טכני למען הקהילה מוטוקרוס אופנועים אנדורו אופנועים אנדורו טרקטורונים באחה ישראל
באחה צאלים – פתיחת עונת 2011 – סופה במדבר


   30-01-2011, ניר בן זקן, הגה בשטח   
  שלח כתבה זו בדוא"ל

מזג אוויר סוער, היה כינור שני לדרמה שהתחוללה במרוץ פתיחת העונה של ליגת באחה ישראל, צאלים ורמת הנגב בסימן הניסיון מנצח.

גשם במדבר הוא מחזה נדיר, ובבוקר שבת של סוף ינואר, במרוץ פתיחת העונה של ליגת באחה ישראל, מדובר היה במבול של ממש, שמרטיב את המשתתפים, את קהל הצופים וגורם לנו להצטער על שהשארנו את ביגוד החורף בארון. קבוצה אחת אף הגדילה לעשות כשהקימה אוהל ערב המרוץ וציידה אותו בכמין. הסערה שהתחוללה מעל לראשינו הייתה כעין וכאפס לעומת התחרות והמאבק שנוהל בגובה נמוך בין המתחרים אל מול 190 קילומטר של מסלול מגוון הדורש נהיגה מחושבת, כשכל טעות עולה ביוקר.

הנאה דו גלגלית
שלושה רוכבים במקצועית מסיימים לפי סדר ההזנקה, שי עבדי על המדרגה השלישית, ערן וולנברג ביום טוב על המדרגה השנייה ובראש, כהרגלו בקודש, יונתן לוי שמביא לבית גם את הגביע הכללי של האירוע. בעממית היה זה דן ויצמן שהניח ידיו על גביע המקום הראשון, כשאחריו ניצב אלדד לב וסוגר את רשימת המנצחים בקטגוריה ליאור שוורץ.

באגף הסניורים, ניתאי עוזיאל שוב עושה זאת כשהוא מצפצף על הניסיון המקצועי או על שנתון וסוג האופנוע כשהוא מנצח את הקטגוריה בפעם השנייה ברציפות עם הונדה XR650 מבציר 2002. שגיא היימן במקום השני ונפתלי דהן נוהג את ה-BMW היישר אל המקום השלישי.

בקטנה - אייל ברל'ה, ממשיך לטפח את הקטגוריה המכונה על שמו. הוא ובר נוב מתחרים ביניהם על ראשות הקטגוריה. בר חד ומהיר אך נאלץ לעצור בדרך לסייע לרכב תקוע*, כשברלה הגיע לתת יד, המשיך במחווה ספורטיבית ונתן לנוב לשוב לפער בו היו לפני עצירת הסיוע. אלא שנוב הצעיר ברגע של חוסר ריכוז נכנס לבור עמוק שהותירו חבול וזה נאלץ לוותר על כמה נקודות בדרך ולחזור לקו הסיום. ברל'ה מגיע לאחר זמן מה אחרי שדקר את כל נקודות הציון ורושם לעצמו ניצחון ראשון בעונה החדשה.

