמת הקודש, אריאל דדיה יהיה נוכח בו. בין אם אנדורו, סופרמוטו, אנדורוקרוס, מוטוקרוס או הקפות, הדרוויש מצוות עיוני יהיה שם ולרוב גם יחזור עם גביע לבית, והפעם המקום השני שלו. עמית שרון סוגר את רשימת האופנועים במקום השלישי.

טרקטורונים
גם מספר הטרקטורונים גדול יחסית במרוצי ההקפות, בעיקר בגלל היעדר ליגה מסודרת לכלים אלה. למרות הגידול בהשוואה לשאר המרוצים, לא היה אף אחד שיכל לנועם דהן הצעיר, אבל במקרה הזה לא מדובר רק בתוצאה אלא גם הדרך. למרות גילו הצעיר הוא קר רוח וכשהוא נצמד באמצע ההקפה השנייה לאלי אוחיון, הוא לא משתולל או מנסה לעקוף ונשאר צמוד מאחור כמו שכתוב בספר. לנקודת התדלוק הוא מגיע שניות אחרי אוחיון אבל צוות הסיוע "משקה" אותו מהר יותר והוא מזנק גלגל לגלגל עם אוחיון במרוץ דראג שגורם לקריאות התפעלות מהצופים. דהן מצליח להשחיל את הק.ט.מ לפני הקאן-אם והוא שומר על ההובלה עד הסיום. אם היה למישהו ספקות לגבי הילד והנצחונות בשל היעדר מתחרים, זה הזמן להסיר אותם קליל ולהוריד את הכובע. אוחיון סובל בהקפה האחרונה מבעיית דלק שמאטה אותו והוא יוצא מהפודיום, אך מילה טובה וחמה על ההתמדה הבלתי פוסקת. האחים דני ודורן עידן, מוצאים נחמה במרוצי ההקפות ואם הם מתקיימים בחולות, פעמיים כי טוב. מהר מאוד השניים מבהירים לכל מי שלא מכיר אותם, כי למרות רעמות השיער הלבנות, לרכב הם יודעים, ומהר. דני במקום השני ודורון שלישי. עם היכולת הגבוהה שלהם יהיה טוב אם ישקלו להגיע לכלל המרוצים, מה שבוודאי יוסיף עוד עניין וצבע לקטגוריה. גיל אלמדאווי חוזר לשורות ומסיים חמישי אחרי אוחיון ומורן רגב מסתפק במקום השישי.

בקטגוריית טרקטורונים עממי הגיעו לא פחות משמונה רוכבים, רובם אנונימיים. מי שגנב את ההצגה היו צמד מקומיים, אבו בק חליל ואבו עצא מוסא שחרכו את המסלול וזכו במקומות הראשון והשלישי בהתאמה. במקום השני התמקם אביחי מולאי, שבמשך שנים רוכב על מבחר כלים מובילים ומגיע לצפות בכל אירועי ליגות הטרקטורונים. את כניסתו הרשמית הראשונה למסלול הוא עושה על ימאהה ראפטור ושמח לחזור עם גביע.

בקטגוריית רכבי השטח הקלים היו הפעם מספר לא מבוטל של רייזרים, לא מעט בזכות העובדה שחברת I-idrive של צחי כפרי מציעה ללקוחותיה להשכיר רייזר בכדי להתחרות במרוץ ושישה כאלה הגיעו כדי לתת בגז. צחי עצמו שהיה המועמד הגדול לניצחון ניסה לעקוף טרקטורון איטי ממנו התנגש בו מאחורה ושני הכלים התחילו סדרת סלטות. צחי חוזר מהר לכלי וממשיך לנקודת הזינוק שם מוחלפים שלושת הצמיגים שהתפנצ'רו והוא חוזר למרוץ אך לא מצליח לסגור את הפער מהמובילים. בכל מקרה יש לתת את הדעת על מקרה זה, שום ניצחון לא שווה סיכון חיי אדם. איתמר פסקל שגם נחשב פייבוריט נאלץ לפרוש בעקבות בעיית חשמל. מי שכובש את הניצחון בקטגוריה הוא יפרח אליראן ו-37 שניות אחריו רוני פישמן שהחליף את פראדו המרוץ ברייזר. גיל תימור, מוותיקי הקטגוריה מסיים שלישי.

