טכני למען הקהילה מוטוקרוס אופנועים אנדורו אופנועים אנדורו טרקטורונים באחה ישראל
באחה רביבים - סבב חמש בליגת באחה ישראל - רביבים ונהנים


   24-10-2010, ניר בן זקן    
  שלח כתבה זו בדוא"ל

צילום: ערן שלמה

כמו בכל שנה, גם הפעם ראלי ההקפות מספק לא מעט דרמות, הרבה מאוד אקשן וטירוף בעיניים.

זה אחד המרוצים האהובים ביותר על הנהגים, עם פחות דגש על ניווט (מרוץ הקפות עם חצים המסמנים את המסלול) ויותר על נהיגה ויכולת הרכב. ראלי צאלים/רביבים המסורתי הפך לאירוע השני בחשיבותו בליגת הראלי רייד (אחרי חוצה ישראל), זה שמכיל את כמויות האקשן הגבוהות ביותר וזה שהתמונות המצולמות בו הן המרהיבות ביותר. לכן אנחנו כבר לא מופתעים מכמות המשתתפים, מריבוי הצליות, רכבי הסיוע והמנגלים ברחבת הכינוס, אפילו כשהגיע מסוק עם צוות צילום נשארנו אדישים. אז מה בכל זאת ריגש אותנו? ובכן תחרות צמודה, קפיצות באוויר וביצועי נהיגה/רכיבה, פרצופים חדשים על הפודיום וגם צוות אחד שבלט מעל כולם.


במשקל קל
אופנועים מקצועי
יוני לוי הגיע אבל לא התחרה בגלל פציעה בקרסול ערב הארוע ויציאה בקרוב למירוץ הסיקס דייז שבמקסיקו.
מתן ניר המאוכזב ממחסור באתגר משמעותי, לקח את ההצגה לידיים וכיהן בתפקיד הראשי ביד רמה. חמוש באופנוע ימאהה WR450 הוא עולה למסלול ושורף את החולות כשהשעון נעצר קצת מעבר לשעה ורבע. הבא אחריו באיחור של תשע וחצי דקות הוא ערן וולנברג, ושלישי מסיים עולה חדש לקטגוריה בשם שי עבדי, שמבזבז זמן יקר על מנהלות תדלוק לקויות.

אופנועים עממי
18 רוכבים בקטגוריה העממית ובראשם עומד וניצב יוני לוי. מה לא מסתדר בשורת הקריאה?
העממית או יוני לוי? אם כן טעויות אין, והבחור המדובר פשוט לא מבייש את השם ועומד על המדרגה הגבוהה.
יגאל ג'אן מסיים שני פחות מדקה ושלישי, עלם חמודות הג'ינג'י עידן לוונהיים, ששמח להכנס לכל ראלי הקפות שכזה ולחזור עם גביע לבית. דותן פלנר פורק כתף ובכל זאת מסיים רביעי. ליאור אברהמי מראה פניו בזירה ומסיים שמיני, חן שלו עייף מרצף רכיבות בסופ"ש ארוך, מתפוצץ על החולות במהירות ופורש.

"מתן ניר המאוכזב ממחסור באתגר משמעותי, לקח את ההצגה ליידים וכיהן בתפקיד הראשי ביד רמה. חמוש באופנוע ימאהה WR450 הוא עולה למסלול ושורף את החולות כשהשעון נעצר קצת מעבר לשעה ורבע."

אופנועים עד 250
בר נוב הפצוע מגיע רעב לתחרות אך הבאמפים לא עושים עמו חסד והוא יוצא מהתמונה.
יונתן וונרדהורן, הצעיר במשפחת הרוכבים, מפתיע ומפגין יכולות רכיבה חריפות בחולות והוא מניח ידו על גביע המקום הראשון. תומר שפירא מסיים שני בהפרש של דקה וניר ישראל במקום השלישי.