הנאה אחורית
צאלים הוא האזור של הטרופיטראק'ס, אבל גם הפעם הם לא הצליחו להתברג לחמישייה המהירה של המרוץ. למרות זאת הקרב שהתחולל כאן היה צמוד ומותח. צוות 'עידן הגז' (אורן ראש חודש ויואב מונשביץ) מזנקים שלישיים ומגיעים לזנב של צוות 'כרכיית הצבי' (אלון שחף וגלעד מהרל) ועוקפים אותם. שחף מתרץ את העקיפה באשמת הגלגלים האחוריים הקטנים יחסית שמאפשרים לו "רק" 160 קמ"ש לפני מנתק ההצתה... בהמשך מתפוצץ חישוק במפגש עם גדר בטון בטרופי של 'עידן הגז', ו'כרכיית הצבי' עוקפים אותם רק כדי להיעקף חזרה בגלל שחטפו שני פאנצ'רים ונאלצו לחכות לסיוע. עידו כהן ונמרוד "קיד" אופיר סובלים שוב מהגיר שעושה בעיות וגם המתלים האחוריים מתקשים במלאכת השיכוך (הקיט שעידו התכוון להתקין טרם הגיע ארצה). למרות זאת הם מנהלים קרב צמוד שנראה כמו מרוץ דראג באגמי המלח עם 'עידן הגז', ממנו יוצאים האחרונים כמובילים, אך הם מתהפכים בהמשך ועידו וקיד עוברים להוביל. הטרופי של עידן הגז חוזר לגלגלים באדיבות הבאגי של כפר מסריק והם ממשיכים קדימה ומצליחים להשיג בשנית את עידו, אך אז הגיר יוצא מכלל פעולה והם עוצרים לתת לו להתקרר. בינתיים עוקפים אותם שני המתחרים שלהם ומשאירים להם את המקום השלישי. בחישוב הזמנים מתגלה ששחף ומהרל שניים ועידו והקיד ראשונים, אך בהחלט לא נאמרה כאן המילה האחרונה.

זוכרים שבפעם הקודמת אמרנו לכם לזכור את השם נועם דהן? ובכן הכישרון הצעיר נתן הופעה מרשימה שגרמה גם ל"תותחים הכבדים" של קטגוריית הטרקטורונים לבוא לפרגן אחרי שהיה מהיר מהם ב-20 דקות. תקלה ב-GPS גרמה לו לא להקליט 3 נקודות ציון ועונש הזמן שקיבל הוציא אותו מהפודיום. מורן רגב הוא הנהנה העיקרי מכך והוא מביא הביתה את הגביע הכי גדול כשאחריו אלי אוחיון שלמרות גילו לא מפספס הזדמנות לתת בגז. גיל אלמדוואי שלישי.

בקטגוריית הבאגים יש מתחרה חדש, יובל שרון, שעשה הפעם את מה שאיני זוכר מתי עשה – פרש. רכב המרוצים, שילוב בין באגי בארקודה, מנוע של סוזוקי R1,000 ופרונט של RZR היה מוכן רק ערב התחרות והמנוע שאכל שמן חייב אותו לפרוש. כפר מסריק, הצוות הוותיק ביותר בזירה נתנו הופעה מרשימה מלווה בזמנים מהירים מרכבים חדשים ומשופרים בהרבה, אך כמה קילומטרים מהסיום נפח הגיר את נשמתו וחייב אותם לפרוש.
צחי כפרי, תרשמו את השם! הוא האיש שניצח את קטגוריית הרייזרים ובגדול ואולי המאוכזב הגדול על יציאתו של צ'ופלה מהקטגוריה. המתחרה השישי בדירוג הכללי, ובהתחשב בעובדה כי הוא עם כלי סטנדרטי זה מאוד מרשים. שאלתי אותו: "נו, ספר מה היה? ברבורים, עקיפות, חסימות, תן את האקשן" והוא ענה לי בקולו האדיש: "עקפתי את כל אלה שזינקו לפני וזהו, הלך חלק". ווינר אמיתי.
רוני פישמן ומנור מאירי, שעברו לרייזר מקטגוריה T2s (טרמודן), מתרגלים לכלי החדש ועולים על המדרגה השנייה בפודיום, גיל תימור ורן נאור הוותיקים עולים על השלישית.