רכבים
מרוצי הקפות באזורים הדרומיים לבאר שבע הפכו חביבים מאוד על הנהגים, היעדר אלמנט הניווט תורם לדגש בעיקר על יכולת נהיגה ויכולת הרכב. הנהנים הגדולים ביותר הם קטגוריית הטרופי טראק שכללה לא פחות מחמישה צוותים: צוות IRT (עידו כהן ונמרוד אופיר), צוות 'עידן הגז' (אורן ראש חודש ויואב מונשביץ), צוות 'כרכיית הצבי' (אלון שחף ואיגור זבולודה) צוות 'יואב' (ניר זהבי ורני שוקולנדר) וגם צוות 'סרטינה' (לירן סברוב ואייל אפרתי) עם הטרופי החדש שלהם. כשהשברולט של עידו ונמרוד תקינה, הם לא משאירים סיכוי לכל מי שנע צמוד לקרקע, יכולים לאתגר אולי את חיל האוויר, והם קובעים את הזמן המהיר ביותר מבין כל המתחרים. לאחר היעדרות ארוכה חזרו ניר ושוקו לזירה והם לוקחים הביתה את גביע המקום השני. השניים סיפרו כי לא לחצו ולא שאפו לנצח בידיעה שצריך להסיר את "החלודה" שנצברה, אך מבטיחים כי במרוצים הבאים יאבקו חזק יותר. זאת יחד עם היכולות המאוד גבהות של רכב המרוץ שלהם, ה'דזרט דמון', מבטיחים שיהיה מעניין בקטגוריה. אלון שחף ואיגור סוגרים את הפודיום ומתמקמים שלישיים.
מהפך, אמר חיים יבין לאחר תוצאות הבחירות של 1977 וגם בקטגוריה T1 אפשר בהחלט להשתמש במילה הזאת. גל שחם ובן לאוטרבך מנהלים מאבק צמוד עם רז היימן והילל סגל שיש להם הרגל קבוע לעמוד על המדרגה הגבוה בפודיום. ואולם חוסר תקשורת של אנשי הצוות עם היימן וסגל גרמו להם לא להיות מודעים לכך ששחם ולאוטרבך יושבים להם צמוד על הזנב כשבסיום השברולט הכחולה מסיימת מהר יותר את המסלול מהפאג'רו הצהובה. אז אכן מהפך, אבל רק ב-3 שניות הפרש.
שי שמעוני וגדעון בן שמואל הגיעו גם הפעם להתחרות אבל המחלות בהאנטר שלהם לא נפסקות וגם הפעם, בסוף ההקפה השנייה דומם המנוע והם אולצו לפרוש. עומרי ארבל עם הרייזר המשופר, הועבר לקטגוריה T1 , מסיים במקום השלישי.

בקטגוריה T2 גם היה קרב צמוד, רועי שפירא ואיתי מולדובסקי מוזנקים ראשונים כשאחריהם דולקים צביקה נפתלי וחזי בצלאל. למרות נחיתות סוסים ומתלים סוגרים נפתלי ובצלאל על הזנב של שפירא ומולדבסקי, צמודים אליו בסיום ההקפה הראשונה, אבל אז אחד הצמיגים פורק מהג'אנט וההחלפה לוקחת זמן רב מדי, בעקבות שבירתו של ההיי ליפט. גם שפירא ומולדובסקי חוטפים פאנצ'ר אבל ההחלפה אצלם מהירה יותר והם מגיעים לסיום ראשונים. העיקוב בהחלפת הגלגל מציב את צביקה וחזי במקום שלישי, כשהנהנים מכך הם דדי ואורן שפרונץ שזהו המרוץ השני שלהם בקטגוריה והם נוהגים בטוח וזהיר ומאכלסים את המדרגה השנייה בפודיום, זה המקום גם לבקש את סליחתם בעקבות תקלה של צוות הסיקור שהפריע תנועתם על המסלול.

הצוות הוותיק והמיומן איציק אסולין ואורי יעקובוביץ' נשארו כמעט ללא תחרות בקטגוריה T2s, והם קבעו בלי להתאמץ זמנים שהיו מכניסים אותם בקלות לפודיום של T2. אנחנו בהחלט מאמינים כי יש מקום לצוות לשדרג ל-T2. את המקום השני בקטגוריה תופסים צביקה גז וסביון עזר שהצליחו להביא את הטרופר הקשיש בחתיכה אחת לקו הסיום.

הרייזרפלצת של יובל שרון כבר נחשף במרוץ הקודם, אבל הפעם הוא גם מסיים ועוד בפודיום. אומנם לא במקום הראשון כמו שהוא רגיל אבל בהתחשב בכך שהכלי עדיין בהרצה אנחנו סולחים לו. אייל לביא עם באגי חד מושבית ויחידת כוח של סוזוקי יאבוסה מצליח להיות מהיר בחצי דקה מיובל, והזמנים של שניהם מהירים מאוד, יותר ממרבית הטרופי טראקים.
חבר טוב שהצטרף אלי ליום המרוץ ובעברו היה בצוות הארגון של מרוצי הספרינט אמר לי בסוף היום שקשה להאמין כמה נועם היימן השתפר וכל הכבוד לו על כך שהוא היחיד כיום שמצליח לקיים ספורט מוטורי בארץ. לי לא נותר אלא להסכים, זהו בהחלט היה אחד מהמרוצים הצמודים, מלאי האקשן והמפתיעים ביותר, מזג האוויר היה נפלא ואפילו לא מעט צופים נכחו באירוע. אז על מה יש להתלונן?