אופנועים סניורים
מדרגות הפודיום עמוסות בשלושה נציגים מקריית טבעון כשבראשם שגיא היימן על ה-CRF, לימינו אפור השיער צליל וונדרהורן, המתרוצץ ממרוץ למרוץ. ושלישי רפי דנטה שחוזר לזירה לאחר תקופת העדרות ארוכה.

טרקטורונים מקצועי
המתניר שחש לא מאותגר החליט להתחרות נגד עצמו ולהיכנס מיד בתום מקצה האופנועים למקצה הטרקטורונים, על אוכף של ק.ט.מ XC525 שאול, אולם המנוע החזיר את נשמתו לבורא חייב את האלוף לפרוש וחבל, כי היה מעניין לראות מי יהיה יותר מהיר, השף על אופנוע או השף על טרקטורון.
לפיכך את פודיום קטגורית המקצוענים ממלאים האחים דני ודורן עידן רכובים על סוזוקי LTR, רעבים למרוצים מאז פגרת ליגת הטרקטורונים, שמסיימים ראשון ושני בהתאמה בהפרש של דקה בודדת. חולות זה שטח הרכיבה המועדף על השניים ורואים את זה בא לידי ביטוי ברכיבה נקייה ויפה. אלי אוחיון, שועל הקרבות מסיים בפער קליל של 25 שניות בודדת במקום השלישי. מורן רגב רביעי.

"יונתן וונדרהורן, הצעיר במשפחת הרוכבים, מפתיע ומפגין יכולות רכיבה חריפות בחולות והוא מניח ידו על גביע המקום הראשון."

טרקטורונים עממי
חמישה רוכבים בקטגורייה, בהם דורון אוחיון המוכר מליגת האנדורו והצמד אייל שטרן ונעם דהן שעשו דריסת רגל בהצלחה יתרה בראלי ההקפות הקודם. מוסא אבו עצא מגיע לטבילת אש ראשונה על גבי TRX450 ושי סקופ חותם את רשימת המתמודדים. הזאטוט הצעיר, נועם דהן, פותח גז על המסלול ואביו שצופה מהצד מחייך כשהטיל הבליסטי שמשיג זמנים מעולים בדרך למקום הראשון. אייל שטרן על ה-DS450 מסיים במקום השני ודורן אוחיון מסתפק במקום השלישי.


בקטגוריית רכבי השטח הקלים המונה רייזרים לרוב, יש לא מעט פייבוריטים לניצחון; יובל (צ'ופלה) שרון, עומרי ארבל, יוני רווה דני פרל ועוד. קשה לנו לזכור את הפעם האחרונה בה צ'ופלה לא עמד על מדרגת הפודיום גבוהה מעל כולם, אבל סדר הזינוק לא פעל לטובתו, הוא יצא ראשון כשאחריו ארבל, ורווה בהפרשים של דקה האחד מהשני. למרות ואולי דווקא בגלל הלחץ הפסיכולוגי, צ'ופלה מרתך את הרגל הימנית לרצפה וטס את המסלול תוך שהוא קובע זמנים מהירים מאד. הרייזר המשופר של עומרי ארבל מדוממם במהלך ההקפה הראשונה בגלל חיבור חשמלי שהתנתק והוא נגרר לסיום. התקלה מתוקנת והוא עולה למקצה האחרון יחד עם הרכבים, אך בגלל שנתקע מאחורי מתחרים רבים הוא לא מצליח לקבוע זמן מהיר דיו בכדי להיכנס לפודיום. ליוני רווה מתפוצץ צמיג והוא משלים את ההקפה הראשונה על הג'אנט, מחליף גלגל בנקודת הזינוק וממשיך הלאה. אבל כשצ'ופלה נוהג הכי מהר שאפשר ובלי טעויות אי אפשר עליו והוא עולה (שוב) על המדרגה הגבוהה בפודיום. למרות הצגת נהיגה מרשימה יוני רווה מסתפק במקום השלישי כשלמקום השני מגיע שם חדש בזירה, איתמר פסקל ועל כך כל הכבוד לו.