הנאה כפולה
יותר מחצי שנה מאז ששי שמעוני נכח במרוץ והפעם הוא הגיע עם הנווט המקורי שלו, מתקופת תור הזהב של הצוות, גדעון בן שמואל. שמעוני, ווינר בנשמה, שדוגל במשפט Second is the first looser, היה הפעם בראש אחר, להתאמן על הרכב ללא שאיפות למקום הראשון. למרות זאת, לשחק על בטוח אצל בן שמואל ושמעוני, זה אומר קצב מהיר מאוד עבור כל השאר וכך באזור הכביש המנדטורי הם נצמדים לדבוקה אותה מובילים רז הימן ועומרי סגל (שהחליף את הלל המכייף כהרגלו בהודו) כשאחריהם גל שחם ובן לאוטרבך. עדר הסוסים הגדול באורווה של שחם ולאוטרבך מאפשר להם לעבור להובלה, רק כדי לחטוף פאנצ'ר ולהיעקף חזרה ע"י הימן וסגל. בהמשך פולי משאבת הגה שנשבר מחייב את שחם ולאוטרבך לפרוש. הימן וסגל מצידם לא מרפים את הלחץ וקובעים בסיום את הזמן השני בטיבו מבין כל המתחרים, שבע דקות אחרי יוני לוי. שמעוני ובן שמואל סובלים מבעיית דלק, אך מצליחים להגיע לסיום וזוכים במקום השני.
קטגוריה T2 הכילה מספר רב יחסית של מתחרים, ביניהם צוות חדש בקטגוריה אבל וותיק בזירה, דדי וארז שפרונץ עם הפאג'רו של צביקה כנעני שהפגינו ביצועים מרשימים (בטח יחסית לניסיון שלהם על הרכב החדש) עד שפרשו כשהמנוע דומם וסירב להניע. צוות 'נפתלי צביקה ובניו', צביקה נפתלי והנווט חזי בצלאל, יוצאים חזק ומרגישים טוב. במהרה התיישבו על זנבו של רכב מתחרה, שלא פינה את הדרך במהרה, ובשנייה של חוסר סבלנות נכנסו לבור ששבר את מסרק ההגה והוציאם מהתמונה. צוות 'גלוסט' (שי שפירא והראל גלוסט), שעבד בצורה מחושבת כמו שכתוב בספר, הגיע לקו הסיום. הם גם קובעים את הזמן החמישי בטיבו מבין כלל המתחרים. שי שפירא טען שהם יכלו לנסוע אפילו יותר מהר, אבל העדיפו לקחת מרווח ביטחון גדול יותר ובקטע האחרון של המרוץ, כשהבינו שיש פער גדול בינם לשאר האטו.

עופר קוקוס החליט עם תחילת העונה להישאר בקטגוריה הסטנדרטית וזה הביא את איציק אסולין ואורי יעקובוביץ', שחשבו לפרוש העונה, להתייצב לקו הזינוק. זה היה שווה להם, למרות בעיית כוח במנוע הם קובעים קצב מהיר מאוד שהיה ממקם אותם במוקם השני אם היו בקטגוריה הבכירה. קוקוס עם הנווט המחליף, הרוכב חן שליו, שברו באחד החריצים את המוט המייצב ואת הגה הכוח אך המשיכו לקו הסיום והסתפקו במקום השני.

הנאה גדולה
צוות פרמיטיבי (עופר ארביב ואורן רבינוביץ') היו היחידים להתחרות בקטגוריית רייד למכוניות סטנדרטיות אבל הם לא הורידו את הלחץ מהדוושה ועם הרנגלר שלא ממש אוהב נהיגה מהירה, סיימו ללא תקלות ועל כך מגיע להם כל הכבוד.
מילה טובה מגיע לנועם היימן וצוות ההפקה שארגנו מרוץ בו כל המשתתפים, גם אלה ששברו את רכביהם סיימו עם חיוך גדול על הפנים. הבדיקות הטכניות בתחילת היום, המסלול המאתגר, ורמת הארגון הכללי עלו ברמתם וזאת למרות שכבר הייתה גבוהה. לנו לא נשאר אלא לצפות להמשך הליגה, כי למרות החורף בליגת באחה ישראל הולך להיות חם.


סיקור ליגת באחה ישראל בחסות חברת טלקאר שתרמה לנו את סאניונג רקסטון כרכב ליווי. הרקסטון הוא ג'יפ גדול עם שבעה מקומות מנוע טורבו דיזל ויכולת טובה בכביש ובשטח במחיר קטן – 234 אלף שקלים.