סיקור המירוץ בחסות חברת טלקאר שתרמה לנו את הסאניונג אקטיון ספורט כרכב ליווי. למרות שיש לו מעל 80 אלף ק"מ לא קלים על השעון הפגין הטנדר הקוראני מוצקות מרשימה עם יכולת לשלב בין נוחות נסיעה ויכולת עבודה. כל זה עכשיו במחיר מבצע של 156 אלף ש"ח.

תוצאות:
דו"ח תוצאות מלא: אופנועים, טרקטורונים, ג'יפים

אופנועים מקצועי
1. מתן ניר – אביזריון, אדון המשקאות, באבצ'ה
2. יונתן לוי – עופר אבניר, אביזריון
3.אלדד לב

טרקטורונים מקצועי
1. נועם דהן –
2. דני עידן – המגרש, צמיגי דורו
3. דורון עידן – המגרש – צמיגי דורו

אופנועים עד 250
1. בר נוב – מזור הנדסה
2. אריאל דדיה – עיוני, סייקל סטריט
3. עמית שרון

טרקטורונים עממי
1. אבו בק חליל
2. אביחי מולאי
3. אבו עצא מוסא

אופנועים סניורים
1. שגיא הימן
2. דן ויצמן
3. צליל וונדהורן

אופנועים עממי
1. דניאל שריקי
2. תומר שפירא
3. אסף שפירא

T1
1. גל שחם ובן לאוטרבך (IRT)
2. רז היימן והילל סגל (פויינטר, ליוגב)
3. עומרי ארבל (ארבל-שטראוס)

T2
1. רועי שפירא ואיתי מולדבסקי (אראן, חולון מוטורס)
2. דדי וארז שפרונץ (א.ד מוצרי תעבורה)
3. צביקה נפתלי וחזי בצלאל (נפתלי ניסן ובניו)

T2s
1. איציק אסולין ואורי יעקובוביץ' (אוטוויק)
2. צביקה גז וסביון עזר (מוסך האחים גז)


טרופי טראק
1. עידו כהן ונמרוד אופיר (IRT)
2. ניר זהבי ורני שוקולנדר (יואב)
3. אלון שחף ואיגור זבולודה (כרכיית הצבי)

באגים
1. אייל לביא (עיצוב במה)
2. יובל שרון (ג. גידור, רסטה)
3. מתן אליהו (מוסך מתן)

רכבי שטח קלים
1. אלירן יפרח (I-drive)
2. רוני פישמן (טרמודן)
3. גיל תימור (קבוצת חגור)
תמונות מהגלריה

תגובות לכתבה
1.אין על השף! 28-02-11
מלך הדיונות, כל עוד הוא לא שופך מנוע הוא ראשון
2.ר 28-02-11
צ'ופלה תחזור לרייזר עזוב אותך מצעצועים מתפרקים
3.ברלה 28-02-11
כל בכבוד לך אדון מתן ניר..אני לא מופתע משום מה....
4.ל ר' הנכבד 28-02-11
צ'ופלה בדרך חזרה לאבניר, ככה עושים את זה בהדרגה
הקומנדר אוטוטו יוצא לשיווק בארץ
5.רחל דהן 28-02-11
נועם דהן אין עלייך בן שלי! ילד קטן , גדול!!!!!!!!!!!! כל הכבוד! וכמובן לצוות הסיוע, שבלעדיהם, אי אפשר.
6.ל 4 28-02-11
אם צופלה יעלה על הקומנדר,אני צנצנת!!!
ועוד אחרי הרייזר?!
7.1111 28-02-11
מתן סופסוף נותן ליוני בראש
8.ל6 28-02-11
אז ככה ש... הוא כבר עלה על הקומנדר. נראה לי שמישהו פה יצא צנצנת... נראה לי שאני יודע מי זה.... מממ...
9.ג'ינג'י... אמרתי להוציא פסים, לא משולשים 28-02-11
מתן ניצח בשם ה 2 פעימות, הגיע הזמן שכולם יבינו שאופנוע זה דו"פ וכל השאר זה כל השאר
ג'ינג'י לוקחת צלחת... לא מתווכחת!
10.אסף ארצי 04-03-11
כבוד לכולם!!!

שאפו גדול למתן ניר...ווינר בכל רמ"ח איבריו...בחיים לא מרים ידיים!!!

איזה סיקור מרגש...
11.עומר 02-04-11
אין על מתן ניר!!!!!!!
הוסף תגובה

*שם:

אימייל:

*רשום את הספרה שלוש:

*תוכן התגובה:


כל הזמנים הם GMT +3. השעה כרגע היא 03:32-24.