"דני ודורן עידן רכובים על סוזוקי LTR, רעבים למרוצים מאז פגרת ליגת הטרקטורונים, מסיימים ראשון ושני בהתאמה בהפרש של דקה בודדת. חולות זה שטח הרכיבה המועדף על השניים ורואים את זה בא לידי ביטוי ברכיבה נקייה ויפה."

במשקל כבד
היישר מערבות רוסיה, ובלי לבדוק אפילו את רכב המרוץ הדגים צוות 'פויינטר - ליוגב' נהיגה כמו שאפשר לראות רק ביורוספורט (או אם אתם במקרה בצפון צ'ילה בתחילת ינואר...). למרות שהחולות של צאלים לא ברי השוואה לדיונות של מאוריטניה או אטקמה, לראות את הטיל הצהוב מרחף על הבאמפים החוליים זו פשוט חוויה מרנינה, לא פחות. רז (שזכה ולא בכדי לכינוי פטרהנסל הישראלי) נוהג במיומנות שיכולה לעשות בית ספר ללא מעט מתחרים אחרים, ויחד עם הלל שהוא אולי הנהג משנה הטוב בארץ, הם בלתי ניתנים לעצירה. לכן זה ממש לא מפליא שהם מנצחים ללא מאמץ את הקטגוריה וקובעים את הזמן הרביעי מבין כל המתחרים והמהיר מבין מרובעי הגלגלים האוחזים בהגה.

שני הצוותים של עידו 4X4 עשו הרבה "רעש" עם פיטס ענק הכולל משאית T4 ואפילו מסוק שבא לצלם אותם מהאוויר. למרות הציפיות הרבות לא זכינו לשואו של עידו והטרופי טראק (שהתיימר טרם הזינוק לקבוע את הזמן המהיר ביותר) מכיוון שתיבת ההילוכים שוב לא עמדה בעומס, נפחה את נשמתה וחייבה את עידו ואופיר הנווט לפרוש. גם הצוות השני בקבוצה - שחם את לאוטרבך - ניסה לתת קרב להיימן וסגל, אך ללא הצלחה. בהמשך הם נאלצו לפרוש בגלל שריפה שפרצה בתא הנוסעים של השברולט. לשניים ול"שלבי" שלום.
גם בקטגוריית הטרופי טראק/באגים יש מתחרים רבים עם כלים חדשים, אך מי שנותן את הטון זה הצוות הוותיק ביותר - 'כפר מסריק' (ניר שני ועומרי רשף) שקובעים זמנים מהירים למדי, בטח בהתחשב בכך שרק הגלגלים האחוריים עוסקים במלאכת ההנעה.

"הזאטוט הצעיר, נועם דהן, פותח גז על המסלול ואביו שצופה מהצד מחייך כשהטיל הבליסטי שמשיג זמנים מעולים בדרך למקום הראשון"

בקטגוריה T2 יש הרבה מאוד אקשן, חלק ממנו נובע לא מתחרות הוגנת. השבילים הצרים של צאלים מקשים על העקיפות וצוות 'ארן – חולון מוטורס' (רועי שפירא ואיתי מולדובסקי) נתקעים מאחורי באגי איטי ומאבדים זמן. למרות זאת הם מצליחים לעקוף ולוחצים חזק כך שאת ההקפה הראשונה הם מסיימים חצי דקה מהר מהמתחרים שלהם, צוות 'גלוסט' (שי שפירא והראל גלוסט). רועי ואיתי נצמדים לזנב של שי והראל אך אלה האחרונים לא מאפשרים להם לעקוף עד לסיום ההקפה השנייה למרות כמה אירועי כמעט ונפגע בין שני הפאג'רואים. עצבני וכעוס עוקף אותם רועי בחמת זעם ונוהג בנהיגה על המגבלות כזו שמעניקה צל"ש או טר"ש, הפעם הוא ואיתי מגיעים בחתיכה אחת למקום הראשון. יש לציין שחובה להבהיר את הכללים בנוגע לעקיפות מתחרים על מנת למנוע הישנות מקרים אלו בעתיד ובכל מקרה אין סיבה להתלהמות היצרים בסיום, סה"כ כולם באים בכדי ליהנות! מי שבלט לאורך התחרות אך נעדר מהפודיום היו צוות 'גל שבב' (דודי עמר ואודי פורת) שתקלה חשמלית גרמה להשבתת האף ג'י של טויוטה בהקפה השלישית וחייבה אותם לפרוש.