תוצאות: רשימת התוצאות המלאה
T1
1. רז היימן ועומרי סגל (פויינטר, ליוגב)
2. שי שמעוני וגדעון בן שמואל (גתוס, כל גדר)

TT
1. עידו כהן ונמרוד אופיר (IRT)
2. אלון שחף וגלעד מהרל (כרכיית הצבי)
3. אורן ראש חודש ויואב מונשביץ (עידן הגז)

T2
1. שי שפירא והראל גלוסט (גלוסט)

T2s
1. איציק אסולין ואורי יעקובוביץ (אוטוויק)
2. עופר קוקוס וחן שליו (אבסולוט)
3. צביקה גז ואבי דהן

רכבי שטח קלים
1. צחי כפרי (I-drive)
2. רוני פישמן ומנור מאירי (טרמודן)
3. גיל תימור ורן נאור

טרקטורונים
1. מורן רגב
2. אלי אוחיון
3. גיל אלמדאווי

אופנועים מקצועי
1. יונתן לוי – עופר אבניר, אביזריון
2. ערן וולנברג – מוטוספורט, KTM
3. שי עבדי

אופנועים עממי
1. דן ויצמן
2. אלדד לב
3. ליאור שוורץ

אופנועים סניורים
1. ניתאי עוזיאל
2. שגיא הימן
3. נפתלי דהן

אופנועים 250
1. ברל'ה
2. בר נוב
תמונות מהגלריה

תגובות לכתבה
1.חנן גולומבק 31-01-11
כתבה נהדרת, תודה רבה.
2.מעריצה 31-01-11
יש לערן וולנברג מזל גדול כי לשי עבדי התקלקל הבלם האחורי אחרת זה היה מסתיים בצורה שונה לחלוטין.
3.למעריצה של עבדי 31-01-11
אחרי הטעיות ניווט של עבדי ....יש לו מזל שהואעצמו הגיע לקו סיום.
4.מעריצה 31-01-11
למס 3 : שי עבדי ניווט גאוני ולידיעתך 2 הרוכבים שעלו על הפודיום בכללית רכבו אחרי שי כי לא היה להם גי פי אס..ניווט מושלם לעבדי שהעלה רוכבים אחרים לפודיום..
5.משה 31-01-11
למה חן שליו היה נווט? הוא לא השתתף עם אופנוע?
6.באסה 31-01-11
צ'ופלה הזה גם כן... כל דבר אתה שובר, רצינו לראות קצת את המפלצת בפעולה :(
7.תענוג של כתבה! 31-01-11
במיוחד הקטע של הטרופיטראקס. ניר אתה תותח
והתמונות של הנענע חוויה אמיתית
8.כפרי י'שועל 31-01-11
נתת בראש אחינו כמו שצריך
9.כולם שוברים גירים 01-02-11
החוכמה היא לסיים ולא סתם לתת גז כמו חוראני
10.מוטי מעידן 01-02-11
צחי כפרי זה משוגע לגמרי. מי יכול עליו בכלל ברייזר.
כולנו חולים עליך צחי, אולי את הטיולים נעשה בקצב של ראלי?
כל הכבוד אחינו!
11.תומר 01-02-11
ניר וערן כרגיל כתבה מעולה ותמונות מצוינות השם שצריך לזכור בקטגורית הטרקטורונים הוא נועם דהן ולא מאור דהן.
בהצלחה לכולם בהמשך הליגה.
12.איתי חזן 02-02-11
כמה חיכיתי שצחי כפרי יחזור להתחרות.. כאחד שיצא לו לשבת לצידו של צחי ברייזר.. ראו כתבה : "משחיזים את הערבה" , הבחור פנומן.
כל כך קיויתי שיובל והוא יתחרו אי פעם.. עוד ניראה מתישהו.. אם רעיון הבאגי חלילה יכשל.
כל הכבוד!
הוסף תגובה

*שם:

אימייל:

*רשום את הספרה שלוש:

*תוכן התגובה:


כל הזמנים הם GMT +3. השעה כרגע היא 19:36-24.