ב-T2s המצב רגוע יותר, אבל מותח לא פחות. צוות 'אוטוויק' (איציק אסולין ואורי יעקובוביץ) עם המגנום שבע הקרבות מוביל מהזינוק ועד הסיום וגם בהקפה האחרונה כשהם יודעים שהם בראש הם קובעים את הזמן הטוב ביותר. צוות 'טרמודן' (רוני פישמן ומאור מאירי) עוצרים את השעון על הזמן השני בטיבו בהקפה הראשונה כשאחריהם דולקים צוות 'אבסולוט' (עופר קוקוס ונעם שמיר) שגם אצלם חזר הפאג'רו בדקה ה-90 מרוסיה כדי להספיק ולהתחרות. רק את הקלאץ' הספיקו השניים להחליף (ולהוריד 4 בולמים כדי לחזור לתקנון הקטגוריה) ויצאו לדרך עם כלי שגמע יותר מחמשת אלפים ק"מ לא קלים בדרך המשי. השניים נוהגים רגוע כשהמטרה היא בעיקר לשמור על האוטו שאינו במצב אופטימלי אבל הם מנצלים תקלה בפג'ארו של 'טרמודן', עוקפים אותם ומתמקמים על המדרגה השנייה בפודיום.

"... אבל כשצ'ופלה נוהג הכי מהר שאפשר ובלי טעויות אי אפשר עליו והוא עולה (שוב) על המדרגה הגבוהה בפודיום"

על המאזניים
בשורה התחתונה זהו עוד אירוע מוצלח מבית היוצר של נעם הימן. הארגון למופת, המסלול מגוון ומסומן בדייקנות, המרשלים מוקמו בנקודות מפתח וגם העמידה בלוח הזמנים ראויה לציון. וכשזה המצב לא נותר אלא להצטער שעדיין תחרויות מהסוג הזה נעשות בתחום האפור, שמרוצים עדיין מחוץ לחוק במדינת ישראל ושחבל שבגלל זה רק מעט אנשים נהנים מהשואו הטוב ביותר במדבר!יחידת הלווי

לסיקור התחרות סיפקו לנו מיצובישי את טנדר ההאנטר החדש, שזכה למנוע מחוזק עם 178 כ"ס, לתיבה אוטומטית עם חמישה הילוכים והכי חשוב לארגז ארוך ב-18 ס"מ. אלה וגם מערכת בקרת יציבות ו-6 כריות אוויר הופכים את ההאנטר לאחד השחקנים החזקים כיום בקטגוריה.תוצאות:
דירוג מלא - רכבים, אופנועים, טרקטורונים

טרקטורונים מקצועי
1. דני עידן
2. דורון עידן
3. אלי אוחיון (עופר אבניר)

טרקטורונים עממי
1. נעם דהן (EMCO YAM)
2. אייל שטרן
3. דורון אוחיון

"רז (שזכה ולא בכדי לכינוי פטרהנסל הישראלי) נוהג במיומנות שיכולה לעשות בית ספר ללא מעט מתחרים אחרים, ויחד עם הלל שהוא אולי הנהג משנה הטוב בארץ, הם בלתי ניתנים לעצירה"

רכבי שטח קלים
1. יובל שרון (רסטה 4X4, המדבקה)
2. איתמר פסקל
3. יוני רווה (רווה אתגרים)

אופנועים מקצועי
1. מתן ניר
2. ערן וולנברג
3. שי עבדי

אופנועים עממי
1. יוני לוי
2. יגאל ג'אן
3. עידן לוונהיים

אופנועים סניורים
1. שגיא היימן
2. צליל וונדרהורן
3. רפי דנטה

"בקטגוריית הטרופי טראק/באגים יש מתחרים רבים עם כלים חדשים, אך מי שנותן את הטון זה הצוות הוותיק ביותר - 'כפר מסריק' (ניר שני ועומרי רשף) שקובעים זמנים מהירים למדי, בטח בהתחשב בכך שרק הגלגלים האחוריים עוסקים במלאכת ההנעה"

קטגוריה T1 4X4
1. רז היימן והלל סגל (פויינטר, ליוגב)
2. גל שחם ובן לאוטרבך (IRT, שברולט)

טרופי טראק TT
1. יואב מנושביץ ודודי פרץ (עידן הגז)

T1 2X4
1. ניר שני ועומרי רשף (כפר מסריק)
2. אילן פטורי ושלומי עייני

"18 רוכבים בקטגוריה העממית ובראשם עומד וניצב יוני לוי. מה לא מסתדר בשורת הקריאה? העממית או יוני לוי? אם כן טעויות אין, והבחור המדובר פשוט לא מבייש את השם ועומד על המדרגה הגבוהה."

T2
1. רועי שפירא ואיתי מולדובסקי (ארן, חולון מוטורס)
2. שי שפירא והראל גלוסט (גלוסט)

T2s
1. איציק אסולין ואורי יעקובוביץ (אוטוויק)
2. עופר קוקוס ונעם שמיר (אבסולוט)
3. רוני פישמן ומנור מאירי (טרמודן)

"השבילים הצרים של צאלים מקשים על העקיפות וצוות 'ארן – חולון מוטורס' (רועי שפירא ואיתי מולדובסקי) נתקעים מאחורי באגי איטי ומאבדים זמן. למרות זאת הם מצליחים לעקוף ולוחצים חזק כך שאת ההקפה הראשונה הם מסיימים חצי דקה מהר מהמתחרים שלהם"
תמונות מהגלריה

תגובות לכתבה
1.אין עליך בן זקן 24-10-10
תבוא כל יום
2.אייל 24-10-10
כמה מילים שחשוב לי להגיד
לקראת סוף התחרות, התלקח לי בידיים ג'ריקן בנזין שגרם לי ולעוד שני חברים כוויות בגוף ובנס לא בערנו שלושתנו כמדורה אחת גדולה.
מיד כשזה קרה, רצנו לעבר האמבולנס שהיה במרוץ כדי לקבל עזרה ראשונה.
"אין לי פה כלום בשבילך" אמר לי החובש אחרי שלקח לי כמה דקות למצוא אותו, והוסיף "אני מקסימום יכול לשים לך את היריעה הזו אבל לא כדאי לך כי זה ידבק"
ואכן, כשהסתכלתי אל תוך האמבולנס הבנתי שמפה לא תגיע הישועה.

זה נכון שסבלתי מאוד באותם רגעים בצורה שאי אפשר לתאר במילים אך הנורה שבאמת צריכה להידלק לכולנו פה היא -
האם באמת יש על מי לסמוך כשאנחנו רואים נוכחות של אמבולנס בתחרות?
האם לא ראוי שהאמבולנס יוכל לתת מענה למקרי פציעה חמורים שידרשו עזרה דחופה?
דווקא במרוץ המדובר היינו עדים לשריפה שפרצה לאחד הצוותים בתוך הרכב, מה היינו עושים אם זה היה נגמר אחרת? מה היינו עושים עם הג'ריקאן היה מתפוצץ לנו בפרצוף?

נועם מי כמוני מעריך אותך על העשיה החשובה שלך בתחום, הפעם חזרתי הביתה עם כוויות דרגה 2 לאחר טיפול בחדר מיון אבל אני על הרגליים ואהיה בסדר.
בוא לא ניתן לאלת המזל הרע לתפוס אותנו עם המכנסיים למטה ונהיה ערוכים לכל מקרה שלא יקרה.
אז לפני שתוקעים בזנאטים ומעמידים שלטים, חשוב מאוד לבדוק שהאמבולנס שמגיע אכן ערוך למטרה שבגללה הוא הגיע.
חוץ מזה היה יופי של ארוע
תודה ענקית לרונית ניר על שטיפלה בי במסירות ראויה להערכה עד שפינו אותי

אייל קלימי
3.סנדלפור 24-10-10
יופי של דבר
נועם הימן זה לא יפה ככה להזניח את ליגת הטרקטורנים, היו שמועות שאתה בכל זאת תפיק איזה משהו צדדי בשבילנו אז קדימה אל תזרוק אותנו לכלבים
ואני מסכים עם אייל, נושא האמבולנס צריך להיות במעלה ראשונה
4.לאייל 24-10-10
לפני הכל שתהייה לך ולאופנוע החלמה מהירה.
לגבי האמבולנס אתה צודק ב 100% והלוואי שלא ניצתרך ליבדוק אם למדו מארוע זה משהו.
אבל בכל זאת , לתדלק ליד מדורה ......
5.יובל המבולבל 24-10-10
צ'ופלה אמנם תותח על אין ספק, אבל בהקפות הקודם הוא לא סיים ראשון
6.מהיר ועצבני 24-10-10
'רועי ואיתי נצמדים לזנב של שי והראל אך אלה האחרונים לא מאפשרים להם לעקוף עד לסיום ההקפה השנייה'

אין מה לעשות אלה החיים, כמו בכביש 4 כשמישהו נוסע בשמאלי... תן לו קטנה עם הפגוש תראה איך הוא בורח הצידה - מנסיון זה עובד!
7.שמעון הגאון 24-10-10
ד.ל.ב לא חושבים יצירתי
הבאתם את סמואלי ארו עד לחור הזה, הייתם מכניסים אותו למרוץ שיעוף קצת על המסלול אולי היינו יכולים באמת לאמוד את הפערים ביחס לרוכבים בחו"ל (או שאולי אין פערים?) במקום זה שלחתם אותו לאיזה מסלול בצפון...
כרובי אני מתפלא עליך באמת
8.איזה אכזבה... 25-10-10
חן שליו ,שדיבר כ"כ הרבה כמה הוא הולך לנצח...
בסוף "נישתל" כמו טירון על דיונה מסכנה...פדיחה.
9.אין כמוך!!!!!! הזאטוט נועם דהן. 25-10-10
נועם הקטן, הראתה לכולם כמה אתה גדול!!!!!!!!! כל הכבוד. אמא.
10.תגובה ל 8 25-10-10
יחיו הקנאים ויסבלו
11.מה קרה לשף 26-10-10
שהחליט לעלות על סיפונו של הכחול היפה של מי הוא . כל הכבוד לרוכב גדול שהצליח לתת בגז עם המיפלצת הכחולה ישר כח והמשך בדרך הנכונה
12.לאייל 27-10-10
אמרת "כמה מילים" וכתבת מגילה :)
שורה תחתונה אתה צודק ב 100% אי אפשר לנהל תחרות שכרוכה בכל כך הרבה סיכונים מבלי שיהיה מענה מיידי לכל פציעה שלא תקרה
נועם לטיפולך
13.מיקי 29-10-10
לאייל
אתה בהחלט צודק אבל כמי שעמד ממש ליד וראה את ההתרחשות:
אם היית נשמע להוראות ולא מתדלק את האופנוע בצמוד למדורה שבערה לגובה מטר!!! אולי לא זוכה להזדמנות לבדוק את כוננות החובש ורמת מוכנותו.
14.צחי 30-10-10
אתר פצצה יופי של סיקור אתר של אנשים תותחים
הוסף תגובה

*שם:

אימייל:

*רשום את הספרה שלוש:

*תוכן התגובה:


כל הזמנים הם GMT +3. השעה כרגע היא 20:11-24.